Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Σκουριά σε καλάμια

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της brushless-tech
    Εγγραφή
    19/04/2017
    Μηνύματα
    16

    Σκουριά σε καλάμια

    Καλησπέρα,

    Επισυνάπτω κανά δύο φωτογραφίες απο το πρόβλημα που με απασχολεί αρκετά για μία ανακατασκευή που θέλω να κάνω.
    Είναι "deal breaker'' η σκουριά στα καλάμια?? ή να το συνεχίσω το projectάκι και ο θεός βοηθός.

    Έχω διαβάσει εδώ αλλα και έχω ακούσει πολλές απόψεις σχετικά με τη σκουριά στα καλάμια (απ το "ότι και να κάνεις η ψώρα δεν φεύγει απ τα καλάμια" μέχρι και " τρύψιμο με συρματάκι και WD40 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα").


    Αν κάποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_5265.jpg‎   IMG_5264.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Ψιλο συρμα κουζινας και πετρελαιο αν δεν αλουμινοχαρτο και κοκα κολα! Τουλαχιστον εγω αυτα ξερω-εχω δοκιμασει.Οτι και να κανεις πεοσεκτικα στην αρχη για δοκιμη και καλυτερα σε σημειο που να μη φαινεται. Καλη συνεχεια στο project!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    πεοσεκτικα στην αρχη για δοκιμη και καλυτερα σε σημειο που να μη φαινεται.
    αντίθετα με την συμβουλή του αιγουανταμότο, θα ελεγα καλύτερα το πέος σου μακριά από τα καλάμια, ακόμα και αν δεν φαίνεται το σημείο.



    Τόσο "χάλια" κατάσταση δεν έχω προσπαθήσει να διορθώσω ποτέ. Από βίδεος στο youtube η συνήθης συμβουλή είναι πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (500-1000) βρεγμένο και απαλά να φύγουν όλες οι σκουριές, αλλά στην φάση που είναι αυτά μάλλον καλύτερα να πάρεις άλλα. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να τα φέρεις, η χειρότερη περίπτωση να πιάνουν σκουριά συχνά μετά. Αν το μηχανάκι το έχεις προστατευμένο και δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα στην χρήση που θα το φτιάξεις, πιθανώς να μην σε επηρεάσει και τόσο.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Πρώτα απ' όλα επιβάλλεται να 'μαλακώσεις' τις σκουριές ώστε να μην χρειαστεί να τρίψεις δυνατά και πληγώσεις το inox:
    Τύλιξε τα καλάμια με λωρίδες πανί,βρέξτο με ξύδι και άστο 2-3 ώρες να δράσει.Μετά οι κηλίδες θα φύγουν με ένα απλό σφουγγάρι ή το πολύ με πράσινο scoth-brite.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Να σου πω την αλήθεια δεν τα βλέπω να σώζονται αυτα τα καλάμια.
    Αξίζει να προσπαθήσεις αλλά μην έχεις πολλές ελπίδες.
    Στα καλάμια δεν ειναι εμφανισιακό το θέμα αλλά λειτουργικό. Απ ότι βλέπω έχει αρκετή σκουριά και σε κάποια σημεία δείχνει να μην είναι τελείως επιφανειακή.
    Αυτό σημαίνει οτι οτι και να κάνεις για να βγάλεις την σκουριά θα σου μείνουν ατέλειες και αν το βάλεις σε χρήση θα χαλάς την μια τσιμούχα πίσω απ την άλλη και συνέχεια θα χάνει λάδια.
    Αν είναι καλάμια που δεν τα βρίσκεις στο εμπόριο με τίποτα, η μόνη λύση ειναι μηχανουργείο και νέο σκληροχρώμιο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Δεν σώζονται αυτά όπως είπε ο Σαπίλας.Το deal breaker μεταφορικά το πες ,ή ακόμα δεν το χεις πάρει το μοτόρι ?
    Δεν συμφέρει η επισκευή ,πας για άλλα και όχι από ebay γιατί πρέπει να ελεγχθούν πρώτα.
    Ο Καμπακλής έχει και σκέτα tubes, πέρνα μία από κει (με δείγμα).

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Δεν σώζονται φίλε, ακόμα και αν βγει τελείως η σκουριά (που εμένα μου φαίνεται αδύνατον) θα πληγωθεί το inox και θα σου τρώει τις τσιμούχες συχνά πυκνά

    ΤΑ είπαν και οι από πάνω σωστά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Αυτο που ειπαν απο πανω εμφανισιακα μπορεις να το φερεις σε καλη οπτικη κατασταση.
    Λειτουργικα θα σου τρωει τις τσιμουχες.
    Τωρα βεβαια μπορει να μην σ'ενδιαφερει να κυκλοφορεις αρκετα το μηχανακι απλα να εχεις να το βλεπεις οποτε εκει το καθαριζεις και ητε κυκλοφορεις μονο με τα ελατηρια ητε σκουπιζεις τα λαδια μετα απο καθε βολτα.
    Επιχρωμιωση δεν συμφερει εκτος αν δεν μπορεις να βρεις πουθενα αλλα και πρεπει οπωσδηποτε να τα κανεις λειτουργικα.
    Μεταχειρισμενα ειναι η πιο καλη λυση.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της brushless-tech
    Εγγραφή
    19/04/2017
    Μηνύματα
    16
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και θα ακολουθησω τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι είχα μία μικρή ελπίδα ότι μπορεί να τα συμαζέψω,


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν σώζονται αυτά όπως είπε ο Σαπίλας.Το deal breaker μεταφορικά το πες ,ή ακόμα δεν το χεις πάρει το μοτόρι ?
    Δεν συμφέρει η επισκευή ,πας για άλλα και όχι από ebay γιατί πρέπει να ελεγχθούν πρώτα.
    Ο Καμπακλής έχει και σκέτα tubes, πέρνα μία από κει (με δείγμα).
    Το μοτόρι (λέμε τώρα) το έχω πάρει εδώ και 20 χρονιά και απο τότε κάθεται και μιας που τωρα έχω λίγο παραπάνω χρόνο και το χώρο είπα να το ανακατασκευάσω...

    Παμε για άλλα τότε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από brushless-tech Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και θα ακολουθησω τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι είχα μία μικρή ελπίδα ότι μπορεί να τα συμαζέψω,




    Το μοτόρι (λέμε τώρα) το έχω πάρει εδώ και 20 χρονιά και απο τότε κάθεται και μιας που τωρα έχω λίγο παραπάνω χρόνο και το χώρο είπα να το ανακατασκευάσω...

    Παμε για άλλα τότε...
    Βάλε 2-3 φωτό να σου πούμε μια δεύτερη γνώμη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    κατι γυαλιστικες κρεμες που πουλουν τα μοτο σοπ και υπόσχονται αφαιρεση της σκουριας; τα εχει δοκιμασει καποιος;
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η ψωρα ειναι βαθια και δεν σωζονται τα καλαμια
    με αλοιφη για inox θα γιαλισει αλλα θα παραμεινουν ανεπαισθητα μπιμπικια μεσα στο χρωμιο τα οποια συντομα θα ξαναπεταξουν σκουρια
    αν τριψεις με συρμα η αλουμινοχαρτο η ντουκοχαρτο θα χαλασεις και την καλη επιφανεια
    αν θες να δοκιμασεις πρωτα ξυδι οπως ειπωθηκε και μετα αλοιφη με πανοβουρτσα

  13. #13
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Εγω λέω να το προσπαθήσεις δεν χανεις τιποτα, οχι γυαλοχαρτο, συρματάκι ψιλο για τα πιάτα, ισως και την λυση με το ξυδι αν επιμενουν, αν το αποτελεσμα σε ικανοποιει, να βαλεις τσιμουχες skf viton διπλου ελλατηριου, λενε οτι κανουν δουλεια ακομα και σε περιπτωσεις με γραμμες στα καλαμια καποιο εντουραδες ισως τα ξερουν.
    Αν τα καταφερεις καλο ειναι να περνας τα καλαμια ανα διαστηματα με πανι ποτισμενο στο λαδι για να αφηνει ενα φιλμ αντισκωριακο επανω.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της brushless-tech
    Εγγραφή
    19/04/2017
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Βάλε 2-3 φωτό να σου πούμε μια δεύτερη γνώμη.

    Εννοείς φώτο απ τα καλάμια ή από το μηχανάκι γενικά? το ''πάμε για άλλα'' πήγαινε στα καλάμια, το μηχανάκι θα προσαθήσω όσο πάει μέχρι να βρω τοίχο

    για τα καλάμια έχω βγει ήδη στο κυνήγι και ελπίζω να την βρούμε την άκρη,

    Το μηχανάκι είναι κομμάτια προς το παρών και θα ανοίξω σχετικο θέμα με την ανακατασκευή αν τελικά τα καταφέρουμε...

    Αυτό που ανέφερε ο φίλος mankam για τις τσιμούζες απο skf δεν το έχω ξανακούσει. Θα περάσω από δευτέρα απο τον αντιπρόσωπο να ρωτησω.

    Αλλα ασχέτως αν βρω καλάμια καινούρια ή μετάχειρα θα τα προσπαθήσω να τα δουλέψω αυτά με ξύδι και με την αλλοιφή της φωτο να δω τι γίνεται. Πηρα και γιαλόχαρτο 2000 αν μόνο με πανάκι δεν βγάλω άκρηΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_5293.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	59,4 KB 
ID:	382305

  15. #15
    Μιά που δεν έχει μείνει χρώμιο για να τραυματίσεις, θα έλεγα πως το 2000 είναι άχρηστο, αλλά ΟΚ, το μόνο που έχεις να χάσεις είναι χρόνος. Ενημέρωσε για την πρόοδο αν θέλεις, έχει ενδιαφέρον το πράγμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκουριά σε αλυσίδα Did!!!
    από sokis8 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2014, 19:33
  2. σκουριά στα καλάμια..καμιά ιδέα?
    από lagman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 19:13
  3. σκουρια σε ψαλιδι
    από panoulis2222 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 21:25
  4. σκουρια σε ψυγείο
    από lygonis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 17:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF