Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αγορα μηχανής 1000cc+ με abs

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105

    Αγορα μηχανής 1000cc+ με abs

    Έχω ένα fazer s2 και σκέφτομαι μεσα στη χρονια να ανέβω σε κυβικα-ιπποδύναμη. Κυμαίνομαι έως 7000€ περίπου σε μοντελα εως 08-10 χοντρικα
    Ειμαι σε μικρη επαρχιακη πολη και δεν εχω θεμα με μεγαλη μηχανη εντος πολεως να κινούμαι. Είναι μικρές οι αποστασεις.
    .Απλώς με τα γρήγορα μηχανάκια σε 1000cc+ θεωρώ πλιν την απουσία abs .Τώρα έχω στο υπάρχων μηχανάκι και το χρειάστηκα κάποιες φορές σε δύσκολες συνθήκες. Απ'όσα έχω δει πλιν του cbr1000 και zzr14 διαθέτει, κανένα άλλο εκτός από τα νέα μοντελα.
    Ενώ πχ μου αρέσει το gsxr και hayabusha στα μοντέλα που θέλω δεν υπάρχει πλιν του cbr. Έτσι αρχίζω να κοιταω το zzr1400 που διαθέτει αλλά δε ξέρω μήπως πέφτει μεγάλο. Ξέρω άλλο ss άλλο haya και busha. Για πείτε μια άποψη οι πιο έμπειροι και κάτοχοι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δεν αναφέρεις για ποια χρήση προορίζεται ούτε φαίνεται να έχεις καταλήξει οριστικά σε μία απο τις δύο κατηγοριες αλλά αφού σου αρέσουν οι μεγάλου κυβισμού sport touring μοτοσυκλέτες, θα μπορούσες να δεις για κάποια BMW K ή για Yamaha fjr. Kαι το fz1 fazer είναι μια λύση. Τα συγκεκριμένα μοντέλα διαθέτουν abs αλλά καποια από αυτά που θα βρεις στο car δεν έχουν.
    Οικονομικοτερη λύση κάποιο καλοδιατηρημένο Blackbird ίσως.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα fazer s2 και σκέφτομαι μεσα στη χρονια να ανέβω σε κυβικα-ιπποδύναμη. Κυμαίνομαι έως 7000€ περίπου σε μοντελα εως 08-10 χοντρικα
    Ειμαι σε μικρη επαρχιακη πολη και δεν εχω θεμα με μεγαλη μηχανη εντος πολεως να κινούμαι. Είναι μικρές οι αποστασεις.
    .Απλώς με τα γρήγορα μηχανάκια σε 1000cc+ θεωρώ πλιν την απουσία abs .Τώρα έχω στο υπάρχων μηχανάκι και το χρειάστηκα κάποιες φορές σε δύσκολες συνθήκες. Απ'όσα έχω δει πλιν του cbr1000 και zzr14 διαθέτει, κανένα άλλο εκτός από τα νέα μοντελα.
    Ενώ πχ μου αρέσει το gsxr και hayabusha στα μοντέλα που θέλω δεν υπάρχει πλιν του cbr. Έτσι αρχίζω να κοιταω το zzr1400 που διαθέτει αλλά δε ξέρω μήπως πέφτει μεγάλο. Ξέρω άλλο ss άλλο haya και busha. Για πείτε μια άποψη οι πιο έμπειροι και κάτοχοι.


    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152742
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφέρεις για ποια χρήση προορίζεται ούτε φαίνεται να έχεις καταλήξει οριστικά σε μία απο τις δύο κατηγοριες αλλά αφού σου αρέσουν οι μεγάλου κυβισμού sport touring μοτοσυκλέτες, θα μπορούσες να δεις για κάποια BMW K ή για Yamaha fjr. Kαι το fz1 fazer είναι μια λύση. Τα συγκεκριμένα μοντέλα διαθέτουν abs αλλά καποια από αυτά που θα βρεις στο car δεν έχουν.
    Οικονομικοτερη λύση κάποιο καλοδιατηρημένο Blackbird ίσως.
    Η χρήση βόλτες και ταξιδάκια.
    Τα bmw ίσως μονο το k1300S αλλά ξεφεύγει σε τιμή, αλλά και πάλι bmv ακριβά ανταλλακτικά κλπ τα γνωστα. Fjr έχει φιλος, όχι μηχανή με διαφορικό, βάρος και αργό μηχανάκι. Πολύ καλό για ταξίδια αλλά όχι αυτό που θελω. Το blackbird παλιο πλεον δεν το κοιταω καν.Το fz1 08+ το κοίταξα αλλά ένα καλό με την αλλαγή βολάν που χρειάζεται (αν δεν έχει γίνει ) φτάνει σε τιμή zzr1400. Για το zzr απλώς σκέφτομαι μήπως έχει πολλά έξοδα στη συντηρηση του,μόνο αυτο.
    Απλα ρε παιδια να μη κρυβομαι θελω αλογα να εχει η μηχανη.Κάνω μόνο 5000km το χρόνο περίπου κυρίως καλοκαίρι.
    Θεωρείτε υπερβολή που θέλω να έχει οπωσδήποτε abs η μηχανη; Δηλ απορώ πχ πως μια μηχανή σαν τη hayabusha έβαλαν abs από το 2013 και μετα.Μερικοί φίλοι με λένε υπερβολικο. Απλώς με παλιότερη μηχανή είχα δύο πτώσεις από μπλοκάρισμα σε φρενάρισμα πανικού και από τότε κόλλησα με το abs.
    Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που όλα τα μηχανάκια έχουν από το 2016 υποχρεωτικά αυτό το σύστημα πέδησης.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 03/05/2017 στις 18:04.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Η χρήση βόλτες και ταξιδάκια.
    Απλα ρε παιδια να μη κρυβομαι θελω αλογα να εχει η μηχανη.Κάνω μόνο 5000km το χρόνο περίπου κυρίως καλοκαίρι.
    Όλοι μας τα άλογα κυνηγάμε!

    Μόνο το ABS, όμως, δεν αρκεί για να μη σε πετάξουν από τη σέλα!
    Think faster than you ride

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όλοι μας τα άλογα κυνηγάμε!

    Μόνο το ABS, όμως, δεν αρκεί για να μη σε πετάξουν από τη σέλα!
    Φυσικά! Απλώς προσπαθούμε να αυξήσουμε την ασφάλεια όσο γίνεται

  7. #7
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Κάτοχος fazer,για τη δουλειά που το θες, κάνει μια χαρά.Το zzr είναι λίγο φορτηγό στο μάτι,δεν το έχω οδηγήσει.
    Το fz1 για ταξίδια έχει πολύ εύκολη θέση οδήγησης και είναι χιλιομετροφάγος με μια εσάνς χουλιγκανισμού όταν το θελήσεις.
    Αν χρειάζεσαι πληροφορίες και άλλες,εδώ είμαστε.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα fazer s2 και σκέφτομαι μεσα στη χρονια να ανέβω σε κυβικα-ιπποδύναμη. Κυμαίνομαι έως 7000€ περίπου σε μοντελα εως 08-10 χοντρικα
    Ειμαι σε μικρη επαρχιακη πολη και δεν εχω θεμα με μεγαλη μηχανη εντος πολεως να κινούμαι. Είναι μικρές οι αποστασεις.
    .Απλώς με τα γρήγορα μηχανάκια σε 1000cc+ θεωρώ πλιν την απουσία abs .Τώρα έχω στο υπάρχων μηχανάκι και το χρειάστηκα κάποιες φορές σε δύσκολες συνθήκες. Απ'όσα έχω δει πλιν του cbr1000 και zzr14 διαθέτει, κανένα άλλο εκτός από τα νέα μοντελα.
    Ενώ πχ μου αρέσει το gsxr και hayabusha στα μοντέλα που θέλω δεν υπάρχει πλιν του cbr. Έτσι αρχίζω να κοιταω το zzr1400 που διαθέτει αλλά δε ξέρω μήπως πέφτει μεγάλο. Ξέρω άλλο ss άλλο haya και busha. Για πείτε μια άποψη οι πιο έμπειροι και κάτοχοι.
    Δεν εχεις πολλες επιλογες και το ζζρ ειναι μαλλον η καλλιτερη. Ποναει μονο στο θεμα πισω αναρτηση. Εξοδα χρησης εντελως νορμαλ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Θεωρείτε υπερβολικο που ψαχνω μεγάλη μηχανη με abs; Δεν έχω οδηγήσει μια μηχανη πχ με brembo φρενα και ohlins ελατήρια σε μη abs συστημα για να συγκρίνω. Σίγουρα θα ειναι καλύτερα. Δηλ ενω μου αρεσει πχ η hayabusha με σταματαει οτι δεν εχει abs. Δηλ λιγες επιλογες όπως αναφέρουν τα παιδιά πιο πανω.

  10. #10
    Μετά από πολλές μότο και αρκετές εμπειρίες ,μοτοσυκλετιστκες, έχω απορρίψει όλες της μότο που δεν διαθέτουν abs !!
    τι να λέμε τωρα ,ειναι σωτηριο στην καθημερινότητα και στους δρόμους!!!
    βεβαίως απαιτεί και άλλο τροπο οδήγησης.
    ιδανικο πιστεύω θα ήταν ένας διακόπτης oh of .
    πολύ καλά κανεις που θες abs !!

  11. #11
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Bandit 1250, το σκέφτηκες; CB1300, επίσης.
    .....


    Να κι ένα καλούτσικο βίνδεο που συγκρίνει GSX1250FA CBF100GT VFR1200 και FZ1 Fazer.

    Για εμένα (αν δεν είσαι πορωμένος Γιαμαχάκιας) το τιμιώτατο Σουτζούκι με την ροπάκλα του χαμηλά, και την λογικότατη τημή κτήσης και συντήρισης δεν θέλει πολύ σκέψη.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 04/05/2017 στις 19:19.

  12. #12
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Ζηλεύω την αγωνία κάποιων για το ποια μηχανή να πάρουν.
    Η καλύτερη συμβουλή, αν δεν ονειρεύεσαι να πάρεις κάποια συγκεκριμένη, είναι να πας και να οδηγήσεις μια όλες στην κατηγορία αυτή, να δεις πόσο σου αρέσουν και μετά η απόφαση.
    Ως κάτοχος Fz1 και πρώην Fz6 θα σου έλεγα πως το FZ1 είναι σίγουρα μια εξαιρετική επιλογή. Ίσως η δική μου άποψη να μην ακούγεται τόσο αντικειμενική αλλά...
    Επι 9 χρόνια ήταν το ταχύτερο 1000αρι τουρισμού (μέχρι που ήρθε η bmw με το xr).
    Έχει πολύ βολική θέση οδήγησης και καλή κάλυψη του αέρα (με μια ζελατίνα όμως, καλύτερη).
    Μικρότερη κατανάλωση σε σύγκριση τα μηχανάκια κοιτάς.
    Άριστη οδηγική συμπεριφορά.
    Όλα τα παραπάνω θα σε κάνουν πάντα να διψάς για χιλιόμετρα.
    Και με εξαίρεση το σέρβις στα βολάν και την αισθητική σου κρίση δεν μπορώ να φανταστώ σε κάτι να υστερεί έναντι των άλλων μοτοσικλετών τουρισμού 1000 κυβικών.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF