Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ηλεκτρικό Πρόβλημα σε F800 GS.

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22

    Ηλεκτρικό Πρόβλημα σε F800 GS.

    Καλησπέρα παιδιά.

    Σας αναφέρω σύντομα ένα ιστορικό της μηχανής για το ηλεκτρικό πρόβλημα, για να ακούσω πιθανές αιτίες και τη γνώμη σας.

    Οκτώβρης 2015.
    ------------------------
    Η μηχανή μένει από μπαταρία. Η διάγνωση της επίσημης αντιπροσωπίας ήταν καμένο πηνίο. Λογικό καθώς είχα κάνει 73Κ χλμ. Το οποίο όντως ήταν καμένο ( το είδα ).
    Το πηνίο επισκευάζεται (κόστος 200Ε) από ηλεκτρολόγο-συνεργάτη της BMW.

    Απρίλης 2016
    -----------------------
    Μένω πάλι από μπαταρία. Αυτή τη φορά η διάγνωση είναι πεθαμένη μπαταρία. Αλλάζω μπαταρία.

    Απρίλης 2017
    -----------------------
    Μένω πάλι από μπαταρία. Διάγνωση: έχει καεί ένα στοιχείο του πηνίου με αποτέλεσμα να μη φορτίζει κανονικά η μπαταρία.
    Χιλιόμετρα από Οκτ 2015 16Κ χλμ

    Ο ηλεκτρολόγος συνεργάτης της BMW υποστηρίζει ότι το πηνίο κάηκε εκ νέου λόγω κακής λειτουργίας του ανορθωτή σε υψηλές θερμοκρασίες. Η αντιπροσωπία με τη σειρά της
    μου λέει ότι τσέκαρε τον ανορθωτή και σε κρύες και σε ζεστές θερμοκρασίες και φαίνεται να δουλεύει σωστά.

    Είχε κανείς ίδιο πρόβλημα; Έχετε κάτι άλλο στο νού σας; Η ποια μπορεί να είναι η αιτία αυτού του προβλήματος;

    ευχαριστώ

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλησπέρα.

    Το πηνίο το έκανες περιέληξη; Χρησιμοποίησες το ίδιο "καλάθι" του πηνίου ή το άλλαξες με το νέο το οποίο έχει τρύπες;

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Το πηνίο το έκανες περιέληξη; Χρησιμοποίησες το ίδιο "καλάθι" του πηνίου ή το άλλαξες με το νέο το οποίο έχει τρύπες;
    To πηνίο (τα πηνία δλδ) επισκευάστηκαν και τις 2 φορές από τον ηλεκτρολόγο που συνεργάζεται η επίσημη αντιπροσωπεία. Οπότε σου απαντάω κι εγώ με κάθε επιφύλαξη. Πιστεύω πως ο όρος επισκευή σημαίνει κρατάς το ίδιο καλάθι και κάνεις καινούργιες περιελίξεις. ΑΠό κει και πέρα επειδή δεν είμαι γνώστης ηλεκτρολογικών ίσως σου απαντάω και λανθασμένα.

    Δεν έχω αντικαταστήσει το πηνίο, το έχω επισκευάσει (στα 73χλμ) και αναγκαστικά εκ νέου τώρα.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gardelis_ Προβολή μηνύματος
    To πηνίο (τα πηνία δλδ) επισκευάστηκαν και τις 2 φορές από τον ηλεκτρολόγο που συνεργάζεται η επίσημη αντιπροσωπεία. Οπότε σου απαντάω κι εγώ με κάθε επιφύλαξη. Πιστεύω πως ο όρος επισκευή σημαίνει κρατάς το ίδιο καλάθι και κάνεις καινούργιες περιελίξεις. ΑΠό κει και πέρα επειδή δεν είμαι γνώστης ηλεκτρολογικών ίσως σου απαντάω και λανθασμένα.

    Δεν έχω αντικαταστήσει το πηνίο, το έχω επισκευάσει (στα 73χλμ) και αναγκαστικά εκ νέου τώρα.

    Τα πηνία, όσο δεν αλλάζεις το "καλάθι" τους θα σου καίγονται. Αυτή είναι και η αιτία.

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Το πρόβλημα όμως της βλάβης του πηνίου είναι ότι το θεωρείς λογικό... όχι δεν είναι λογικό.
    Για να καίγονται τα πηνία ή τραβάει πάρα πολύ ρεύμα για κάποιο λόγο και υπερθερμένονται τοπικά, αν δεν σου ανέβασε κάποια στιγμή μεγάλη θερμοκρασία όλος ο κινητήρας.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τα πηνία, όσο δεν αλλάζεις το "καλάθι" τους θα σου καίγονται. Αυτή είναι και η αιτία.

    Τι ορίζεις ως καλάθι; Και πως επιρεάζει αυτό;

    Για να καταλάβω μήπως ο ηλεκτρολόγος το αλλάζει και απλά δεν το ξέρω εγώ.

    Ευχαριστώ MikeG!

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gardelis_ Προβολή μηνύματος
    Τι ορίζεις ως καλάθι; Και πως επιρεάζει αυτό;

    Για να καταλάβω μήπως ο ηλεκτρολόγος το αλλάζει και απλά δεν το ξέρω εγώ.

    Ευχαριστώ MikeG!

    Ρίξε μια ματιά εδώ :

    a) http://advrider.com/index.php?thread...operly.685465/

    b) http://advrider.com/index.php?thread...rranty.706033/

    Σε αυτό το site στο Engine Electrics μπορείς να δεις ότι τα πηνία σου είναι μέσα σε ένα "καλάθι". Μέχρι το 2009 το καλάθι αυτό δεν είχε τρύπες και έτσι η θερμοκρασία ανέβαινε αρκετά με αποτέλεσμα να καίει πηνία.

    https://www.maxbmwmotorcycles.com/fi...aspx?vid=55255

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα όμως της βλάβης του πηνίου είναι ότι το θεωρείς λογικό... όχι δεν είναι λογικό.
    Για να καίγονται τα πηνία ή τραβάει πάρα πολύ ρεύμα για κάποιο λόγο και υπερθερμένονται τοπικά, αν δεν σου ανέβασε κάποια στιγμή μεγάλη θερμοκρασία όλος ο κινητήρας.
    Υστερα από κουβέντες που έκανα με φίλους μηχανόβιους και 1-2 μάστορες θεώρησα λογικό να καεί το πηνίο στα 73.000 χλμ με οδήγηση εντός πόλης (κατά κύριο λόγο).

    Το να ξανακαεί μετά από 15.000χλμ προφανώς δεν το βρίσκω λογικό. Και προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει. ;-)

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Για κοίτα αυτό που έγραψε ο Μάικ, αυτό μου φαίνεται λογικό.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά εδώ :

    a) http://advrider.com/index.php?thread...operly.685465/

    b) http://advrider.com/index.php?thread...rranty.706033/

    Σε αυτό το site στο Engine Electrics μπορείς να δεις ότι τα πηνία σου είναι μέσα σε ένα "καλάθι". Μέχρι το 2009 το καλάθι αυτό δεν είχε τρύπες και έτσι η θερμοκρασία ανέβαινε αρκετά με αποτέλεσμα να καίει πηνία.

    https://www.maxbmwmotorcycles.com/fi...aspx?vid=55255
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου λες. Θα το τσεκάρω οπωσδήποτε! Ξέρεις αν το αντικαταστήσω με καλάθι του καινούργιου μοντέλου είναι συμβατό;

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gardelis_ Προβολή μηνύματος
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου λες. Θα το τσεκάρω οπωσδήποτε! Ξέρεις αν το αντικαταστήσω με καλάθι του καινούργιου μοντέλου είναι συμβατό;
    Ναι είναι συμβατό. Και είναι πανάκριβο δυστυχώς.. Θα πρότεινα να ρωτήσεις στα ίσα το μηχανικό που το πας γιατί δε σε έχει ενημερώσει για αυτό. Μάλλον θα άλλαζα και μηχανικό.

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι συμβατό. Και είναι πανάκριβο δυστυχώς.. Θα πρότεινα να ρωτήσεις στα ίσα το μηχανικό που το πας γιατί δε σε έχει ενημερώσει για αυτό. Μάλλον θα άλλαζα και μηχανικό.
    Ναι εννοείτε θα του "την πω".

    Δικαιολογεί το γεγονός όμως ότι κάηκε (τη δεύτερη φορά) ένα μόνο στοιχείο και όχι ολόκληρο το πηνίο;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2019
    Μηνύματα
    2
    Το πρόβλημα οφείλεται στην υπερθέρμανση του συστήματος βολάν - πηνία και προσπάθησε να το λύσει η BMW αλλάζοντας το βολάν με ένα άλλο με περισσότερες τρύπες. Αν κάποιος προσπαθήσει να αγοράσει πηνία από την BMW θα διαπιστώσει ότι πουλά όλο το σετ αλλά σε μια τιμή σχεδόν απρόσιτη (πάνω από 1000 ευρώ) , ενώ μια περιέλιξη κοστίζει περίπου 120 με 130 ευρώ. Τα πηνία καινούρια aftermarket τα βρίσκει κανείς από Αγγλία στα 90 ευρώ. Δυστυχώς αυτές οι λύσεις είναι προσωρινές γιατί λόγω του σχεδιαστικού προβλήματος (κακή λίπανση) θα ξανακαούν σε περίπου 20 με 30000km. Σίγουρα φθηνότερα πάντως από το να δώσει κανείς τα 1000+ που ζητά η BMW για την οριστική ( λύση. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μπορεί να σε αφήσει η μηχανή σε απρόβλεπτο χρόνο και τοποθεσία (την προτελευταία φορά με άφησε Ρουμανία). Την τελευταία στην πόλη μου αλλά επειδή βαρέθηκα το βιολί αυτό αποφάσισα να δώσω όσο γίνεται οριστική λύση (χωρίς να κάνω πλούσια την BMW). Οι επιλογές 2. 1η ανοίγεις τρύπες στο βολάν (υπάρχουν κάποιοι στην Αθήνα που το κάνουν. 2η πατέντα για έξτρα λίπανση στα πηνία με ψεκασμό από άλλη παροχή λαδιού. Επέλεξα τη 2η και για την ώρα φαίνεται να δουλεύει

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2020
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από libero Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα οφείλεται στην υπερθέρμανση του συστήματος βολάν - πηνία και προσπάθησε να το λύσει η BMW αλλάζοντας το βολάν με ένα άλλο με περισσότερες τρύπες. Αν κάποιος προσπαθήσει να αγοράσει πηνία από την BMW θα διαπιστώσει ότι πουλά όλο το σετ αλλά σε μια τιμή σχεδόν απρόσιτη (πάνω από 1000 ευρώ) , ενώ μια περιέλιξη κοστίζει περίπου 120 με 130 ευρώ. Τα πηνία καινούρια aftermarket τα βρίσκει κανείς από Αγγλία στα 90 ευρώ. Δυστυχώς αυτές οι λύσεις είναι προσωρινές γιατί λόγω του σχεδιαστικού προβλήματος (κακή λίπανση) θα ξανακαούν σε περίπου 20 με 30000km. Σίγουρα φθηνότερα πάντως από το να δώσει κανείς τα 1000+ που ζητά η BMW για την οριστική ( λύση. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μπορεί να σε αφήσει η μηχανή σε απρόβλεπτο χρόνο και τοποθεσία (την προτελευταία φορά με άφησε Ρουμανία). Την τελευταία στην πόλη μου αλλά επειδή βαρέθηκα το βιολί αυτό αποφάσισα να δώσω όσο γίνεται οριστική λύση (χωρίς να κάνω πλούσια την BMW). Οι επιλογές 2. 1η ανοίγεις τρύπες στο βολάν (υπάρχουν κάποιοι στην Αθήνα που το κάνουν. 2η πατέντα για έξτρα λίπανση στα πηνία με ψεκασμό από άλλη παροχή λαδιού. Επέλεξα τη 2η και για την ώρα φαίνεται να δουλεύει
    Πως κατάφερες τον ψεκασμό απο αλλη παροχή λαδιού? Μπορείς να μας δώσεις κάποιες οδηγίες?

Παρόμοια θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08
    από ggelos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2014, 20:21
  2. Ηλεκτρικό Πρόβλημα σε vito
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2014, 13:47
  3. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Honda supra
    από IceGTX στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2013, 23:56
  4. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ CB500S
    από harpoon στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 00:19
  5. Ηλεκτρικό πρόβλημα σε Honda; Και όμως...
    από satel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2010, 11:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF