Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πρόβλημα στα φώτα του v Strom 650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    1

    Πρόβλημα στα φώτα του v Strom 650

    Καλησπέρα ! Μια ωραία μέρα δεν δούλευαν τα φώτα της μηχανής , μικρή μεγάλη σκάλα . Διακόπτη δεν έχει γιατί είναι μόνιμα ανοιχτά , το πήγα Συνεργείο και δεν ξέρουν τι είναι ασφάλειες δεν είναι , και απο ότι λένε απο τις λάμπες έως τις ασφάλειες είναι όλα κομπλέ . Μου λένε ότι πρέπει να αλλάξω όλα τα καλώδια της μηχανής . Κάτι ακόμα ζω Γερμανία , έχει κανεις ιδέα τι μπορώ να κάνω ;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    μοντέλο?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Πριν ξεκινησεις με ηλεκτρολογους ριξε καποιο καθαριστικο επαφων στον διακοπτη της μιζας. Οταν βαζεις μπρος τα φωτα σβηνουν στιγμιαια για να δωσει ρευμα να παρει μπρος. Ειναι πιθανον αυτος ο διακοπτης να εχει κολλησει απο αλατα απο νερα, σκονες κλπ και να μεινανε μονιμα σβηστα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αυτο θα έγραφα τώρα. αν ειναι το παλιο στρομ ειναι 99% αυτος ο διακόπτης

  5. #5
    Ο διακόπτης ή κάποιο ρελέ που παίρνει εντολή να σβήσει τα φώτα όσο πατάει μίζα ο οδηγός;

  6. #6
    πιαστα και αστα Το avatar του/της askianos
    Εγγραφή
    15/09/2009
    Μηνύματα
    66
    το μπουτον της μιζας ειναι δαγκωτο.λυσε διακοπτη.και μπουτον μιζας..4 καλωδια πανε.2 για μιζα 2 για φωτα αν θυμαμαι καλα.βρισκεις τα 2 για τα φωτα και...
    1)αμα θα θες μονιμα αναμενα τα γεφυρωνεις τα καλωδια εκτος διακοπτη
    2)αμα θες να τα αναβοσβηνεις παρεμβαλεις ενα εξτρα διακοπτακι για πιο μερακληδικη δουλεια.
    υγ.πριν αρπαξεις τα κατσαβιδια και λυνεις η πας σε ηλεκτρολογο κανεις το εξης.
    εχοντας κλειστο το kill switch (σβηστηρι)και τον κεντρικο διακοπτη στο on παπαρησε λιγο το μπουτον της μιζας..πατατο στραβα δυνατα σιγα...και αμα τα φωτα αναψουν ετσω και στιγμιαια 1000% ειναι απο κει

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    έχεις πριζάκι για να φορτίζεις συσκευές???

    άκου λοιπόν τι είχα πάθει. Επέστρεφα από ημερίσια βολτούλα, όταν λίγο έξω από τον Βόλο, σε ένα ωραίο βαθούλομα (σχεδόν τάφρος) του δρόμου, μου σβήσανε φώτα, καντράν, φλας, αλαρμ, φώτα φρένων, προβολάκια... τα πάντα!!!! και ήταν και βράδυ!!!
    ο μάστορας έψαχνε 2 μέρες και τίποτα!!! και με πήρε τηλέφωνο την τρίτη μέρα να μου πει, ότι μέσα στο πριζάκι είχε μείνει ένα μεταλλικό εξάρτημα από τον αντάπτορα φόρτισης usb και μου είχε βραχυκυκλώσει την φίσα κάτω από τα όργανα, χωρίς να έχει κάψει ασφάλειες...

    αν, λοιπόν, έχεις τέτοιο πριζάκι φόρτισης συσκευών, ρίξε μια ματιά και μέσα, μήπως έχει μείνει τίποτα εκεί και σου δημιούργησε το πρόβλημα..

  8. #8
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Στέλιο,αν δεν θες ή δεν ξέρεις να ασχοληθείς
    με τα όσα σωστά είπαν οι προηγούμενοι,
    πήγαινε σε άλλο συνεργείο!
    Οι άνθρωποι είναι προφανώς άσχετοι.
    Από που και ως που να αλλάξεις ολη την καλωδίωση;Και Γιατί;
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    δεν ειδα να απανταει ο στελιος για το τι εγεινε,βρηκε την λυση, αλλαξε πλεξουδα, αλλαξε μηχανακι, αλλαξε συνεργειο, γιατη απο την απαντηση σου στελιο θα βοηθησεις και αλλους στο μελλον με παρομοιο προβλημα.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Από τον Μάιο είναι αυτό το θρεντ και δεν έκανε τον κόπο να πει τι ήταν....και προφανώς ούτε θα το κάνει.
    Είναι από αυτούς που κάνουν εγγραφή μόνο και μόνο για να πάρουν τζαμπέ λύση σε κάποιο πρόβλημα (προφανώς την βρήκε από τις παραπάνω απαντήσεις, αλλιώς θα έμπαινε πάλι λέγοντας δεν είναι αυτό πείτε καμιά άλλη ιδέα... )
    Και όταν του ξαναπαρουσιαστεί κάτι άλλο θα έχει το θράσος να ξαναμπεί να ζητήσει λύση.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από τον Μάιο είναι αυτό το θρεντ και δεν έκανε τον κόπο να πει τι ήταν....και προφανώς ούτε θα το κάνει.
    Είναι από αυτούς που κάνουν εγγραφή μόνο και μόνο για να πάρουν τζαμπέ λύση σε κάποιο πρόβλημα (προφανώς την βρήκε από τις παραπάνω απαντήσεις, αλλιώς θα έμπαινε πάλι λέγοντας δεν είναι αυτό πείτε καμιά άλλη ιδέα... )
    Και όταν του ξαναπαρουσιαστεί κάτι άλλο θα έχει το θράσος να ξαναμπεί να ζητήσει λύση.....
    Δεν υπάρχει λόγος να κρίνουμε έτσι αν μπήκε κάποιος ή αν θα ξαναμπεί.
    Δεν μπορείς να ξέρεις γιατί δεν ξαναμπήκε από τότε, ούτε να θεωρήσεις θράσος το να ξαναμπεί να ζητήσει τη γνώμη μας όταν τη χρειαστεί.

    Μέσα από το κάθε θέμα που ανοίγει κάποιος μπορεί να βοηθηθούν πολλοί ακόμα

  12. #12
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα έχω το εξής πρόβλημα με τα φώτα σε vstrom 650 2006 μοντέλο.

    Σε κάποια φάση δεν είχα φώτα, ψαχνωντας βρήκα ότι είχε καεί η επαφή στην κλεμα που βρίσκεται αριστερά της μηχανής κάτω από το τιμόνι.

    Έκανα bypass βάζοντας δικό μου καλώδιο.

    Μετά από έναν μήνα δεν είχα πάλι φώτα.

    Ψαχνωντας βρήκα ότι αυτή την φορά είχε καεί η επαφή στην κλεμα που βρίσκεται πίσω από το ψυγείο (πρέπει να βγουν τα πάντα για να έχεις πρόσβαση εκεί κάτω, ρεζερβουάρ, φιλτροκουτι κτλ)

    Μετά από λίγο καιρό πάλι δεν είχα φώτα και αυτή την φορά είχε καεί το καλώδιο στο bypass που είχα φτιάξει εξ αρχής.

    Για να μην τα πολύ λέω κάθε φορά μου καίγεται το καλώδιο σε κάποια επαφή όσο αφορά τα μπροστινά φώτα. Μόνο οι ψηρες ή φώτα θεσεως δεν έχουν πρόβλημα.

    Τα φώτα είναι μαμά και δεν έχω προσθέσει τίποτα ή αφαιρέσει. Οι λάμπες είναι και αυτές η μαμά και παίζει να μην τις έχω αλλάξει και ποτέ.

    Κάποιος μου είπε ότι ίσως κάπου γίνεται βραχυκύκλωμα αλλά αν ήταν αυτός ο λόγος δεν νομίζω να είχα φώτα για ένα και δύο μήνες και μετά να μου βγαίνει το ίδιο πρόβλημα.

    Έχει κάποιος καμιά ιδέα που οφείλεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζω?

    Ευχαριστώ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Πιθανόν έχει φθαρεί κάπου η γραμμή και όπως στρίβεις το τιμόνι ακουμπάει σε σώμα και κάνει βραχυκύκλωμα
    Το παράξενο βέβαια είναι ότι δεν καίγεται ασφάλεια
    Καλό θα ήταν να έριχνες μια ματιά σε λάμπες και ντουι

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν έχει φθαρεί κάπου η γραμμή και όπως στρίβεις το τιμόνι ακουμπάει σε σώμα και κάνει βραχυκύκλωμα
    Το παράξενο βέβαια είναι ότι δεν καίγεται ασφάλεια
    Καλό θα ήταν να έριχνες μια ματιά σε λάμπες και ντουι
    Αυτο μου λεει και ενας φίλος μου αλλά δεν βρίσκω που κάνει επαφή.

    Το περίεργο είναι οτι αυτη την στιγμή που πάλι το ψάχνω στο ντου μου κάνει σώμα και τις 3 επαφές με το καλώδιο για τα φώτα , ενώ η λογική μου λεει οτι θα έπρεπε να κάνει σώμα μόνο με τα 2 !!!

    Αφου υποτίθεται οτι στο ντουι πηγαινει ενα αρνητικό και 2 θετικά , κάνω λάθος ?

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Σε μηχανές με πάνω από 10 χρόνια καλό είναι μια στο τόσο... το πόσο δεν το ξέρω, ό,τι κρίνει ο καθένας, εγώ θα το κάνω κάθε 3 χρόνια τώρα που είμαι στο όριο που έθεσα. Να τις γδύνουμε τελείως από πλαστικά καπάκια, τεπόζιτα κλπ και όπου βρίσκουμε φίσα να καθαρίζουμε τις επαφές με υγρό μπράσο που δεν θέλει τρίψιμο αν είναι πολύ χάλια μετά με καθαριστικό επαφών να τις κουμπώνουμε και εξωτερικά να τις ψεκάζουμε με σπρέι σιλικόνης για την γήρανση.
    Με αυτόν τον τρόπο φιλαράκι έχει ντουκάτι που δουλεύει 30 χρόνια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα στα φωτα πορειας.
    από johnny honda στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 19:25
  2. ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΦΏΤΑ
    από giorgosxristou στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 22:32
  3. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 12:43
  4. Πρόβλημα στα φώτα...
    από BILLY FILTH στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2007, 15:37
  5. Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)
    από makaronachis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 262
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 16:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF