Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πίστα (καρτ?) να μπαίνω με ό,τι έχω?

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    Πίστα (καρτ?) να μπαίνω με ό,τι έχω?

    Παιδιά ξέρετε καμια πίστα κοντά στην Αθήνα που να μπορώ να μπω με το μοτόρι μου χωρίς να έχω λισάνς? Εχω cbf250. Και μήπως ξέρετε αν είναι υποχρεωτική η δερμάτινη φόρμα? Και ξέρετε τίποτα για το κόστος? Θέλω να δοκιμάσω λίγα πράγματα χωρίς το φόβο της μπαριέρας και όλων των κακών του δημόσιου δρόμου. Να κάνω λίγους αναγνωριστικούς γύρους για να ηρεμήσουν τα νεύρα μου γιατί σίγουρα θα τρέμω σαν το ψάρι όταν πρωτομπώ, και μετά σιγά σιγά να αρχίζω να στρίβω... Βλέμα στην είσοδο, φρένα, έξω το σώμα, γυροσκοπικό, γκάζι, κοίταγμα στην έξοδο, κλπ, και όλα όσα έχω διαβάσει και εφαρμόσει σε επίδαυρο και σε λίγες ακόμα ευκαιρίες. Δε θέλω πια να τα κάνω σε δρόμο. Δεν έχω καμία μα καμία οικονομική δυνατότητα να πάω σε μαθήματα ή σε track days. Και τα 10-15ε της πίστας καρτ δε μου φαίνονται λίγα αλλά θα τα δώσω. Οπότε το να αγοράσω-νοικιάσω φόρμα και να πάω Σέρρες ή Μέγαρα αποκλείεται. Ευχαριστώ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Χωρις να παιρνω και ορκο οι πιστες καρτ δεν ενδεικνυνται για μοτοσυκλετες σαν την δικια σου, και κυριως για εκμαθηση γρηγορης οδηγησης.
    Ανοιγεις μεγαλη κουβεντα ομως τωρα.
    Τι να μαθεις οταν θα στριβεις με 20 χλμ την ωρα σε φουρκετες και αναγκαστικα θα κανεις 10 διορθωσεις καθόλη τη διαρκεια της στροφης;
    Ειναι και χαλια ο ταπητας στις περισσοτερες, εδω τα καρτ σπανε για πλακα.
    Αλλωστε δεν νομιζω οτι υπαρχει καρτ πιστα ανοιχτη σε μηχανακια, αν και κατα καιρους εχω δει σε κανα-δυο να κανουν προπονηση καποια μοταρντ επι πληρωμης.
    Η καθημερινη τριβη και η εφαρμογη καποιων πραγματων με λιγα χλμ σε καποιες στροφες μαλλον θα ηταν το ιδανικοτερο.
    Παρ'ολα αυτα υπαρχει πιστα καρτ στην Λουτσα εγκατελειμμενη, αλλα μπαινουν τις Κυριακες τα SM εκει, ασε που μαθαινω οτι εχει και χωμα μεσα στην πιστα.
    Κανε ταξιδακια κοντινα ειναι η γνωμη μου.
    Πηγαινε Μαραθωνα να δεις στροφιλικι.
    Και χαλαρα.
    Ολα θελουν τον χρονο τους.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    να μπεις στη πιστα καρτ

    αν θες να δεις καποια βασικα..αποτομα φρενα..κλειστες στροφες...κτλ.
    να πας γρηγορα εκει μεσα με αυτο δε μπορεις.
    αλλα κανε μια βοτλα απο τη Λουτσα μια κυριακη..μολις δεις και δεν ειναι μεσα motard...μπες μια και κανε τη βολτα σου.
    δεν κακο.

  4. #4
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Πάρκιν τεράστιο στο ΣΕΦ που είναι τσάμπα
    Πάρκιν τεράστιο στην Πάρνηθα
    Πίστα εγκαταλελημένη στη Λούτσα, δέν ξέρω που ακριβώς όμως, νομίζω ότι ο DukasII ,μπορεί να σε κατατωπίσει.

  5. #5
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    το πάρκιν Πάρνηθα πού είναι στο καζίνο?
    το άλλο θα το βρω και θα το κοιτάξω, καλή ιδέα αν και θα πρέπει να φαντάζεσαι μόνος σου τη στροφή. Τώρα για τη Λούτσα... χώματα, μοτάρντ, χλωμό με βλέπω. Κρίμα γιατί νόμιζα πωςείχα ακούσει κάπου πως υπάρχει οργανωμένη πίστα καρτ που σε αφήνουν να μπεις...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #6
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    το πάρκιν Πάρνηθα πού είναι στο καζίνο?
    το άλλο θα το βρω και θα το κοιτάξω, καλή ιδέα αν και θα πρέπει να φαντάζεσαι μόνος σου τη στροφή. Τώρα για τη Λούτσα... χώματα, μοτάρντ, χλωμό με βλέπω. Κρίμα γιατί νόμιζα πωςείχα ακούσει κάπου πως υπάρχει οργανωμένη πίστα καρτ που σε αφήνουν να μπεις...
    Στο τελεφερίκ , με το που περνάς τις ταβέρνες σε 5 λεπτα το πολυ στα δεξιά σου έχει το πάρκιν που σου λέω.
    Τα ΣΚ υπάρχουν ορισμένες φορές κάποιοι που κάνουν τους δάσκαλους οδήγησης αλλά με λίγη προσοχή θα είσαι πάντα αρκετά μακρια τους

  7. #7
    Ρε παιδιά που ακριβώς είναι αυτή η πίστα στην Λούτσα???

  8. #8
    bgaineis apo thn attikh odo sthn ejodo pros LEWF.PAIANIAS SPATWN

    kai me to pou bgaineis apo thn attikh odo kaneis aristera opou kai se odhgei o dromos sta Spata, se kana 3ari xiliometra mpaineis sto xwrio

    synanatas mprosta sou mia plateia, esy kaneis dejia kai anebaineis thn anhfora, se paei o dromos monos tou, anhforika kanei dejia o dromos kai briskesai ston kentriko dromo twn spatwn pou pernae4i apo thn agora kai ola ta magazia.


    anebainei anebainei, kai meta arxizei kia kathforizei,
    esy olo eytheia ston idio dromo kathforizeis, wspou arxizoun na araiwnoun ta spitia.


    fthaneis sta monadika fanaria, pernas apenanti, synexizeis olo eytheia, opou pleon briskesai se eparxiako diktyo anamesa apo ta xwrafia

    synexizeis 3 xiliometra, kai synantas fanaria , opou yparxei h anatolikh eisodos tou aerodromiou el. benizelos


    esy synexizeis eytheia kai sta 400 metra peripou apenanti apo mia stash toy lewforeiou,


    sto aristero sou xeri dhladh blepeis thn pista





  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Ευχαριστώ ρε Τίγκα. BTW είδα και το βιντεάκι σου. Ωραίος! Αλλά μην τρέχεις ρε!
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    Ευχαριστώ πολύ KaTaNaS
    :a19:

  11. #11
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Ευχαριστώ ρε Τίγκα. BTW είδα και το βιντεάκι σου. Ωραίος! Αλλά μην τρέχεις ρε!
    Αν εννοείς αυτό με τις σπίθες κτλ κτλ, πηγαίνουμε μέχρι εκεί που δέν αγχωνόμαστε καθόλου.
    Βέβαια αυτά που έκανα δέν θα τα ξανακάνω, μου έχει κοπεί ο αέρας απο το καλακαίρι και μετα συνέβησαν γεγονότα, και δέν μιλάω μόνο για τα τελευταία, και δέν ξανακάνω τίποτα πουθενά.
    Βολτούλες χαλαρές με λίγους και καλούς φίλους χωρίς το άγχος κανενός.

  12. #12
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Παρένθεσις...

    Η πίστα δεν ήταν και ούτε είναι εγκατελειμένη... απλά την έχει ενας τυπάκος που βαριέται την ζωή του και ενίοτε παρουσιάζεται...

    Αν σε δεί , και αν έρθει του δίνεις 10 γιούρια και τελείωσε η υπόθεση... Συνήθως όμως δεν είναι κανείς εκεί...


    Επίσης μόνο για motard, ενδυκνείεται και το parking στην Ν.Μάκρη/Σχοινιά που γινόταν μετεπιβιβάση για το κωπηλατοδρόμιο του 2004, όπως και το parking εκεί , αν κάνει τα "στραβά μάτια" ο φύλακας με το κατάλληλο αντίτιμο φυσικά...

    Πολύ καλή πρόσφυση και στα δύο σημεία και τα ξέρουν ... ή μάλλον τα ήξεραν αφού το λεώ εδώ ...ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΙ...

    Για δρόμου τώρα , είναι πιο δύσκολα και δεν νομίζω οτι ακόμα και αν υπήρχε καρτ πίστα, θα μπορούσε να χωρέσει και πραγματικά να μάθεις , σωστά σε τέτοιες μικρές διαδρομές...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    το πάρκιν Πάρνηθα πού είναι στο καζίνο?
    το άλλο θα το βρω και θα το κοιτάξω, καλή ιδέα αν και θα πρέπει να φαντάζεσαι μόνος σου τη στροφή. Τώρα για τη Λούτσα... χώματα, μοτάρντ, χλωμό με βλέπω. Κρίμα γιατί νόμιζα πωςείχα ακούσει κάπου πως υπάρχει οργανωμένη πίστα καρτ που σε αφήνουν να μπεις...

    to parking πάρνηθα, ειναι σε πλαγιά πάνω, έχει κλίση δηλαδή, οπότε μάλλον δεν είναι τόσο κατάλληλο...


    επίσης πριν τους ολυμπιακούς που είχα πάει εγώ με αυτοκίνητο το οδόστρωμα ήταν χάλια!


    Στη Λούτσα, όσο παράξενο και να σου φαίνεται κρατάει καλά!


    με ΣΜ είναι απόλαυση, εδώ μπήκα με εντουράδικα ζαντολάστιχα και πορώθηκα!(και δε ξεκόλλαγαν με τίποτα!)

    έχω μπεί επίοσης με την σουζούκι με κλιπονιές 200 κιλά και 600 κυβικά,

    πολύ πιο αργά βέβαια, δεν μπήκα για χρόνους, αλλά για να συνηθίσω το βγάλσιμο του σώματος, και σε πληροφορώ πως παρόλο που δεν ανέπτυσα πάνω απο 40 χιλιόμετρα , όταν κατέβαινα, πονούσα ολόκληρος σε όλο το σώμα, και περισσότερο στα πόδια, μοιρούς με τα οποίακαι στηρηζόμουν στα μάγουλα του ντεπόζιτου και ασκούσα πολύ δύναμη στο εξωτερικό μαρσπιέ!

    εγώ θα σε προέτρινα να μπείς με το μηχανάκι σου και να συγκεντρωθείς να εφαρμόσεις διάφορα πραγματάκια!

    πρέπει να έχεις πάει ψιλοδιαβασμένος όμως, γιατί αν μπείς έτσι για τον χάβαλο και για να δείς πώς είναι, δε πρόκειτε να καταλαβεις ή να βελτιωθείς σε κάτι!


    για τα πάρκινγκ θα ωιλοδιαφωνήσω στο ότι, δεν είναι για να μάθεις πρωταρχικά κάτι, δίοτη δεν υπάρχει η διαγράμμιση , οπότε και δεν μπορείς να πάιξεις με το σηματικότερο, με τα μάτια σου, και την ψυχολογία που αυτά σου προσδίδουν!


    σε πάρκινγκ χρειάζεσαι τουλάχιστον κόνους!κόνοι υπάρχουν στο πάρκινγκ πίσω απο το ΙΚΕΑ και τις κυριακές που είναι κλειστό το κατάστημα , δεν υπάρχει ψυχή!


    εσύ όμως τα θέλεις όλα δικά σου , θέλεις να μάθεις και να πειραματιστείς δίχως τια απαραίτητες προστασίες...

    Για αυτό αν δε φοράς κράνος, γάντια , μπότες με ενισχύσεις σε αστραγγάλους , επιγονατίδες, επιαγκονίδες, προστασία σε ώμους,΄η κάθε αστεία ή αθώα τούμπα μπορεί να σου στοιχίσει αρκετά... σε πόνο και χρόνο! (ξου ξου ξου μακριά μας)


    τα χιλιόμετρα στη λούτσα δεν επιτρέπυν να χτυπήσεις, αλλά δε μπορείς όμως να πάς γυμνός, ποτέ δε ξέρεις

    φόρα ένα μπουφανάκι με προστατευτικά, πάρε επιγονατίδες με επικαλαμίδες απο τζωρτζοπουλ με 22 ευρά βάλτες μέσα απο τζηνάκι, φόρα μποτάκια και κράνος, γάντια, βγάλε τους καθρέπτες και τα πλαστικά αν έχεις και

    καλή προπόνηση (βελτίωση)


    επίσης εδώ στον ασπρόπυργο παίζει πίστα κάρτ που επιτρέπει σε κάθε λογής μηχανάκι να μπεί, αλλά με φούλ εξοπλισμό, πάνω κάτω δέρμα! Η γραμμή της πίστας ενδύνεται βέβαια περισσότερο για μνι μότο και ΣΜ και κοστίζει στα 20 ευρά όλη την μέρα!έχει και φωτισμό το βράδυ!


    σε χαιρετώ και ΟΡΘΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ

    αν κανονλίσεις για λούτσα, τράβα μετά καλύβια για τερατομπίφτεκα ,και γαμώτους συνδιασμούς...


    βγάλε αμα λάχει και κανα πόστ, μπορεί να σου κάνουμε παρέα


    αν σε δώ όμως χωρίς εξοπλισμό θα φύγω, δε μπορώ να βλέπω

    c ya


  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    KATANA είσαι πολύ εντάξει! Ευχαρσιτώ για την κατατοπιστική απάντηση και τις συμβουλές.

    Εχω τζάκετ και πρέπει να πάω να αγοράσω και επιγονατίδες για μέσα από το παντελόνι, έχεις δίκιο. Γάντια έχω, αλλά μποτάκια μηχανόβια όχι. Σκέφτομαι να πάρω ένα παντελόνι εντουράδικο με ενισχύσεις για όλες τις χρήσεις (ένας θείος μου έχει ένα ΚΤΜ 300 ... )...

    Θα ποστάρω άμα είναι να πάω, έχω - δεν έχω παρέα. Αντε ελπίζω να σε δω...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Παρόμοια θέματα

  1. τι μπορειτε να κανετε με ενα i-phone!
    από mikes στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2010, 20:09
  2. Τι μπορείς να κάνεις με ένα μπαλάκι...
    από manhunter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 14:42
  3. Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2007, 00:22
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:45
  5. Παιδια τι να κανω με το κρανος;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 21:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF