Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: F800GS vs NC750X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9

    F800GS vs NC750X

    Καλησπέρα σε όλους!!

    Πολλοί από εσάς από τον τίτλο και μόνο έχετε ήδη σχηματίσει γνώμη ή έχετε εκνευριστει μιας και η σύγκριση είναι λίγο άνιση από άποψη κατανάλωσης, θέση οδηγού, επιδόσεις, κόστος service κτλ. , αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για να αποφασίσω ποια θα είναι η επόμενη μοτοσυκλέτα μου.
    Οι απαιτήσεις μου είναι κυρίως για χρήση μέσα στην πόλη και μια με 2 φορές το χρόνο να κάνω μικρές εξορμήσεις. Αυτή που μου αρέσει πάρα πολύ είναι η F800GS, αλλά δεδομένου οτι είναι ακριβή και δεν μπορούσα να βρω καλή τιμή σε μεταχειρισμένο, άρχισα να ψάχνω κάτι άλλο. Οπότε κατέληξα με την NC750X την οποία οδήγησα και μου άρεσε αρκετά (manual οχι DCT).

    Ο προβληματισμός όμως ξεκίνησε όταν βρήκα μια F800GS του 2009 με 23500 χλμ σε τιμή που "αντέχω" και πλέον είμαι ανάμεσα σε αυτή και την NC750X του 2015 με 9000 χλμ.

    Μιλάμε για 6 χρόνια διαφορά. Θεωρείτε οτι η F800 είναι αρκετά παλιά και δεν αξίζει η αγορά της ή ο Γερμανός ξέρει τι κάνει και δεν υπάρχει πρόβλημα (δεδομένου καλής χρήσης);

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Φάνη!
    Το f800 έχει οff προσανατολισμό.Υπάρχουν φυσικά και κάποια που κυκλοφορούν εντός πόλεων ως καθημερινά εργαλεία οπότε αν σου αρέσει τόσο πολύ...
    Ωστόσο για τη χρήση που περιγράφεις το nc είναι η πιο "λογική" λύση + τα 6 χρόνια διαφοράς στην ηλικία.
    Σε ενδιαφέρει και κάποιο άλλο μοντέλο (f650gs, versys 650, tiger 800, vstrom 650, tracer 700) ή μόνο αυτά τα δύο ;

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    απο εμπορο τα βρηκες η απο ιδιωτη? γιατι 23000 σε 8 χρονια μου φαινονται λιγα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum, Φάνη!
    Το f800 έχει οff προσανατολισμό.Υπάρχουν φυσικά και κάποια που κυκλοφορούν εντός πόλεων ως καθημερινά εργαλεία οπότε αν σου αρέσει τόσο πολύ...
    Ωστόσο για τη χρήση που περιγράφεις το nc είναι η πιο "λογική" λύση + τα 6 χρόνια διαφοράς στην ηλικία.
    Σε ενδιαφέρει και κάποιο άλλο μοντέλο (f650gs, versys 650, tiger 800, vstrom 650, tracer 700) ή μόνο αυτά τα δύο ;
    Καλώς σας βρήκα Λεωνίδα!
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σχετικά με τα μοντέλα που ανέφερες:
    - f650gs: Είναι σαφώς πιο φθηνή απο την f800 αλλά ανήκει περίπου στην ίδια κατηγορία μιας και τα μοντέλα που βρίσκω είναι 7ετίας. Οπότε απο τις απαντήσεις ίσως σχηματίσω γνώμη και για την 650
    - versys 650: Ήταν μια απο τις επιλογές, αλλά θα την έβαζα στο ζύγη μόνο για αγορά καινούργιας μιας και το παλιό μοντέλο με το μάτι του κύκλωπα δεν μου αρέσει
    - tiger 800: Απλά φοβερή μοτοσυκλέτα. χμμμ πρέπει να ρίξω μια ματιά τι παίζει αν και δεν ξέρω αν θα βρώ καλό μέχρι τα 7000 που μπορώ να διαθέσω
    - vstrom 650: nop
    - tracer 700: Είναι ακριβή για τα γούστα μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    απο εμπορο τα βρηκες η απο ιδιωτη? γιατι 23000 σε 8 χρονια μου φαινονται λιγα
    Είναι απο ιδιώτη.
    Ναι όντως είναι πολύ λίγα τα χιλιόμετρα. Το εκλογικέυω συγκρίνοντας το δικό μου scooter που είναι του 2008 και έχει 22000 χλμ. Βέβαια το ένα είναι scooter και το άλλο on-off (με περισότερες off τάσεις).
    Πολλοί αγοράζουμε μοτοσυκλέτες και δεν τις χρησιμοποιούμε όπως "προτείνει" το εργοστάσιο

    Αλλά δεν παύει να είναι ύποπτο.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο αλλα για την χρηση που το θες ψηφιζω χοντα,επισης για τα λιγοτερα χιλιομετρα και για την αξιοπιστια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ProFanis Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα Λεωνίδα!
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σχετικά με τα μοντέλα που ανέφερες:
    - f650gs: Είναι σαφώς πιο φθηνή απο την f800 αλλά ανήκει περίπου στην ίδια κατηγορία μιας και τα μοντέλα που βρίσκω είναι 7ετίας. Οπότε απο τις απαντήσεις ίσως σχηματίσω γνώμη και για την 650
    - versys 650: Ήταν μια απο τις επιλογές, αλλά θα την έβαζα στο ζύγη μόνο για αγορά καινούργιας μιας και το παλιό μοντέλο με το μάτι του κύκλωπα δεν μου αρέσει
    - tiger 800: Απλά φοβερή μοτοσυκλέτα. χμμμ πρέπει να ρίξω μια ματιά τι παίζει αν και δεν ξέρω αν θα βρώ καλό μέχρι τα 7000 που μπορώ να διαθέσω
    - vstrom 650: nop
    - tracer 700: Είναι ακριβή για τα γούστα μου
    Να είσαι καλά!
    Για το νέο versys 650 δες και εδώ ,υπάρχουν λίγα ελαφρώς μεταχειρισμένα κοντά στα χρήματα που διαθέτεις.
    Για το tiger 800 υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη διαθεσιμότητα.
    Το f650 έχει 19άρη μπροστινό και όχι 21 όπως το f800gs.Από το 2008 είναι δικύλινδρο,αν δεν κάνω λάθος.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    θα πηγαινα στο honda nc εγω αναμεσα σε αυτα τα 2. η καταναλωση λενε ειναι ολη ειναι σε επιπεδα παπιου..ενδεικτικα με το βερσυς μου (2016 μοντελο) απο χαιδαρι μεχρι λουτρακι πηγαινοντασ απο παλια εθνικη εγραψε 3.7 λιτρα/100χλμ..φανταζομαι τι θα εγραφε το χοντα...το bmw επισης πρεπει να ειναι πολυ πιο ακριβο σε ανταλακτικα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    θα πηγαινα στο honda nc εγω αναμεσα σε αυτα τα 2. η καταναλωση λενε ειναι ολη ειναι σε επιπεδα παπιου..ενδεικτικα με το βερσυς μου (2016 μοντελο) απο χαιδαρι μεχρι λουτρακι πηγαινοντασ απο παλια εθνικη εγραψε 3.7 λιτρα/100χλμ..φανταζομαι τι θα εγραφε το χοντα...το bmw επισης πρεπει να ειναι πολυ πιο ακριβο σε ανταλακτικα
    Για να σου κάψει 3,7/100χλμ μάλλον το πηγαίνεις συντηρητικά (εύγε!!) μιας και μέση κατανάλωση του versys είναι 5,2/100 έναντι 4,2/100 του NC. Οπότε μάλλον με το NC θα ξεχνούσες να βάλεις βενζίνη

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεδομένου την χρήση που θέλω όντως το NC φαίνεται είναι καλύτερη επιλογή απο οτι το f800

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ProFanis Προβολή μηνύματος
    Για να σου κάψει 3,7/100χλμ μάλλον το πηγαίνεις συντηρητικά (εύγε!!) μιας και μέση κατανάλωση του versys είναι 5,2/100 έναντι 4,2/100 του NC. Οπότε μάλλον με το NC θα ξεχνούσες να βάλεις βενζίνη

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεδομένου την χρήση που θέλω όντως το NC φαίνεται είναι καλύτερη επιλογή απο οτι το f800
    Κοιτα λογω παλιας εθνικης δεν μπορεις να πας και κομματια αλλα δεν υπαρχει και λογος γιατι ο δρομος ειναι κλαφτα στα περισσοτερα σημεια..επισης ηταν χαλαρη εκδρομουλα οποτε η ταχυτητα ηταν γυρω στα 80χλμ μεσο ορο..βεβαια και εγω επαθα πλακα με το νουμερο..και μετρησαμε μαζι με ενα αλλο βερσυς μαλιστα απο το ιδιο σημειο αναχωρησης απλα αυτος δικαβαλος και του εβγαλε 4,3. λογικο αλλα και ταυτοχρονα επιβεβαιωση οτι μετρανε σωστα

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Το θεμα με τα πιστονια νομιζω λυθηκε απο το 08 στα gs. Ψαξτο λιγο ομως

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Κατα πρωτων εφοσων δεν εχεις στο θελω σου χωμα θα ελεγα να προσπερασεις το f800 gs.
    Κοιτα προς f650/f700gs (μικρες διαφορες με σημαντικοτερη ισως το διπλο δισκογφρενο μπροστα του δευτερου).
    Παντως δεν ξερω σε τι κατασταση τα βρισκεις στην Αθηνα, αλλα εδω κρητη τα περισσοτερα του 9-10 εχουν πεταξει αρκετη σκουρια στο σκελετο/δισκοφρενα/βιδες, και δεν μιλαμε για μηχανακια που τα "βρεχει" το κυμα, 5-10 χλμ μακρια απο την θαλασσα παρκαρουν..
    Ισως στο f700 gs να εχουν προσεξει περισσοτερο την βαφη..
    Καλα μηχανακια κατα τα αλλα.
    Απο καταναλωση ουτε αυτα καινε κατι τρομερο, φιλος με το f650 gs twin βλεπει κατι λιγοτερο απο 5 με χρηση αποκλειστικα πολη,το παιρνει καθε μερα στην δουλεια (6~8χλμ) και δεν κανει χλμετρα γενικα,μπορει να του βγαλει κοντα μηνα με το ιδιο ντεποζιτο.

    Κατα τα αλλα το nc700/750 δεν ειναι κακο για την χρηση που περιγραφεις.

    Το μειονεκτημα με τα tiger ειναι πως για αρκετο καιρο βγαινανε χωρις abs οποτε ισως χρειαστεις να φτασεις σε πιο καινουργιο (εαν το χρειαζεσαι).

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά!
    Για το νέο versys 650 δες και εδώ ,υπάρχουν λίγα ελαφρώς μεταχειρισμένα κοντά στα χρήματα που διαθέτεις.
    Για το tiger 800 υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη διαθεσιμότητα.
    Το f650 έχει 19άρη μπροστινό και όχι 21 όπως το f800gs.Από το 2008 είναι δικύλινδρο,αν δεν κάνω λάθος.
    Υπάρχουν πράγματι πολλές επιλογές για tiger. Τουλάχιστον περισσότερες απο versys για την Αττική.
    Έχει προστεθεί ήδη στον προβληματισμό μου

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Κατα πρωτων εφοσων δεν εχεις στο θελω σου χωμα θα ελεγα να προσπερασεις το f800 gs.
    Κοιτα προς f650/f700gs (μικρες διαφορες με σημαντικοτερη ισως το διπλο δισκογφρενο μπροστα του δευτερου).
    Παντως δεν ξερω σε τι κατασταση τα βρισκεις στην Αθηνα, αλλα εδω κρητη τα περισσοτερα του 9-10 εχουν πεταξει αρκετη σκουρια στο σκελετο/δισκοφρενα/βιδες, και δεν μιλαμε για μηχανακια που τα "βρεχει" το κυμα, 5-10 χλμ μακρια απο την θαλασσα παρκαρουν..
    Ισως στο f700 gs να εχουν προσεξει περισσοτερο την βαφη..
    Καλα μηχανακια κατα τα αλλα.
    Απο καταναλωση ουτε αυτα καινε κατι τρομερο, φιλος με το f650 gs twin βλεπει κατι λιγοτερο απο 5 με χρηση αποκλειστικα πολη,το παιρνει καθε μερα στην δουλεια (6~8χλμ) και δεν κανει χλμετρα γενικα,μπορει να του βγαλει κοντα μηνα με το ιδιο ντεποζιτο.

    Κατα τα αλλα το nc700/750 δεν ειναι κακο για την χρηση που περιγραφεις.

    Το μειονεκτημα με τα tiger ειναι πως για αρκετο καιρο βγαινανε χωρις abs οποτε ισως χρειαστεις να φτασεις σε πιο καινουργιο (εαν το χρειαζεσαι).
    Τώρα που ανέφερες το ABS για τα tiger έψαξα και υπάρχει μόνο μια αγγελία που είναι στα μέτρα μου και η μοτοσυκλέτα είναι του 2011. Άρα έχουν πέσει αρκετά οι επιλογές.

    Σε καμία περίπτωση δεν είναι μονόδρομος η επιλογή, αλλά μάλλον το NC υπερτερει για την ώρα (για τις δικές μου ανάγκες προφανώς)

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Σε κάποιες αγγελίες οι ιδιοκτήτες δεν αναγράφουν στην περιγραφή ότι υπάρχει abs,όπως ας πούμε σε αυτήν

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. tenere 660 vs f800gs
    από christof40 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 16:37
  3. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 17:01
  4. v-strom650 vs tenere660 vs f800gs
    από wihfue στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 13:48
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF