Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΓΥΜΝΟΥ 650 κ.ε

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18

    ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΓΥΜΝΟΥ 650 κ.ε

    Καλησπέρα σέ όλους.

    Κατ' αρχή λίγα λόγια για μένα.

    Είμαι 53 χρονών. Πάντα μου άρεσε η μοτοσυκλέτα αλλά μέχρι τώρα δεν έτυχε. Δεν έχω εμπειρία από οδήγηση μοτο . Η μόνη εμπειρία μου από δίτροχα είναι η ποδηλασία που κάνω κάθε βδομάδα. Πρόσφατα έδωσα για δίπλωμα Α και πέρασα επιτυχώς.

    Σκέφτομαι την αγορά ενός γυμνού 650 κ.ε. με χρήση κυρίως βόλτες το Σ/Κ. Θέλω κάτι σχετικά εύκολο στην οδήγηση με δεδομένο την απειρία μου προκειμένου να μην έχω κάποιο ατύχημα όσο θα "εκπαιδεύομαι". Η μοτό που μου άρεσε είναι η νέα KAWASAKI Z650.

    Αναμένω τις απόψεις σας.

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    καλως ηρθες στο φορουμ και στον κοσμο της μοτοσυκλέτας

    το Ζ650 είναι ο αντικαταστατης του ER-6 το οποιο είναι ένα εξαιρετικο entry-level μηχανακι, που θα σε βολεψει. εναλακτικα μπορεις να δεις και τα Suzuki gladius η sv 650 που παιζουν μπαλα στην ιδια κατηγορια καθως και τα yamaha mt07 και honda nc 700 η ακομα και BMW f800r.. αυτά φυσικα αν ψάχνεσαι για καινουριο..

    επισης θα σε συμβουλευα μιας και δεν ειχες ποτε άλλη σχεση με μηχανοκινητο διτροχο, να παρακολουθήσεις και κανα σεμιναριο ασφαλους οδηγησης από αυτά που κανεις ο χουντρας στο Auto festival στις αφιδνες..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Το SV 650 δεν μου πολυάρεσε είναι η αλήθεια, ενώ για το ΜΤ07 διαβάζω ότι είναι ποιο νευρικό και αυτό προς στιγμή κάπως με φοβίζει.
    Εγώ θέλω κάποιο με ποιο ΄"ήπιες αντιδράσεις" και διαβάζω ότι το z650 έιναι φιλικό για νέο αναβάτη.
    Ενοείται ότι με την αγορά θα κινηθώ σε γνωστούς δρόμουε μέχρι να αποκτήσω την απαραίτητη σιγουριά και στη συνέχεια θα άλω στο πρόγραμμα και το σεμινάριο που λες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Οδήγησα πρόσφατα SV650 και Z650 στην πίστα των Μεγάρων. Μου φάνηκαν παραπλήσια σε οδική συμπεριφορά. Είναι και τα δύο καλά στημένα μηχανάκια, με καλά φρένα, που πλασάρονται σχεδόν μόνα τους στις στροφές. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο σε εμφάνιση. Το Z650 μου φάνηκε πολύ μικρό σε διαστάσεις, μοιάζει με 250.
    Αν μιλάμε αποκλειστικά για γυμνό street, μπορείς να δεις και το CB500F, κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο στην κατηγορία. Μειονεκτήματα η όχι τόσο καλή -σε σχέση με τα άλλα δύο- οδική συμπεριφορά, η λιγότερη ισχύς (περίπου 20 ίπποι) και η τσιμπημένη (για όσα προσφέρει) τιμή του.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Οδήγησα πρόσφατα SV650 και Z650 στην πίστα των Μεγάρων. Μου φάνηκαν παραπλήσια σε οδική συμπεριφορά. Είναι και τα δύο καλά στημένα μηχανάκια, με καλά φρένα, που πλασάρονται σχεδόν μόνα τους στις στροφές. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο σε εμφάνιση. Το Z650 μου φάνηκε πολύ μικρό σε διαστάσεις, μοιάζει με 250.
    Αν μιλάμε αποκλειστικά για γυμνό street, μπορείς να δεις και το CB500F, κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο στην κατηγορία. Μειονεκτήματα η όχι τόσο καλή -σε σχέση με τα άλλα δύο- οδική συμπεριφορά, η λιγότερη ισχύς (περίπου 20 ίπποι) και η τσιμπημένη (για όσα προσφέρει) τιμή του.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το ότι το Ζ είναι μικροκαμωμένο και με χαμηλή θέση οδήγησης μου δίνει περισσότερη αυτοπεποίθηση (όντας άπειρος)
    Και το CB500F καλή περίπτωση, αλλά όπως λες του λείπουν οι 20 ίπποι, που μπορεί στο μέλλον να παίξουν το ρόλο τους, και είναι και τσιμπημένη η τιμή του. Γιατί λες ότι το HONDA υστερεί σε οδική συμπεριφορά σε σχέση με τα άλλα δύο; Το έχεις οδηγήσει;

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peris Προβολή μηνύματος
    Το ότι το Ζ είναι μικροκαμωμένο και με χαμηλή θέση οδήγησης μου δίνει περισσότερη αυτοπεποίθηση (όντας άπειρος)
    Ισχύει, εγώ ο μόνος λόγος που δεν το πήρα είναι ότι μου θύμιζε πολύ το 250R που είχα. Αλλιώς φαίνεται πολύ παιχνιδιάρικο και δεν νομίζω να μην το χαρείς. Εγώ πάντως θα πρότεινα να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο με λιγότερα χρήματα γιατί αν κάτι δεν πάει καλά θα το κλαις περισσότερο το καινούριο. Είναι πράγματα που δεν μαθαίνεις στο δίπλωμα αλλά στον δρόμο, και θες ένα μηχανάκι που να συγχωρεί τα λάθη, ειδικά στις μικρές ταχύτητες, ή σε ανηφόρες, όπου είναι και εύκολο να πέσει. Πάντως, δεν έχεις γράψει κάποιες πληροφορίες, όπως ύψος, βάρος, σε τι αποστάσεις - καταστάσεις θα το οδηγάς, κτλπ.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της docma
    Εγγραφή
    28/01/2016
    Μηνύματα
    9
    peris μην παρασύρεσαι..
    όσο και αν ακούγεται γραφικό , 250 + abs, και σε κανενα χρόνο πάρε το 650, και δες την χασούρα σαν επένδυση..
    Αν δεν νιώθεις άνετος πάνω σε αυτό που καβαλάς δεν θα το ευχαριστηθείς ποτέ..
    Φιλικά

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lumiel Προβολή μηνύματος
    Ισχύει, εγώ ο μόνος λόγος που δεν το πήρα είναι ότι μου θύμιζε πολύ το 250R που είχα. Αλλιώς φαίνεται πολύ παιχνιδιάρικο και δεν νομίζω να μην το χαρείς. Εγώ πάντως θα πρότεινα να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο με λιγότερα χρήματα γιατί αν κάτι δεν πάει καλά θα το κλαις περισσότερο το καινούριο. Είναι πράγματα που δεν μαθαίνεις στο δίπλωμα αλλά στον δρόμο, και θες ένα μηχανάκι που να συγχωρεί τα λάθη, ειδικά στις μικρές ταχύτητες, ή σε ανηφόρες, όπου είναι και εύκολο να πέσει. Πάντως, δεν έχεις γράψει κάποιες πληροφορίες, όπως ύψος, βάρος, σε τι αποστάσεις - καταστάσεις θα το οδηγάς, κτλπ.

    Μεταχερισμένα στα Γιάννενα παίζουν πολύ λίγα και με ABS που το θέλω κανένα. Από άλλες πόλεις δύσκολο να ελέγξεις κατάσταση και δεν θέλω να μπλέξω.
    Το ύψος μου είναι 1,75 και το βάρος 77 κιλά.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docma Προβολή μηνύματος
    peris μην παρασύρεσαι..
    όσο και αν ακούγεται γραφικό , 250 + abs, και σε κανενα χρόνο πάρε το 650, και δες την χασούρα σαν επένδυση..
    Αν δεν νιώθεις άνετος πάνω σε αυτό που καβαλάς δεν θα το ευχαριστηθείς ποτέ..
    Φιλικά

    Σωστό και αυτό που λές. Γι' αυτό έβαλα το ερώτημα για να ακούσω όλες τις απόψεις πριν αποφασίσω.

    Απλά νομίζω ότι αν πάω σε κάτι μικρό μάλλον θα μείνω και σ'αυτό.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της docma
    Εγγραφή
    28/01/2016
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peris Προβολή μηνύματος

    Απλά νομίζω ότι αν πάω σε κάτι μικρό μάλλον θα μείνω και σ'αυτό.
    Αν σου είναι αρκετό και δεν ζητήσεις παραπάνω,τότε μείνε σε αυτό.. Από μικρό σε μεγάλο για το μόνο που μπορεί να μετανιώσεις είναι για τα χρήματα, κατευθείαν σε μεγάλο μπορεί να μετανιώσεις για πολλά..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docma Προβολή μηνύματος
    Αν σου είναι αρκετό και δεν ζητήσεις παραπάνω,τότε μείνε σε αυτό.. Από μικρό σε μεγάλο για το μόνο που μπορεί να μετανιώσεις είναι για τα χρήματα, κατευθείαν σε μεγάλο μπορεί να μετανιώσεις για πολλά..
    Ποιο προτείνεις;

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της docma
    Εγγραφή
    28/01/2016
    Μηνύματα
    9
    Χωρίς να είναι δοκιμασμένο, αν ξεκινούσα τώρα ,σε γυμνό θα κοιτούσα το bmw g310r

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peris Προβολή μηνύματος
    Μεταχερισμένα στα Γιάννενα παίζουν πολύ λίγα και με ABS που το θέλω κανένα. Από άλλες πόλεις δύσκολο να ελέγξεις κατάσταση και δεν θέλω να μπλέξω.
    Το ύψος μου είναι 1,75 και το βάρος 77 κιλά.
    Μιά χαρα θα είσαι στο Z, εγώ είμαι 1,73 και 70 κιλά περίπου και αν εξαιρέσεις το γκάζι που με κούρασε μετά απο 3-4 χρόνια, ήμουν πολύ άνετα στο 250R όπου όταν ανέβηκα στο Z650 μου φάνηκε παρόμοιο. Παρόλα αυτά θα έλεγα πάλι για μεταχειρισμένο εκτός και αν έχεις συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό σου που θα κάνεις με την μηχανή και δεν θα σε καλύψει το μεταχειρισμένο.

    π.χ Το να πάρεις καινούριο και να κάνεις με το ζόρι 5.000 χιλιόμετρα σε 3-4 χρόνια, θα είναι τσάμπα λεφτά. Γενικά θεωρώ ότι μπαίνεις σε μια κατάσταση που δεν ξέρεις αν θα σε βολεύει, αν θα σου αρέσει, αν θα σε καλύψει το naked, κτλπ, οπότε το παραμικρό μπορεί να σε αναγκάσει να μην το χαρείς όσο νομίζεις τώρα. Εγώ τα πρώτα 2 χρόνια το κινούσα με το ζόρι, λόγω του ότι μεγάλωσα με αμάξι και η μηχανή μου ήταν κάτι καινούριο, δεν ένιωσα στην αρχή άνετα να κάνω αποστάσεις μέσα στο χάος της Αθήνας, και πάντα όταν οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές έπαιρνα το αμάξι.

    Είχα αρχίσει να σκέφτομαι να το δώσω και να τελειώνω, αλλά απο κάποια στιγμή και μετά το πήρα απόφαση και πήγαινα παντού με το Ninja. Πλέον με 3-4 χρόνια full οδήγησης και πάλι ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει, πήγε να μου πέσει προχτές η καινούρια μηχανή λόγω βιασύνης και ήμουν 1-2 μέρες στεναχωρημένος, με το μεταχειρισμένο δεν με ένοιαζε αν γίνει κάτι, είχα και μηχανικό φτηνό μη εξουσιοδοτημένο σε περίπτωση που γινόταν κάτι, αλλά ήμουν τυχερός και δεν έπαθα ποτέ κάτι σοβαρό (εκτός απο μια πτώση σε στάση).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Nα πώ και εγώ την γνώμη μου, στην θέση σου μιάς και είσαι άπειρος θα κοιτούσα το Honda CB 500 X θα σου ταιριάξει "κουτί", θα κατέβεις και σε μία παραλία,θα πάς και στο νησάκι σου και στην κίνηση σαν παπί...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c4.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	67,1 KB 
ID:	382198

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2017
    Μηνύματα
    18
    Ούτε η ΒΜW έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Γιάννενα. Το πλησιέστερο είναι στη Θεσσαλονίκη ή Λάρισα!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  2. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 17:12
  4. Αγορα Νεου Μοτερ
    από noble στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2004, 07:55
  5. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF