Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: FZS 600 Touring ολε!

  1. #1
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    FZS 600 Touring ολε!

    Ξεκιναω το παρον νημα μιας και εχουν βρεθει τα κεφαλαια και εχει δρομολογηθει η μετατροπη του 100% μαμα Fazer 600 2003, που εχω, σε touring μηχανακι στα μετρα μου.

    Οι δουλειες και μετατροπες που θα γινουν θα ειναι σε 2 ή 3 σταδια και θα ποσταρω και φωτογραφιες απο καθε μετατροπη προς τερψιν των οφθαλμων σας.

    Περιληπτικα, θα γινουν αλλαγες με γνωμονα την ανεση στο ταξιδι και καποιες λιγες με γνωμονα την καλυτερη αποδοση. Αμφοτερες θα ηθελα να εχουν αντικτυπο και στο αισθητικο κομματι.
    Θα αλλαχθουν ή θα τοποθετηθουν : Σελα, τιμονι, ζελατινα, χουφτες, προστατευτικα καγκελα (εχουν μπει ηδη), προβολακια, φλας led, εξατμιση, φιλτρο αερος, μετατροπη στο μπροστινο συστημα με αλλαγη λαδιων-ελατηριων, μετατροπη στο πισω με αλλαγη ελατηριου ή ολοκληρου αμορτισερ.
    Παραληλα, ισως, γινουν καποιοες μικρο-αλλαγες σε αισθητικο επιπεδο (συριτια σε ζαντες και λοιπα τσιμπλικοκονια και κοκοψινια).

    Φωτογραφιες απο αυριο.
    Αυριο επισης θα δοθει η σελα στον μαστορα για μετατροπη της σε ανατομικη δυο επιπεδων και για μικρη ανυψωση της και θα παραγελθει πιθανον και η ζελατινα απο ebay.



    υ.γ. Disclaimer: Ξερω οτι δεν θα παρω τα λεφτα μου πισω επ ουδενι, οποτε σχολια τυπου "κρατα τα λεφτα να παρεις κατι καλυτερο" δεν χρειαζονται. Το μηχανακι προκειται να το κρατησω καποια χρονια οποτε θεωρω οτι αξιζει να επενδυσω πανω του καποια χρηματα και αλλωστε οι αλλαγες αυτες δεν ειναι τοσο κοστοβορες και δεν εχω και καπου καλυτερα να ξοδεψω τα λεφτα μου.. (δεν πινω, δεν καπνιζω).
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ξεκιναω το παρον νημα μιας και εχουν βρεθει τα κεφαλαια και εχει δρομολογηθει η μετατροπη του 100% μαμα Fazer 600 2003, που εχω, σε touring μηχανακι στα μετρα μου

    ......... εξατμιση, φιλτρο αερος, ....[/SIZE]
    thats the spirit

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    thats the spirit
    Kαι ενα κιτ στα carbs και φυγαμε για round the world..!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Φωτογραφιες:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170428_112918.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	381800

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170428_112934.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	381801

    Ετσι ειναι σημερα..
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τα προστατευτικα καγκελα που εχω βαλει. Τα παρηγγειλα απο Πολωνια μεσω ebay. Κοστος 85€.
    Καλη κατασκευη, περιειεχαν στη συσκευασια οτι χρειαζοταν για την εγκατασταση και μπηκαν χωρις κανενα προβλημα. Μαρκα Heed.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170428_113039.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	71,2 KB 
ID:	381802

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170428_113116.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	381803
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σημερα πηγα τη σελα στον μαστορα. Θα γινει μετατροπη σε ανατομικη με παραληλη αισθητικη βελτιωση.
    Το κοστος θα ειναι 100€.
    Εχω ομως μια ερωτηση. Με 40€ παραπανω μπορει να μου την κανει με gel (μονο του οδηγου το κομματι). Αξιζει..;;;
    Εχει καποιος εμπειρια απο gel σελα..;;
    Θα ειναι αρκετα πιο ξεκουραστη σε σχεση με το αφρωδες, για τον ευαισθητο πωπο μου..;;
    Πρεπει να του απαντησω μεχρι τις 20:00 οποτε πειτε οι γνωστες..
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σημερα πηγα τη σελα στον μαστορα. Θα γινει μετατροπη σε ανατομικη με παραληλη αισθητικη βελτιωση.
    Το κοστος θα ειναι 100€.
    Εχω ομως μια ερωτηση. Με 40€ παραπανω μπορει να μου την κανει με gel (μονο του οδηγου το κομματι). Αξιζει..;;;
    Εχει καποιος εμπειρια απο gel σελα..;;
    Θα ειναι αρκετα πιο ξεκουραστη σε σχεση με το αφρωδες, για τον ευαισθητο πωπο μου..;;
    Πρεπει να του απαντησω μεχρι τις 20:00 οποτε πειτε οι γνωστες..
    Πολυ καλο ειναι το ζελε
    αλλα το καλοκαιρι θα σε ζεσταινει...

    πιο καλα αστο ετσι...με νορμαλ υλικα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ξεκιναω το παρον νημα μιας και εχουν βρεθει τα κεφαλαια και εχει δρομολογηθει η μετατροπη του 100% μαμα Fazer 600 2003, που εχω, σε touring μηχανακι στα μετρα μου.
    Ωραίος! Το FZS γαμεί!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    φιλτρο αερος
    Μακριά από άφτερμάρκετ φίλτρα,κράτα το μαμά.
    Δε θα κερδίσεις απολύτως τίποτε με το άφτερμάρκετ από θέμα απόδοσης.Το μόνο που θα κερδίσεις είναι φθορές στον κινητήρα,ανάγκη να παίζεις με τα καρμπυρατέρ,ανάγκη συνέχεις να το κρατάς πλυμένο και λαδωμένο.
    Επίσης θα χρειαστεί ν'ανέβεις αρκετά σε ζιγκλέρ, άρα μεγαλύτερη κατανάλωση χωρίς να σημαίνει ότι θα κερδίσεις και σε απόδοση.
    Δεν αξίζει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    εξατμιση
    Βάλε ένα τελικό.Η remus έβγαζε ένα πανέμορφο αλουμινίου,μάλιστα το είχα δει σε ολόιδιο με το δικό σου μηχανάκι.
    Βάλε όποιο τελικό σου αρέσει από εμφάνιση,από απόδοση πάνω κάτω τα ίδια είναι.

    Aν πάλι θες ολόσωμες,ορίστε
    http://www.blackwidowexhausts.co.uk/...tems-307-c.asp

    http://www.delkevic.co.uk/?route=pro...stems#Products

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαι ενα κιτ στα carbs
    Mακριά,ειδικά από dynojet.
    Μια χαρά είναι τα καρμπυρατέρ σου,άστα.
    Αν αλλάξεις μόνο τελικό,το πολύ να παίξεις με τη θέση της βελόνας.
    Αν βάλεις ολόσωμη, άντε ν'ανέβεις ένα δυο νούμερα ζιγκλέρ.

    Σε κάθε περίπτωση ξαναλέω κράτα ΜΑΜΑ φίλτρο αέρα.

    Καλή συνέχεια!

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To kit στα carbs το ειπα για πλακα. Δεν μπλεκω με καρμπυρατερ.
    Φιλτρο και εξατμιση, παρ'ολ'αυτα λεω να αλλαξω. Εξατμιση θα βαλω μονο τελικο και κυριως για την εξοικονομηση λιγου βαρους και για αισθητικη βελτιωση.
    Γιατι εισαι τοσο αρνητικος στο θεμα του φιλτρου..;; Σε αρκετες, αν οχι ολες, τις μοτο που ειχα, ειχα αλλαξει εγω ή ο προηγουμενος φιλτρο αερος με καποιο επωνυμο (συνηθως Κ&Ν) και ουδεποτε ειχα θεμα. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο στο fzs ειναι δυσκολα προσβασιμο και η συχνη πλυση και λιπανση του θα ειναι ζορι..


    Καμια ακομα γνωμη για τη σελα τζελ..;; Ειπα στον σελα να φτιαξει την απλη αλλα εχω χρονο να αλλαξω γνωμη μεχρι να τη φτιαξει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Φιλε το μηχανακι σου φαίνεται του κουτιού και ειναι πολυ ομορφο! Εχε υποψιν οτι το τελικο εξατμισης σε ταξίδι παρατεταμένο με 500ρες ημερήσιες θα σου σπασει τα @@ απο τον θόρυβο, που ενω δεν ειναι αρκετος καθε μερα στο commuting σε ταξιδι κουραζει..
    Αντι για το τελικο τσαμπα μα εντελως τσαμπα λεφτα μπορεις να παρεις σε πλαινων βαλιτσων(k33/v35) με την βαση τους
    Μεχρι να κανεις αναβαθμιση το πισω αμορτισερ

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Φιλε το μηχανακι σου φαίνεται του κουτιού και ειναι πολυ ομορφο! Εχε υποψιν οτι το τελικο εξατμισης σε ταξίδι παρατεταμένο με 500ρες ημερήσιες θα σου σπασει τα @@ απο τον θόρυβο, που ενω δεν ειναι αρκετος καθε μερα στο commuting σε ταξιδι κουραζει..
    Αντι για το τελικο τσαμπα μα εντελως τσαμπα λεφτα μπορεις να παρεις σε πλαινων βαλιτσων(k33/v35) με την βαση τους
    Μεχρι να κανεις αναβαθμιση το πισω αμορτισερ
    Φοραω ωτοασπιδες πλεον!! (υστερα απο ιστοριες που ακουσα με μονιμες βλαβες ακοης )
    Ευχαριστω για τα καλα λογια!!
    Ειναι και λιγο απλυτο, κιολας (αλλα δεν φαινεται στις photos)..

    Για σετ πλαϊνες βαλιτσες με βαση το κοστος πραγματικα ξεφευγει, απο οσο εχω κοιταξει σε ebay κλπ. Ενα σετακι φθηνα universal σαμαρια μια χαρα θα ειναι, πιστευω. Προς το παρον δενω ενα σακιδιο πισω με χταποδι και ειμαι κομπλε.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    To kit στα carbs το ειπα για πλακα. Δεν μπλεκω με καρμπυρατερ.
    Φιλτρο και εξατμιση, παρ'ολ'αυτα λεω να αλλαξω. Εξατμιση θα βαλω μονο τελικο και κυριως για την εξοικονομηση λιγου βαρους και για αισθητικη βελτιωση.
    Γιατι εισαι τοσο αρνητικος στο θεμα του φιλτρου..;; Σε αρκετες, αν οχι ολες, τις μοτο που ειχα, ειχα αλλαξει εγω ή ο προηγουμενος φιλτρο αερος με καποιο επωνυμο (συνηθως Κ&Ν) και ουδεποτε ειχα θεμα. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο στο fzs ειναι δυσκολα προσβασιμο και η συχνη πλυση και λιπανση του θα ειναι ζορι..
    Απάντησα παραπάνω.
    Ελεύθερο φίλτρο=περισσότερη βρωμιά.
    Επίσης το κιτ καθαρισμού δεν είναι τσάμπα.
    Το μαμά μπορείς να σε καλύψει ακόμα και αν βάλεις ολόσωμη.
    http://www.nicoclub.com/archives/kn-vs-oem-filter.html

    Ουδέποτε είχες θέμα;
    Δεν είπε κανείς ότι θ' ανατιναχτεί το μηχανάκι. Oι βρωμιές σε βάθος χρόνου προκαλούν φθορές που μειώνουν το χρόνο ζωής του κινητήρα.
    Όταν γίνεται κάτι τέτοιο κανείς δε θα σου πει φταίει το φίλτρο αέρα,για πολλούς λόγους.
    Δεν είμαστε στo 1980, το μαμά φίλτρο θα σε υπερκαλύψει από θέμα παροχής και κυρίως φιλτραρίσματος.

    Εξάτμιση:στη θέση κάποιου που δε θέλει να ψάχνεται με μίγματα επειδή δεν ξέρει/δεν προλαβαίνει,τελικό θα έβαζα και τέλος.

    Κοίτα τα λινκ που σου έδωσα για εξατμίσεις: οι τιμές είναι πολύ καλές, είτε για σκέτο τελικό είτε για ολόσωμη.

    Δεν θα έχεις θέμα με φασαρία στο ταξίδι,υπάρχει σιγαστήρας ή αν δε θε σιγαστήρα βάλε ωτασπίδες,σιγά το πρόβλημα.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kit καθαρισμου ΚΝ εχω ηδη και ειναι σχεδον γεματο. Κριμα να παει τζαμπα..
    Διαβασα το λινκ, εχω ξαναδιαβασει παρομοια και ειδικα για τα ΚΝ.. Ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας φιλτραρισματος εφοσον προσφερουν καλυτερη-πιο ελευθερη ροη αερα. Ειναι προφανες αλλωστε και με βαση τη λογικη.
    Οπως και να εχει, αυτη η αλλαγη δεν θα γινει αμεσα οποτε εχω χρονο να το σκεφτω.

    Για τις εξατμισεις, εχω τσεκαρει τις συγκεκριμενες εταιριες, μεσω ebay αλλα προσανατολιζομαι σε GPR ή ΜIVV. Tελικο μονο. Αλλα και αυτη η αλλαγη δεν θα γινει αμεσα. Πρωταρχικος στοχος ειναι η ανεση και αυτο θα ειναι το πρωτο σταδιο αλλαγων.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Οσο για τοτζελ που ρωτας βαλτο αξιζει τα λεφτα του

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Οσο για τοτζελ που ρωτας βαλτο αξιζει τα λεφτα του
    Για γινε λιγο πιο αναλυτικος αν θελεις..
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιο είναι πιο όμορφο Fz 600---z750 τι γνώμη σας;;;;
    από sotpag στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 21:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF