Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Μα πού πήγαν οι Sport Touring μοτοσυκλέτες;

  1. #16
    Μόλις έκανα την μετάβαση από το FZS 600 στο Tiger 955i.
    Πριν το κάνω είχα τρομερή αγωνία για το κατά πόσον θα αντέξω να μου λείψει ο σπορ χαρακτήρας του φειζερ που τα τελευταία τεσσεράμισι χρόνια έκανε ότι του ζήτησα (ταξιδάκια εντός ελλάδος με σχετική άνεση, σπορ χαρακτηριστικά όταν του το ζητούσα, ΓΑΜΑΤΟ γιαπωνέζικο τετρακύλινδρο μοτέρ, άθραυστο, γραμμικό, φιλικό και όταν του το ζητούσα υστερικό κλπ κλπ).
    Το Tiger νιώθω πως μου προσφέρει το 90% αυτών των χαρακτηριστικών, και τα συμπληρώνει με άλλα τόσα που λείπουν εγγενώς από μια χαμηλή μηχανή: άνετη θέση για το ύψος μου, πολύ πιο εύκολο φόρτωμα με βαλίτσες, δικάβαλο χωρίς υποψίες αχ και βαχ, αίσθηση χαλαρής οδήγησης (εντάξει, αυτό είναι αμφιλεγόμενο αλλά η δύναμη από το μοτέρ δεν λείπει όταν π.χ. θέλω βραδάκι να ξεχαρμανιάσω με μικρές τζούρες αντικοινωνικής συμπεριφοράς μέσα στην πόλη) η ΙΔΕΑ ότι θα μπει χώμα χωρίς την αγωνία του χαμηλού, κλπ κλπ.

    Γενικά το θεωρώ σαν μια λογική επιλογή και αναβάθμιση που μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση, αλλά: ΕΠΡΕΠΕ να περάσω από το φέιζερ (ή τέλως πάντων μια παραδοσιακή ST μηχανή) για να το εκτιμήσω.
    Με δεδομένο το ότι α) οι σημερινοί αναβάτες δεν φαίνεται να έχουν τέτοιες επιλογές, και β) περνάμε από στάδια στην μοτοσυκλετιστική μας ζωή, το αρχικό ποστ έχει δίκιο: είναι κρίμα που δεν βγαίνουν πια τέτοια μοντέλα...

  2. #17
    το Ζ1000SX δεν ειναι στρεετφαιτερ ουτε το GSX1000F... ειναι σπορ τουρινγ
    αντιθετα τα Ζ1000 και GSX1000S ειναι στην κατηγορια των sport naked... ο ορος στρεετφαιτερ εχει να κανει με καστομ κατασκευες στα τελη του 80 μεχρι να το κανουν μοδα οι εταιριες...
    ORGIA!!!!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Σε ενα πρόσφατο ταξίδι σε νότια Ιταλία - Σικελία παρατήρησα πως οι περισσότεροι που συναντήσαμε, οχι μόνο με ιταλικές πινακίδες, είχαν ον-οφ, τα περισσότερα GS 1200 lc (και παραδοξως αρκετά 1150 ), πάρα πολλά tracer, μπόλικα multi 1200 - 950, tiger 800 1200, versys 650 1000, αρκετά crf 1000 αλλά και πολλά xrv 650 750 (εχουν κολλημα με αυτά οι Ιταλοί). Tα στριτάκια λίγα και τα περισσότερα σούπερσπορτ και γυμνά και πολλά harley.

    Μου εκανε εντύπωση πόσα λίγα σπορτ - τούρινγκ συναντήσαμε, δεν είδαμε ούτε ενα ΧΧ, νομίζω πως είδα μόνο ενα χαγιαμπούσα.

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ε δεν είναι της μόδας πλέον.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    τελικα ειμαι πολυ κοντος μονο εμενα μου αρεσουν κοντα μηχανακια
    η ολοι ειναι πια τερατα υψους πια?τι να πω δεν ξερω ο καημενος

  6. #21
    Μιχάλη θέμα προτίμησης και χρήσης. Αν βγεις για ένα 12ωρο στη σέλα, το "ψηλό" μηχανάκι θα σε κρατήσει φρέσκο για πολύ περισσότερο. Μερικά μηχανάκια λένε ότι θα σε φέρουν σπίτι σου ξεκούραστο. Αυτό πολύ θα ήθελα να το δοκιμάσω... Γιατί με το fazer μετά από μιά πολύ γεμάτη μέρα, θέλω άλλη μία να έρθω σε λογαριασμό. ΟΚ, δεκτό και το ότι έχω και κιλά και χρόνια και αγυμνασιά, αλλά και παλιότερα που ήμουν και αδύνατος και γυμνασμένος την κούραση δεν την απέφευγα.

    Για κάποιον που θεωρεί "εκδρομή" το Σούνιο και το Λαύριο και "ταξίδι" το Λουτράκι ή το Ναύπλιο, η συζήτηση είναι κωμική.

  7. #22
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Κοίτα να δεις που σε λίγα χρόνια θα είναι ανάρπαστα κλασσίκα τα CBR600F και τα Fazer 600άρια!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Μόλις έκανα την μετάβαση από το FZS 600 στο Tiger 955i.
    .
    .
    είναι κρίμα που δεν βγαίνουν πια τέτοια μοντέλα...
    Παρ'ολο που από τότε έχουν περάσει άλλα 4 μηχανάκια από τα χέρια μου, η αλήθεια είναι ότι το FZS600 του 2002-3 ήταν (και παραμένει) ο καλύτερος ever εκπρόσωπος της γενιάς των μεσαίων sport-touring - και ένα πραγματικά ολοκληρωμένο μηχανάκι...

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να δεις που σε λίγα χρόνια θα είναι ανάρπαστα κλασσίκα τα CBR600F και τα Fazer 600άρια!!
    ναι ειδικά τα δεύτερα θα τα θυμάται για πάντα η ανθρωπότης για την "υστερία" ψηλά. στις κωμικές εκπομπές.

  10. #25
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να δεις που σε λίγα χρόνια θα είναι ανάρπαστα κλασσίκα τα CBR600F και τα Fazer 600άρια!!
    Παλι επενδυση εκανα και θα βγαλω λεφτα μου φαινεται...

    Σε τεσσερα, πεντε χρονια: Πωλειται Fazer 600 full extra σε αριστη κατασταση. Για γνωστες! Τιμη 6.000 €
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μικe777 Προβολή μηνύματος
    τελικα ειμαι πολυ κοντος μονο εμενα μου αρεσουν κοντα μηχανακια
    η ολοι ειναι πια τερατα υψους πια?τι να πω δεν ξερω ο καημενος
    Κι εγώ είμαι κοντός, αλλά είχα μηχανάκια με σέλα στα 89 και στα 91cm. Είναι άλλη η αίσθηση... Δυστυχώς τα ψηλά μηχανάκια που με συγκινούν δεν κάνουν για αποστάσεις, αλλιώς δε θα άλλαζα ποτέ κατηγορία. :/
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σε ενα πρόσφατο ταξίδι σε νότια Ιταλία - Σικελία παρατήρησα πως οι περισσότεροι που συναντήσαμε, οχι μόνο με ιταλικές πινακίδες, είχαν ον-οφ, τα περισσότερα GS 1200 lc (και παραδοξως αρκετά 1150 ), πάρα πολλά tracer, μπόλικα multi 1200 - 950, tiger 800 1200, versys 650 1000, αρκετά crf 1000 αλλά και πολλά xrv 650 750 (εχουν κολλημα με αυτά οι Ιταλοί). Tα στριτάκια λίγα και τα περισσότερα σούπερσπορτ και γυμνά και πολλά harley.

    Μου εκανε εντύπωση πόσα λίγα σπορτ - τούρινγκ συναντήσαμε, δεν είδαμε ούτε ενα ΧΧ, νομίζω πως είδα μόνο ενα χαγιαμπούσα.

    ισως νοτια.. βορεια πολλα μεγα ΣΣ για τουρισμο και γενικος μηχανες που στρηβουν ισως εχει να κανει και με τους δρομους
    ORGIA!!!!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    ισως νοτια.. βορεια πολλα μεγα ΣΣ για τουρισμο και γενικος μηχανες που στρηβουν ισως εχει να κανει και με τους δρομους
    Στον νότο όντως είχε πολύ λακουβα, τα παιδιά που είχαν στριτακια τους κουρασε λίγο το κοπανημα. Είχε και διαδρομες με καλη άσφαλτο αλλά η γενικότερη εντύπωση δεν ήταν καλή.

    Όπως και να χει το χχ είναι κούκλα και μοτοσυκλέτα με διαχρονικό design. Aλλα στην θέση του φίλου θα κρατούσα και το αφρικα για καθημερινές μετακινήσεις.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πού χαθήκαν οι super sport μοτοσυκλέτες από τον δρόμο;
    από bros 650 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 189
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2014, 22:30
  2. Μα που πήγαν όλοι???
    από Maira στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 05:01
  3. Που Πηγαν Οι Αλκυονιδεσ!!!!
    από nikoskkk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2005, 21:41
  4. Μα που ειναι........
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF