Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 79

Θέμα: 1981 Honda CB750k

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Ευγε συνονόματε πατριώτη,
    πολυ καλη περιπτωση πέτυχες που σε συνδυασμο με το μερακι και την λεπτομερη δουλειά,
    θα ζωντανέψεις τον θρυλο μιας εποχης που αφησε την δικη του ιστορια,
    στα μοτοσυκλετικά μονοπάτια εκείνης της αξέχαστης μοναδικης εποχής μας!!!
    Οτι βοηθεια χρειαστεις ολα τα παιδια της παρεας θαναι κοντά σου.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aetomenios Προβολή μηνύματος
    Ευγε συνονόματε πατριώτη,
    πολυ καλη περιπτωση πέτυχες που σε συνδυασμο με το μερακι και την λεπτομερη δουλειά,
    θα ζωντανέψεις τον θρυλο μιας εποχης που αφησε την δικη του ιστορια,
    στα μοτοσυκλετικά μονοπάτια εκείνης της αξέχαστης μοναδικης εποχής μας!!!
    Οτι βοηθεια χρειαστεις ολα τα παιδια της παρεας θαναι κοντά σου.
    Εξυπακούεται αυτό.

    Πατρίδα οπότε καταλαβαίνουμε (από τις αριστερές εξατμίσεις και το πίσω φλας) ότι είχε πέσει από εκεί ,βρήκες κι άλλα ίχνη ?
    Για βάλε φωτό της τετράδας (φαντάζομαι ότι τις έχεις βγάλει για έλεγχο ) οι δεξιές είναι οκ ? εσωτερικοί σιγαστήρες στη θέση τους ?
    Άντε κοντεύει το καλοκαίρι εκεί να είναι έτοιμο το θηρίο.

  3. #33
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά για τα καλά σας λογια και για τις πληροφορίες που δίνετε. Το οδοντικό νήμα στο πέρασμα της τσιμούχας έκανε την δουλειά παιχνιδάκι. Θα επανέλθω ποιο μετά με λεπτομέρειες. Ήρθαν διαφορά δεματάκια οπότε ώρα για δουλειά.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To κυλινδράκι της τρόμπας πρέπει να το τρίψεις εσωτερικά με ψιλό γυαλόχαρτο τυλιγμένο σε κατι που να σε βολεύει για να λειανθεί και να φύγουν τυχόν επικαθήσεις/βρωμιές.
    Χαρτοταινία τυλιγμένη σε ένα κατσαβίδι λοιπόν και 2000 γυαλόχαρτο. Τρίφτηκε ο κύλινδρος καθαρίστηκε και επανήλθε η γυαλάδα του.
    1000 ευχαριστώ. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	999.jpg 
Προβολές:	469 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	381853

    Οι τσιμούχες περάστηκαν στη θέση τους αφού μπήκε υγρό φρένων για λίπανση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	999999.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	381854
    Όλα στη θέση τους όπως πρέπει χωρίς δυσκολία με την βοήθεια σας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	66665.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	381855
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 29/04/2017 στις 23:31.

  5. #35
    Είχα και καλό βοηθό σήμερα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aa.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	381856

    Τα παλιά τακάκια.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	njklnjklnjkl.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	381858


    Ο αντικαταστάτης τους.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aaaaaa.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	67,8 KB 
ID:	381857
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 29/04/2017 στις 23:52.

  6. #36
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.095
    Καλή αρχή, όντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση αν και πρέπει να έχει φάει μια ψιλή ξάπλα από τα αριστερά...το βλέπω στα καπάκια από τα όργανα... ή όχι με γελάει το μάτι;

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καλή αρχή, όντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση αν και πρέπει να έχει φάει μια ψιλή ξάπλα από τα αριστερά...το βλέπω στα καπάκια από τα όργανα... ή όχι με γελάει το μάτι;
    Έχει φάει ξάπλα από αριστερά. Τα όργανα έχουν γρατζουνιές ο μπροστινός λασπωτήτας και η εξάτμιση. Μανέτα είχαν βάλει καινούργια. Όταν την πείρα είχε κάγκελα και πείραν το μεγαλύτερο φορτίο. Δεν ηταν στραβωμένα ήταν ξυσμένα. Πουθενά αλλού δεν έχω παρατηρήσει ζημιά. Τιμόνι και όλα τα υπόλοιπα είναι ίσια. Έχω την εντύπωση οτι είχε συρθεί στην άσφαλτο.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εξυπακούεται αυτό.

    Πατρίδα οπότε καταλαβαίνουμε (από τις αριστερές εξατμίσεις και το πίσω φλας) ότι είχε πέσει από εκεί ,βρήκες κι άλλα ίχνη ?
    Για βάλε φωτό της τετράδας (φαντάζομαι ότι τις έχεις βγάλει για έλεγχο ) οι δεξιές είναι οκ ? εσωτερικοί σιγαστήρες στη θέση τους ?
    Άντε κοντεύει το καλοκαίρι εκεί να είναι έτοιμο το θηρίο.
    Δεν τις έχω βγάλει ακόμα ,θα έρθει η σειρά τους.
    Αριστερές
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aristera.jpg 
Προβολές:	460 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	381859
    Δεξιές
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	deksia.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	381860
    Και πίσω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	piso.jpg 
Προβολές:	460 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	381861

    Αν δεν συναντήσω δυσκολίες στην πορεία ή άλλες ζημιές πιστεύω σε 10-15 μέρες θα είναι σε θέση να κυκλοφορεί.
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 30/04/2017 στις 00:24.

  9. #39
    Έχουμε ακόμα :

    1)καθάρισμα ντεπόζιτο.
    Στο φίλτρο βενζίνης είχε μέσα λίγη σκουριά κοκκομετρία μικρότερη από άμμο. Εδώ θα χρειαστώ γνώμες.
    Έχω διαβάσει όλους τους πιθανούς τρόπους καθαρισμού αλλά κλίνω προς το ξύδι- μεταλλικά σφαιρίδια ή παξιμάδια . Να αναφέρω ότι δεν είδα μέσα διαβρωση μεγάλη. Θα βάλω φωτογραφία. Η πλαστικοποιηση αν δεν γίνει σωστά και αποτύχει θα έχεις άλλους μπελάδες μετά. Θα ηταν καλο αν υπάρχει τρόπος να αποτρέψω την οξείδωση να την αποφύγω.

    2)Καθάρισμα και ανακατασκευή καρμπυρατέρ, ρύθμισμα και συγχρονισμό.
    Η μηχανή ανέβαζε στροφές μετά τις 4000 σε ρυθμούς χελώνας. Ρελαντί κρατούσε σχετικά καλά.

    3) αλλαγή φλάτζας στο καπάκι των βαλβίδων.
    Έχω διαρροές από εκεί(ξεραμένη) Την έχω ήδη στα χέρια μου. Προτίμησα Honda για καλύτερη εφαρμογή και σίγουρο αποτέλεσμα.
    Όποιο ανταλλακτικό το βρίσκω σε γνήσιο εννοείτε ότι το προτιμώ. Και εδώ θα χρειαστώ βοήθεια όταν έρθει η ώρα.

    4) κατάσταση κινητήρα
    Μέτρηση συμπίεσης κυλίνδρων να δούμε σε τι κατάσταση είναι. Διάκενο βαλβίδων και ότι άλλο χρειάζεται. Στα μηχανικά χρειάζομαι πολύ μελέτη ακόμα. Δεν έχω εμπειρία αλλά όπως είπα υπάρχει διάθεση και γαιδουρινή υπομονή.
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 30/04/2017 στις 03:51.

  10. #40
    Φωτογραφίες από το εσωτερικό του ντεπόζιτου
    1
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nte1.jpg 
Προβολές:	445 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	381863
    2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nte2.jpg 
Προβολές:	446 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	381864
    3
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nte3.jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	36,2 KB 
ID:	381865

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σωληνάκι φτιάξε υψηλής (αφού έχει μόνο ένα δίσκο)και ντύσε το εξωτερικά με λάστιχο να φαίνεται μαμά ,κανείς δεν θα καταλαβαίνει ότι από μέσα υπάρχει το υψηλής ,μακάρι να μην έχει το σώμα της τρόμπας κανένα τριχοειδές ράγισμα και να αποκατασταθεί με το σετ επισκευής.

    πάντως κατ' εμέ η μελλοντική τοποθέτηση 2ου δίσκου εμπρός είναι μέσα στις λίγες επιτρεπτές αναβαθμίσεις...
    Το μπροστινό φρένο τέλος .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unspecif.jpg 
Προβολές:	487 
Μέγεθος:	67,9 KB 
ID:	381866
    Έγινε εξαέρωση στο σύστημα και εχουμε πολυ καλή αίσθηση στην μανέτα. Αξιοπρεπές φρεναρισμα που θα βελτιωθεί μόλις μπει το σωληνάκι υψηλης.

    Της πατέντες με τα διπλά δισκόφρενα τις έχει πάρει το μάτι μου θα το ψάξω από Οκτώβρη με την ησυχία μου.
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 30/04/2017 στις 04:21.

  12. #42
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Meni0s Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ακόμα :

    1)καθάρισμα ντεπόζιτο.
    Στο φίλτρο βενζίνης είχε μέσα λίγη σκουριά κοκκομετρία μικρότερη από άμμο. Εδώ θα χρειαστώ γνώμες.
    Έχω διαβάσει όλους τους πιθανούς τρόπους καθαρισμού αλλά κλίνω προς το ξύδι- μεταλλικά σφαιρίδια ή παξιμάδια . Να αναφέρω ότι δεν είδα μέσα διαβρωση μεγάλη. Θα βάλω φωτογραφία. Η πλαστικοποιηση αν δεν γίνει σωστά και αποτύχει θα έχεις άλλους μπελάδες μετά. Θα ηταν καλο αν υπάρχει τρόπος να αποτρέψω την οξείδωση να την αποφύγω.
    Μια χαρά είναι το ντεπόζιτο θα καθαρίσει αμέσως. Και μια αλυσίδα (όχι κίνησης, μη μπερδευτούμε) μπορείς να ρίξεις μέσα, θα κάνει καλύτερη και πιο γρήγορη δουλειά από τα παξιμάδια γιατί είναι πιο βαριά.

  13. #43
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    το μηχανακι ειναι σε εξερετικη κατασταση. δεν ειναι ανακατασκευη. ενα γερο σερβις για τα μηχανικα και πινελιες για τα οπτικα. σε ζηλευω παντα με την καλη την ενοια που εχεις ενα τετοιο ομορφο μηχανακι. αναμενουμε πολλες φωτο και ευχομαι να το χαρεις φιλε.

  14. #44
    Μη νέον μέλος Το avatar του/της anemoΣ
    Εγγραφή
    08/12/2016
    Μηνύματα
    154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Meni0s Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ακόμα :

    1)καθάρισμα ντεπόζιτο.
    Στο φίλτρο βενζίνης είχε μέσα λίγη σκουριά κοκκομετρία μικρότερη από άμμο. Εδώ θα χρειαστώ γνώμες.
    Έχω διαβάσει όλους τους πιθανούς τρόπους καθαρισμού αλλά κλίνω προς το ξύδι- μεταλλικά σφαιρίδια ή παξιμάδια . Να αναφέρω ότι δεν είδα μέσα διαβρωση μεγάλη. Θα βάλω φωτογραφία. Η πλαστικοποιηση αν δεν γίνει σωστά και αποτύχει θα έχεις άλλους μπελάδες μετά. Θα ηταν καλο αν υπάρχει τρόπος να αποτρέψω την οξείδωση να την αποφγω.

    Αναλογη σκουρια ( και περισσοτερη) σε ντεποζιτο φιλου, την καθαρισαμε με διαλυτικο νιτρου και βιδες ,γερο κουνημα και φυσηγμα με αερα.

    Μενουμε συντονισμενοι!!!
    Τελευταία τροποποίηση από anemoΣ; 05/05/2017 στις 18:08.

  15. #45
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Ευγε Πατριώτη έχεις μεράκι! κρίμα που δεν γράφει πλέον εδω μέσα ο χρήστος sv9cvk να το δει, έχει κάνει αξαιρετική δουλειά πάνω σε αυτές τις μοτοσυκλέτες!

    Για το ρεζερβουάρ θα σου προτεινα να αποφύγεις όλα τις Heavy λυσεις, (παξιμάδια αλυσίδες) γιατι θα αφαιρέσεις και υγιές μέταλλο, ούτε ξύδι αν το αφήσεις πολύ τρωει το μέταλλο το έχω δει με τα μάτια μου.
    Απο όσο βλέπω στις φωτο το εσωτερικό του η σκουριά ειναι επιφανειακή, υπαρχουν προιοντα οπως ο σκουριοφάγος για αυτη την δουλεια δεν ξέρω τι ονομασια εχει αμερική, πλαστικοποιηση έκανα εγω με το por-15 και έμεινα ικανοποιημενος, υπάρχει κιτακι της ιδιας εταιριας με χημικο αφαιρεσης σκουριάς.

    Καλή συνέχεια

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda cb400n 1981
    από Monolisks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2011, 12:33
  2. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 14:49
  3. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF