Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Κρανος μεχρι 200€

  1. #46
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Εγώ σπό ότι καταλαβαίνω έχεις πάρει λαθος κράνος.
    Τα κράνη χωρίζονται σε σχήματα για οβάλ - λιγότερο οβάλ - ή στρογγυλά κεφάλια.
    Μάλλον είσαι στην τελευταία περίπτωση. Τα Nolan από ότι δει ταιριάζουν σε στρογγυλά κεφάλια , αν και αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί πιθανόν οι εταιρίες να έχουν διαφορετικά μοντέλα για κάθε περίπωση.

    Το μόνο που ανοίγει σε ένα κράνος είναι τα μάγουλα (τα οποία σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να τα αλλάξεις με άλλο μέγεθος ).

    Εάν έχεις πίεση στα αυτιά και έχεις και κενό ψηλά στο μέτωπο είμαι σίγουρος ότι αγόρασες λάθος σχέδιο κράνους για το σχήμα του κεφαλιού σου.
    Τελικά μετά από 3 χρόνια χρήσης του κράνους διαπίστωσα ότι τελικά αρκετά έκανα υπομονή και μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιο άλλο κράνος (αφού μαλλον πήρα λάθος σχήμα). Το βάλε-βγάλε είναι αρκετά επίπονο και ειδικά αν βάλω τα ακουστικά του bluetooth μετά από αρκετή ώρα που το φοράω τα αυτιά πονάνε πολύ. Έτσι πρέπει να πάρω κάποιο που να είναι για πιο στρόγγυλο κεφάλι. Ταυτόχρονα θέλω το νέο κράνος να έχει σίγουρα εσωτερική φιμέ ζελατίνα, μικρομετρικό σύστημα κουμπώματος, pinlock (ακόμα και σαν έξτρα), να μην είναι πολύ βαρύ και όλα αυτά σε τιμή 100-200€ (οικονομική στενότης τελευταία). Ζητάω πολλά;

    Σκέφτομαι να πάρω CABERG αφού τα δύο προηγούμενα που είχα ήταν από αυτή την εταιρεία και δεν είχα ποτέ ενόχληση όπως με το AIROH. Βέβαια στο κατάστημα που το αγόρασα μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι το σύνολο των κρανών της AIROH. Απλά ψυχολογικά δεν θα ήθελα να την ξαναδοκιμάζω (αν και κατά τα άλλα είναι αρκετά ποιοτικό). Επίσης κοιτάζω και μάρκες όπως MT, GIVI ή HJC αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν.

    Ενδεικτικά αυτά που είδα και σκέφτομαι να δοκιμάσω είναι:

    Caberg Jackal Imola
    Caberg Avalon
    HJC I70 Reden
    HJC C70 Canex MC1
    MT Thunder 3 SV Carry
    Givi 50.6 Stoccarda Follow

    Ακούω απόψεις και προτάσεις.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Έχω πάρει το C 70 στη σύζυγο και το χρησιμοποιώ συχνά όταν κινούμε ασφάλτινα μόνος μου μιας και φοράμε ίδιο νούμερο.
    Πέρα απο το γεγονός οτι έχει σχεδόν το ιδιο βάρος με το Arai Tour x4 που έχω σαν κύριο κράνος,είναι πιο αθόρυβο,έχει καλή εφαρμογή και είναι ξεκούραστο.
    Απο τα υπόλοιπα που ζητάς δεν έχει το pinlock.

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τελικά μετά από 3 χρόνια χρήσης του κράνους διαπίστωσα ότι τελικά αρκετά έκανα υπομονή και μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιο άλλο κράνος (αφού μαλλον πήρα λάθος σχήμα). Το βάλε-βγάλε είναι αρκετά επίπονο και ειδικά αν βάλω τα ακουστικά του bluetooth μετά από αρκετή ώρα που το φοράω τα αυτιά πονάνε πολύ. Έτσι πρέπει να πάρω κάποιο που να είναι για πιο στρόγγυλο κεφάλι. Ταυτόχρονα θέλω το νέο κράνος να έχει σίγουρα εσωτερική φιμέ ζελατίνα, μικρομετρικό σύστημα κουμπώματος, pinlock (ακόμα και σαν έξτρα), να μην είναι πολύ βαρύ και όλα αυτά σε τιμή 100-200€ (οικονομική στενότης τελευταία). Ζητάω πολλά;

    Σκέφτομαι να πάρω CABERG αφού τα δύο προηγούμενα που είχα ήταν από αυτή την εταιρεία και δεν είχα ποτέ ενόχληση όπως με το AIROH. Βέβαια στο κατάστημα που το αγόρασα μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι το σύνολο των κρανών της AIROH. Απλά ψυχολογικά δεν θα ήθελα να την ξαναδοκιμάζω (αν και κατά τα άλλα είναι αρκετά ποιοτικό). Επίσης κοιτάζω και μάρκες όπως MT, GIVI ή HJC αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν.

    Ενδεικτικά αυτά που είδα και σκέφτομαι να δοκιμάσω είναι:

    Caberg Jackal Imola
    Caberg Avalon
    HJC I70 Reden
    HJC C70 Canex MC1
    MT Thunder 3 SV Carry
    Givi 50.6 Stoccarda Follow

    Ακούω απόψεις και προτάσεις.
    Σε περίπτωση που δεν σε ενδιαφέρει το χρώμα, το ΚΡΑΝΟΣ HJC I70 SEMI FLAT BLACK το δίνουν 30 ευρώ κάτω. Νομιζω είναι τα ίδια. Το έχω και είμαι ικανοποιημένος.

  4. #49
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Για τα LS2 τι γνώμη έχετε; Πχ το LS2 FF800 Storm Nerve;

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Για τα LS2 τι γνώμη έχετε; Πχ το LS2 FF800 Storm Nerve;
    Ρίξε μια ματιά εδώ Γιάννη. Σχόλιο #22.

    Εν ολίγοις το βασικό μειονέκτημα είναι ότι έχει δύο μεγεθών κελύφη μόνο.

  6. #51
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά εδώ Γιάννη. Σχόλιο #22.

    Εν ολίγοις το βασικό μειονέκτημα είναι ότι έχει δύο μεγεθών κελύφη μόνο.
    Το σίγουρο είναι ότι θα πάω να τα δοκιμάσω από κοντά. Την τελευταία φορά ενθουσιάστηκα από την εμφάνιση και δεν έδωσα σημασία στην άνεση. Απλά δεν ξέρω αν τα LS2 θεωρούνται γενικά ποιοτικά κράνη (είναι ελαφρύτερα κατά 100gr σε σχέση με τα HJC).
    Τελευταία τροποποίηση από Garfield; 03/01/2022 στις 21:55.

  7. #52
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Εγώ σπό ότι καταλαβαίνω έχεις πάρει λαθος κράνος.
    Τα κράνη χωρίζονται σε σχήματα για οβάλ - λιγότερο οβάλ - ή στρογγυλά κεφάλια.
    Μάλλον είσαι στην τελευταία περίπτωση. Τα Nolan από ότι δει ταιριάζουν σε στρογγυλά κεφάλια , αν και αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί πιθανόν οι εταιρίες να έχουν διαφορετικά μοντέλα για κάθε περίπωση.

    Το μόνο που ανοίγει σε ένα κράνος είναι τα μάγουλα (τα οποία σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να τα αλλάξεις με άλλο μέγεθος ).

    Εάν έχεις πίεση στα αυτιά και έχεις και κενό ψηλά στο μέτωπο είμαι σίγουρος ότι αγόρασες λάθος σχέδιο κράνους για το σχήμα του κεφαλιού σου.
    Χθες πήγα και έψαξα στην αποθήκη το παλιό Caberg κράνος που είχα. Είδα ότι και τα δύο (Caberg και Airoh) γραφουν πάνω μέγεθος Large και 59-60cm. Μέτρησα όμως πόσο είναι το μέγιστο άνοιγμα του κελύφους (εκεί που ξεκινάνε τα μαξιλαράκια) και είδα το μεν Airoh στα 18,7cm ενώ το Caberg στα 19,6cm. Άρα τελικά μπορεί να είναι ίδιο μέγεθος αλλά το σχήμα διαφορετικό (το Airoh πιο στενόμακρο).

  8. #53
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Τώρα που άρχισε να μπαίνει η Άνοιξη (λέμε τώρα) νομίζω ότι ήρθε η ώρα πια να πάρω καινούριο κράνος για τους λόγους που προανέφερα. Αφού πήγα και δοκίμασα αυτά τελικά που μου κάθονται καλύτερα στο κεφάλι και από κοντά δείχνουν αρκετά ποιοτικά είναι:

    Caberg Avalon
    Nolan N87
    Nolan N80-8

    Αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τώρα που άρχισε να μπαίνει η Άνοιξη (λέμε τώρα) νομίζω ότι ήρθε η ώρα πια να πάρω καινούριο κράνος για τους λόγους που προανέφερα. Αφού πήγα και δοκίμασα αυτά τελικά που μου κάθονται καλύτερα στο κεφάλι και από κοντά δείχνουν αρκετά ποιοτικά είναι:

    Caberg Avalon
    Nolan N87
    Nolan N80-8

    Αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω.
    η χειροτερη κατηγορια τιμης. αυτα ολα ειναι θερμοπλαστικα αλλα η νολαν εχει μακραν το καλυτερο θερμοπλαστικο (λεξαν) και μάλλον τα καλύτερα κράνη σε αυτα τα λεφτα. θα έδινα κατι παραπανω παντως η κάτι λιγότερο αν το ηθελα για καθημερινο σε κανα σκουτερ.

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τώρα που άρχισε να μπαίνει η Άνοιξη (λέμε τώρα) νομίζω ότι ήρθε η ώρα πια να πάρω καινούριο κράνος για τους λόγους που προανέφερα. Αφού πήγα και δοκίμασα αυτά τελικά που μου κάθονται καλύτερα στο κεφάλι και από κοντά δείχνουν αρκετά ποιοτικά είναι:

    Caberg Avalon
    Nolan N87
    Nolan N80-8

    Αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω.
    Εχω το Nolan N87, ποιοτικος μηχανισμος στο sun visor και στη ζελατινα την οποια ανοιγοκλεινω συνεχεια χωρις να εχει κολλησει ποτε χρόνια τώρα. Τα μαγουλα μπορει να ξεκουμπώσει καποια υποδοχή που και που στο βαλε βγάλε αλλα μικρό το κακό. Θελω να πιστευω οτι δεν θα βγει την ώρα που θα το χρειαστω. Καλή εφαρμογή για στρογγυλο κεφάλι. Καλό σε βάρος, έχει 2 μεγέθη εξωτερικού κέλυφους και από το large και μετά παίρνει το μεγάλο. Καλό για αυτους που φοράνε γυαλιά, κοβεις λιγο υλικο απο τα μαγουλα για να μην τα πιεζει. Το pinlock μέτριο καθώς θαμπωνε η ζελατινα τον χειμώνα οντως πλήρως κλειστή. Πρεπει να το εχω ανοιχτο στην χαμηλοτερη σκάλα. Το ένα διακοπτάκι στους πάνω αεραγωγούς μου έσπασε μετά από κάποια χρόνια (κάπου στα 4) αλλά το κόλλησα. Για ταξίδι μετρια θορυβώδες, θα προτιμουσα κάποιο άλλο αλλά σίγουρα πας στα διπλάσια χρήματα. Σε γενικές γραμμές για την τιμή του καλό αλλα με πλήν το pinlock και τον θορυβο αν το θελεις για touring.

  11. #56
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Εχω το Nolan N87, ποιοτικος μηχανισμος στο sun visor και στη ζελατινα την οποια ανοιγοκλεινω συνεχεια χωρις να εχει κολλησει ποτε χρόνια τώρα. Τα μαγουλα μπορει να ξεκουμπώσει καποια υποδοχή που και που στο βαλε βγάλε αλλα μικρό το κακό. Θελω να πιστευω οτι δεν θα βγει την ώρα που θα το χρειαστω. Καλή εφαρμογή για στρογγυλο κεφάλι. Καλό σε βάρος, έχει 2 μεγέθη εξωτερικού κέλυφους και από το large και μετά παίρνει το μεγάλο. Καλό για αυτους που φοράνε γυαλιά, κοβεις λιγο υλικο απο τα μαγουλα για να μην τα πιεζει. Το pinlock μέτριο καθώς θαμπωνε η ζελατινα τον χειμώνα οντως πλήρως κλειστή. Πρεπει να το εχω ανοιχτο στην χαμηλοτερη σκάλα. Το ένα διακοπτάκι στους πάνω αεραγωγούς μου έσπασε μετά από κάποια χρόνια (κάπου στα 4) αλλά το κόλλησα. Για ταξίδι μετρια θορυβώδες, θα προτιμουσα κάποιο άλλο αλλά σίγουρα πας στα διπλάσια χρήματα. Σε γενικές γραμμές για την τιμή του καλό αλλα με πλήν το pinlock και τον θορυβο αν το θελεις για touring.
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Να σε ρωτήσω και κάτι που θέλω μιας και έχεις το συγκεκριμένο κράνος. Θέλω σε αυτό να προσαρμόσω το κιτ ενδοεπικοινωνίας που έχω (Freedconn TCOM-SC) και θα ήθελα να ξέρω αν θα χωράνε τα ακουστικά στις υποδοχές που έχει. Τα ακουστικά έχουν διάμετρο 44 χιλιοστά. Αν μπορείς να το δεις θα με βοηθούσε πολύ.

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τώρα που άρχισε να μπαίνει η Άνοιξη (λέμε τώρα) νομίζω ότι ήρθε η ώρα πια να πάρω καινούριο κράνος για τους λόγους που προανέφερα. Αφού πήγα και δοκίμασα αυτά τελικά που μου κάθονται καλύτερα στο κεφάλι και από κοντά δείχνουν αρκετά ποιοτικά είναι:

    Caberg Avalon
    Nolan N87
    Nolan N80-8

    Αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω.
    Τσεκαρε λιγο αυτο: https://motokinisi.gr/gr/catalogsear.../?cat=32&q=i70

  13. #58
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Ξέρουμε αν αυτό έχει υποδοχή ενδοεπικοινωνίας?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #59
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Το δοκίμασα το συγκεκριμένο αλλά μου ήταν πιο σφιχτό από τα άλλα. Άσε που η ποιότητα των αεραγωγών του μου φάνηκαν υποδεέστερα από τα άλλα.

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Να σε ρωτήσω και κάτι που θέλω μιας και έχεις το συγκεκριμένο κράνος. Θέλω σε αυτό να προσαρμόσω το κιτ ενδοεπικοινωνίας που έχω (Freedconn TCOM-SC) και θα ήθελα να ξέρω αν θα χωράνε τα ακουστικά στις υποδοχές που έχει. Τα ακουστικά έχουν διάμετρο 44 χιλιοστά. Αν μπορείς να το δεις θα με βοηθούσε πολύ.
    Από ότι μέτρησα η υποδοχή για τα ακουστικά είναι 41 mm, αρα οριακά δεν κάνει.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος μέχρι 160-200€
    από Tzo71 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 11:25
  2. Κράνος flip-up μέχρι 200€
    από sal140 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 14:28
  3. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2008, 23:38
  4. Προτεινετε μου κρανος μεχρι 450 ευρω.
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 16:26
  5. Κρανος μεχρι 300Ε
    από xtx660 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 19:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF