Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Hyperpro αναρτησεις

  1. #16
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εφόσον δεν βυθιζόταν, ποιος ο λόγος να το πειράξεις;
    Επειδη δεν βυθιζοταν και εμοιαζε με BMW..
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Επειδη δεν βυθιζοταν και εμοιαζε με BMW..

    Αφού δεν το καταλάβαινε τόσα χρόνια...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Mιλησα με τον Κ-shock και οσον αφορα το μηχανακι μου, η Hyperpro βγαζει ενα στανταρ κιτ (με αμορτισερ-ελατηρια-λαδια) αλλα μονο προοδευτικα (μπρος-πισω). Δεν εχω την επιλογη να βαλω κανονικα ελατηρια με αυτο το κιτ στην τιμη αυτη.
    Και η τιμη ειναι αρκετα ανταγωνιστικη, αν απορριψω το κιτ και τα παρω χωρια αμορτισερ και ελατηρια η τιμη ανεβαινει κατακορυφα..

    Τωρα, τι κανουμε...;;;;

    Σε διαφορα fora του εξωτερικου (δεν σας απατω, δεν ειναι αυτο που νομιζετε.. ) που ψαχτηκα δεν βρηκα αρνητικα σχολια για υπερβολικο βυθισμα στα φρενα με τα προοδευτικα.. Τι λετε..;;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    κοιτα...τα χειπεπρο ελαττηρια αν θυμαμαι ειναι 8-9 εκ. μικροτερα..ο πρωην παπαρας μηχανικος μου εβαζε την προβλεπομενη ποσοτητα λαδιου για τα μαμα ελατηρια..αποτελεσμα: με μετρηση που εγινε με εξιδικευμενα οργανα στον τασουλη στην καλιρροης-ο θεος να τον εχει καλα- παρατηρηθηκε οτι το μπροστινο μου δεν βυθιζοταν κατα το φρεναρισμα..με ρωτησε ο ανθρωπος: " ρωτησες για τη σωστη ποσοτητα λαδιου το kshock για τα νεα ελατηρια;"..φυσικα οχι..

    παιρνω τηλεφωνο και εχουν ολες τις μηχανες σε λιστες..για το βαρα μου λοιπον η σωστη ποσοτητα λαδιου για τα χειπρο ειναι 17 εκ. αποσταση απο το πανω μερος του καλαμιου μεχρι εκει που αρχιζει το λαδι ενω με τα μαμισια ελατηρια η αποσταση ειναι 12 εκ..λοιπον ο παπαρας εξουσιοδοτημενος το ειχε 12 και παρα την ενημερωση στην αλλαγη λαδιων μου τα εβαλε ετσι θελω 15εκ, ποσο μακακας μπορει να ειναι καποιος..
    θα μου πεις τοσα χρονια το πηρουνι σπυ δεν βυθιζονταν..εεε..δεν το ειχα καταλαβει..

    οποτε οποιος αλλαξει ελατηρια καλο ειναι να ρωτησει και τις προδιαγραφες που δινει η εταιρια..
    Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κανέναν.
    Το κουτί με τα ελατήρια περιλαμβάνει και οδηγίες χρήσης οπου αναφέρεται το σωστό ύψος λαδιού.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Mιλησα με τον Κ-shock και οσον αφορα το μηχανακι μου, η Hyperpro βγαζει ενα στανταρ κιτ (με αμορτισερ-ελατηρια-λαδια) αλλα μονο προοδευτικα (μπρος-πισω). Δεν εχω την επιλογη να βαλω κανονικα ελατηρια με αυτο το κιτ στην τιμη αυτη.
    Και η τιμη ειναι αρκετα ανταγωνιστικη, αν απορριψω το κιτ και τα παρω χωρια αμορτισερ και ελατηρια η τιμη ανεβαινει κατακορυφα..

    Τωρα, τι κανουμε...;;;;

    Σε διαφορα fora του εξωτερικου (δεν σας απατω, δεν ειναι αυτο που νομιζετε.. ) που ψαχτηκα δεν βρηκα αρνητικα σχολια για υπερβολικο βυθισμα στα φρενα με τα προοδευτικα.. Τι λετε..;;;;
    Παρε το κιτ, είναι μια χαρά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    κοιτα...
    Το να μην ξέρεις τι σου λέω και τι απαντάς, όπως και γενικότερα η απάντηση με βάΝει σε σκέψεις... Τέλος πάντων, όπως είπε ο σαπίλας, το κιτ έχει οδηγίες. Όλα καλά.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Mιλησα με τον Κ-shock και οσον αφορα το μηχανακι μου, η Hyperpro βγαζει ενα στανταρ κιτ (με αμορτισερ-ελατηρια-λαδια) αλλα μονο προοδευτικα (μπρος-πισω). Δεν εχω την επιλογη να βαλω κανονικα ελατηρια με αυτο το κιτ στην τιμη αυτη.
    Και η τιμη ειναι αρκετα ανταγωνιστικη, αν απορριψω το κιτ και τα παρω χωρια αμορτισερ και ελατηρια η τιμη ανεβαινει κατακορυφα..

    Τωρα, τι κανουμε...;;;;

    Σε διαφορα fora του εξωτερικου (δεν σας απατω, δεν ειναι αυτο που νομιζετε.. ) που ψαχτηκα δεν βρηκα αρνητικα σχολια για υπερβολικο βυθισμα στα φρενα με τα προοδευτικα.. Τι λετε..;;;;
    Στό δικό μου το βύθισμα μειώθηκε.
    Και όπως είπαν παραπάνω μπαίνει άλλη ποσότητα λαδιού πλέον και διαφορετικό sag.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    διαφορά στα προοδευτικα με τα γραμμικα ειτε δεν θα δεις ποτε ειτε θα δεις σε πιστα. ρυθμίσεις θα έχεις η όχι?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. CBR 600 F αναρτήσεις
    από dimitrism στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2008, 00:09
  2. ξερει κανεις να ρυθμιζει αναρτησεις για yzf r6 2003???
    από alfa156 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 19:15
  3. σεμιναριο για αναρτησεις
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 00:35
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF