Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αναζήτηση Μηχανής !

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2017
    Μηνύματα
    5

    Αναζήτηση Μηχανής !

    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο Moto.gr. Είμαι 20 χρονών και οδηγώ Piaggio Liberty 50 κυβικών τα τελευταία 5 χρόνια. Από την πρώτη Λυκείου μέχρι και το 2ο έτος στο Πανεπιστήμιο. Όπως φαντάζεστε έχω μάθει κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρεια στον χειρισμό του και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έχω βαρεθεί τα 60 χλμ/ωρα με το ζόρι άλλα και τους γενικότερους περιορισμούς που σου θέτει ένα πενηντάρι scooter. Πλέον έχω τη δυνατότητα να αποκτήσω επιτέλους κάτι πιο γρήγορο, πιο άνετο, πιο μεγάλο . Κοιτάζω αποκλειστικά προς κάποια μηχανή 125 κυβικών με συμπλέκτη καθώς θέλω να δώσω ποιότητα και ενδιαφέρον στην οδηγική μου εμπειρία. Με μια σύντομη αναζήτηση ανακάλυψα μηχανές που θα με ενδιέφεραν στις σελίδες της Honda και της Yamaha. Bρήκα επίσης την Sym Wolf η οποία ταιριάζει εμφανισιακά στα γούστα μου αλλά μόνο καλά σχόλια δεν έχω ακούσει για την ποιότητα και τις αντοχές της. Οποιοσδήποτε μπορεί να μου δώσει τα φώτα του θα τον ακούσω με προσοχή Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    το δίπλωμα σου πότε θα ειναι απεριόριστο?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Τον Σεπτέμβριο του 2018.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    καλύτερα να περιμένεις και να πάρει ενα καλο μηχανάκι. ενας χρόνος ειναι. μαζεψε λεφτα και παρε κατι καλο.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Όταν λες καλό τι έχεις στο μυαλό σου ; Παρόλο που οδηγώ 5 χρόνια και έχω καταγράψει 20.000 χιλιόμετρα δεν θα ήθελα να μεταπηδήσω απο τα 50 στα 400 και βάλε κυβικά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    γιατι?

    τα 50 με τα 125 δεν εχουν καμια διαφορα στην ποιοτητα. μια μικρη στο γκαζι αλλα δεν αξιζει τον κοπο. σε 250 οκ ειναι αρκετα καλα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Απλά τα 5 χρόνια με 50cc scooter είναι πολλά και θέλω επιτέλους να κάνω την αλλαγή, Κυρίως να νιώσω την αίσθηση της μηχανής και του συμπλέκτη. Για αυτό είμαι στο ψάξιμο και ρώτησα αν μπορώ να βρώ κάτι το αξιόλογο. Δεν επιζητώ κάτι το τρελά γρήγορο η πολύ ποιοτικό. Θέλω μόνο να αντικαταστήσω το Liberty με μια μηχανή λόγω εμφάνισης και αίσθησης. Η αναμόνη μου φαίνεται μεγάλη

  8. #8
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Να παρεις κανενα νιτζα 250 που ειναι και φθηνα τωρα τελευταια. Και πολυ οικονομικα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Να παρεις κανενα νιτζα 250 που ειναι και φθηνα τωρα τελευταια. Και πολυ οικονομικα!
    Δν τον καλυπτει το δίπλωμα αν δεν κάνω λάθος για 250.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giannis97 Προβολή μηνύματος
    Απλά τα 5 χρόνια με 50cc scooter είναι πολλά και θέλω επιτέλους να κάνω την αλλαγή, Κυρίως να νιώσω την αίσθηση της μηχανής και του συμπλέκτη. Για αυτό είμαι στο ψάξιμο και ρώτησα αν μπορώ να βρώ κάτι το αξιόλογο. Δεν επιζητώ κάτι το τρελά γρήγορο η πολύ ποιοτικό. Θέλω μόνο να αντικαταστήσω το Liberty με μια μηχανή λόγω εμφάνισης και αίσθησης. Η αναμόνη μου φαίνεται μεγάλη
    Να πάρεις ένα Cbr125 μεταχειρισμένο και φθηνό να το πουλήσεις σε ένα χρόνο χωρίς να χάσεις πολλά λεφτά και τότε ψάχνεις για κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο με το μεγάλο δίπλωμα. Ή κανένα Dt125 αν δεν σε πειράζει να καίει λίγο βενζίνη+λάδι παραπάνω και να είναι enduro (καλύτερος οδηγός θα γίνεις με λίγο χώμα για εμπειρία)

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2017
    Μηνύματα
    5
    Παρατήρησα ότι υπάρχει πολύ μεγάλη αγορά για τα Cbr. Όμως χωρίς να βιάζομαι θέλω να το ψάξω κι άλλο. Συγκεκριμένα θέλω να κοιτάξω περισσότερο naked παρά street μηχανές. Τι προτάσεις υπάρχουν ;

  11. #11
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    τα 125αρια υστερουνε πολυ σε δυναμη οποτε αν ειναι ψηλος και λιγα κιλα παραπανω καλυτερα να πας σε 250. εχουν αρκετη δυναμη και καλυτερο στησιμο, φρενα κτλ.
    εισαι 20χρονων αρα μπορεις να βγαλεις Α2 διπλωμα και να οδηγησεις νομιμα μηχανακι 250 κυβικων.
    ninja, cbr, cbf 250 ειναι καποια απο τα μηχανακια που μπορεις να παρεις, οπως επισης και το wolf 250 μια και εστιαζεις περισσοτερο σε γυμνο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    τα 125αρια υστερουνε πολυ σε δυναμη οποτε αν ειναι ψηλος και λιγα κιλα παραπανω καλυτερα να πας σε 250. εχουν αρκετη δυναμη και καλυτερο στησιμο, φρενα κτλ.
    εισαι 20χρονων αρα μπορεις να βγαλεις Α2 διπλωμα και να οδηγησεις νομιμα μηχανακι 250 κυβικων.
    ninja, cbr, cbf 250 ειναι καποια απο τα μηχανακια που μπορεις να παρεις, οπως επισης και το wolf 250 μια και εστιαζεις περισσοτερο σε γυμνο.
    το αυτο...
    κοιτα για 250cc εφ'οσον σε καλυπτει το διπλωμα σου...
    ειναι φοβερο σχολειο και δεν θα το βαρεθεις γρηγορα...σε 2-3 χρονια με το 250 και αφου θα εχεις βγαλει το απεριοριστο διπλωμα και θα εχεις γραψει καμποσα χλμ, θα μπορεις να "παιξεις μπαλιτσα" σε τεραστιο ευρος επιλογων...

  13. #13
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το αυτο...
    κοιτα για 250cc εφ'οσον σε καλυπτει το διπλωμα σου...
    ειναι φοβερο σχολειο .
    Δεν θα διαφωνήσω.

    Αλλά πριν εφαρμόσεις, με ό,τι και να αγοράσεις, στο δρόμο αυτά που (νομίζεις ότι) ξέρεις, καλό είναι να πας σε ένα κανονικό σχολείο τύπου riding school, css κλπ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ybr 125.αξιοπιστο.οικονομικο.για πρωτη επαφη με συμπλεκτη οτι καλυτερο.αξια μεταπολυσης.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Mε τι δίπλωμα μιλάμε; Α1 ή Α2;
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 08:23
  2. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  3. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 14:25
  4. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 22:43
  5. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF