Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: F800GS vs NC750X

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος
    Το NC για πολη ειναι η καλυτερη επιλογη, εαν εχεις scooter και θελεις να κανεις την μεταβαση σε μηχανη αλλα εχεις τους ενδιασμους σου πας στο NC και ξεμπερδευεις, ειναι μια μηχανη τυπου παπι, οι επιδοσεις τις ειναι αργες για τα δεδομενα των μοτοσυκλετων διοτι η Honda δινει εμφαση στην οικονομια καυσιμου και οχι στην οδηγικη απολαυση.

    Αυτο που ανεφερες οτι Versys 650 και NC700 εχουν σχεδον τις ιδιες επιδοσεις ειναι ατοπο Νικο, το NC700 μενει πισω κολονες στα 0-100Km και στα 0-160Km αστο χανεται στου καθρεπτες.
    Ενδεικτικα το NC700 εχει 0-100 6,10Sec το DCT και 7,10Sec το manual, το Versys παιζει 0-100Km στα 4.10Sec δευτερολεπτα.

    Επισης δεν το εχω δει μονο σταματημενο, αλλα το εχω οδηγησει τοσο σε Test Ride αλλα και τραμπα με τον φιλο μου το εχω πιλοταρει τοσο εντος, αλλα και εκτος πολης για αρκετα χιλιομετρα.
    Εαν ο γνωμονας σου ειναι η οικονομια πας σε NC, για κανεναν αλλον λογο η επιλογη του.

    Στο σημειο που γραφω για τα ταξιδια λεω το εξης αλλα δεν το καταλαβες....
    Το NC προσανατολιζεται για χρηση πολης, ειναι μια μηχανη χαμηλων επιδοσεων με γνωμονα την οικονομια, με τα 50 αλογα του δεν νιωθεις το σισθημα της ασφαλειας για οδηγηση σε Εθνικες Οδους και εν συγκριση με το Versys, το NC εχει το πλεονεκτημα των λιγοτερων δονησεων και πιο ξεκουραστης οδηγησης, αυτο λεω.

    Εν τελη Versys 650 και NC700 δεν μπορουν να συγκριθουν διοτι ειναι μηχανες για διαφορετικο αγοραστικο κοινο και σκοπο.
    καλημέρα , εγώ φίλε μου στο ταξίδι μια χαρά ασφάλεια νοιώθω ,δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να μην νοιώθεις ασφάλεια με ενα όχημα που ταξιδεύει άνετα με ταχύτητες 140-160 χλμ .
    δεν αναφέρομαι σε εσένα λέγοντας ότι πολύ γράφουν χωρίς καν να το έχουν οδηγήσει , αλλά γενικότερα .
    δεν ειπα ποτέ ότι έχουν σχεδόν ίδιες επιδόσεις σαφώς και το Kawasaki ειναι πιο γρηγορο , αυτό που ειπα ειναι ότι οι διαφορές αυτές αυτες φαίνονται στα πολλά χλμ 120+ από κει και πάνω .
    ακόμα και δεχτώ τα δυο δευτερόλεπτα διάφορα που αναφέρεις δεν νομίζω ότι ειναι καμία τρελη διάφορα για το δρομο , για πιστα ίσως.
    παρ όλα αυτά σε ανοίγματα που έχω κάνει εγώ μέσα στην πόλη οι διαφορές ήταν πολύ μικρές στην πράξη και αυτό οφείλεται μάλλον στο dct γιατί για να απόδοση σωστά το versys , φανάρι φαναρι , πρέπει οδηγος να κάνει της αλλαγές στο ιδανικο σημείο ,μια κακή αλλαγή να κάνει να δυο δευτερόλεπτα που παρουσιάζεις διάφορα ,σε αντίθεση με το dct που πάντα κάνει της αλλαγές στο sport mode στο ιδανικο σημείο!
    εντάξει δεν διαφωνούμε επί της ουσίας σίγουρα το Kawasaki ειναι πιο γρηγορο αλλά χαμηλά η διαφορές νομίζω δεν γίνονται αισθητές ψηλά ναι ,απο κει και περα εάν κάποιος θέλει ενα μηχανακι για όλες της χρήσεις νομίζω ότι το πακέτο του nc ειναι πιο πλήρες ,χωρις να θέλω να πω ότι ειναι κακό το versus ,απλα ειναι για πιο ινδιανικη χρήση,νομιζω .
    το nc 700 ειναι στους 52,5 ίππους και το 750 στους 54,5 . νομίζω ότι ειναι μια χαρά για κάποιον που ψαχνει ενα μηχανακι γενικής χρήσης ,με μια σειμειωση αν κάποιος οδηγήσει το dct και δεν ξερει πόσους ίππους εχει σίγουρα θα νομίζει ότι εχει παραπάνω ίππους γιατί το dct μαζί με την ροπή από χαμηλά το κάνουν να κινητά ειδικά στης μεσαίες ταχύτητες πολύ γρήγορα .
    από κει και περα σαφώς τα άλογα του versus ειναι πιο γρήγορα αλλά αυτό από μόνο του τουλάχιστον σε εμένα εάν αγόραζα μηχανή δεν θα έλεγε τίποτα.Και θεωρώ ότι το nc ειναι πιο πλήρες και πιο γενικής χρήσης μηχανακι ,χωρις να ειναι από τα πιο γρήγορα της κατηγορίας ειναι όμως νομίζω το πιο ολοκληρωμένο για κάποιον που θέλει ενα όχημα για την καθημερινότητα ,για ταξιδάκια , κτλπ γενικώς το θεωρώ πιο εύχρηστο στην καθημερινότητα.
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 03/05/2017 στις 20:11.

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Και καταλήγουμε, λοιπόν, στο ότι το κάθε μηχανάκι απευθύνεται ουσιαστικά σε διαφορετικό κοινό. Το NC έχει να προσφέρει οικονομία και ευκολία στην οδήγηση, ενώ το Versys απευθύνεται σε κάποιον που θέλει κάτι πιο διασκεδαστικό, με κάτι τις παραπάνω στις επιδόσεις.

    Είδατε; Μια πρόταση αρκεί.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και καταλήγουμε, λοιπόν, στο ότι το κάθε μηχανάκι απευθύνεται ουσιαστικά σε διαφορετικό κοινό. Το NC έχει να προσφέρει οικονομία και ευκολία στην οδήγηση, ενώ το Versys απευθύνεται σε κάποιον που θέλει κάτι πιο διασκεδαστικό, με κάτι τις παραπάνω στις επιδόσεις.

    Είδατε; Μια πρόταση αρκεί.
    σωστος....δεν έμπαινες, από την αρχή να το γράψεις να μην κάνουμε σεντόνια...αχαχαχαχααχα έτσι ακριβώς όπως τα λες ...ηλικια ,χρηση , το mode που ειναι ο καθένας η οι ανάγκες του , κάνουν για κάποιον ιδανική μια μηχανή.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος
    Και το δικο μου εαν το παω με αλλαγες στις 4000 στροφες καταναλωνει 4.2Ltr/100Km μεσα Αθηνα.
    Μιλαμε για νορμαλ-γρηγορη οδηγηση οχι να παει σβηστη η μηχανη και να τρεμουμε να ανεβασουμε στροφες.
    Να ακουμε και κανα κοφτη 1τη 2ρα 3τη σε κανα φαναρι που και που.
    Φίλος δεν οδηγώ έτσι να μην κάψω, έλα πάρε το μηχανάκι μου για ένα μήνα δοκιμή, τέλος από εμένα, είσαστε οι καλλίτεροι, μην σας ρυπαίνω το θέμα.
    Να χαίρεστε τις κούκλες σας.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.

    Τελικά η νέα μου μηχανή είναι nc750x.

    Μετά από καιρό θα μπω για να σας πω τις εντυπώσεις μου!

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ProFanis Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.

    Τελικά η νέα μου μηχανή είναι nc750x.

    Μετά από καιρό θα μπω για να σας πω τις εντυπώσεις μου!
    καλοταξιδο!!!

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ProFanis Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.

    Τελικά η νέα μου μηχανή είναι nc750x.

    Μετά από καιρό θα μπω για να σας πω τις εντυπώσεις μου!
    εάν πήρες το dct , στην αρχή προσεκτικά γιατί το φρενο θέλει συνήθεια λόγω της ιδιαίτερης θέσης , φρένων ταχυτήτων συν -πλην κλπ
    καλοταξιδο με άπειρα χλμ !!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. tenere 660 vs f800gs
    από christof40 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 17:37
  3. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 18:01
  4. v-strom650 vs tenere660 vs f800gs
    από wihfue στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 14:48
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF