Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΓΥΜΝΟΥ 650 κ.ε

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Nα πώ και εγώ την γνώμη μου, στην θέση σου μιάς και είσαι άπειρος θα κοιτούσα το Honda CB 500 X θα σου ταιριάξει "κουτί", θα κατέβεις και σε μία παραλία,θα πάς και στο νησάκι σου και στην κίνηση σαν παπί...Συνημμένο 382198
    Δεν ξέρω αλλά έχω κολλήσει με τα γυμνά. Όλα τα υπόλοιπα δεν τα κοιτάω καν.

    Άλλα παιδιά μου προτείναν και το HONDA CB500F σαν μια εναλλακτική με μικρότερη ισχύ. Ωστόσο βλέπω ότι είναι βαρύτερη από τη KAWA Ζ650 (192 κιλά έναντι 187 της Ζ)

  2. #17
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docma Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να είναι δοκιμασμένο, αν ξεκινούσα τώρα ,σε γυμνό θα κοιτούσα το bmw g310r
    + 310 Ομορφο και αρκετα ικανο για να το ονομασεις μοτοσυκλετα και οχι μοτοσυκλετακι.
    Το καβαλησα στατικα και μου εκανε εντυπωση που ειμαι 1.88 και κουμπωσα πολυ καλα επανω του. Τις προσεχεις μερες εχω κλεισει test ride οποτε θα εχω αποψη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peris Προβολή μηνύματος
    Γιατί λες ότι το HONDA υστερεί σε οδική συμπεριφορά σε σχέση με τα άλλα δύο; Το έχεις οδηγήσει;
    Δεν το έχω οδηγήσει, αν και θα το ήθελα.
    Το ότι υστερεί σε οδική συμπεριφορά το διάβασα στη δοκιμή του μοντέλου στο moto. Αντιγράφω:

    "Το αδύνατο σημείο αυτής της μοτοσυκλέτας εμφανίζεται όταν της ζητήσεις να κάνει πράγματα που έχουν σχέση με τη σπορ οδήγηση. Παρά την αναβάθμιση των αναρτήσεων εμπρός και πίσω σε αυτή τη νέα γενιά, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Οι αποσβέσεις λάμπουν δια της απουσίας τους και η κίνηση των τροχών ελέγχεται πρακτικά μόνο από τα ελατήρια των αναρτήσεων. Για να το πούμε περιγραφικά, μετά από κάθε εξόγκωμα ή λακούβα του δρόμου, το CB500F συνεχίζει να ταλαντεύεται μέσα στις διαδρομές των αναρτήσεών του [...]. Στο ίδιο πνεύμα κινείται το πλαίσιο, που είναι μεν πιο στιβαρό και με πιο ισορροπημένα γεωμετρικά χαρακτηριστικά από του MT-07, αλλά και πάλι υπολείπεται σε σύγκριση με του SV650 ή του ER-6".

    Προσωπικά, σε αυτήν κατηγορία θα επέλεγα μεταξύ SV650 και Z650 και θα απέκλεια χωρίς συζήτηση το τρίτο της παρέας MT-07, διότι υπολείπεται σε πλαίσιο-αναρτήσεις αλλά -κυρίως- γιατί δεν μπορώ να το βλέπω! Ίσως η ζυγαριά να έγερνε λίγο προς το SV, που είναι και 400€ φθηνότερο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Δεν το έχω οδηγήσει, αν και θα το ήθελα.
    Το ότι υστερεί σε οδική συμπεριφορά το διάβασα στη δοκιμή του μοντέλου στο moto. Αντιγράφω:

    "Το αδύνατο σημείο αυτής της μοτοσυκλέτας εμφανίζεται όταν της ζητήσεις να κάνει πράγματα που έχουν σχέση με τη σπορ οδήγηση. Παρά την αναβάθμιση των αναρτήσεων εμπρός και πίσω σε αυτή τη νέα γενιά, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Οι αποσβέσεις λάμπουν δια της απουσίας τους και η κίνηση των τροχών ελέγχεται πρακτικά μόνο από τα ελατήρια των αναρτήσεων. Για να το πούμε περιγραφικά, μετά από κάθε εξόγκωμα ή λακούβα του δρόμου, το CB500F συνεχίζει να ταλαντεύεται μέσα στις διαδρομές των αναρτήσεών του [...]. Στο ίδιο πνεύμα κινείται το πλαίσιο, που είναι μεν πιο στιβαρό και με πιο ισορροπημένα γεωμετρικά χαρακτηριστικά από του MT-07, αλλά και πάλι υπολείπεται σε σύγκριση με του SV650 ή του ER-6".

    Προσωπικά, σε αυτήν κατηγορία θα επέλεγα μεταξύ SV650 και Z650 και θα απέκλεια χωρίς συζήτηση το τρίτο της παρέας MT-07, διότι υπολείπεται σε πλαίσιο-αναρτήσεις αλλά -κυρίως- γιατί δεν μπορώ να το βλέπω! Ίσως η ζυγαριά να έγερνε λίγο προς το SV, που είναι και 400€ φθηνότερο.
    Μπορεί το μηχανάκι που έχω πάρει να είναι τραγικό, αλλά ομολογώ ότι η δημοσιογραφία του ειδικού τύπου στην Ελλάδα είναι πραγματικά αντικειμενική. "Αντε να μην πώ άλλη κουβέντα και με ξαναπάρουν με τις πέτρες οι admin...

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Μπορεί το μηχανάκι που έχω πάρει να είναι τραγικό, αλλά ομολογώ ότι η δημοσιογραφία του ειδικού τύπου στην Ελλάδα είναι πραγματικά αντικειμενική. "Αντε να μην πώ άλλη κουβέντα και με ξαναπάρουν με τις πέτρες οι admin...
    Η τελευταία παράγραφος είναι εκτός εισαγωγικών, που σημαίνει ότι είναι δική μου, όχι του moto!
    Το χαμηλών δυνατοτήτων πλαίσιο-αναρτήσεις του MT-07 είναι κάτι που μπορεί να κριθεί αντικειμενικά και δεν το έχω διαβάσει μόνο στο moto.
    Το ότι δεν μου αρέσει όμως, είναι καθαρά υποκειμενική άποψη. Και μάλλον μειοψηφική αν κρίνω από τις πωλήσεις του!
    Πάντως -για να σου φτιάξω τη διάθεση- ελάχιστοι εκφράζονται θετικά και για το δικό μου μηχανάκι (Kawa ZR7). Το λένε παλαιολιθικό, απαρχαιωμένο, ότι δεν κάνει για τίποτα κλπ.
    Ποσώς με ενδιαφέρει, εφόσον εμένα μου αρέσει!

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Οι πωλήσεις του ανταποκρίνονται στο τι παίρνεις για τα λεφτά που δίνεις.

    Περί αναρτήσεων το δέχομαι, δεν είναι για πολλή πίεση, αλλά αυτό με το πλαίσιο δεν το κατάλαβα ποτέ. Τι έχει το πλαίσιό του και τι διαφορά θα καταλάβει το 90% των αναβατών μεταξύ αυτού και του SV ή, ξέρω γω, του R1; Καλό είναι να ενημερωνόμαστε από περιοδικά/reviews, αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Καλή επιλογή σου εύχομαι και μην σε τρομάζουν τα 600αρια. Μεγαλος άνθρωπος είσαι και απότι καταλαβαίνω με το μυαλό στο κεφάλι οπότε δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσεις με 250αρι. Όσον αφορά τον όγκο τους και το βάρος τους είναι λογικό να σε τρομάζουν ως ένα σημείο αλλά το "θέμα" είναι μόνο σε επιτόπιους χειρισμούς χωρίς γκάζι. Μολίς ξεκινάνε δεν νιώθεις τίποτα, και στο λέει άτομο που πήρε 220kg μηχανάκι έχοντας καβαλήσει μόνο ποδήλατο.

    *Το SV,MT και το Ζ έχουν και το πλεονέκτημα των 2 δίσκων μπροστά

    Εδιτ: σε σχέση με το honda
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 09/05/2017 στις 09:54.

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Και το ΜΤ διπλό δίσκο έχει. Και τετραπίστονες δαγκάνες.

    @peris: Η διαφορά των 5 κιλών που αναφέρεις είναι αστεία. 180-190 κιλά είναι πολύ εύκολα διαχειρίσιμα σε χαμηλόβαρα μηχανάκια.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Επανέρχομαι προκειμένου να ενημερώσω όσους ασχολήθηκαν μαζί μου, ότι προχώρησα στην αγορά του SUZUKI SV650.
    Ήδη έχω διανύσει και 5.500 χιλ. περίπου τα περισσότερα τους καλοκαιρινούς μήνες. Πήρα το μπλε χρώμα. Το μηχανάκι είναι πράγματι ήπιο και προοδευτικό ότι πρέπει για έναν άπειρο σαν εμένα.Δεν του λείπει η δύναμη και κυρίως η ροπή από σχεδόν το ρελαντί.

    Και τώρα κάτι που παρατήρησα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Αν σταματήσω π.χ σε φανάρι με μεγάλη ταχύτητα στο κιβώτιο δεν κατεβάζει για να βάλλω νεκρά. Για να κατεβάσει πρέπει να αφήνω συμπλέκτη περιοδικά.

    Τι λέτε; έχει θέμα;

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Δηλαδή έχεις 5η, πλησιάζοντας στο φανάρι και, όταν πλέον σταματήσεις, έχεις ακόμα 5η; Δεν έχει θέμα το μηχανάκι, η οδήγησή σου έχει. Δεν μπορείς να αλλάζεις πολλές σχέσεις, ενώ το μηχανάκι είναι ακίνητο. Δεν είναι παπί.

    Μεγειές και καλοτάξιδο. ^^
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή έχεις 5η, πλησιάζοντας στο φανάρι και, όταν πλέον σταματήσεις, έχεις ακόμα 5η; Δεν έχει θέμα το μηχανάκι, η οδήγησή σου έχει. Δεν μπορείς να αλλάζεις πολλές σχέσεις, ενώ το μηχανάκι είναι ακίνητο. Δεν είναι παπί.

    Μεγειές και καλοτάξιδο. ^^
    Ευχαριστώ για τις ευχές.

    Όπως το λες. Γενικά κατεβάζω πριν σταματήσω. Ωστόσο το παρατήρησα σε φρενάρισμα πανικού οπότε έμεινε με μεγάλη ταχύτητα μέσα και δεν κατέβαζε νεκρά.

    Σε ένα KTM πάντως που δοκίμασα το ίδιο ανεβοκατέβαζε ταχύτητες στατικά.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Γενικά δεν είναι σωστή πρακτική, οπότε φρόντισε να το κάνεις εν κινήσει. Πλησιάζοντας σε στάση, κατεβάζεις ταχύτητες σιγά σιγά, ώστε, όταν σταματήσεις, να έχεις 2α ή 1η και να μπορείς να βάλεις νεκρά με μία αλλαγή. Νεκρά βάζεις μόνο όταν βρίσκεσαι σε απόλυτη στάση και είσαι 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει κίνδυνος πίσω σου.

    Ακόμα και σε φρενάρισμα πανικού, είναι καλή συνήθεια το κατέβασμα. Δοκίμασέ το.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peris Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι προκειμένου να ενημερώσω όσους ασχολήθηκαν μαζί μου, ότι προχώρησα στην αγορά του SUZUKI SV650.
    Ήδη έχω διανύσει και 5.500 χιλ. περίπου τα περισσότερα τους καλοκαιρινούς μήνες. Πήρα το μπλε χρώμα. Το μηχανάκι είναι πράγματι ήπιο και προοδευτικό ότι πρέπει για έναν άπειρο σαν εμένα.Δεν του λείπει η δύναμη και κυρίως η ροπή από σχεδόν το ρελαντί.

    Και τώρα κάτι που παρατήρησα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Αν σταματήσω π.χ σε φανάρι με μεγάλη ταχύτητα στο κιβώτιο δεν κατεβάζει για να βάλλω νεκρά. Για να κατεβάσει πρέπει να αφήνω συμπλέκτη περιοδικά.

    Τι λέτε; έχει θέμα;
    Προφανως ειναι το συστημα της σουζουκι που ανεβαζει στροφες οταν ειναι πατημενος ο συμπλεκτης για να να βοηθαει τις εκκινησεις απο σταση.

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Αν δεν ειναι το συστημα που λεει ο DrBig ειναι περιεργο...
    Suzuki κ κιβωτιο τα πανε πολυ καλα...
    Και με 6η να σταματησω εγω στο φαναρι για πλακα κατεβαζω μεχρι νεκρα χωρις κοπο/πονο κ ιδρωτα (Αν ειχες KAWA θα ειχε μια λογικη ).
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Οι πωλήσεις του ανταποκρίνονται στο τι παίρνεις για τα λεφτά που δίνεις.

    Περί αναρτήσεων το δέχομαι, δεν είναι για πολλή πίεση, αλλά αυτό με το πλαίσιο δεν το κατάλαβα ποτέ. Τι έχει το πλαίσιό του και τι διαφορά θα καταλάβει το 90% των αναβατών μεταξύ αυτού και του SV ή, ξέρω γω, του R1; Καλό είναι να ενημερωνόμαστε από περιοδικά/reviews, αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.
    Μπραβο ρε φιλε χαίρομαι που σου κόβει πραγματικά.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ηλιθιοτητα απο αυτες τις στρεβλωσεις πλαισιων και ψαλιδιων που διαβάζουμε τοσα χρονια στα περιοδικα,προφανως απο καποιες γραμματείς που κανουν copy paste τις ξενες γραμματείς,που με τη σειρα τους κανουν αντιγραφη τα διαφημιστικά φυλλάδια των εταιρειών.

    Το CB λεει εχει πλαισιο που δεν ακολουθει.Λυγανε τα σιδερα με 15 μοιρες κλίσεις που πηρε ο οδηγος του Μοτο και το διαπίστωσε.Και βλέπεις μετα στις φωτογραφίες πεντε δάχτυλα απάτητα λάστιχα

    Ε ναι οντως το πλαισιο στρεβλωσε και δε μπορούσε να πλαγιασει ο οδηγος,με τουριστικο λαστιχο στην ελληνικη άσφαλτο...

    Το χειρότερο δεν ειναι αυτο ομως,το χειρότερο ειναι οι κλασσικοι αναμεταδότες που αναφερουν ως θέσφατο ολες αυτες τις ηλιθιότητες των περιοδικών.

    Ετσι και ένας φιλος για να μετακινείται αποκλειστικά στην ασφαλτο πηγε και πηρε tiger800 με τον 21 τροχο μπροστά.Διαβασε οτι εχει WP αναρτησεις και πλαισιαρα στιβαρη που δε λυγαει
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 20/11/2017 στις 19:34.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  2. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 17:12
  4. Αγορα Νεου Μοτερ
    από noble στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2004, 07:55
  5. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF