Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Από XT600 σε γυμνό Fazer για καθημερινό???

  1. #1
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041

    Από XT600 σε γυμνό Fazer για καθημερινό???

    Η ιστορία έχει ως εξής.
    Έχω ένα άριστο XT600 το οποίο με εξυπηρετεί εδώ και σχεδόν 4 χρόνια. Εχει 90.000 km αναβαθμισμένες αναρτήσεις μπρος και πίσω, κάγκελα, δε καίει σταγόνα λάδι από αλλαγή σε αλλαγή και το κυριότερο από όλα δε με έχει αφήσει ποτέ, πάντα με μισό πάτημα της μίζας με πάει όπου του πω. Έχουμε μια πάρα πολύ καλή σχέση και παραδέχομαι ότι αν ποτέ το αλλάξω θα στεναχωρηθώ.
    Οδηγώ καθημερινά, χειμώνα καλοκαίρι από τον Πειραιά που μένω στην Αθήνα πού δουλεύω πρέπει καθημερινά να κάνω γύρω στα 30-35 χιλιόμετρα δηλαδη γύρω στα 200 τη βδομάδα. Δεν κολλάω σε κίνηση γιατί περισσότερο κινούμαι Συγγρού και κόβω δεξιά πριν το μπουγιο.
    Από φέτος λόγω αλλαγής οικογενειακής κατάστασης δε με ενδιαφέρει το δικαβαλο ούτε οι πολύ μεγάλες βόλτες.

    Λοιπόν τώρα που χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

    Ένας πολύ καλός φίλος, κουμπάρος του κολλητού μου δηλαδη είναι ναυτικός και μπαρκάρει (αν το λέω σωστά) μέσα Ιουνίου. Έχει ένα FZ8 γυμνό του 2012 από καινούριο με 15.000 χιλιόμετρα το οποίο θέλει να πουλήσει πριν φύγει. Με λίγα λόγια μου το αφήνει σε πολύ καλή τιμή (40% κάτω από ότι πουλιέται στο Car.

    Τι κάνω???

    Κρατάω την ΧΤαρα και κάνω πίσω στην ευκαιρία αυτή?

    Πουλάω το ΧΤ και το παίρνω?

    Έτσι 50-50 και για αυτό γράφω εδώ. Sorry για το σεντόνι. Επίσης να θυμίσω ότι ήμουν κάτοχος του Ζ1000 για 5 χρόνια, 2 του R6, και 2 Multistrada 620 με φθίνουσα χρονολογική σειρά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εγω θα το επαιρνα το FZ8 μονο και μονο σαν ευκαιρια αγορας...
    δλδ αν αυριο το βαρεθεις το πουλας και μπορει να βγαλεις και κερδος...
    απο την αλλη ειναι και η αναβαθμιση σε αυτο που οδηγας...

    σε 5 χρονια απο τωρα π.χ. αλλιως ειναι να εχεις ενα ΧΤ600 που μετραει 25 χρονια στην πλατη και αλλιως ενα FZ8 10 χρονων...

    σιγουρα θα εχεις αυξημενα εξοδα...αλλα το fun factor θα αυξηθει και αν σκεφτοσουν 2-3 φορες με το ΧΤ πριν πας μια μακρινη βολτα που οργανωνεται εδω, με το FZ8 δεν θα το σκεφτεις καθολου...

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αν το σηκωνει η τσέπη σου, πάρε το fz8, και κράτα το ΧΤ. Αν δε μπορείς και τα 2, τότε απλά μη βιαστείς να πουλήσεις το ΧΤ, γιατι απο τα λεγόμενα σου αξίζει το κόπο και κρίμα ειναι να σκοτωθεί.

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    +1 στον αποπάνου

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αρα μεχρι στιγμης είμαστε 0-3.

    Το ΧΤ δεν το σκτωνω με τιποτα. Το εχω πολυ προσεγμένο. Το μονο που ηθελα να του κανω φέτος, είναι ενα βαψιματακι να ειναι μια κουκλα μεσα και εξω.
    Αριστήδη εσύ έχεις παρόμοιο μηχανάκι για καθημερινό. Πως σε βολευει στη καθημερινή σου μετακινηση. Σε δυσκολευει καθόλου?

  6. #6
    περνεις το fz,το κρατας κανα μηνα δυο,βλεπεις πιο σου αρεσει πιο πολυ και προχωρας.Οτι και να κανεις κερδος θα εχεις, αν παλι πουλησεις το fz ισως βγαλεις και περισοτερα απο οσα εδωσες
    Lost on purpose..again

  7. #7
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Αφού είναι φίλος,πες του να στο δανείσει μια βδομάδα,να το δεις και στην καθημερινή σου μετακίνηση και να το πας μια βόλτα παραεξω να δεις αν σε βολεύει και σαρεσει.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    το παίρνεις εννοειτε. καταθέτεις πινακίδες απο το xt μέχρι να αποφασίσεις αν θες να το δωσεις. αν δεν το πάρεις μου λες και το παίρνω εγω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Εαν εχεις "αερα" να το παρεις, οδηγα το -οπως ειπαν και οι προηγουμενοι- λιγο καιρο και αναλογως πως σου φαινετε ειτε δινεις το xt ειτε το fz8.

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αρα μεχρι στιγμης είμαστε 0-3.

    Το ΧΤ δεν το σκτωνω με τιποτα. Το εχω πολυ προσεγμένο. Το μονο που ηθελα να του κανω φέτος, είναι ενα βαψιματακι να ειναι μια κουκλα μεσα και εξω.
    Αριστήδη εσύ έχεις παρόμοιο μηχανάκι για καθημερινό. Πως σε βολευει στη καθημερινή σου μετακινηση. Σε δυσκολευει καθόλου?
    To δικό μου είναι αρκετά ευκολοδήγητο μέσα στη πόλη, χώνεται εύκολα και δε κουράζει σε αποστάσεις σαν και αυτές που μιλάμε

    Χάνει πολύ στη κατανάλωση, στη πρακτικότητα (δεν έχει μπαγκαζιέρα - αλλά νομίζω ούτε εσύ έχεις στο ΧΤ) και στην ευκολία σε πεζοδρόμια κλπ κλπ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ευκολοδήγητο το fazer και βγαίνεις και παραέξω αμα σου κάνει κέφι.Δε θέλει και πολύ σκέψη φίλε Ζαννή.
    Ντου.
    Φίου φίου φι φι φίου

  12. #12
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.
    Να βάλω τώρα κάτω και τα οικονομικά να δω πως θα το κάνω γιατί η αλήθεια είναι ότι δε το σχεδίαζα και μου ήρθε λιγο απότομα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν από το μηχανάκια που θα κοιτούσα αλλά τη θεώρησα πολύ καλή ευκαιρία και για αυτό το έβαλα και εδώ.

  13. #13
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    To δικό μου είναι αρκετά ευκολοδήγητο μέσα στη πόλη, χώνεται εύκολα και δε κουράζει σε αποστάσεις σαν και αυτές που μιλάμε

    Χάνει πολύ στη κατανάλωση, στη πρακτικότητα (δεν έχει μπαγκαζιέρα - αλλά νομίζω ούτε εσύ έχεις στο ΧΤ) και στην ευκολία σε πεζοδρόμια κλπ κλπ
    Πρώτα από όλα sorry που σκότωσα το όνομα σου, μόλις τώρα το είδα, μάλλον επειδή έγραφα από το κινητό.

    Μπαγκαζιερα έβαλα στο ΧΤ και εβαλα και πλαϊνά προστατευτικά για σαμάρια και δε μπορείς να φανταστείς πόσο με έχουν βολεψει. Τώρα τα πεζοδρόμια λόγω motard ακόμα και τώρα είναι ένα θέμα, αλλά σίγουρα με το FZ θα είναι ακόμα πιο δύσκολο.

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εφόσον είχες Ζ1000 την ξέρεις την φάση, λίγο πιο ελαφρύ από το Ζ θα είναι το φέιζερ δεν ξέρω αν θα καταλάβεις την διαφορά, κατά τα άλλα τα ίδια πράγματα..

  15. #15
    Η λύση είναι μια, κράτα τα και τα δυο.
    Έχω χτ600 και ένα μεσαίο γυμνό, σε συνδυασμό με καλύπτουν σχεδόν σε όλα. Αν έπρεπε να διαλέξω και έμενα μόνιμα Αθήνα το χτ θα έφευγε.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή από vstrom σε Bandit ή fazer
    από paulopoulos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2011, 10:34
  2. μπροστινα απο wrf σε xt600
    από dimitris81 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2011, 18:47
  3. Γνώμες από παλιούς σε νέο για αγορά..
    από tHeTeMpteReR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 21:13
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2008, 18:04
  5. Από παπί σε fazer 600
    από mixalakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 08:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF