Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Honda NC750X - Εντυπώσεις - Κριτικές Ιδιοκτητών

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosjc Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει φυσικά και η έκδοση Adventure Pack στα €10,300 με κεντρικό στάντ, ψηλή ζελατίνα, κεντρική βαλίτσα 45lt, φώτα ομίχλης LED και κάγκελα προστασίας, όλα από την Honda, που αξίζει αν έχεις σκοπό να τα πάρεις αφού έχει ένα κέρδος περίπου 700€ από τις αρχικές τιμές.
    Νομίζω ότι το Adventure Pack αξίζει τα λεφτά του.
    Το κεντρικό σταντ απαραίτητο σε κάθε μηχανή. Δεν μου έχει λυθεί η απορία πώς λιπαίνεις αλυσίδα χωρίς αυτό και χωρίς δεύτερο άτομο.
    Τα κάγκελα στην πρώτη πτώση τα βγάζουν τα λεφτά τους.
    Η βαλίτσα χρήσιμη στο ταξίδι (πόσα να χωρέσει το tank bag).
    Το μόνο που δεν θεωρώ απαραίτητο είναι οι προβολείς ομίχλης.
    Εξάλλου τα επιπλέον χρήματα που κοστίζει το Adventure Pack τα παίρνεις πίσω σε μεταπώληση.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Konstantinos, απλα να πω πως κατα τη γνωμη μου τα καγκελα της honda για τη συγκεκριμενη μηχανη δεν θα κανουν τη διαφορα σε πτωση. Προτεινω να δει τα aftermarket οποιος ενδιαφερεται.
    Νικος, οχι πως εχω ορεξη να κανω το δικηγορο κανενος, αλλα ειμαι εκει κανα εξαμηνο περιπου και σε καμια περιπτωση δεν εχω παρατηρησει κακες συμπεριφορες. Αντιθετως υπαρχει οικογενειακο κλιμα και διαθεση αλληλοβοηθειας.

    Να χαιρεστε τις κουκλες σας μαγκες!

  3. #18
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Την καλημερα μου στο φορουμ και σε ολους σας.

    Τις βολτες μου πλεον θα τις πηγαινω με αυτο το "μωρο"...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων rsz_20170505_102454_hdr.jpg‎  

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    καλορίζικος καλοτάξιδο και φουλ εξοπλισμένο!
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #20
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Σε ευχαριστω πολυ.
    Ετσι το πηρα μεταχειρισμενο..
    Εχει μπει και ενα διπλο σταντ και θα μπουνε και 2 πλαινα καγκελακια στο αμεσο μελλον.
    Αυτο που ειδα οτι χρειαζεται ειναι μαλλον ενα φρυδακι στη ζελατινα γιατι τρωω πολυ αερα ακριβως μεσα στο κρανος , μεσα στα ματια...
    Και για να μην αλλαξω την aftermarket ζελατινα , εχουμε καμια καλη ιδεα ???
    Κανει δουλεια αυτο το "φρυδι" ??
    Γιατι εχω ακουσει διαφορετικες αποψεις...

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    στροβιλισμούς λαμβάνεις ειναι πολύ ψιλή ήδη η ζελατίνα σου
    ζητα την μαμα ζελατίνα απο τον προηγούμενο και δοκίμασε την στην χαμηλή θέση
    επίσης θα χρειασθείς καλό αεροδυναμικά κράνος
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #22
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Μου την εχει δωσει την μαμα ζελατινα.
    Θα την δοκιμασω οπως λες...

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2017
    Μηνύματα
    1
    Να γράψω και εγώ καθώς αυτές οι περιγραφές με βοήθησαν και εμένα στην επιλογή μου.
    το έχω μία εβδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κοίταζα vstrom 650 , versys  650 και nc750x. Τα δοκίμασα όλα και έχω να πω τα εξής. (για την tracer δεν μιλάω διότι δεν μου αρέσει σαν εμφάνιση)
    Εμφάνιση: Απλά δεν παίζεται (στο κόκκινο, εντελώς προσωπικό θέμα). Όταν έιδα το ίδιο πλαίσιο στην vstrom απλά ξενέρωσα ήταν η ίδια μηχανή στη ουσία με διαφορετική εμφάνιση. το ίδιο και στην οδήγηση. Με τη versys σκληρή μάχη αλλά στο ταμπλό έχει κάτι περριτά κομματια αριστερά και δεξιά με κάτι τετράγωνα στη μέση που δεν έχουν καμία χρησιμότητα και που με χαλούσαν πάρα πολύ. μου θύμιζε κάτι παλαιότερο. όλα αυτα φυσικά είναι εντελώς υποκειμενικά θέματα

    Θέση οδήγησης: είναι η καλύτερη. δεν είναι ούτε vstrom (αραχτός) ουτε street (γκαζωτος). Την vstrom την είχα 10 χρόνια και την είχα βαρεθεί. ίδια η versys. Μόλις δοκίμασα την nc είχα επιλέξει ήδη και δεν το ήξερα. ανεβαίνεις και αισθάνεσαι ότι ελέγχεις όλόκληρη τη μηχανή. δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Είμαι 190 εκ και 105 κιλά.

    δύναμη και κινητήρας: vstrom και versys είναι ότι ήταν . δηλαδή παρα πολυ καλές. ποτέ δεν ζήτησα παραπάνω. Βάζεις 3η στην πόλη (που λέει ο λόγος) και ανεβάζει στροφές μόλις του ζητήσεις και δεν ξαναλάζεις ταχύτητα. στην εθνική το ίδιο με την 6η. Αντε θα βάλεις και καμία 5η. Το nc είναι διαφορετικό. Τις ταχύτητες τις χρησιμοποιείς όλες. Ίσως για το λόγα αυτό αλλάζουν τόσο εύκολα . Κάποιος χρησιμοποίησε παραπάνω τη λέξη βούτηρο. Ετσι ακριβώς. Το NC έχει 15 άλογα λιγότερα και τα αισθάνεσαι εάν οδηγήσεις τις άλλες δύο. Εχθές, όμως, πήγα την πρώτη εκδρομή 60 χλμ. Δεν πήγα πάνω από 4500 στροφές και όταν κοιταξα το κοντερ ήμουν στα 135 χιλίομετρα . Εδώ στην Κρήτη δεν θέλουμε παραπάνω. Τα λιγότερα άλογα τα ένιωσα σε κάτι μεγάλες ανηφόρες αλλά και αυτό δεν μπορώ να το κρίνω διότι οι στροφές της μηχανής ήταν σχετικά χαμηλά. σχετικά διότι το κόκκινο στο στροφόμετρο ξεκινάει πολύ χαμηλά. 6500 στροφές.

    οδήγηση: εδώ με κέρδισε με διαφορά από τις άλλες. Αμέσως λέω ότι εάν θέλεις μηχανή να καβαλάς και να κάνεις ατελείωτες βόλτες σε δρόμους με 4 λωρίδες αυτές είναι η  vstrom και η versys. η nc , όχι ότι δεν τα καταφέρνει αλλά ζητάει στροφές (στο δρόμο). την ευθεία την βαριέται. Όταν "έμπαινα" σε στροφή με ταχύτητα που με την vstrom αισθανόμουν ότι ήμουν στα όρια με την nc αισθανόμουν ότι ή θα επιταγχύνω ή θα πέσω στο εσωτερικό από αδράνεια (υπερβολές). Πιο αγωνιστική οδήγηση. Μέσα στην πόλη το nc απλά είναι άλλη κατηγορία. πολύ καλύτερο και κάνεις ότι θέλεις. πρέπει να το δοκιμάσεις για να καταλάβεις.

    αμορτισέρ : Σκληρά. μου λείπουν της vstrom. για προσφυση και τέτοια δεν ξέρω. Στις στροφές μπαινω με μεγάλες ταχύτητες γενικά και δεν είχα κανένα πρόβλημα. απλά σε χαμηλές ταχυτητες αισθανεσαι το τρανταγμα. με μεγάλη ταχύτητα λες και λειτουργούνε διαφορετικά (καλύτερα).

    τζάμι μπροστινό :άμεση αντικατάσταση (100 ευρώ περίπου). ΣΤα 160 χλμ (αυτό που δοκίμασα) με επνιγε το δερμάτινο μπουφάν μου. Αντικατάσταση όμως και για τις άλλες δύο μηχανές που με βρίκουν στο στόμα ακριβώς.

    προφυλακτήρες :ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ άμεση προσθηκη στον μπροστινό προφυλακτήρα διότι τα νερά, λασπες και σκ....α πάνε όλα πάνω στο ψυγείο. πίσω το λάστιχο πετάει τα αντίστοιχα σκ....α πάνω στο γυμνό αμορτισέρ , επομένως πήρα ένα μικρό προφυλακτήρα που βρήκα. Πραγματικά αναρωτήθηκα εάν είναι ηλ....οι που το αφήσαν έτσι. (200 ευρώ περίπου και τα δυο αξεσουάρ). οι άλλες δύο σου μηχανες σου κάνουν τα παπούτσια χάλια. πάρε σκούτερ.

    αποθηκευτικός χώρος: η nc απλά δεν υπάρχει με το ντουλαπάκι στο ντεπόζιτο (χωράει ένα κράνος full face άνετα). Οι άλλες απλά μηδέν. έχουν ότι βάλεις εσύ, και τα εργαλέια κάτω από τη σέλα.

    φρένα: δεν είμαι και ειδικός αλλά δεν μου έλλειψε τίποτα. ίσως εάν μου λείψει θα είναι αργά για να το καταλάβω. πέρα από τ' αστεία, ίσως αισθάνεσαι κάποια δυσκολία στον μονό μπροστινό δίσκο αλλά δεν ξέρω εάν είναι ψυχολογικό η πραγματικό γεγονός. Θα προτιμούσα δύο. Τώρα όμως που θυμάμαι και το κόστος όταν τους άλλαξα, προτιμώ τον ένα .

    τιμή: με εκπτώσεις και δώρα την πήρα 800 ευρώ κάτω από τη versys.

    Σήμερα έτυχε και ξαναδοκίμασα τη νέα vstrom. Απλά χάρηκα που δεν την αγόρασα. Εάν η nc έιχε 10 άλογα παραπάνω ήταν η καλύτερη . τώρα εξαρταται από το τι θέλεις. Με τη vstrom γύρισα τη μισή ευρώπη και δεν με πρόδωσε ποτέ. Ήμουν πάντα ευχαριστημένος στα ταξίδια. Μέσα στην πόλη αρκετές φορές σκέφτηκα ότι ίσως πρέπει να πάρω κάτι άλλο. Τότε δεν είχα παιδιά και ταξίδευα συνέχεια με τη γυναίκα μου και τα τρία βαλιτσάκια. ξυπνούσαμε και φεύγαμα για 200 χλμ βόλτα. Όλα αυτά άλλαξαν και η χρήση της μηχανής τώρα είναι 80% πόλη και ίσως και παραπάνω. Αν είσαι στην ίδια φάση, πάρε την nc για την εμφάνιση, θέση οδήγησης και για να παίξεις λίγο παραπάνω στις στροφές. Εάν ονειρεύεσαι ταξίδια (μακρινά όμως) με τη μηχανή πάρε versys (μου αρέσει περισσότερο). Ότι είπα παραπάνω για την vstrom ισχύει και για την versys και αντίστροφα. Εκεί η επιλογή είναι απλά θέμα εμφανισης για μένα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από criticovictor Προβολή μηνύματος

    Γεια σου Κρητικέ,απόλυτα λογικά αυτα που γράφεις,απλώς να σημειωθεί οτι τις ευθείες τις βαριέται κάθε μηχανάκι της κατηγορίας εφόσον κανενα δεν ταξιδεύει σταθερα και ανετα με 220,συνεπώς δεν τελειώνουν ποτέ ουτως η άλλως

    Η ποιότητα κατασκευής του NC(made in Japan) δε συγκρίνεται με τα υπόλοιπα.Σκέψου έχω κάνει 169.000km και δεν έχω αλλάξει ουσιαστικά τίποτα,ουτε δίσκοπλακες,ουτε τεντωτηρες,ουτε πηνεία,μόνο μια ντιζα συμπλέκτη στα 150.000 και αυτη προληπτικα,αν είχα Versys θα είχα αλλάξει απο 4 φορές οτι έγραψα και τουλάχιστον μια φορά μοτέρ.Αυτο θα το αντιληφθείς όσο κάνεις km με το πέρασμα του χρόνου.

    Περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο θα βρεις στο φόρουμ Ncclub http://ncclub.gr/index.php
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Εντυπωσεις Honda Crossrunner 2015
    από ThemisRafail στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2018, 12:49
  2. HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά
    από Ανεμοστρόβιλος στο forum Honda
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2017, 23:24
  3. Honda PCX, πρώτες εντυπώσεις.
    από yiannis64 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 14:17
  4. 5η Πανευρωπαϊκή Συγκέντρωση Ιδιοκτητών Honda Deauville
    από GLIAKAKOS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF