Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Hyperpro αναρτησεις

  1. #1
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    Question Hyperpro αναρτησεις

    Οτι λεει ο τιτλος..

    Hyperpro αναρτησεις. Πειτε οτι γνωριζετε, δωστε φωτα, κανετε ερωτησεις, κανετε κριτικη αυτοι που τις δοκιμασαν ή τις φορανε..
    Βοηθηστε την κατασταση..

    Αντε μπας και βγαλουμε καμια ακρη εμεις οι αναποφασιστοι...
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #2
    Είχα βάλει πριν πολλλλα χρόνια ελατήριο πίσω σε ένα kle 500 που είχα.
    Ίσως το καλύτερο πράγμα που έκανα για αυτό το μηχανάκι.
    Ν ο αριθμός τον χιλιόμετρων που έκανα με αυτό και το άτιμο δεν είχε κάνει κιχ.Η τιμή τότε κάτω από τα μισά με άλλες γνωστές.
    Αργότερα έβαλα και μπροστά και ήταν σαν να είχα άλλο μηχανάκι.Χιλιόμετρα πολλά με το μπροστά δεν έκανα για να έχω άποψη μιας και το πούλησα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Ελατήρια προοδευτικά φοράει το xr μπροστά πίσω από ... περίπου μόλις το πήρα.
    Συγκριτικά με τα μαμά καμιά σχέση...
    Και 17 χρόνια μετά στο ύψος τους.

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Υπάρχει πουθενά πίνακας με τις διαθέσιμες αναρτήσεις και τιμές??? Σκέφτομαι για το DRάκι μου

    edit
    από την tecnomoto βρήκα ότι υπάρχουν μόνο για μπροστά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Για τα ελατηρια οκ, για τα αμορτισερ γνωριζουμε τιποτα..;;;

    @vaska: Τσεκαρε στο ebay αν δεν βρισκεις Ελλαδα. Για το DR650 θα υπαρχουν 1000% μιας και η μιση Αμερικη καβαλαει DR (και η αλλη μιση KLR) οποτε υπαρχει υπερπληθωρα απο parts.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Για τα ελατηρια οκ, για τα αμορτισερ γνωριζουμε τιποτα..;;;

    @vaska: Τσεκαρε στο ebay αν δεν βρισκεις Ελλαδα. Για το DR650 θα υπαρχουν 1000% μιας και η μιση Αμερικη καβαλαει DR (και η αλλη μιση KLR) οποτε υπαρχει υπερπληθωρα απο parts.
    από τον ebeουλα βρίσκω, το θέμα είναι να τα πάρει ντόπιος τα λεφτά ρε γμτ. Θα μιλήσω με τεκνομότο μη τυχόν μπορώ να παραγγείλω .
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    εισαγωγεας motoshock, ραγκαβη 17 αμπελοκηποι..σουπερ αναρτησεις, προοδευτικα μπροστινα ελαττηρια, αν αντεχει η τσεπη σου με κλειστα τα ματια..απλα εδω δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα και θα περιμενεις...επισης δεν θα βρεις μεγαλες διαφορες σε τιμες απο ebay..οπως και ναχει μια τελεια επιλογη που μεταμορφωνει το μοτορι σου..

    tip: αν αλλαξεις μπροστινα ελαττηρια στα καλαμια ρωτησε στο μοτο σοκ ποσα εκατοστα θα πρεπει να αφησεις το λαδι στα καλαμια για να λειτουργουν σωστα τα ελαττηρια κατα το φρεναρισμα του μπροστινου γιατι επειδη ειναι προοδευτικα εχουν μικροτερο μηκος απο τα μαμισια και χρειαζονται αλλες αναλογιες στο λαδι..

    προχωρα με κλειστα τα ματια...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    γιατι επειδη ειναι προοδευτικα εχουν μικροτερο μηκος απο τα μαμισια και χρειαζονται αλλες αναλογιες στο λαδι..
    Ζόπα κάτι δεν λες καλά. Αν τα ελατήρια έχουν μικρότερο μήκος δεν θέλουν διαφορετικό λάδι, θέλουν διαφορετικούς αποστάτες αλλιώς το μηχανάκι χαμηλώνει. Το λάδι κάνει άλλη δουλειά.

    Επίσης πολλές φορές έχω πει πως η Hyperpro βγάζει ΚΑΙ γραμμικά (τουλάχιστον για το δικό μου fazer, άρα φαντάζομαι και για άλλες μοτοσικλέτες), τα οποία για στριτ μηχανάκι είναι απείρως προτιμότερα.


    Το... "motoshock" μήπως είναι το K-Shock; Άλλαξαν όνομα;

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Επίσης πολλές φορές έχω πει πως η Hyperpro βγάζει ΚΑΙ γραμμικά (τουλάχιστον για το δικό μου fazer, άρα φαντάζομαι και για άλλες μοτοσικλέτες), τα οποία για στριτ μηχανάκι είναι απείρως προτιμότερα.

    Για εξηγησε...
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    φρένο. συμπιέζονται οι μαλακές σπείρες. "βυθίζεται" αρκετά ακόμα και αν δεν τραβήξεις πολύ δυνατά την μανέτα. τρομάζεις και σου σπάει τα νεύρα και χάνεις τα φώτα το βράδυ.

    γραμμικό, όσο πατάς φρένο τόσο βυθίζεται. έχεις σαφή όρια και προειδοποίηση. δεν χάνεις τα φώτα το βράδυ. χαρούμενος άνθρωπΑς. Και αν τα διαλέξεις ΛΙΓΟ σκληρά, δεν χρειάζεται να βάλεις πολύ χοντρό λάδι για να περιορίσεις την βύθιση στα φρένα και έχεις και άνεση (αν και με τις ρυθμιζόμενες του δικού μου fazer κάνεις ότι θέλεις, τέλος πάντων).

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Γιατί στο στρητ μηχανάκι δεν θες να αλλάζει η λειτουργία της ανάρτησης όσο πιέζεται. Και γενικά έχεις καλύτερο έλεγχο και πληροφόρηση με ένα γραμμικό σετ (εννοείται επιλεγμένο για τα "κιλά" σου).
    Οι προοδευτικές είναι περισσότερο για ον οφφ, για να αποσβαίνουν στην αρχή της διαδρομής τους τις μικροανωμαλίες του χώματος (πηγαίνοντας με λογική ταχύτητα) αλλά να σκληραίνουν προς το τέλος και να μην τερματίζουν σε μεγαλύτερες λακούβες ή άλματα.

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαταλαβαινω το σκεπτικο σας. Παρ'ολα αυτα τα προοδευτικα δεν θα προσφερουν μεγαλυτερο επιπεδο ανεσης, ειδικα στους δρομους μας..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    εχω βαλει σε εκεινο το τρ@*&$#λο Vstrom το 2004 που το πηρα.Ελατηρια μπροστα προοδευτικα μαζι με ταπες προφορτησης και βαλβιδες εξαερωσης σετ. Το αθλιο μπροστινο καθως και τα φρενα εμπρος βελτιωθηκαν ως και 80% μπορω να πω στο θεμα φρεναρισμα,διατηρηση γραμμης,και γνωσης του τι γινεται εκει μπροστα.
    Ευχαριστημενος ως προς τα ελατηρια μπορω να πω. Αμορτισερ πισω δεν ειχ αλλαξει και για αυτο δεν εχω αποψη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ζόπα κάτι δεν λες καλά. Αν τα ελατήρια έχουν μικρότερο μήκος δεν θέλουν διαφορετικό λάδι, θέλουν διαφορετικούς αποστάτες αλλιώς το μηχανάκι χαμηλώνει. Το λάδι κάνει άλλη δουλειά.

    Επίσης πολλές φορές έχω πει πως η Hyperpro βγάζει ΚΑΙ γραμμικά (τουλάχιστον για το δικό μου fazer, άρα φαντάζομαι και για άλλες μοτοσικλέτες), τα οποία για στριτ μηχανάκι είναι απείρως προτιμότερα.


    Το... "motoshock" μήπως είναι το K-Shock; Άλλαξαν όνομα;
    κοιτα...τα χειπεπρο ελαττηρια αν θυμαμαι ειναι 8-9 εκ. μικροτερα..ο πρωην παπαρας μηχανικος μου εβαζε την προβλεπομενη ποσοτητα λαδιου για τα μαμα ελατηρια..αποτελεσμα: με μετρηση που εγινε με εξιδικευμενα οργανα στον τασουλη στην καλιρροης-ο θεος να τον εχει καλα- παρατηρηθηκε οτι το μπροστινο μου δεν βυθιζοταν κατα το φρεναρισμα..με ρωτησε ο ανθρωπος: " ρωτησες για τη σωστη ποσοτητα λαδιου το kshock για τα νεα ελατηρια;"..φυσικα οχι..

    παιρνω τηλεφωνο και εχουν ολες τις μηχανες σε λιστες..για το βαρα μου λοιπον η σωστη ποσοτητα λαδιου για τα χειπρο ειναι 17 εκ. αποσταση απο το πανω μερος του καλαμιου μεχρι εκει που αρχιζει το λαδι ενω με τα μαμισια ελατηρια η αποσταση ειναι 12 εκ..λοιπον ο παπαρας εξουσιοδοτημενος το ειχε 12 και παρα την ενημερωση στην αλλαγη λαδιων μου τα εβαλε ετσι θελω 15εκ, ποσο μακακας μπορει να ειναι καποιος..
    θα μου πεις τοσα χρονια το πηρουνι σπυ δεν βυθιζονταν..εεε..δεν το ειχα καταλαβει..

    οποτε οποιος αλλαξει ελατηρια καλο ειναι να ρωτησει και τις προδιαγραφες που δινει η εταιρια..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    ....
    θα μου πεις τοσα χρονια το πηρουνι σπυ δεν βυθιζονταν..εεε..δεν το ειχα καταλαβει..
    ....
    Εφόσον δεν βυθιζόταν, ποιος ο λόγος να το πειράξεις;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBR 600 F αναρτήσεις
    από dimitrism στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2008, 00:09
  2. ξερει κανεις να ρυθμιζει αναρτησεις για yzf r6 2003???
    από alfa156 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 19:15
  3. σεμιναριο για αναρτησεις
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 00:35
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF