Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: Νεκρανάσταση DΤ 200R '92 YPVS

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν νομίζω ότι τα μπουκώματα και οι δισταγμοί έχουν να κάνουν με το άστρωτο του μοτέρ... Και παντελώς αδούλευτο έπρεπε να ανεβάζει κανονικα...Κάτι άλλο παίζει...
    Αν θεωρήσουμε ότι το ρεκτιφιέ - πιστόνι - ελατήρια έχουν γίνει σωστά (έχουν δει πολλά τα μάτια μου...), τότε αρχίζεις το ψάξιμο με την σειρά σε καρμυρατέρ, YPVS, εξατμιση, ηλεκτρικά...

  2. #32
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Κανονικά χωρίς φορτίο, ξερόγκαζα. Με φορτίο κάνει αυτά τα κόλπα μέχρι να κάτσουν τα ελατήρια.

    Παιδιά... για να μιλάω το έχω πάθει! Μετά τα 1000χιλ άρχιζε να δουλεύει σωστά, σε βόλτα πάντα. Εν στάση ήταν μια χαρά όσο και να το γκάζωνες.
    Εγώ απλά δεν του λέω να πειράξει τίποτα μέχρι να βάλει λίγα χιλιόμετρα. Τουλάχιστον να αποκλειστεί αυτή η περίπτωση που στο φινάλε είναι και η επέμβαση που έκανε!


    Τες πα αν δεν θέλει ας αρχίζει να το ψάχνει, εκείνος ξέρει και έχει το μηχανάκι.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Κανονικά χωρίς φορτίο, ξερόγκαζα. Με φορτίο κάνει αυτά τα κόλπα μέχρι να κάτσουν τα ελατήρια.

    Παιδιά... για να μιλάω το έχω πάθει! Μετά τα 1000χιλ άρχιζε να δουλεύει σωστά, σε βόλτα πάντα. Εν στάση ήταν μια χαρά όσο και να το γκάζωνες.
    Εγώ απλά δεν του λέω να πειράξει τίποτα μέχρι να βάλει λίγα χιλιόμετρα. Τουλάχιστον να αποκλειστεί αυτή η περίπτωση που στο φινάλε είναι και η επέμβαση που έκανε!


    Τες πα αν δεν θέλει ας αρχίζει να το ψάχνει, εκείνος ξέρει και έχει το μηχανάκι.
    αν εχει φτωχο μιγμα για καποιο λογο δεν θα προλαβει να κανει τα 1000 χιλιομετρα

  4. #34
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Εγώ απαντάω σε αυτό που έγραψε. Ότι το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο.
    Εάν δεν ισχύει αυτό τότε πιάσε το αυγό και κούρευ'το

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Που βλέπεις το περίεργο, έτσι ροντάρουν οι εταιρίες τις μηχανές. Όταν παίρνεις το μηχανάκι στα χέρια σου καινούργιο έχει υποστεί αυτή την διαδικασία ο κινητήρας.
    Έτσι που το περιγράφεις απίθανο ,σε μαζικής παραγωγής μόνο δειγματοληπτικά για να πάρουν data.
    Σκέψου τι χρόνο θα απαιτούσε αυτό που λες...
    http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/

  6. #36
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Δεν χάνεις κανα κιλο ακόμη ρε Μπιλλάρα...?>?
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #37
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Έτσι που το περιγράφεις απίθανο ,σε μαζικής παραγωγής μόνο δειγματοληπτικά για να πάρουν data.
    Σκέψου τι χρόνο θα απαιτούσε αυτό που λες...
    http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/
    Χμμμ... κατάλαβα τι λες.
    Πρόσεξε, τα μηχανάκια παλιάς τεχνολογίας όπως το DT οι κινητήρες ροντάρονταν. Πλέον εταιρίες όπως η BMW τα βάζουν σε ειδικό θάλαμο και κουμπώνουν αυτόματα επάνω του όλα τα εξαρτήματα που χρειάζεται. Γίνεται περιστροφή του κινητήρα μέχρι τις 5-6 χιλιάδες στροφές για κάποιο χρόνο και μετά τοποθετείται στην μηχανή όπου στο τέλος γίνεται εκκίνηση.

    Το βαραντέρο που το πήρα καινούργιο δεν άνοιγε απότομα... άνοιγες το γκάζι, ο κινητήρας μούγκριζε και δεν ανέβαζε γρήγορα, κόμπιαζε, μετά τις 3000χιλ έστρωσε και ανέβαζε όπως θα έπρεπε. Μιλάμε για 1000αρι... το 200άρι θα γονατίζει!

  8. #38
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ απαντάω σε αυτό που έγραψε. Ότι το μηχανάκι είναι σωστά ρυθμισμένο.
    Εάν δεν ισχύει αυτό τότε πιάσε το αυγό και κούρευ'το
    Απ' όσο ξέρω και απ' όσα έχω διαβάσει το μείγμα το έχω ρυθμίσει σωστά, τώρα αν είναι κάτι άλλο και μου διαφεύγει γι' αυτό ζητά την βοήθειά σας

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Έτσι που το περιγράφεις απίθανο ,σε μαζικής παραγωγής μόνο δειγματοληπτικά για να πάρουν data.
    Σκέψου τι χρόνο θα απαιτούσε αυτό που λες...
    http://www.lazymotorbike.eu/technical/breakin/
    Παλιά γίνονταν αυτό αλλά μόνο στα αγωνιστικά μηχανάκια και όχι όπως πολύ σωστά λες στα μαζικής παραγωγής

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν χάνεις κανα κιλο ακόμη ρε Μπιλλάρα...?>?
    Αρχίσαμε τις εξυπναδούλες βλέπω έτσι?? χαχαχαχα το καβάλησε και ο ιδιοκτήτης που δεν είναι ακριβώς κατηγορία φτερού αλλά είναι ένας νορμάλ άνθρωπος κι όχι 1,5 που είμαι εγώ. δεν άλλαξε κάτι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Χμμμ... κατάλαβα τι λες.
    Πρόσεξε, τα μηχανάκια παλιάς τεχνολογίας όπως το DT οι κινητήρες ροντάρονταν. Πλέον εταιρίες όπως η BMW τα βάζουν σε ειδικό θάλαμο και κουμπώνουν αυτόματα επάνω του όλα τα εξαρτήματα που χρειάζεται. Γίνεται περιστροφή του κινητήρα μέχρι τις 5-6 χιλιάδες στροφές για κάποιο χρόνο και μετά τοποθετείται στην μηχανή όπου στο τέλος γίνεται εκκίνηση.

    Το βαραντέρο που το πήρα καινούργιο δεν άνοιγε απότομα... άνοιγες το γκάζι, ο κινητήρας μούγκριζε και δεν ανέβαζε γρήγορα, κόμπιαζε, μετά τις 3000χιλ έστρωσε και ανέβαζε όπως θα έπρεπε. Μιλάμε για 1000αρι... το 200άρι θα γονατίζει!
    Θα μου έκανε τρελή εντύπωση να είναι θέμα στρωσίματος, δεν μιλάμε για απλά σφιχτό κινητήρα αλλά για ρετάρισμα. Τώρα αν έχει γίνει μακακία στο ρεκτιφιέ δεν ξέρω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #39
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι τα μπουκώματα και οι δισταγμοί έχουν να κάνουν με το άστρωτο του μοτέρ... Και παντελώς αδούλευτο έπρεπε να ανεβάζει κανονικα...Κάτι άλλο παίζει...
    Αν θεωρήσουμε ότι το ρεκτιφιέ - πιστόνι - ελατήρια έχουν γίνει σωστά (έχουν δει πολλά τα μάτια μου...), τότε αρχίζεις το ψάξιμο με την σειρά σε καρμυρατέρ, YPVS, εξατμιση, ηλεκτρικά...
    Κι εγώ να σου πω την ίδια άποψη με σένα έχω, το καρμπ θεωρούσα τον πιο πιθανό ένοχο αλλά σε όλους τους ελέγχους έδειξε οκ, μετά το μυαλό μου πήγε στο YPVS.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Που βλέπεις το περίεργο, έτσι ροντάρουν οι εταιρίες τις μηχανές. Όταν παίρνεις το μηχανάκι στα χέρια σου καινούργιο έχει υποστεί αυτή την διαδικασία ο κινητήρας.
    Δεν έχει βεντιλατερ αυτό,απο όσο ξέρω τουλαχιστον,θα ανάψει.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Βασιλη,τσεκαρε το ypvs με τα σημαδια του. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ. Επισης,μηπως εχεις προβλημα στα reed?τσεκαρισες??

  12. #42
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Βασιλη,τσεκαρε το ypvs με τα σημαδια του. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ. Επισης,μηπως εχεις προβλημα στα reed?τσεκαρισες??
    ορθον απο την στιγμη που το πειραξε ο ιδιοκτητης χωρις να γνωριζει, οπως γραφει παραπανω ο Vaska.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Αν ειχε θεμα η βαλβιδα θα ανεβαζε μεχρι 6 ειτε με νεκρα ειτε με ταχυτητα.Εσυ οπως λες εχει θεμα στο φορτιο μονο.
    Βενζινα φρεσκια εχει μπει?Αφου εχει αδειασει τελειως το τεποζιτο πρωτα.Εχεις τσεκαρει το ρουμπινετο αν εχει σωστη ροη?Εξαερωση τεποζιτου.
    Υψος φλοτερ επισης μπορει να κανει τετοιο.Το καταλαβαινεις σα μπουκωμα ή σα στεγνωμα?

  14. #44
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Βασιλη,τσεκαρε το ypvs με τα σημαδια του. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ. Επισης,μηπως εχεις προβλημα στα reed?τσεκαρισες??
    Είναι σωστά τοποθετημένα, στα σημάδια τους και οι Reed και το YPVS

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Αν ειχε θεμα η βαλβιδα θα ανεβαζε μεχρι 6 ειτε με νεκρα ειτε με ταχυτητα.Εσυ οπως λες εχει θεμα στο φορτιο μονο.
    Βενζινα φρεσκια εχει μπει?Αφου εχει αδειασει τελειως το τεποζιτο πρωτα.Εχεις τσεκαρει το ρουμπινετο αν εχει σωστη ροη?Εξαερωση τεποζιτου.
    Υψος φλοτερ επισης μπορει να κανει τετοιο.Το καταλαβαινεις σα μπουκωμα ή σα στεγνωμα?
    βενζίνη φρέσκια ναι έχει μπει
    το ρουμπινέτο το τσεκάραμε και κατεβάζει πράμα
    το ντεπόζιτο είναι πεντακάθαρο χωρίς ίχνος σκουριάς
    εξαέρωση του ντεπόζιτου δεν τσέκαρα αλλά σήμερα το απόγευμα που πέρασε από το μαγαζί μου ο φίλος κοιτάξαμε στάθμη ανοίγοντας την τάπα και δεν ακούστηκε τπτ περίεργο από αέρα να μπαίνει. Αμέσως μετά βάλαμε μπροστά και το έκανα έναν γύρο το τετράγωνο και το πρόβλημα εμφανίστηκε. Αν ήταν πρόβλημα της εξαέρωσης δεν θα το παρουσίαζε αμέσως μετά το άνοιγμα της τάπας.
    Το ύψος του φλοτέρ το είχε ελέγξει και ο μάστορας που το πήγε ο φίλος και το βρήκε οκ αν και έκανε μια υπερχείλιση (δεν σφράγιζε σωστά το πυραυλάκι αλλά καθαρίστηκε και είναι οκ τώρα)
    Εγώ σαν μπούκωμα το καταλαβαίνω σαν να ανοίγεις τσοκ αέρα εν κινήσει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της basiliss13
    Εγγραφή
    02/05/2010
    Μηνύματα
    348
    οταν το κάνει,δοκίμασες να ανοίξεις το tsok?αν ανοίγοντας το αλλάζει κάτι,επικεντρώσου στο carb και μονο...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ypvs
    από DragonTZR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2005, 04:49
  2. GeoGlx, YPVS
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 20:58
  3. χρόνια πολλά φίλε Ypvs.....
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 14:33
  4. ziteitai Manual gia Dt 125 '92
    από Akatanomastos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 09:36
  5. Πωλειται Kana Xrv 750 Toy 92' ???
    από 955i στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF