Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πρώτη μηχανή - πολύ αγάπη - χαμηλό budget

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της zaylen
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    0

    Πρώτη μηχανή - πολύ αγάπη - χαμηλό budget

    Καλησπέρα στην ομάδα, τόσο καιρό διαβάζω άρθρα εδώ μέσα είπα να γράψω και εγώ ένα!
    (Να αναφέρω επίσης πως μου πήρε γύρω στις 8 φορές για να βάλω σωστά το captcha στην εγγραφή!)

    Δεν θέλω να κουράσω λοιπόν θα μπω κατευθείαν στο θέμα, μετά απο μετακόμιση στην Αθήνα κατάλαβα πως το 125 et4 2004 βεσπάκι μου δεν κάνει για πολλά και κουράζει αρκετά αν η απόσταση είναι πάνω απο 2 χλμ :Ρ, έτσι λοιπόν σκέφτηκα να το δώσω όσο όσο και να μπω στο club της μοτοσυκλέτας.
    Αυτή τη στιγμή και λόγο πως το θέλω αρκετά σύντομα (ελπίζω και να βρω κάτι αξιόλογο) το budget μου θα είναι γύρω στα 1000 - 1200 ευρώ και μαζί με το διπλωμά μου Α2 οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες. Το καλό είναι πως έχω δει πολλά μηχανάκια που τα βρίσκω πολύ όμορφα αν και όλα αρκετά παλιά. π.χ. bandit 400, cb 99 ή bros 92 όπου θα μπορώ να βάλω πολλές customιές αργότερα.

    Άρα η ερώτηση είναι πόσες ακόμα επιλογές έχω ή - τι μπορώ επίσης να κοιτάξω και αν πραγματικά αξίζει μια τέτοια αγορά, ή σε λίγο καιρο θα κλαίω και απλά θα βάζω ασταμάτητα λεφτά για συντήρηση κτλ.

    Αυτά πάνω κάτω, συζητάμε περισσότερα στο thread!



    Τελευταία τροποποίηση από zaylen; 03/05/2017 στις 20:01. Αιτία: links

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    πρωτα να εξασφαλίσεις καλο και τιμιο μηχανικο μηπως και γλυτώσεις κερατιάτικα και χτυπας το κεφαλι σου στο τοιχο...μην εμπιστεύεσαι ποτε αγγελιες..παντως στα λεφτα που διαθετεις δεν αγοράζεις καν κινεζικο παπι, οποτε οι πιθανότητες να ξηλωθείς οικονομικα μετα την υποτιθεμενη "ευκαιρια" είναι πολύ μεγαλες...προσωπικα παθων..Αν μπορεις να κυκλοφορεις με το σκουτερακι σου μεχρι να μαζεψεις κατι παραπανω θα είναι το καλυτερο..παντως αφου ερχεσαι αθηνα θα παρατηρήσεις ότι τα 125αρια εχουν την τιμητικη τους γιατι κινουνται στο περιβάλλον τους...εσυ γιατι θελεις να ρισκάρεις να χασεις χρηματα;
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μην ακους τον αποπανου..
    Μια χαρα μηχανακι μπορεις να βρεις σε αυτα τα λεφτα που να μη σου ζητησει τιποτα για καποιο καιρο.

    Διευκρινησε ομως τι μηχανακι θελεις και ποια θα ειναι η χρηση του. Επισης, τη βεσπα θα την πουλησεις..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    πρωτα να εξασφαλίσεις καλο και τιμιο μηχανικο μηπως και γλυτώσεις κερατιάτικα και χτυπας το κεφαλι σου στο τοιχο...μην εμπιστεύεσαι ποτε αγγελιες..παντως στα λεφτα που διαθετεις δεν αγοράζεις καν κινεζικο παπι, οποτε οι πιθανότητες να ξηλωθείς οικονομικα μετα την υποτιθεμενη "ευκαιρια" είναι πολύ μεγαλες...προσωπικα παθων..Αν μπορεις να κυκλοφορεις με το σκουτερακι σου μεχρι να μαζεψεις κατι παραπανω θα είναι το καλυτερο..παντως αφου ερχεσαι αθηνα θα παρατηρήσεις ότι τα 125αρια εχουν την τιμητικη τους γιατι κινουνται στο περιβάλλον τους...εσυ γιατι θελεις να ρισκάρεις να χασεις χρηματα;
    Καλά σοβαρά τώρα, εσύ ετσι έκανες;Έψαξες πρώτα για καλό και τίμιο μηχανικό; Τι τον συμβουλευεις να κανει;
    Στειλ'τον στον δικο σου!
    Και να του πει πως οδηγά τι;Αυτό που ΘΑ πάρει;Να ζήτησει και κόστος εργατοώρας και τιμή για ρύθμιση βαλβίδων και περιφερειακών κοκοκόψαρων;Σε αυτό που θα πάρει;
    Χρησιμότατη συμβουλή!
    Γιατί να ρισκάρει να αλλάξει μηχανάκι και να χάσει χρήματα;Τώρα δηλαδή κερδίζει;
    Δεν έρχεται στην Αθήνα είναι στην Αθήνα!

    Πάρε βρε αδελφέ αυτό που σου κάνει κλικ πετάμενα λεφτά δεν θα ειναι μιας και θα κάνεις αυτό που θες.
    Γνωρίζεις πως σε αυτά τα χρήματα δεν εχεις και πολλές επιλογές ούτε θα μείνεις μόνο με αυτό το budget ολο και κάτι παραπάνω θα δώσεις οπότε καλή τύχη.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της zaylen
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    0
    Χαχαχ ένθερμες απαντήσεις και κατανοητές όλες,
    κατά κύριο λόγο το βεσπάκι έχει πρόβλημα στα χαμηλά (μπερδεύει όταν είναι δύο άτομα) στο ξεκίνημα και με έχει ταλαιπωρήσει πολύ, επίσης προχθές ανέβηκα Κηφισιά και είχε λίγο αέρα και οι κακόμοιρες οι ρόδες ένιωθα οτι ήταν στον αέρα, αρκετά κουραστική οδήγηση, εκτός και είναι απόσταση 2 -3 χλμ όπως είπα και νωρίτερα! Άρα φίλε Bob πάει και για πούλημα όσο όσο - κανά 500/600 ευρώ πιστεύω.

    Βρήκα σήμερα ένα bros 90' 400cc πολύ καλή κατάσταση εξωτερικά και εσωτερικά - από ότι μου είπε ο φίλος με την αγγελία - αλλά 100.000χλμ στα 1000ευρω και λέω να το "χτυπήσω"!
    Και από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας, έχω όρεξη να κοιτάξω να κάνω και customιές και να δώσω και κάποια χρήματα αν χρειαστεί για συντήρηση κτλ, εξάλλου την αγοράζω πολύ φθηνά, επίσης είναι η πρώτη μηχανή και δεν θέλω να ξεκινήσω με πολύ υψυλό κυβισμό, άρα και σύμφωνα με τα παραπάνω το ψάχνω λίγο ακόμα και εν τέλη αν πάει κάτι στραβά δεν θα έχω χάσει και τόσα πολλά!

    Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε πυο μπορώ να κοιτάξω π.χ. kawasaki KLE, suzuki banditt 400 όπως προανέφερα ή κανά yamaha 400 είμαι όλος αυτία
    all work and no play makes Jack a dull boy.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    να σε ρωτησω κατι?

    κοιτας και αλλα κυβικα πλην των 400 η οχι?δηλαδη σε πιο λιγα,οπως 250αρια ξερω γω,θα κοιταζες τυπου ψευδο-εντουρο?

    το γραφω αυτο διοτι θεωρω πως για μεσα στην Αθηνα ειναι βολικα και μπορει να κανεις ανετα την δουλεια σου ενω παραλληλα μπορει να υπαρχει και αρκετος fun factor αν σου αρεσουν αυτες οι μηχανες(χωρις αυξημενες εννοειται απαιτησεις)

    Υ.Γ.επειδη τωρα προσεξα για το yamaha 400, ειχα να γνωριζεις το srx400.πολυ ωραιο για μενα μηχανακι που τοχα παρει κι εγω κατω απο 1000 ευρω πριν κατι χρονια.ομως εδωσα αρκετουτσικα λεφτα να το φερω καπως στα ισα του,που σημαινει οτι αν αποφασισεις κατι αντιστοιχο,μαλλον θα χρειαστει και εσυ να δινεις λεφτα συχνα-πυκνα σε μια τετοια μηχανη...

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της zaylen
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nobody Προβολή μηνύματος
    να σε ρωτησω κατι?

    κοιτας και αλλα κυβικα πλην των 400 η οχι?δηλαδη σε πιο λιγα,οπως 250αρια ξερω γω,θα κοιταζες τυπου ψευδο-εντουρο?

    το γραφω αυτο διοτι θεωρω πως για μεσα στην Αθηνα ειναι βολικα και μπορει να κανεις ανετα την δουλεια σου ενω παραλληλα μπορει να υπαρχει και αρκετος fun factor αν σου αρεσουν αυτες οι μηχανες(χωρις αυξημενες εννοειται απαιτησεις)

    Υ.Γ.επειδη τωρα προσεξα για το yamaha 400, ειχα να γνωριζεις το srx400.πολυ ωραιο για μενα μηχανακι που τοχα παρει κι εγω κατω απο 1000 ευρω πριν κατι χρονια.ομως εδωσα αρκετουτσικα λεφτα να το φερω καπως στα ισα του,που σημαινει οτι αν αποφασισεις κατι αντιστοιχο,μαλλον θα χρειαστει και εσυ να δινεις λεφτα συχνα-πυκνα σε μια τετοια μηχανη...
    Το έχω δει φίλε nobody και πραγματικά είναι πολύ ωραίο το srx400 απλά δεν το βρίσκεις εύκολα και σε καλή κατάσταση όπως και όλα τα υπόλοιπα του ίδιου στυλ, από endurακι δεν τρελαίνομαι για πολλές απόψεις και κυρίως σκέφτομαι ότι με το 400 το κάνεις ένα ταξιδάκι πιο ??ξεκούραστα??, αλλά θα ρίξω μια ματιά και θα επανέρθω.

    Το τελικό θέμα πιστεύω είναι αν είμαι διατεθειμένος να επενδύσω συχνά πυκνά χρήματα για μηχανή - thinking about it -
    all work and no play makes Jack a dull boy.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μακριά απο Bandit 400

  9. #9
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Έχω το -1 από το 2000. Αυτή τη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση από ποτέ. Αυτά που έχουν μείνει ίδια από τότε όμως, είναι πλαίσιο, αναρτήσεις, τιμονόπλακα/κλιπ-ονς και οι after market λαιμοί που είχε. Αυτό όχι επειδή είναι ζημιάρικο, αλλά επειδή χρησιμοποιείται, ενίοτε βάναυσα.

    Επιγραμματικά:

    Μηχανή = έξοδα
    Οικονομία = παπάκι
    Bandit = όχι για τα σκουπίδια... ΑΠΟ τα σκουπίδια
    CB, BROS = Ο,τι καλύτερο έχει βγει σε 2 τροχο

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της zaylen
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Έχω το -1 από το 2000. Αυτή τη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση από ποτέ. Αυτά που έχουν μείνει ίδια από τότε όμως, είναι πλαίσιο, αναρτήσεις, τιμονόπλακα/κλιπ-ονς και οι after market λαιμοί που είχε. Αυτό όχι επειδή είναι ζημιάρικο, αλλά επειδή χρησιμοποιείται, ενίοτε βάναυσα.

    Επιγραμματικά:

    Μηχανή = έξοδα
    Οικονομία = παπάκι
    Bandit = όχι για τα σκουπίδια... ΑΠΟ τα σκουπίδια
    CB, BROS = Ο,τι καλύτερο έχει βγει σε 2 τροχο
    Φίλε Κώστα με υπερκάλυψες! Λακωνικός και το the point και έτσι θα καταλήξω για το BROS400 θα το δω αυριο και λογικά θα το κλείσω, όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω!
    all work and no play makes Jack a dull boy.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Εγω θα κρατουσα κ το βεσπακι...

    Brossακι 400 εβγαινε μεχρι το 93-94....


    100.000χλμ...δυσκολο.

    Υπολογισε ενα 500αρι πολυ πολυ συγκρατημενα για επισκευουλες....

    αν θες κατι για καθημερινη μετακινηση απο/προς δουλεια παρε κατι αλλο εφοσσον δεν εχεις χρηματα....

    κανα σκουτερ πιο καινουργιο...

    τα παλια αν δεν χωσεις χρημα μονο προβλημα ειναι...

    αν τα φερεις στα ισια τους ειναι οκ...

    Πριν σκεφτεις ρομαντικα, σκεψου πρωινό χειμωνα να βρεχει και εσυ να εισαι στην ακρη του δρομου με μια μοτο που δεν λειτουργει ....

    και εχεις αργησει....

    Βαλε κατω τις προτεραιότητες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    KLE 500 θα πρότεινα εγώ μέσα στη πόλη είναι παπί (και καίει 5.5-6 λίτρα σχεδόν όσο ένα 300αρι σκουτερ δηλαδή ) πολύ χρηστικός κινητήρας με αυτή τη μηχανή έδωσα δίπλωμα όμορφη δύναμη χαμηλά μέχρι 4.000 στροφές και έχεις μηχανή για ταξίδι πόλη και λίγο χώμα και φυσικά old scool japan που πάντα είναι ένα υπέρ
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη Μηχανη με μικρο budget?
    από SteriosEnd στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2011, 00:19
  2. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF