Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Piaggio Medley 150 προβληματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2017
    Μηνύματα
    2

    Piaggio Medley 150 προβληματα

    Εδω και 3 εβδομαδες αποχαιρετησα το Aprilia Scarabeo για να καβαλαω κατι με ABS.
    Ετσι βρεθηκα παρεα με το απιστευτο medley. Ευχαριστο στην οδηγηση, καλα φρενα (το μπροστα θελει λιγη δυναμη παραπανω απο οτι νομιζω "ανετο") και ξαφνικα... Το βολτομετρο στο καντραν 12.5- 12.6 v εν κινησει απο καθε ξεκινημα κρυου μεχρι να φτασει τους 90 κατι βαθμους το μοτερ!!! Μετα 14.4-14.6...
    Μια φορα σε κατηφορα χωρις γκαζι με περιπου 40km/h σταθερα εδειξε 15.6v !!!
    Καθε φορα που βαζω τη μεγαλη σκαλα στα φωτα, η μπλε ενδεικτικη λυχνια τρεμοπαιζει για το πρωτο μισο δευτερολεπτο ή λιγοτερο (μονο εαν δουλευει το μοτερ)

    Εδω και 10 ημερες το ιδιο καθημερινα. Κανενας αλλος με το ιδιο προβλημα?
    Συνολο 500km εκ των οποιων τα 250~ με βρισκουν να κοιταω συνεχεια την ενδειξη της μπαταριας...
    Δεν εχω βαλει συναγερμο ή κατι αλλο που θα μπορουσε να τραβηξει ρευμα εν κινησει ή σταθμευμενο...

    Συμβουλη προς υποψηφιους αγοραστες ή νεους κατοχους εως 6 μηνες: αγοραστε την ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ (βασιζομενος σε βιωματα απο scarabeo aprilia, piaggio carnaby και τωρα το medley)
    Τελευταία τροποποίηση από kounelii; 14/05/2017 στις 00:51. Αιτία: Δορθωσεις

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Εχω και εγω το medley 150 και οι ενδειξεις του βολτομετρου ειναι οπως τις περιγραφεις με την διαφορα οτι δεν εχω δει πανω απο 14.4-14.6 V. Οσον αφορα την μεγαλη σκαλα ακριβως το ιδιο μου κανει και στο δικο μου.
    Εχω κανει κατι λιγοτερο απο 1000 km και ακομα δουλευει χωρις κανενα προβλημα

    Edit: οταν κανεις λιγα χιλιομετρα ακομη το μπροστινο φρενο θα βελτιωθει αρκετα
    Τελευταία τροποποίηση από alex14; 14/05/2017 στις 05:49.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2017
    Μηνύματα
    2
    Δηλαδη και εσενα μεχρι να ζεσταθει βγαζει 12.5-12.6 η μπαταρια; γιατι εμενα ετσι γραφει... Στο ρελαντι βεβαια μου δινει 14.2-14.4, με το που ανοιγω εστω και λιγο το γκαζι, τοτε ριχνει τα βολτ στο 12.5-12.6
    Αυτο για τα ~ 10 πρωτα λεπτα οδηγησης. Μετα φτιαχνει...
    Αυτο σου κανει;
    Το πηγα να το μετρησουν στην αντιπροσωπια και ενω μου ειπαν ολα οκ, η κατασταση φορτισης της μπαταριας ηταν στο 60 κατι τοις εκατο. Για μηχανακι που το χρησιμοποιω καθημερινα, καινουριο και σε αποστασεις ~15 km δυο φορες την ημερα, αυτο συμβαδιζει; δεν κανει διαδρομες του διλεπτου να ξελιγωνει την μπαταρια και να μην εχει χρονο να αναπληρωσει...
    Η κατασταση φορτισης εμφανιζεται οταν συνδεεται στο obd.
    Σημερα, με το που το εβαλα μπρος, κατευθειαν 14.6 και το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι καθοταν στον ηλιο και ηταν ηδη ζεστο, γιατι σημερα (Κυριακη) βγηκα κατα τις 11 και οχι για δουλεια... !!! Το οποιο με βαζει να σκεφτω πως καποια πλεξουδα, βυσμα ή ενωση ειναι που δημιουργει το προβλημα και οχι η θερμοκρασια του μοτερ... Εκτος και αν αγαπαει μονο τις αργιες ή τις μεγαλες ωρες ή σιχαινεται την δουλεια ή του αρεσουν μονο οι βολτες ή θελει απλα να μαυρισει οποτε να το πασαλειβω με τιποτα περσινα καροτεν που μου βρισκονται μισοτελειωμενα...
    Ιδεες;

  4. #4
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μη δινεις βαση. Πανω κατω την ιδια χρηση κανω και εγω. Αν υπηρχε προβλημα ειτε θα ειχε ξελιγωσει την μπαταρια η θα την ειχε βρασει.
    Μεχρι στιγμης δεν εχω διαπιστωσει κανενα απολυτως λειτουργικο προβλημα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2017
    Μηνύματα
    1
    Γεια σας και από μενα. Μόλις το παρέλαβα του έχω κάνει 120 km και το ιδιο κάνει και σε μενα η μπλε λυχνία.. μικροθεματακια πιστεύω . γερο να είναι στο κινητήρα και ολα καλα θα πάνε. πάντως έχει πολύ ωραία οδιγικη συμπεριφορα..

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Εχε το νου σου αν ξεφύγει ξανα πανω απο 14.5 εκει θα ευθύνεται ο ανορθωτης(τουλαχιστο σε πρωτη φαση).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εχε το νου σου αν ξεφύγει ξανα πανω απο 14.5 εκει θα ευθύνεται ο ανορθωτης(τουλαχιστο σε πρωτη φαση).
    ανορθωτης σε ολοκαινουργιο μοτορι που δεν εχει κινηθεί καν ένα μηνα; ευτυχως που για 2 χρονια υπαρχει εγγυηση...μακαρι να είναι αυτό που λενε παιδικες ασθενειες μιας και το μοντελο είναι καινουργιο αλλα από αυτά που τραβαω εγω με το παλιο πιατζιο 150αρι ( προχθες παλι κοπηκε εν κινησει η εξατμιση( οξυγονοκοληθηκε) και επιπλεον εσπασε το κρεμαστακι του 55 ευρω ζημια συνολο) είμαι πολύ λιγο αισιόδοξος..και μακαρι να διαψευστω..παντως παιδια να τα γραφετε για να βλέπουμε τι γινεται..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Παρόμοια θέματα

  1. Piaggio Medley 150
    από alex14 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2020, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF