Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: FZS 600 Touring ολε!

  1. #31
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σημερα, υστερα απο 1 εβδομαδα, πηγα να παραλαβω τη σελα.
    Ο μαν καταφερε να την κανει 3 φορες χειροτερη...
    Εξηγω: Εβαλε μεν περισσοτερο αφρωδες και την "σηκωσε" λιγο, οπως του ειχα πει αλλα την εφτιαξε ετσι ωστε το μερος του οδηγου εχει μεγαλη κλιση προς το τεποζιτο με αποτελεσμα ή να πεφτω μπροστα με τα @@ στο τεποζιτο ή να πρεπει να ζοριζομαι για να μεινω πισω.. Μεγαλο fail..
    Eννοειται οτι του τη γυρισα αλλα θα τη διορθωσει τη Δευτερα..

    Τι μαλαξ! Οταν πληρωνω και δεν μου κανουν καλη δουλεια με πιανουν τα διαολιααααα μου!!!
    Και δεν ειναι τυγχαιο μαγαζι. Εχει απειρα χρονια στην πιατσα κανωντας σελες και εχει παρα πολυ δουλεια..
    Τελωσπαντων, ειδωμεν πως θα τη κανει μετα τη διορθωση..

    υ.γ. Εξωτερικα εκανε καλη δουλεια παντως.
    ωχ λες να ειναι...........; Στειλε ενα pm αν εχεις την καλοσυνη. Κατι μου θυμιζει το περιστατικο.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Α(ή fluorescent πρασσινακι τρανσαδικο..;;; )
    το νησί σε ακολουθεί παντού βλέπω... ε ρε ζημιά οι παραλίες....

  3. #33
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σημερα, υστερα απο 1 εβδομαδα, πηγα να παραλαβω τη σελα.
    Ο μαν καταφερε να την κανει 3 φορες χειροτερη...
    Εξηγω: Εβαλε μεν περισσοτερο αφρωδες και την "σηκωσε" λιγο, οπως του ειχα πει αλλα την εφτιαξε ετσι ωστε το μερος του οδηγου εχει μεγαλη κλιση προς το τεποζιτο με αποτελεσμα ή να πεφτω μπροστα με τα @@ στο τεποζιτο ή να πρεπει να ζοριζομαι για να μεινω πισω.. Μεγαλο fail..
    Eννοειται οτι του τη γυρισα αλλα θα τη διορθωσει τη Δευτερα..

    Τι μαλαξ! Οταν πληρωνω και δεν μου κανουν καλη δουλεια με πιανουν τα διαολιααααα μου!!!
    Και δεν ειναι τυγχαιο μαγαζι. Εχει απειρα χρονια στην πιατσα κανωντας σελες και εχει παρα πολυ δουλεια..
    Τελωσπαντων, ειδωμεν πως θα τη κανει μετα τη διορθωση..

    υ.γ. Εξωτερικα εκανε καλη δουλεια παντως.


    Αν μπορεις στειλε μου και εμενα με πμ απο που εφτιαξες τη σελα !!!
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  4. #34
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εμεις σε fz6 γυμνο φιλου βγαλαμε το μαμα τιμονι και βαλαμε κανονικο ΜΧ.. τεραστια διαφορα προς το καλο.. ο επομενος ιδιοκτητης παλι φιλος υστερα απο μικροατυχημα ειπε να επανερθει στο μαμα το οποιο ουτε καν βολταρε μολις του προσομοιωσα την θεση οδηγησης..

  5. #35
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    ωχ λες να ειναι...........; Στειλε ενα pm αν εχεις την καλοσυνη. Κατι μου θυμιζει το περιστατικο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgio7 Προβολή μηνύματος
    Αν μπορεις στειλε μου και εμενα με πμ απο που εφτιαξες τη σελα !!!
    Ρε παιδια, καθηστε να τη διορθωσει ο ανθρωπΑς τη Δευτερα τη σελα και βλεπουμε.. Ολοι κανουμε λαθη.
    Γενικα ο συγκεκριμενος εχει καλη φημη. Κριμα να την σπιλωσουμε ετσι. Και ειναι συμπαθης ως ανθρωπος. Θα δω το αποτελεσμα τη Δευτερα και θα ενημερωσω!
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #36
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εμεις σε fz6 γυμνο φιλου βγαλαμε το μαμα τιμονι και βαλαμε κανονικο ΜΧ.. τεραστια διαφορα προς το καλο.. ο επομενος ιδιοκτητης παλι φιλος υστερα απο μικροατυχημα ειπε να επανερθει στο μαμα το οποιο ουτε καν βολταρε μολις του προσομοιωσα την θεση οδηγησης..
    Αυτο που με ανησυχει ειναι μη χασω την αισθηση του μπροστινου λογω λιγοτερου βαρους που θα πεφτει μπροστα με το ψηλοτερο τιμονι.
    Τι λες..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδια, καθηστε να τη διορθωσει ο ανθρωπΑς τη Δευτερα τη σελα και βλεπουμε.. Ολοι κανουμε λαθη.
    Γενικα ο συγκεκριμενος εχει καλη φημη. Κριμα να την σπιλωσουμε ετσι. Και ειναι συμπαθης ως ανθρωπος. Θα δω το αποτελεσμα τη Δευτερα και θα ενημερωσω!
    δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν "σπιλώνουμε" κανέναν όλοι μαζί. εσύ το ξεκίνησες και ίσως (σίγουρα δηλαδή) θα έπρεπε να περιμένεις να τελειώσει την δουλειά και να ποστάρεις αντί να τα γράφεις αποσπασματικά και να μένουν εντυπώσεις.

  8. #38
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά δεν "σπιλώνουμε" κανέναν όλοι μαζί. εσύ το ξεκίνησες και ίσως (σίγουρα δηλαδή) θα έπρεπε να περιμένεις να τελειώσει την δουλειά και να ποστάρεις αντί να τα γράφεις αποσπασματικά και να μένουν εντυπώσεις.
    Ναι, εχει απολυτο δικιο, αλλα ειχα νευρα χθες.
    Μολις τελειωσα τη δουλεια πηγα περιχαρης να παρω τη σελα να τη δοκιμασω και απογοητευτηκα.. Οταν πληρωνεις 100 € για ενα κομματι αφρολεξ και 1 μετρο δερματινη (ή οτι βαζουν τελωσπαντων) περιμενεις να ειναι αρτιοτατο το αποτελεσμα διοτι ουσιαστικα πληρωνεις τη "μαστορια'' και την εμπειρια του σελά.
    Οπως και να εχει, καλα κανεις και μου υποδεικνυεις το λαθος μου. Θα επρεπε να ειμαι πιο συγκρατημενος. Πολλες φορες ξεχναω οτι μας διαβαζει κοσμος..
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #39
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αυτο που με ανησυχει ειναι μη χασω την αισθηση του μπροστινου λογω λιγοτερου βαρους που θα πεφτει μπροστα με το ψηλοτερο τιμονι.
    Τι λες..;;
    η μετατοπιση προς τα πανω ειναι λιγη αλλα επειδη το μεγαλυτερο κατα πολυ φαρδος ανοιγει τα χερια σου μεγαλυτερες γωνιες μετακινεις το κορμο σου προς το ρεζερβουαρ. γενικα δεν μειωνεις την φορτιση αλλα βελτιωνεις τον μοχλο λογω του μηκους.

  10. #40
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    η μετατοπιση προς τα πανω ειναι λιγη αλλα επειδη το μεγαλυτερο κατα πολυ φαρδος ανοιγει τα χερια σου μεγαλυτερες γωνιες μετακινεις το κορμο σου προς το ρεζερβουαρ. γενικα δεν μειωνεις την φορτιση αλλα βελτιωνεις τον μοχλο λογω του μηκους.
    Xρειαστηκαν πατεντες με τα καλωδια και τις ντιζες ή οχι..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #41
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σημερα πηγα στο σελα για να διορθωσω τη σελα.
    Μετα απο τρεις δοκιμες πιστευω το πετυχαμε στο περιπου..
    Θελει στρωσιμο και να κανω καποια χιλιομετρα για να παρουν σχημα τα αφρωδη και το υφασμα για να κρινω καλυτερα και αυτο τον καιρο δεν εχω καθολου χρονο.
    Προς το παρον, διορθωθηκε το λαθος του σελά και πλεον δεν πεφτω τοσο μπροστα αλλα δεν εξαφανιστηκε και τελειως. Σιγουρα, παντως, ειναι πιο ανετη απο την μαμα που δοκιμασα back to back με το μηχανακι του γκαραζιερη μου που εχει το ιδιο. Εχει πιο πολυ και πιο σκληρο αφρωδες και εχει το μαξιλαρακι-σκαλοπατακι πισω που σιγουρα βοηθαει.
    Αισθητικα ειναι πιο ομορφη αν και λιγο χοντροκομμενη, αλλα αυτο ειναι δικη μου επιλογη μιας και του ειπα να την ψηλωσει και δεν γινταν αλλιως.

    Στο δια ταυτα, προς το παρον δεν μπορω να πω οτι αξιζει τα λεφτα (100€) αυτη η μετατροπη. Ισως στο μελλον και μετα απο δοκιμη σε ταξιδι να αποδειχθει αλλιως.
    Δυσκολα θα προτεινα το μαγαζι παντως. Μου αφησε, εν τελει, καπως αρνητικη αποψη, ειδικα σημερα που δεν φανηκε τοσο προθυμος να με εξυπηρετησει.

    Φωτογραφιες απο αυριο..
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #42
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Xρειαστηκαν πατεντες με τα καλωδια και τις ντιζες ή οχι..;;
    οχι ηρθαν οριακα μεν αλλα εφτασαν..

  13. #43
    Bob ενδιαφέρον το πρότζεκτ!
    Σχετικά με το φόρτωμα: Αν δεν σε ενδιαφέρουν α)συνεπιβάτης και β) άνεση στο φόρτωμα-ξεφόρτωμα-ασφάλεια, με σαμάρια γίνεται πολύ καλή δουλειά. Εγώ είχα πάρει κάποια φτηνά της colori με 50 ευρώ και χωρητικότητα 70 λίτρων, και σε συνδυασμό με μπαγκαζιέρα E360 της givi (*πιστεύω πως η συγκεκριμμένη μπαγκαζιέρα είναι σχεδόν μονόδρομος για το μοντέλο αυτό, χωράει ένα full face κράνος και έχει και άλλα, οπτικά δένει με το μέγεθος και τις γραμμές του φέιζερ, και είναι πολύ φθηνή) ποτέ δεν μου έλλειψε ο χώρος.
    Αν πάλι θες σαμάρια ΜΕ συνεπιβάτη, θα χρειαστεί να κάνεις κάποια μόντα με τα πίσω φλασάκια, δεν μπόρεσα να βρω σαμάρια που να μην τα κοπανάνε μιας και χρειάζεται να μετακινηθούν προς τα πίσω ώστε να μην πέφτουν πάνω στα μαρσπιέ του συνεπιβάτη.

    Κάγκελα για το συγκεκριμμένο μοντέλο δυστυχώς βγάζει (το είχα ψάξει αρκετά το θέμα) μόνο η sw motech. Είναι αφαιρούμενα (πολύ βολικό γιατί δεν χαλάνε οπτικά την ουρά όταν δεν τα χρησιμοποιείς), σε αγγλικά φόρουμ λένε ότι είναι πολύ καλή και σταθερή κατασκευή, αλλά: είναι ακριβά (250 ευρώ...). Εγώ έκανα την μαλακία και τα παρήγγειλα πάνω στην φούρια μου, μιας και το πλάνο μου το Πάσχα ήταν να "τουριστικοποιήσω" το φέιζερ, και μετά άλλαξα συνολικά γνώμη και πήρα το τάιγκερ (περιμένω τώρα να έρθουν και να διαπραγματευτώ την προκαταβολή...). Αυτά σε συνδυασμό με ένα σετ πάλι givi E360 είναι μια πολύ καλή λύση, απλά κοστίζουν...(160 το σετ των givi).

    Για μεταχειρισμένα κάγκελα έχω δει πως σε αγγλικό φόρουμ και στο ebay εμφανίζεται που και που η τριπλέτα wingrack, η οποία όμως είναι κακάσχημη

    Επαναλαμβάνω όμως, πως αν δεν πας δικάβαλο και δεν σε νοιάζει το δέσε-λύσε κάθε φορά που φτάνες κάπου, μια χαρά είναι τα σαμάρια.

    Σε κάθε περίπτωση, καλοτάξιδο να είναι και να ευχαριστηθείς χιλίομετρα!
    Τελευταία τροποποίηση από turrican; 12/05/2017 στις 15:03.

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Xρωσταω photos.. Το ξερω.. Αλλα δεν παιρνω σχεδον ποτε την παλιο-παντοφλα το smartphone μαζι μου..

    Εχω ολοκληρωσει, καπως, την πρωτη φαση μετατροπης. Μπηκε η καινουργια σελα, η ψηλοτερη ζελατινα και το καινουργιο τιμονι.

    Για την σελα τα εχω γραψει παραπανω. Να αναφερω καποια πραγματα για τη ζελατινα και το τιμονι.

    Η ζελατινα παραγγελθηκε απο τον mpf στην Αθηνα. Οπτικα και ποιοτικα ειναι αρτιοτατη. Εχει μπλε χρωμα που ταιριαζει με της μηχανης και αρκετο παχος στο υλικο. Μπηκε πανευκολα χωρις αβαριες.
    Την δοκιμασα για 2+2 χιλιομετρα οπου μπορεσα να αναπτυξω εως 100χλμ/ωρα. Σε αυτες τις ταχυτητες και αναλογα την αυξομειωση τους παρουσιαζει καποιοες ταλαντωσεις. Σιγουρα κανει μια διαφορα προς το καλυτερο απο αποψη καλυψης. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω κοβει αισθητα τον αερα που φτανει στο κρανος, αφηνει μια "λεπιδα" αερα να χτυπαει καπως εντονα στο πανω μερος του στερνου. Αν δεν δοκιμαστει σε ταξιδι, βεβαια, με σταθερες ταχυτητες δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη.
    Αισθητικα εχει ταιριαξει πολυ ωραια με το μηχανακι.

    Στο θεμα του τιμονιου.
    Ψαχτηκα για διαφορα μεταχειρισμενα και τελικα για διαφορους λογους κατεληξα σε καινουργιο..
    Αγορασα ενα που εμοιαζε αρκετα με του vstrom. Χθες που τα αλλαξα συνειδητοποιησα οτι η τρομπα του φρενου δεν ειχε αρκετο μηκος στο σωληνακι για να μπορεσει να μπει επανω σε αυτο το τιμονι. Τα υπολοιπα καθοντουσαν μια χαρα, σχεδον.
    Αποτελεσμα, επεστρεψα αυτο το τιμονι και το αλλαξα με ενα enduro τιμονι, χρωματος καγκουρι-μπλε ανωδιομενου, σχετικα χαμηλο, με ανοιγμα 80cm και μπαρακι στον κορμο.
    Παρα το μεγεθος του ολα ταιριαξανε μια χαρα. Τα χερουλια (grips) τα εβαλα λιγο πιο μεσα αφηνωντας κενα 2,5 cm σε καθε ακρη. Τα κενα θα κοπουν και θα τοποθετηθουν αντιβαρα.
    Σιγουρα ειναι πιο ανετο απο το μαμα και προσφερει πολυ καλυτερη μοχλευση. Ομως το πρωτο που πηρα και δοκιμασα το οποιο ηταν ψηλοτερο με ειχε βολεψει πολυ περισσοτερο. Με το enduro τιμονι παλι πεφτω περισσοτερο μπροστα απο οσο θα θεωρουσα ιδανικο αλλα.. οκ, no big deal. Ισως στο μελλον να βαλω αποστατες +2cm. (βασικα, μαλλον πρεπει να παρω αποφαση οτι δεν εχω on-off.. )
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221


    άντε άντε

    φώτο και σγάαα σγάαα στους δρόμους για ταξιδιωτικά...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιο είναι πιο όμορφο Fz 600---z750 τι γνώμη σας;;;;
    από sotpag στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 22:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF