Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κατανάλωση βενζίνης fazer Yamaha 600cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2012
    Μηνύματα
    6

    Κατανάλωση βενζίνης fazer Yamaha 600cc

    Καλησπέρα σας,

    Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω, καθώς είμαι νέος κάτοχος fazer 600 του 2006, σχετικά με την κατανάλωση βενζίνης του οχήματος. Επειδη όμως είναι και άσχετος στο να περιγράψω χιλιόμετρα και καταναλωση θα σας το περιγραψω. Ο δείκτης βενζίνης της μηχανής έχει επτά παύλες με το εφεδρικό μαζί. Σήμερα εκανα μια βόλτα 40-50 χιλιόμετρα, το γέμισα εχθές 22€ παρακαλω και μολις μου έπεσε η πρώτη παύλα.Ύστερα από περίπου 50 χιλιόμετρα σήμερα. Θεωρείτε ότι το άτιμο καιει πολύ; Δεν το έτρεχα πήγαινα σταθερά με 5000 στροφές και αλλαγή στα 60-80 χιλ/ώρα.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.850
    Μην βασίζεσαι απόλυτα στην ηλεκτρονική ένδειξη βενζίνης.
    Μηδένιζε τον μερικό χιλιομετρητή, όταν γεμίζεις μέχρι επάνω και όταν ξαναγεμίζεις (επίσης τέρμα) βλέπε τα χλμ που έχεις διανύσει με τα λίτρα που μόλις έβαλες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emmathiou Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω, καθώς είμαι νέος κάτοχος fazer 600 του 2006, σχετικά με την κατανάλωση βενζίνης του οχήματος. Επειδη όμως είναι και άσχετος στο να περιγράψω χιλιόμετρα και καταναλωση θα σας το περιγραψω. Ο δείκτης βενζίνης της μηχανής έχει επτά παύλες με το εφεδρικό μαζί. Σήμερα εκανα μια βόλτα 40-50 χιλιόμετρα, το γέμισα εχθές 22€ παρακαλω και μολις μου έπεσε η πρώτη παύλα.Ύστερα από περίπου 50 χιλιόμετρα σήμερα. Θεωρείτε ότι το άτιμο καιει πολύ; Δεν το έτρεχα πήγαινα σταθερά με 5000 στροφές και αλλαγή στα 60-80 χιλ/ώρα.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Δηλαδή με πόσες "παύλες" θα ήσουν ευχαριστημένος ???
    Μην αγχώνεσαι ρε φίλος... Από 5 έως 7 λιτρα/100 χλμ καίει το μηχανάκι ανάλογα τις συνθήκες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Εχω το fazer S2 εχω δει και 4/100 στην εγνατια με 120 στο κοντερ συνεχεια ειδα και 8/100 μεσα στην πολη...κανε χιλιομετρα και μετρα καφε φορα που θα βαζεις βενζινη αν δεις 5-7/100 που λεει και ο απο πανω εισαι καλα

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2012
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Όσο για τις παύλες γέλασα ομολογώ με το σχόλιο του φίλου. Έκανα έναν υπολογισμό και περίπου στα 7,3lt/100. Νορμαλ καταστάσεις!! Να είστε καλά παιδιά!

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF