Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Πληροφορίες για Κρήτη

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Vrasidas εσυ γράφεις ωραία. Θα περιμένω με ενδιαφέρον να ακούσω τις εντυπώσεις σου. Αγαπημένα μέρη και μια μοναδική, μεγαλοπρεπής ατμόσφαιρα που σαν να πηγάζει από το ίδιο το χώμα της Μεγαλονήσου!
    Θανγκς Δεινόσαυρε ! Την τελευταία φορά που βρέθηκα στο Νησί ήταν με το 36ωρο που διοργανώθηκε εκεί ... Οι εντυπώσεις ήταν άριστες σε ότι αφορά τις εσωτερικές αλλά και παραθαλάσσιες διαδρομές. Υπάρχουν και εκεί διάσπαρτες αναμνήσεις από 1987 ...

  2. #17
    κατά αρχήν να έχεις τα ματιά σου δεκατέσσερα ,γιατι οι δρόμοι και οι οδηγοί ειναι επικίνδυνοι , το μίγμα ντόπιων και τουριστών ειναι εκρηκτικό!!!
    εάν θες να δεις , ατόφια Κρήτη θα την δεις στα χωριά και οσο πιο απομονωμένο τόσο πιο original .
    π.χ Ψηλορείτης ,επαρχια Μυλοποτάμου, ανωγεια ,λειβαδια κλπ. ..νότια Κρήτη επαρχία αγίου βασιλείου ,Ρεθυμνο επαρχία αμαριου,
    χανια , σφάγια, φαράγγι αραδαινας, νότια χανια σουγιά,ελαφονηση, κλπ
    Ηράκλειο ,τσουτσουρας,ματαλα,
    Λασίθι , οροπέδιο Λασιθίου ,
    και πολλά αλλά μέρη σου έγραψα τα πιο γνωστά ,και αυτά που νομίζω ότι θα σ αρέσουν.
    σίγουρα σε μια εβδομάδα δεν μπορείς να την γυρίσεις όλη ,γιατι το νησί ειναι μεγάλο και με πολλές ,καβατζες και κρυφα σημεία ,δρομους ,μονοπατια κλπ κλπ
    και μην ακούς την κλασική μ@λακια που ακούω πολλές φορές και εκνευρίζομαι, <πηγα Κρήτη μια βδομάδα και την γυρισα όλη > ....εδω άνθρωποι που μένουν είκοσι χρόνια και δεν την έχουν γυρισει...απλα εννοούν ότι πηγα από την μια άκρη έως την άλλην!
    στο γράφω ξανά προσοχή στους δρόμους γιατί εχει και πολλά ζώα ,κατικες ,προβατα,σκυλια ,που μπορεί να τα δεις μπροστά σου στα πιο απίθανα σημεία !!

  3. #18
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Ήμασταν μαζί στο 36ωρο...νομίζω είδαμε πολλά ωραία και γνήσια μέρη....
    Κάτι αντίστοιχο θα πρότεινα...
    Κάντανος είναι όντως "σωστός" προορισμός για αυτό που ζητάς... Είχα φάει με φίλο στην πλατεία του χωριού...3 "παραμάνες" πιάτα...μόνο χοχλιούς δεν έφαγα...ακόμα θα μας θυμούνται μάνα και κόρη.
    Καλούς δρόμους... αναμένουμε περιγραφές... και φωτό...
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 13/05/2017 στις 12:34.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Χωρίς να το έχω κάνει, αλλά βλέποντας φωτογραφίες και διαβάζοντας απόψεις εκείνων που το έκαναν..
    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...35.0976893!3e0

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Και
    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...0896!3e0?hl=el
    Τα βρήκα από εδώ και από εδώ.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φίλε μου Γεια σου.Θα σου προτείνω μία διαδρομή που έχω κάνει και εγώ με παπάκι.Ηράκλειο Μοίρες Τυμπάκι Κόκκινος Πύργος για καφέ στο λιμανάκι.Αγία Γαλήνη Για μπύρα στην παραλίαΚαι για φαΐ.Σπυλη-πλακιας-μονη πρεβελης.να επεισκεφτεις τη μονη να πιεις ρακι με τους καλογερους.ροδακινο-φραγκοκαστελο-σφακια.(εαν εχεις διαθεση μπορης ν μεινης απεναντι στο γραφικο χωριο το βραδυ.δτο λουτρο.δεν εχει αμαξια ουτε μηχανακια.εγω πηγα με το παπακη απο την πισο μερια.απο την ανοπολη-αραδαινα και μετα χοματοδρομος μετριου βαθμου καμια δεκαρια χιλιομετρα.μετα ενα τεταρτο πεζοπορια απο γραφικο μονοπατι Ε4.και εισαι λουτρο.ΑΞΙΖΕΙ)Βρυσες για σφακιανη πυτα κκαι ξανα ρακι(τι να κανουμε.αδυναμιες ειναι αυτες.νερακι ειναι και αυτο αλα κεει μια ολια.χανια-παλια πολη(αν εχεις γυναικα μαζι θα τρελαθει).ρεθυμνο-και γυρισμος στο ηρακλειο απο το περαμα.παλια Ε.Ο.ηρακλειου ρεθυμνου(μυλοποταμος).εαν εχεις χρονο μπορης να πας και ανογεια που θα δης πινακιδα στο γυρισμο που σου ειπα απο το περαμα.εγω το εκανα σε 2 μερες με διαμονη στο λουτρο σε σκηνη.Ελπιζω να σε βοηθησα.Καλα να περασεις και προσοχη στα αγροτικα και στους τουριστες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #22
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να το έχω κάνει, αλλά βλέποντας φωτογραφίες και διαβάζοντας απόψεις εκείνων που το έκαναν..
    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...35.0976893!3e0
    Πολυ καλή διαδρομή. Το πέρασμα του βουνού από Έμπαρο - Ψυχρό πρέπει να είναι άλλο πράγμα. Δεν το έχω κάνει αλλά και από μακρυά να το βλέπεις είναι φάση.
    Τα Νότια παράλια (Άρβη <-> Τσουτσουρος) τέλεια για μια καλή διανυκτέρευση.

    Για το δεύτερο, θα έλεγα να αποφύγει κανείς εντελώς την διαδρομή Ηράκλειο - Αγ. Νικόλαος. Τα Μάλια είναι η απόλυτη προσωποποίηση της επίγειας κόλασης, ΙΜΗΟ.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Πολυ καλή διαδρομή. Το πέρασμα του βουνού από Έμπαρο - Ψυχρό πρέπει να είναι άλλο πράγμα. Δεν το έχω κάνει αλλά και από μακρυά να το βλέπεις είναι φάση.
    Τα Νότια παράλια (Άρβη <-> Τσουτσουρος) τέλεια για μια καλή διανυκτέρευση.

    Για το δεύτερο, θα έλεγα να αποφύγει κανείς εντελώς την διαδρομή Ηράκλειο - Αγ. Νικόλαος. Τα Μάλια είναι η απόλυτη προσωποποίηση της επίγειας κόλασης, ΙΜΗΟ.


    Μάλια και Χερσόνησος ... κάτι έχω υπ' όψιν ... Πάρε και κάτι από την εποχή γεμάτη από ευλογημένη αμαρτία ...
    Το άσμα είναι μόνιμα κολλημένο στο υποσυνείδητο με την συγκεκριμένη περιοχή ... και με κάτι κυνηγητά πίσω από ενοικιαζόμενο Samurai που οδηγούσε μια άγνωστη δίδυμη αδερφή της Κιμ .... https://www.youtube.com/watch?v=xJZF-skCY-M

    Ποιός θυμάτε την εποχή με την πορεία διαμαρτυρίας από ξαναμμένες τουρίστριες και αναρτημένα πανώ ότι δεν έχουν AIDS ?
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 13/05/2017 στις 17:09.

  9. #24
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Γράψε αν θέλεις σε ποιο λιμάνι φτάνεις και από ποιο φεύγεις. Πόσες μέρες έχεις στη διάθεση σου (διανυκτερεύσεις) και πόση αυτονομία έχεις.
    Εν τάχει Μυλοπόταμο & πέριξ δε θα δεις αυθεντική Κρήτη, αλλά ωραία φύση μαζί με δίποδους πετσαράδες. Επίσης αν θες να βολτάρεις προς Μεσσαρά επέλεξε δευτερεύουσες οδούς και όχι το κύριο δρόμο που πάει Από Ηράκλειο - Αγ. Βαρβάρα - Μοίρες - Τυμπάκι (ή αλλιώς Τέξας).

    Ανατολικά θα δεις πολύ πιο πραγματική Κρήτη. Μεραμπέλλο, Οροπέδιο και προς Σητεία. Αν θες στείλε στο περίπου τι σκέφτεσαι ώστε να βάλω πινελιές.

    Επίσης αν χρειαστείς το οτιδήποτε να με ενημερώσεις. Έχω μόνιμη βάση στο Ηράκλειο αλλά μέχρι Άγιο Νικόλαο κινούμαι πολύ συχνά.

    p.s Μόλις πρόσεξα αυτό :

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Αρκετή διάθεση ... παπί ... 3 μέρες ...
    Σε 3 μέρες επικεντρώσου σε ένα, το πολύ 2 νομούς. Δε θα καταφέρεις να δεις τίποτα αν θες να πας σε όλους τους νομούς. Θα πεις απλά ότι πήγες.
    Τελευταία τροποποίηση από MikeG; 13/05/2017 στις 17:14.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Γράψε αν θέλεις σε ποιο λιμάνι φτάνεις και από ποιο φεύγεις. Πόσες μέρες έχεις στη διάθεση σου (διανυκτερεύσεις) και πόση αυτονομία έχεις.
    Εν τάχει Μυλοπόταμο & πέριξ δε θα δεις αυθεντική Κρήτη, αλλά ωραία φύση μαζί με δίποδους πετσαράδες. Επίσης αν θες να βολτάρεις προς Μεσσαρά επέλεξε δευτερεύουσες οδούς και όχι το κύριο δρόμο που πάει Από Ηράκλειο - Αγ. Βαρβάρα - Μοίρες - Τυμπάκι (ή αλλιώς Τέξας).

    Ανατολικά θα δεις πολύ πιο πραγματική Κρήτη. Μεραμπέλλο, Οροπέδιο και προς Σητεία. Αν θες στείλε στο περίπου τι σκέφτεσαι ώστε να βάλω πινελιές.

    Επίσης αν χρειαστείς το οτιδήποτε να με ενημερώσεις. Έχω μόνιμη βάση στο Ηράκλειο αλλά μέχρι Άγιο Νικόλαο κινούμαι πολύ συχνά.

    Τουλάχιστον 2 διανυχτερεύσεις

    500 χλμ αυτονομία

    Μάλλον Χανιά και επιστροφή από το ίδιο, αλλά δεν έχω δει ακόμα δρομολόγια και πλοία

    Επιλογή κυρώς δευτερεύοντες δρόμους ... συνήθως εκεί συναντάς πιό γνήσιους ανθρώπους ....

    Σε ευχαριστώ για την προσφορά και μόνο που το σκέφτηκες ...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Γράψε αν θέλεις σε ποιο λιμάνι φτάνεις και από ποιο φεύγεις. Πόσες μέρες έχεις στη διάθεση σου (διανυκτερεύσεις) και πόση αυτονομία έχεις.
    Εν τάχει Μυλοπόταμο & πέριξ δε θα δεις αυθεντική Κρήτη, αλλά ωραία φύση μαζί με δίποδους πετσαράδες. Επίσης αν θες να βολτάρεις προς Μεσσαρά επέλεξε δευτερεύουσες οδούς και όχι το κύριο δρόμο που πάει Από Ηράκλειο - Αγ. Βαρβάρα - Μοίρες - Τυμπάκι (ή αλλιώς Τέξας).

    Ανατολικά θα δεις πολύ πιο πραγματική Κρήτη. Μεραμπέλλο, Οροπέδιο και προς Σητεία. Αν θες στείλε στο περίπου τι σκέφτεσαι ώστε να βάλω πινελιές.

    Επίσης αν χρειαστείς το οτιδήποτε να με ενημερώσεις. Έχω μόνιμη βάση στο Ηράκλειο αλλά μέχρι Άγιο Νικόλαο κινούμαι πολύ συχνά.

    p.s Μόλις πρόσεξα αυτό :



    Σε 3 μέρες επικεντρώσου σε ένα, το πολύ 2 νομούς. Δε θα καταφέρεις να δεις τίποτα αν θες να πας σε όλους τους νομούς. Θα πεις απλά ότι πήγες.
    Καταλαβαίνω τι λες ... Αυτό που με γεμίζει όμως στην παρούσα στιγμή είναι να οδηγήσω σε όσο το δυνατόν περισσότερες διαδρομές. Δεν το κάνω για διακοπές και ξεκούραση (θα ξεκουραζόμαστε μόνιμα ούτως ή άλλως κάποια στιγμή) αλλά για την απόλαυση της οδήγησης και προσωπικής ευχαρίστησης με αυτόν τον τρόπο. Άσε που συνήθως εντελώς ξαφνικά πέφτεις σε κάτι αποκομμένες γωνιές, με καλή παρέα (έστω και για λίγο) λίγη ρακί και 2 -3 γνήσιες ανθρώπινες κουβέντες, που λές άξιζε ρε γαμώτο ... πράγματι άξιζε ... Η απόλαυση της μοναχικότητάς μου με αυτόν τον τρόπο είναι μοναδική ....

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Λοιπόν άκου, θα πάρεις το δρόμο για Σφακιά, θα φτάσεις στη Χώρα μετά από μια καταπληκτική διαδρομή και από κει θα πάρεις το δρόμο για Ανώπολη. Αφού την περάσεις θα πας προς Αράδαινα. Στη γέφυρα, αν έχει υψοφοβία πέρνα χωρίς να κοιτάς κάτω, στην καντίνα θα σταματήσεις οποσδήποτε για τσικουδιά καφέ και σφακιανή πίτα. Αν μείνεις ξεμέθυστος, πάρε το δρόμο προς Αι Γιάννη, το μόνο χωριό στον κόσμο που έχει πόρτα για να μπείς και ψάξε για τα δωμάτια και την ταβέρνα του Αντώνη (δεν υπάρχουν άλλα), φτηνά και καλά. Από Χώρα προς Ανώπολη υπάρχει μια καταπληκτική παραλία ο ϊλιγγας άν θες και μπανάκι. Καλά να περάσεις.
    http://http://www.alonia.gr/article/home
    (Εχω κι άλλη πρόταση προς τα κεί. Αν σε ενδιαφέρει εδώ είμαι.)
    vardis

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Μοναχικέ μοτοταξιδιώτη καλησπέρα ! Στην Κρήτη πήγα το μακρυνο 2002 αλλά είναι απο τις εξορμήσεις-εξερευνήσεις που έχουν γράψει πολύ έντονα στο σκληρό του μυαλού.Σίγουρα πολλά θα έχουν αλλάξει απο τότε, αλλά πιστεύω τα τοπία και οι άνθρωποι θα σε αποζημειώσουν!
    Στα τόσα ωραία που πρότειναν τα παιδιά παραπάνω θα προσθέσω λίγα ακόμη και καλά ξεμπερδέματα.
    Η διαδρομη Γέργερη-οροπέδιο Ψηλορείτη και το ηλιοβασίλεμα στο αστεροσκοπείο του Σκοίνακα(ακόμα θυμάμαι το έκπληκτο βλέμμα του Γερμανού με το GS όταν με ρώτησε το δρόμο για τη Γέργερη και του έδειξα απο που ήρθα)
    Η παραλία της Τρυπητής κάτω απο τις Φλαθιακές και τη Βασιλική.Μπαίνεις σε ενα φαράγγι που το καλοκαίρι γίνεται δρόμος και βγαίνεις σε μια ερημική παραλία,τότε υπήρχε μια καντίνα με γενήτρια,τώρα ποιος ξέρει τι.
    Απο Αλικιανό-Πρασσές προς οροπέδιο Ομαλού και το κατέβασμα προς Σούγια,είμαι σίγουρος πως θα το ευχαριστηθείς με τον πάπιο σου!
    Για Σφακιά αξίζει να κατέβης απο Καλλικράτη προς Φραγκοκάστελλο και να ανέβεις απο Ιμπρο και Ασκύφου!
    Οπου και να πας,καλά χιλιόμετρα,προσοχή στα πρόβατα και τα αγροτικά,πετάγονται απ το πουθενά !

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Vrasidas@ Δε ξέρω τι αναμνήσεις ή τι περιγραφές έχεις για το νησί αλλά δυστυχώς το έχει φάει ο τουρισμός κι την αυθεντικότητα που ψάχνεις στους κατοίκους δε θα τη βρεις πουθενά. Φυσικά κάποια ωραία μέρη που αξίζει να πας υπάρχουν αλλά με παπί δε νομίζω να ευχαριστηθείς γιατί οι αποστάσεις είναι "μεγάλες". Εγώ αν ήμουν στη θέση θα νοίκιαζα μια μεγαλύτερη μηχανή από το νησί για εκδρομές, ή θα πήγαινα με το παπί Σαντορίνη που είναι μαγευτικά και για παπί ότι πρέπει.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Vrasidas@ Δε ξέρω τι αναμνήσεις ή τι περιγραφές έχεις για το νησί αλλά δυστυχώς το έχει φάει ο τουρισμός κι την αυθεντικότητα που ψάχνεις στους κατοίκους δε θα τη βρεις πουθενά. Φυσικά κάποια ωραία μέρη που αξίζει να πας υπάρχουν αλλά με παπί δε νομίζω να ευχαριστηθείς γιατί οι αποστάσεις είναι "μεγάλες". Εγώ αν ήμουν στη θέση θα νοίκιαζα μια μεγαλύτερη μηχανή από το νησί για εκδρομές, ή θα πήγαινα με το παπί Σαντορίνη που είναι μαγευτικά και για παπί ότι πρέπει.
    Δεν θα έλεγα ότι ψάχνω ακριβώς κατοίκους - ανθρώπους ... αλλά αυθεντικές γωνιές που μπορεί να βρεθεί κανένας άνθρωπος εκεί.
    Τι εννοείς μεγάλες αποστάσεις ? Η Ελλάδα είναι μια σταλιά χώρα και η Κρήτη μικρότερη ... ακόμα και για ένα παπί.
    Έχω μεγάλες μηχανές ... ...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 10:58
  2. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 13:54
  3. Πληροφορίες για TRIUMPH TIGER 900 '98
    από dolphincry78 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 01:30
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 14:02
  5. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF