Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 79

Θέμα: 1981 Honda CB750k

  1. #46
    Να κεράσω και εγω μια γυρα άπαντες



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Ευγε Πατριώτη έχεις μεράκι! κρίμα που δεν γράφει πλέον εδω μέσα ο χρήστος sv9cvk να το δει, έχει κάνει αξαιρετική δουλειά πάνω σε αυτές τις μοτοσυκλέτες!

    Για το ρεζερβουάρ θα σου προτεινα να αποφύγεις όλα τις Heavy λυσεις, (παξιμάδια αλυσίδες) γιατι θα αφαιρέσεις και υγιές μέταλλο, ούτε ξύδι αν το αφήσεις πολύ τρωει το μέταλλο το έχω δει με τα μάτια μου.
    Απο όσο βλέπω στις φωτο το εσωτερικό του η σκουριά ειναι επιφανειακή
    η αληθεια ειναι οτι ο συντοπιτης μου ειναι ενα απο τα ατομα που ανεβασαν πολυ ψηλα το πηχη.
    Να ειναι καλα οπως και ολοι μας για να συνεχισουμε να κανουμε ολα αυτα που αγαπαμε!

    Εγιναν διαφορα πραγματακια αυτες τις μερες.
    Ντεποζιτο μετα απο δυο 24ωρα στο ξυδι και ενω το φιλτραρα 2 φορες στο ενδιαμεσο και παλι μεσα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ηξγκληγξκγηηξκ.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	382167
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τανκ.jpg 
Προβολές:	453 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	382165


    Καθαρισε απο καταλοιπα βενζινης και βρωμιας ετων που υπηρχαν στο εσωτερικο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ωρβμ.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	382166

  2. #47
    Εγινε αδρανοποιηση με σοδα ,πλυθηκε καλα με απιονισμενο νερο στεγνωσε με πιστολακι.
    Ενα πλυσιμο με βενζινη να φυγει καθε υποψια νερου και αμεσως μετα γεμισμα κατευθειαν.
    Η μηχανη θα βγαινει τακτικα εξω και θα φροντισω να ειναι γεματη παντα. Το χειμωνα που θα μεινει μεσα ισως το πλαστικοποιησω(αφου πρωτα καθαριστει και παλι)

    Πλυθηκε το φιλτροκουτι. νεα σωληνακια καυσιμου και φιλτρο βενζινης
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φιλτρο1.jpg 
Προβολές:	454 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	382168
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φιλτρο.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	382169

    Αντικατασταση στα κοκαλωμενα του σωληκια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σοληνα.jpg 
Προβολές:	453 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	382170
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 08/05/2017 στις 06:13.

  3. #48
    Ξεκινησε το καθαρισμα στα καρμπυρατερ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κα2.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	382171
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κα4.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	382172
    εδω υπηρχε προβλημα ειχε σκιστει δεν ψεκαζε καυσιμο και πειρε τη θεση του νεο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αν1.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	382173

  4. #49
    Συνημμένο 382174
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αν4.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	382175
    ανανεωθηκε απο θεμα Οring και φλατζων, ελεγχθηκαν αν δουλευουν τα παντα πανω γυαλιστηκαν ποτηρια και
    δεθηκε με ελληνικη ροκ μουσικη και 2-3 καφεδες.
    (αριστερα μετα απο το πρωτο βουρτσισμα)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ποτ.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	382176

  5. #50
    Ντιζες γκαζιου και αερα στη θεση τους αφου πρωτα λιπανθηκαν

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κα21.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	382177

    αυτη τη βδομαδα θα γινει ρυθμισμα και συγχρονισμος και καθως τελειωνει ο πρωτος κυκλος εργασιων
    ελπιζω το επομενο Σαβ/κο να με βρει εκει εξω.. εγω και αυτη..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ηλιο.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	60,8 KB 
ID:	382178
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 08/05/2017 στις 05:35.

  6. #51
    κοιτουσα για ζελατινα να την βαζω στα ταξιδακια, θα ηθελα να μην ειναι σαν βιτρινα καταστηματος.
    Λιγακι μαζεμενη αλλα να παρεχει καλυψη και μετα απο πειραματισμους νομιζω θα επιλεξω μια σαν και αυτη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζελ1.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	382179

    Αυτη ειναι 35 εκατοστα στο υψος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζελ.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	382180
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζελ4.jpg 
Προβολές:	446 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	382181

  7. #52
    Αν ειναι απο 35 μεχρι 45 εκατοστα στο υψος νομιζω θα ειμαι μια χαρα.
    Να καλυβει τα οργανα οπως εδω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζελ5.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	382183
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 08/05/2017 στις 06:17.

  8. #53
    Κέρωμα στο ντεπόζιτο και στα δύο πλαϊνά καπάκια.

    Δεν ξέρω αλλά τα σημάδια του χρόνου πάνω της μου αρέσουν πολύ. Κάθε ένα από αυτά και μια ιστορία ..

    Όσο ήταν "γυμνή" καθαριστηκε σχολαστικα σκελετος-ψαλίδι με ατμό και μετα περασμα με αντισκωριακο λάδι(και το κάτω μέρος του ντεποζιτου το ιδιο)
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 08/05/2017 στις 07:13.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    καλοταξιδο φιλε μου.

    Υγ λιγο ποιο πανο απ την μηχανη σου, μου αρεση το Γκαραζ που εχεις.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  10. #55
    Οι εργασίες δεν σταμάτησαν από την τελευταία φορά συνεχίζουμε κανονικά. Έχει κάνει και περίπου χίλια χιλιόμετρα σε βόλτες τα σαββατοκύριακα. Δυο φορές παραλίγο να με εμβολισουν οι εδω κάφροι με τα suv τέρατα σε αλλαγή λωριδας που προσπαθησαν να κανουν. Μετα απο ζογκλερικα και τα απαραιτητα "γαλλικά" μεσα απο το κρανος αντικαταστάθηκε η κόρνα με μια αεροκορνα τερατάκι.
    Η εξάτμιση είναι πολλή ήσυχη για να κάνει αισθητή την παρουσία μου στους γύρω.

    Μπροστινή ανάρτηση λύθηκε καθαρίστηκαν όλα από τη λάσπη που είχε μέσα αντί για λάδι. Λογικά δεν πρέπει να είχε μπει ποτέ χέρι πανω μέχρι τώρα. Οι τσιμούχες έχαναν όποτε μπήκαν καινούριες όπως εγινε αντικατάστασή και στις ξύστρες. Φρεσκο δεκάρι λαδι, δεσιμο και βουαλά. Έχουμε ανάρτηση και πάλι!

    Αέρα πρόσθεσα 10 psi με μέγιστο το 16 που αναφέρει στο βιβλίο. Το μαρκούτσι που ενώνει τις δύο μπουκάλες αναμεσα στις ταπες πρέπει να χανει. Δεν κραταει τον αερα πάνω από 2 μέρες.
    Ερωτώ λοιπον κύριοι ,μπορώ να αλλάξω το ελατήριο με ένα προοδευτικό και νά καταργησω τελειως τον αερα?

    Τα καρμπυρατερ συγχρονιστηκαν και δουλεύουν όπως πρέπει. Ένα μικρό vaccum leak το έχει στις εισαγωγες γιατί είναι κοκκάλινες πλεον, περιμένω τις καινούριες.
    Το μείγμα το ρύθμισα στις 2,5 στροφές γιατί ήταν 1,5 και δούλευε πολύ φτωχα. Αρπάει πολύ καλύτερα μετά απο αυτο.

    Από τους κυλίνδρους ένα και 2 είχα λίγο καπνό στις εξατμισεις όταν δούλευε για πολλη ώρα. Οι άλλοι δύο απολύτως τίποτα.
    Τις άλλαξα φίλτρο λαδιού και λάδια επι ευκαιρίας με πιο χοντρο 20w50 (αντί για 10w40) και από ότι είδα σταμάτησε να καπνιζει. Ελατήρια πιστονιού να υποθέσω? Γιατί όμως μονο στα 2?

    Σειρά έχει και η αλυσίδα που κάνει κόμπους, θα κυλάει πολύ πιο γλυκά μετά. Γρανάζια έχει 18 μπροστα 46 πίσω, και σκεφτόμουν να βάλω 43αρι ( η 40αρι?)
    Να μπορώ να ταξιδεύω στα 100-110km με λιγοτερες στροφες με τον αδερφο μου(V-strom).



    Υγ. Θα ακολουθησει φωτορομάντζο γιατι ειμαι απο κινητό
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 24/06/2017 στις 05:34.

  11. #56
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Μια που το έλυσες μέτρησες τα ελατήρια πηρουνιού?
    Φαντάζομαι οτι μετα απο τόσα χρόνια θα είναι εκτός προδιαγραφών και θα θέλουν αλλαγή. Δεν χρειάζεται να κυκλοφορεί, και στο πλαινό σταντ να ειναι κάθονται με τον καιρό.
    Αν θέλεις βάλε προοδευτικά, πχ Hyperpro ή Wilbers η οτι βρείς απο καλή εταιρεία.
    Με τον αέρα στο πηρούνι, θα έλεγα να μην ασχοληθείς καν. Αδικος κόπος, ξεφούσκωσέ το και άστο.
    Ομως πιστεύω οτι με λάδι 15W θα δουλεύει πολύ καλύτερα, αν αλλάξεις ελατήρια άλλαξε και τα λάδια.
    Η αλλαγή που αναφέρεις για το γρανάζωμα είναι τεράστια, αν σου φαίνεται κοντό, μάκρυνέ το 1-2 δόντια πίσω, όχι παραπάνω,
    Αν θέλεις να δείς πως θα είναι και αν χωράει φυσικά, βάλε 1 μεγαλύτερο εμπρός, είναι σχεδόν σαν 3 κάτω πίσω αλλά είναι πολύ πιο φτηνό και αν δεν σου αρέσει το αλλάζεςι εύκολα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #57
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.095
    Βασικά είσαι ήδη γραναζωμένος με το 18 μπροστά γιατί από την μάνα του φοράει 15... δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό θα του κάνεις με μικρότερο πίσω, μιλάμε για μεγάλη διαφορά από το ΟΕΜ. Θα βάζεις πρώτη και θα νομίζεις ότι έχεις δευτέρα μέσα. (ήδη πρέπει να είναι έτσι με +3 μπροστά!)
    Το ΟΕΜ γρανάζωμα είναι 15/46
    Αυτή την στιγμή με αυτό το γρανάζωμα έχεις χάσει 28% ροπή και έχεις κερδίσει 28% τελική.


    Σε αυτό το λίνκ μπορείς να βάλεις το μοντέλο της μηχανής και σου βγάζει τα γραναζώματα τελικές κλπ... ψάξε το http://www.gearingcommander.com/
    Δώσε τις παραμέτρους που θες και κοίτα ποιο είναι το σωστό.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 24/06/2017 στις 19:45.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μια που το έλυσες μέτρησες τα ελατήρια πηρουνιού?
    Φαντάζομαι οτι μετα απο τόσα χρόνια θα είναι εκτός προδιαγραφών και θα θέλουν αλλαγή. Δεν χρειάζεται να κυκλοφορεί, και στο πλαινό σταντ να ειναι κάθονται με τον καιρό.
    Αν θέλεις βάλε προοδευτικά, πχ Hyperpro ή Wilbers η οτι βρείς απο καλή εταιρεία.
    Με τον αέρα στο πηρούνι, θα έλεγα να μην ασχοληθείς καν. Αδικος κόπος, ξεφούσκωσέ το και άστο.
    Ομως πιστεύω οτι με λάδι 15W θα δουλεύει πολύ καλύτερα, αν αλλάξεις ελατήρια άλλαξε και τα λάδια.
    Η αλλαγή που αναφέρεις για το γρανάζωμα είναι τεράστια, αν σου φαίνεται κοντό, μάκρυνέ το 1-2 δόντια πίσω, όχι παραπάνω,
    Αν θέλεις να δείς πως θα είναι και αν χωράει φυσικά, βάλε 1 μεγαλύτερο εμπρός, είναι σχεδόν σαν 3 κάτω πίσω αλλά είναι πολύ πιο φτηνό και αν δεν σου αρέσει το αλλάζεςι εύκολα.
    Τα μέτρησα τα ελατήρια, έπρεπε να είναι 49.2cm
    Και είναι 52cm

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Βασικά είσαι ήδη γραναζωμένος με το 18 μπροστά γιατί από την μάνα του φοράει 15... δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό θα του κάνεις με μικρότερο πίσω, μιλάμε για μεγάλη διαφορά από το ΟΕΜ. Θα βάζεις πρώτη και θα νομίζεις ότι έχεις δευτέρα μέσα. (ήδη πρέπει να είναι έτσι με +3 μπροστά!)
    Το ΟΕΜ γρανάζωμα είναι 15/46
    Αυτή την στιγμή με αυτό το γρανάζωμα έχεις χάσει 28% ροπή και έχεις κερδίσει 28% τελική.


    Σε αυτό το λίνκ μπορείς να βάλεις το μοντέλο της μηχανής και σου βγάζει τα γραναζώματα τελικές κλπ... ψάξε το http://www.gearingcommander.com/
    Δώσε τις παραμέτρους που θες και κοίτα ποιο είναι το σωστό.
    Ωραίος, θα το ψάξω και θα δω. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω κάποια υπερβολή

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Meni0s Προβολή μηνύματος
    Τα μέτρησα τα ελατήρια, έπρεπε να είναι 49.2cm
    Και είναι 52cm
    Είναι αλλαγμένα? Πόσο δίνει αρχικό μήκος?
    Οπως και να χει αφού είναι έτσι δεν χρειάζονται άλλαγμα.
    Παντως η εμπειρία μου απο παλιές μοτο λέει οτι με άλλα ελατήρια και 15ρι λάδι αντι για 10ρι αυτά τα απλά πηρούνια βελτιώνται δραματικά.
    Αυτο αν θέλεις να είναι πιο sport και να μην βυθίζεται τόσο εύκολα κλπ.
    Αν θέλεις να είναι άνετο, τότε καλά είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Meni0s Προβολή μηνύματος
    Ωραίος, θα το ψάξω και θα δω. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω κάποια υπερβολή
    Μην το ψάχνεις στραβά, το γρανάζωμα που είπες, 18 μπροστα 46 πίσω είναι το original απ ότι βλέπω.
    Βέβαια μπορείς και να τα μετρήσεις, αν δεν το έκανες ήδη, να δείς αν ειναι κάποιο αλλαγμένο.
    Μην το αλλάξεις πολύ πάντως, 1 δόντι πίσω κανει μια διαφορά χωρίς να αλλάζει πολύ τις επιταχύνσεις.
    Ενα εμπρός είναι πολύ μεγάλη διαφορά, κατάλληλη μόνο αν πηγαίνεις συνέχεια αυτοκινητόδρομο και χωρίς ανηφόρες.
    Δεν θα γεμίζει η 5η!
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 25/06/2017 στις 23:58.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda cb400n 1981
    από Monolisks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2011, 12:33
  2. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 14:49
  3. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF