Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: F800GS vs NC750X

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος

    Το Versys ειναι λιγο απολα, χωρις να ειναι καπου ιδιαιτερα καλο, εχει πιο γεματο και δυνατο μοτερ σε σχεση με το NC, καλυτερο στησιμο απο το NC, ειναι ψηλοτερο και με πιο τραχιά λειτουργια μοτερ.
    Το NC ειναι πιο καθαρα πολη και ηρεμη οδηγηση, οχι οτι δεν βγαινεις και παραεξω βεβαια, αλλα οπως και να το κανεις φτιαχτηκε για πολη, εχει πιο πολιτισμενη-γλυκια λειτουργια μοτερ σε σχεση με το Versys, αισθητα λιγοτερες δονησεις-συντονισμους, αλλα απο θεμα δυναμης θα σου τελειωνει γρηγορα με τα λιγοστα 50κατι αλογα του.
    Απο καταναλωση μεσα πολη το Versys με normal-γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5.7Ltr/100Km και το NC στα 5Ltr/100Km, μιλαμε στην ουσια για τα ιδια νουμερα πανω κατω.

    .
    Τα ίδια νούμερα πάνω κάτω σε κατανάλωση δεν νομίζω με την καμία...
    το καλύτερο στήσιμο του versus από που προκύπτει ??
    επειδή εχει ανάποδο ? δεν νομίζω ότι αυτό από μόνο του λέει κάτι..... μην ξεχνάς ότι το nc εχει το πιο χαμηλο κέντρο βάρους από όλα στην κατηγορία του ,και οσο πιο χαμηλο κέντρο βάρος ,τοσο πιο ουδέτερη και ευέλικτη συμπεριφορά.
    επίσης δεν νομίζω το nc να φτιάχτηκε για πόλη όπως το γράφεις..
    το ότι εχει πιο πολιτισμένη λειτουργεία , κινητήρα κτλπ οκ αυτό όμως δεν εχει να κάνει με το ότι φτιάχτηκε για πόλη όπως λες ,απλα ειναι πιο πολιτισμένη και γραμμική η λειτουργεία του κινητήρα.θα συμφωνήσω για τον πιο γεματο κινητήρα του versys ,αλλα μην φαντάζεσαι τρελές διαφορές .
    το nc ταξιδεύει μια χαρά με μέσες ταχύτητες ,140/ 160 .
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 02/05/2017 στις 11:32.

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Φιλoς μου με NC700 μεσα Αθηνα με νορμαλ γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5Ltr/100km, το δικο μου Versys 650 ειναι στα 5.7Ltr/100km.
    Η προσωπικη μου αποψη πηγαζει απο την οδηγηση του NC700 του φιλου μου αλλα και του δικου μου Versys 650 και ειναι υποκειμενικη βαση των θελω μου.

    Το Versys εκτος απο τα αδιαμφισβητητα πλεονεκτημα λογο ανεστραμενου μπροστινου (μικροτερου μη αναρτομενου βαρους - ακαμψιας - καλυτερης πληροφορησης) , διαθετει και πληρης ρυθμισεις καλαμιων, σιγουρα δεν ειναι κορυφαιας ποιοτητας το μπροστινο του, αλλα στο NC ειναι συμβατικο με σχετικα μαλακη ρυθμιση και ανευ περαιτερω ρυθμισεων, για μενα αυτο ειναι μεγαλο μειον. Βεβαια στο Versys απουσιαζει στην πισω αναρτηση το μοχλικο, αλλα εχει το αμορτισερ με τελειως διαφορετικη νοοτροπια διαταξη.

    Οσον αφορα τα φρενα, του Versys δηλωνουν πιο εντονα το παρων μετα απο παρατεταμενη χρηση και πιεση σε καταβασεις.
    Τελος σε επιδοσεις το NC ειναι παντου αισθητα πιο αργο και ο τροπος οδηγησης του μοτερ του θυμιζει αυτοκινητο με 2 ροδες.
    Στα ταξιδια σε Εθνικες Οδους το NC ειναι πιο ξεκουραστο λογο αισθητα λιγοτερο δονησεων, ενω το Versys πιο γεματο σε γκαζι και επιταχυνσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από Limas_34; 02/05/2017 στις 12:29.
    GAY Parade

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος
    Φιλoς μου με NC700 μεσα Αθηνα με νορμαλ γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5Ltr/100km, το δικο μου Versys 650 ειναι στα 5.7Ltr/100km.
    Η προσωπικη μου αποψη πηγαζει απο την οδηγηση του NC700 του φιλου μου αλλα και του δικου μου Versys 650 και ειναι υποκειμενικη βαση των θελω μου.

    Το Versys εκτος απο τα αδιαμφισβητητα πλεονεκτημα λογο ανεστραμενου μπροστινου (μικροτερου μη αναρτομενου βαρους - ακαμψιας - καλυτερης πληροφορησης) , διαθετει και πληρης ρυθμισεις καλαμιων, σιγουρα δεν ειναι κορυφαιας ποιοτητας το μπροστινο του, αλλα στο NC ειναι συμ




    βατικο με σχετικα μαλακη ρυθμιση και ανευ περαιτερω ρυθμισεων, για μενα αυτο ειναι μεγαλο μειον. Βεβαια στο Versys απουσιαζει στην πισω αναρτηση το μοχλικο, αλλα εχει το αμορτισερ με τελειως διαφορετικη νοοτροπια διαταξη.

    Οσον αφορα τα φρενα, του Versys δηλωνουν πιο εντονα το παρων μετα απο παρατεταμενη χρηση και πιεση σε καταβασεις.
    Τελος σε επιδοσεις το NC ειναι παντου αισθητα πιο αργο και ο τροπος οδηγησης του μοτερ του θυμιζει αυτοκινητο με 2 ροδες.
    Στα ταξιδια σε Εθνικες Οδους το NC ειναι πιο ξεκουραστο λογο αισθητα λιγοτερο δονησεων, ενω το Versys πιο γεματο σε γκαζι και επιταχυνσεις.
    είμαι κάτοχος nc 700dct και δεν έχω δει ποτέ τέτοια κατανάλωση σε νορμάλ οδηγήσει.
    διαφωνώ για τα φρένα το nc εχει C-ABS που ειναι από τα καλντέρα φρένα που έχουν φορέσει σε πολλές μότο .
    το μπροστινο του nc ειναι μια χαρά ούτε μαλακό ούτε σκληρο ,και πίσω το μοχλικο εννοείται ανώτερο από το σκέτο αμορτισέρ του versys ,σε επιδόσεις ναι ειναι λίγο καλύτερο ,αλλα η διάφορα φαίνεται στα ψηλά χλμ ..
    αυτό που γραφής όμως στο πρώτο πόστ έρχεται σε αντίθεση μ αυτό που λες στο δεύτερο στο πρώτο γραφής ότι το nc φτιάχτηκε για πόλη ..,,και στο δεύτερο πόστ γράφεις ότι στα ταξίδια το nc ειναι πιο ξεκούραστο ,πως γίνεται αυτό???
    νταξει βασικά ειναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκια.
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 02/05/2017 στις 17:13.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    είμαι κάτοχος nc 700dct και δεν έχω δει ποτέ τέτοια κατανάλωση σε νορμάλ οδηγήσει.
    διαφωνώ για τα φρένα το nc εχει C-ABS που ειναι από τα καλντέρα φρένα που έχουν φορέσει σε πολλές μότο .
    το μπροστινο του nc ειναι μια χαρά ούτε μαλακό ούτε σκληρο ,και πίσω το μοχλικο εννοείται ανώτερο από το σκέτο αμορτισέρ του versys ,σε επιδόσεις ναι ειναι λίγο καλύτερο ,αλλα η διάφορα φαίνεται στα ψηλά χλμ ..
    αυτό που γραφής όμως στο πρώτο πόστ έρχεται σε αντίθεση μ αυτό που λες στο δεύτερο στο πρώτο γραφής ότι το nc φτιάχτηκε για πόλη ..,,και στο δεύτερο πόστ γράφεις ότι στα ταξίδια το nc ειναι πιο ξεκούραστο ,πως γίνεται αυτό???
    νταξει βασικά ειναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκια.
    Φίλε Νίκο ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή τείνω να αγοράσω το nc750 (Manual), θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποια προβλήματα με το nc700 σου.
    Αυτό που μου λείπει πάρα πολύ από το scooter μου είναι το αδύναμο γκάζι όταν πραγματικά το χρειάζεσαι, πχ προσπέραση. Πως συμπεριφέρεται το δικό σου σε τέτοιες περιπτώσεις;

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ProFanis Προβολή μηνύματος
    Φίλε Νίκο ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή τείνω να αγοράσω το nc750 (Manual), θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποια προβλήματα με το nc700 σου.
    Αυτό που μου λείπει πάρα πολύ από το scooter μου είναι το αδύναμο γκάζι όταν πραγματικά το χρειάζεσαι, πχ προσπέραση. Πως συμπεριφέρεται το δικό σου σε τέτοιες περιπτώσεις;
    Μην ανησυχείς δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα ,πανω σ αυτά που αναφέρεις μια χαρά γκάζι εχει το μηχανακι , και μέχρι τα 160/170 γεμίζει πολύ γρήγορα !
    ειναι ευέλικτο ,και με πολύ καλή γεωμετρία ειδικά σε γρήγορα κλειστά στροφιλικια και σταθερο σε μεγάλες ταχύτητες !
    τα αρνητικά που ακούς τα περισσότερα ειναι ράδιο αρβυλα από άτομα που το έχουν δει μόνο σταματημένο ,και δεν το έχουν οδηγήσει , εάν δεν είσαι κανγκουρας του τύπου θέλω φανάρι φανάρι να 200αριζω , μια χαρά γκάζι εχει! η τελική του ειναι γύρω στα 180/185 που την πιάνει άνετα ,από κει και περα ανεβάζει κ άλλο αλλά με πιο αργο ρυθμο σε ίσιο δρομο με άπνοια έχω δει 197/198 ,νομιζω ότι ειναι μια χαρά αυτές οι ταχύτητες .Διαβασε εδώ στο τέλος της σελίδας της εντυπώσεις από καποιο μέλος που ήταν ανάμεσα σε vstrom, versys ,κτλ.. και τελικά πήρε nc.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=152470&page=7
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 03/05/2017 στις 04:23.

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Το NC για πολη ειναι η καλυτερη επιλογη, εαν εχεις scooter και θελεις να κανεις την μεταβαση σε μηχανη αλλα εχεις τους ενδιασμους σου πας στο NC και ξεμπερδευεις, ειναι μια μηχανη τυπου παπι, οι επιδοσεις τις ειναι αργες για τα δεδομενα των μοτοσυκλετων διοτι η Honda δινει εμφαση στην οικονομια καυσιμου και οχι στην οδηγικη απολαυση.

    Αυτο που ανεφερες οτι Versys 650 και NC700 εχουν σχεδον τις ιδιες επιδοσεις ειναι ατοπο Νικο, το NC700 μενει πισω κολονες στα 0-100Km και στα 0-160Km αστο χανεται στου καθρεπτες.
    Ενδεικτικα το NC700 εχει 0-100 6,10Sec το DCT και 7,10Sec το manual, το Versys παιζει 0-100Km στα 4.10Sec δευτερολεπτα.

    Επισης δεν το εχω δει μονο σταματημενο, αλλα το εχω οδηγησει τοσο σε Test Ride αλλα και τραμπα με τον φιλο μου το εχω πιλοταρει τοσο εντος, αλλα και εκτος πολης για αρκετα χιλιομετρα.
    Εαν ο γνωμονας σου ειναι η οικονομια πας σε NC, για κανεναν αλλον λογο η επιλογη του.

    Στο σημειο που γραφω για τα ταξιδια λεω το εξης αλλα δεν το καταλαβες....
    Το NC προσανατολιζεται για χρηση πολης, ειναι μια μηχανη χαμηλων επιδοσεων με γνωμονα την οικονομια, με τα 50 αλογα του δεν νιωθεις το σισθημα της ασφαλειας για οδηγηση σε Εθνικες Οδους και εν συγκριση με το Versys, το NC εχει το πλεονεκτημα των λιγοτερων δονησεων και πιο ξεκουραστης οδηγησης, αυτο λεω.

    Εν τελη Versys 650 και NC700 δεν μπορουν να συγκριθουν διοτι ειναι μηχανες για διαφορετικο αγοραστικο κοινο και σκοπο.
    Τελευταία τροποποίηση από Limas_34; 03/05/2017 στις 08:51.
    GAY Parade

  7. #37
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    0-100 το versys σε 4 δευτερόλεπτα ;

    Μπορώ να δω specs κάπου παρακαλώ ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Τα νουμερα επιδοσεων που αναφερω ειναι για 0-100Κμ με ενδειξεις κοντερ, με GPS και τα 2 μηχανακια ειναι λιγο πιο αργα στο 0-100Κμ λογο σφαλματος του κοντερ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2qi1h6a.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	381956

    http://i63.tinypic.com/2mnrixh.jpg
    GAY Parade

  9. #39
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Εντελώς φιλικά, αυτό που δείχνεις δε λέγεται specification ενός οχήματος

    Όχι ότι το αμφισβητώ, απλά μου έκανε εντύπωση το νούμερο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Το MCN δίνει 4,86s για το Versys, σε τεστ του 2010 που βρήκα. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο μπορεί να είναι το καινούριο. 3,8s για το ΜΤ.

    3,9s για το F800GS του 2009.

    4,9s για το NC700X. Δε βρήκα για το 750.

    Ωστόσο για το Versys, το MCN γράφει: "although the clutch did not fade, launching the Versys during the 1/4 mile testing proved a challenge. If launch rpm were too low, the engine would bog, and if too high, would result in an instantaneous wheelie. Granted, drag racing was never intended to be one of this motorcycle's strong suits, but I do wish that the results of this testing could have been a better reflection of the parallel's twin performance."
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 03/05/2017 στις 09:50.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εντελώς φιλικά, αυτό που δείχνεις δε λέγεται specification ενός οχήματος

    Όχι ότι το αμφισβητώ, απλά μου έκανε εντύπωση το νούμερο...
    Versys 650 (2015-16-17)
    Μέγιστη ισχύς 51kW (69hp) / 8.500rpm
    Μέγιστη ροπή 6,5kgm (64Nm) 7.000rpm

    Versys 650 (2007-2014)
    Μέγιστη ισχύς 48,4kW (65hp) / 8,000 rpm
    Μέγιστη ροπή 61Nm (6,2 kgf) / 6.800 rpm
    Τελευταία τροποποίηση από Limas_34; 03/05/2017 στις 09:54.
    GAY Parade

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το MCN δίνει 4,86s για το Versys, σε τεστ του 2010 που βρήκα. Δεν ξέρω πόσο πιο γρήγορο μπορεί να είναι το καινούριο. 3,8s για το ΜΤ.

    3,9s για το F800GS του 2009.

    4,9s για το NC700X. Δε βρήκα για το 750.

    Μονο σε δρομο τυπου "χαραδρα-γκρεμος" θα κανει το NC700 τα 0-100Km σε 4.9Sec με GPS μετρηση.....
    https://www.youtube.com/results?sear...ry=nx700+0-100

    https://www.youtube.com/watch?v=0uDoo5nB8DE
    GAY Parade

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος
    F800GS εργαλειο πολεμικο με δυνατο ροπατο μοτερ αλλα για πιο OFF κατασταση. Tiger κ.τ.λ. νεροχυτες για μεσα πολη και αρκετα κουλα προβληματα που εαν σου κατσει στραβη εμπλεξες, με τον τιγρη θα εισαι στα 7-8 λιτρα/100km για πλακα, κατ εμε F800GS και τιγρη μην τα κοιτας διοτι μηλαμε για μηχανη τυπου εργαλειο δουλειας.
    Για το F700 δεν ξερω τι και πως οποτε δεν μπορω να πω κατι.

    Οι επιλογες σου ειναι δυο, Versys 650 και NC.

    Το Versys ειναι λιγο απολα, χωρις να ειναι καπου ιδιαιτερα καλο, εχει πιο γεματο και δυνατο μοτερ σε σχεση με το NC, καλυτερο στησιμο απο το NC, ειναι ψηλοτερο και με πιο τραχιά λειτουργια μοτερ.
    Το NC ειναι πιο καθαρα πολη και ηρεμη οδηγηση, οχι οτι δεν βγαινεις και παραεξω βεβαια, αλλα οπως και να το κανεις φτιαχτηκε για πολη, εχει πιο πολιτισμενη-γλυκια λειτουργια μοτερ σε σχεση με το Versys, αισθητα λιγοτερες δονησεις-συντονισμους, αλλα απο θεμα δυναμης θα σου τελειωνει γρηγορα με τα λιγοστα 50κατι αλογα του.
    Απο καταναλωση μεσα πολη το Versys με normal-γρηγορη οδηγηση ειναι στα 5.7Ltr/100Km και το NC στα 5Ltr/100Km, μιλαμε στην ουσια για τα ιδια νουμερα πανω κατω.

    Εγω μεταξυ των δυο (ειχα και εγω το δίλημμα οταν αγορασα περυσι μηχανη) επιλεγω Versys 650, για την διαφορα της ιπποδυναμης και του αναποδου μπροστινου και μονο, με το που μαθεις την μηχανη αυτα τα 20κατι αλογα που λειπουν απο το NC θα σου λειψουν και θα τα αναζητας.

    Οτι και να επιλεξεις καλα χιλιομετρα να εχεις φιλος.
    Απλά για τον εμπλουτισμό των καταναλώσεων, με Tiger 955i μικτή χρήση Αθήνα, Κιφησό κτλ. 6,7 l/100km, Αθήνα-Θεσσαλονίκη από εθνική 5,9 με συνεπιβάτη και τριβάλιτσο φορτωμένο ταχύτητες 130-140.
    Δεν πιστεύω το 800 που είναι πιο σύγχρονο να καίει παραπάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από vantonopoulos; 03/05/2017 στις 10:00.

  14. #44
    το 800GS στα περισσότερα έντυπα χωρίς κυνηγητό γράφουν ότι πέφτει κάτω από 5λ/100 (σε τεστ στο ΜΟΤΟ πλησίαζε τα 4, το NC θεωρητικά καίει λιγότερο ακόμα)

    Επίσης είναι από τα λίγα μηχανάκια που είναι φτιαγμένα για ψηλούς, με πολύ άνετη θέση οδήγησης για χέρια και πόδια. Το NC είναι αρκετά στριμωγμένο, συγκριτικά.

    Το κακό με το 09 μοντέλο είναι πως έχει πιθανότητες να εμφανίσει την βλάβη στο φανάρι και στα πηνία και όταν κάνεις βαλβίδες, θέλει έναν μερακλή μηχανικό να δει καδένα εκκεντροφόρων, τεντωτήρα και οδηγούς. Αν έχει αλλάξει φως/πηνίο ο πρώην ιδιοκτήτης, εκεί θα πήγαινα. Βέβαια σκέφτομαι με βάση τα δικά μου "θέλω", που είναι για ένα όχημα που και θα κάνει τα πάντα και τα κοάλα κάθε μέρα ΚΑΙ δεν θα κολλήσει σε όποιο δρόμο/χωματόδρομο βρει μπροστά του σε βόλτα ή σε διακοπές, γιατί τις ασφάλτινες πάνω κάτω τις εξαντλήσαμε ή λιγόστεψαν οι "άγνωστες" και έχει πολύ ψωμί στο offroad.




    Κύριοι με τα βέρσυς και τα NC, παρακαλώ μαζέψτε τα πουλάκια σας από ΟΛΑ τα νήματα που τα έχετε κάνει καυγαδάκι για το ποιός την έχει πιο μεγάλη. Δεν ενδιαφέρει κανέναν ποιός "κερδίζει" γιατί είναι προφανές ότι για τον κάθε έναν από εσάς κερδίζει αυτό που αγόρασε.

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vantonopoulos Προβολή μηνύματος
    Απλά για τον εμπλουτισμό των καταναλώσεων, με Tiger 955i μικτή χρήση Αθήνα, Κιφησό κτλ. 6,7 l/100km, Αθήνα-Θεσσαλονίκη από εθνική 5,9 με συνεπιβάτη και τριβάλιτσο φορτωμένο ταχύτητες 130-140.
    Δεν πιστεύω το 800 που είναι πιο σύγχρονο να καίει παραπάνω.
    Και το δικο μου εαν το παω με αλλαγες στις 4000 στροφες καταναλωνει 4.2Ltr/100Km μεσα Αθηνα.
    Μιλαμε για νορμαλ-γρηγορη οδηγηση οχι να παει σβηστη η μηχανη και να τρεμουμε να ανεβασουμε στροφες.
    Να ακουμε και κανα κοφτη 1τη 2ρα 3τη σε κανα φαναρι που και που.
    Τελευταία τροποποίηση από Limas_34; 03/05/2017 στις 10:11.
    GAY Parade

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. tenere 660 vs f800gs
    από christof40 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 17:37
  3. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 18:01
  4. v-strom650 vs tenere660 vs f800gs
    από wihfue στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 14:48
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF