Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Κρανος μεχρι 200€

  1. #16
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geopaok Προβολή μηνύματος
    Καποιο μαγαζι στη θεσσαλονικη με nolan και xlite? Η γενικα Β. Ελλαδα?
    Ο, αντιπαθεστατος, Riders Market στην Καραμανλη πριν το Ιπποκρατειο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2017
    Μηνύματα
    8
    Αντιπαθεστατος ε? Τοσο χαλια? Αν μπορεσω θα παω για δοκιμη.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Καλησπέρα αν και έπραξα ανάποδα αγόρασα ήδη το κράνος αλλά θέλω και τη γνώμη σας έστω και μετά την αγορά. Αγόρασα το agv k5 για x max 250 99% θα είναι η χρήση. Έκανα καλή επιλογή ή όχι
    Ευχαριστώ

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tselotrelo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα αν και έπραξα ανάποδα αγόρασα ήδη το κράνος αλλά θέλω και τη γνώμη σας έστω και μετά την αγορά. Αγόρασα το agv k5 για x max 250 99% θα είναι η χρήση. Έκανα καλή επιλογή ή όχι
    Ευχαριστώ
    Μια χαρά κράνος πήρες, καλοφορετο και αχρείαστο να είναι

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    ευχαριστω πολυ
    θα κανω μια ερευνα αγορας τωρα για παπουτσακι αλλα κυριως για μπουφαν και θα ρωτησω γνωμες σας

  6. #21
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα γράψω εδώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πριν λίγους μήνες αγόρασα σε προσφορά το Airoh Movement-S από εδώ https://www.motomarket-shop.gr/eksop...faster-kokkino. Η διάμετρος του κεφαλιού μου είναι μετρημένη στα 59εκ. έτσι σύμφωνα και με τον κατασκευαστή πήρα μέγεθος Large (και το προηγούμενο Caberg πάλι large ήταν). Όταν το δοκίμαζα μου φαινόταν ότι ήταν πολύ στενό αλλά φοβήθηκα να πάρω το XL γιατί όπως μου είπαν θα ανοίξει με τον καιρό και πιθανότατα θα μου κολυμπάει. Σήμερα που δοκίμασα να βάλω και την bluetooth ενδοεπικοινωνία (https://www.amazon.com/d/Bike-Helmet...one/B071KBDLSJ) η πίεση ήταν τέτοια που δεν το άντεχαν τα αυτιά μου ούτε για δευτερόλεπτα (ακόμα πονάνε μετά από δυο ώρες). Ένας φίλος μου είπε ότι μετά από χρήση τουλάχιστον ενός έτους θα ανοίξει το κράνος και δεν θα με πιέζει τόσο. Τι να κάνω όμως που έχω ταξίδι σε 20 μέρες και την θέλω την ενδοεπικοινωνία; Υπάρχει τρόπος να "χαλαρώσω" το κράνος πιο σύντομα;

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα γράψω εδώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πριν λίγους μήνες αγόρασα σε προσφορά το Airoh Movement-S από εδώ https://www.motomarket-shop.gr/eksop...faster-kokkino. Η διάμετρος του κεφαλιού μου είναι μετρημένη στα 59εκ. έτσι σύμφωνα και με τον κατασκευαστή πήρα μέγεθος Large (και το προηγούμενο Caberg πάλι large ήταν). Όταν το δοκίμαζα μου φαινόταν ότι ήταν πολύ στενό αλλά φοβήθηκα να πάρω το XL γιατί όπως μου είπαν θα ανοίξει με τον καιρό και πιθανότατα θα μου κολυμπάει. Σήμερα που δοκίμασα να βάλω και την bluetooth ενδοεπικοινωνία (https://www.amazon.com/d/Bike-Helmet...one/B071KBDLSJ) η πίεση ήταν τέτοια που δεν το άντεχαν τα αυτιά μου ούτε για δευτερόλεπτα (ακόμα πονάνε μετά από δυο ώρες). Ένας φίλος μου είπε ότι μετά από χρήση τουλάχιστον ενός έτους θα ανοίξει το κράνος και δεν θα με πιέζει τόσο. Τι να κάνω όμως που έχω ταξίδι σε 20 μέρες και την θέλω την ενδοεπικοινωνία; Υπάρχει τρόπος να "χαλαρώσω" το κράνος πιο σύντομα;
    Εγώ σπό ότι καταλαβαίνω έχεις πάρει λαθος κράνος.
    Τα κράνη χωρίζονται σε σχήματα για οβάλ - λιγότερο οβάλ - ή στρογγυλά κεφάλια.
    Μάλλον είσαι στην τελευταία περίπτωση. Τα Nolan από ότι δει ταιριάζουν σε στρογγυλά κεφάλια , αν και αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί πιθανόν οι εταιρίες να έχουν διαφορετικά μοντέλα για κάθε περίπωση.

    Το μόνο που ανοίγει σε ένα κράνος είναι τα μάγουλα (τα οποία σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να τα αλλάξεις με άλλο μέγεθος ).

    Εάν έχεις πίεση στα αυτιά και έχεις και κενό ψηλά στο μέτωπο είμαι σίγουρος ότι αγόρασες λάθος σχέδιο κράνους για το σχήμα του κεφαλιού σου.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    10
    Κατά πάσα πιθανότητα ισχύει ότι γράφτηκε παραπάνω. Στο μέτωπο δεν θα έχει μεγάλη διαφορά με τον χρόνο.
    Σαν προσωρινή λύση δες αν υπάρχει χώρος να τοποθετήσεις τα ακουστικά σε λίγο διαφορετική θέση λίγο μπροστά η πίσω π.χ.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    ποιος λέει οτι τα κράνη ανοιγουν?!
    σωστα λεει ο κας. μονο τα μαγουλα και ελαχιστα καθετε ολο το εσωτερικο αλλα μιλάμε για 1mm. Βγάλε την επένδυση να δεις μηπως έχει κάποια ανωμαλία το eps απο κατασκευής του και σε πονάει. αν οχι, πηρες μικρο ή λάθος κράνος.

  10. #25
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Λοιπόν έβγαλα τα μάγουλα και είδα ότι τα αυτιά μου είναι εντάξει. Απλά το άνοιγμα του κράνους είναι λίγο στενό και τα μάγουλα πιέζουν και μου "γυρίζουν" τα αυτιά. Το θέμα είναι στο βάλε-βγάλε και μόλις κάτσει το κράνος έχει λίγο κενό για να "ισιώσω" τα αυτιά μου. Ίσως με την τοποθέτηση των ακουστικών και του μικροφώνου του bluetooth να πίεζαν παραπάνω. Ίσως να δοκιμάζω να τα βάλω σε άλλες θέσεις.

  11. #26
    Βάλε μπαλακλαβα.
    Βοηθάει στο βάλε βγάλε και κρατάει το κράνος καθαρό

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    .....Τα κράνη χωρίζονται σε σχήματα για οβάλ - λιγότερο οβάλ - ή στρογγυλά κεφάλια.
    Μάλλον είσαι στην τελευταία περίπτωση. Τα Nolan από ότι δει ταιριάζουν σε στρογγυλά κεφάλια , αν και αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί πιθανόν οι εταιρίες να έχουν διαφορετικά μοντέλα για κάθε περίπωση.....
    πλεον οι σοβαρές εταιριες βγαζουν διαφορα μοντελα. και δινουν στο σιτε τους το σχημα του καθε μοντελου.

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και εγώ είχα θέμα με τα αυτιά στο δικό μου (HJC Fg-ST),με πονούσε στο δεξί αυτί ο λοβός κάτω μετά από ώρα,έβαζα δάχτυλο βέβαια (δε θέλω ΟΥ) και τα έστρωνα από το πλάι γιατί γύριζαν.
    Τώρα μετά από αρκετούς μήνες σχεδόν δεν γυρνάνε στο φόρεμα αλλά το δάχτυλο μπαίνει πολύ πιο άνετα για να τα στρώσω.
    Θέμα είχα εκεί μόνο,στα αυτιά κάτω χαμηλά,μέτωπο και κρανίο περιμετρικά δεν με ενόχλησε στο παραμικρό .
    Βρήκα κάτι ωραία ακουστικά INTERPHONE PRO SOUND για το κράνος συγκεκριμένα αλλά δεν ξέρω αν θα βολέψουν,μάλλον πρέπει να πάω να τα τσεκάρω και ίσως να χρειαστεί να βάλω τα λίγο μικρότερα μαγουλα.
    porca miseria.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Βρήκα κάτι ωραία ακουστικά INTERPHONE PRO SOUND
    Αν μπορείς κράτα μας ενήμερους για το θέμα καθώς με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο.
    Εχει υποδοχή για ακουστικά το FG ST;

  15. #30
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έτσι λέει,υποθέτω ότι έχει. Πρέπει να πάω από εκεί να δω τι παίζει,είναι ήδη οριακό το fg st στα αυτιά μου.
    Δεν ξέρω κιόλας αν τα βάζεις απευθείας σε κινητό ή mp3 player ή θέλει κάτι σαν κεντρική μονάδα που συνδέετε με το κινητό.
    Βάζω λινκ,δεν είναι διαφήμιση.. https://www.motoraid.eu/interphone-p...our-sport-link
    Κατάλληλo για:

    HJC RPHA 11
    HJC RPHA 70
    HJC RPHA 90
    HJC FG-ST
    HJC FG-17
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 04/05/2019 στις 20:59.
    porca miseria.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος μέχρι 160-200€
    από Tzo71 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 12:25
  2. Κράνος flip-up μέχρι 200€
    από sal140 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 15:28
  3. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 00:38
  4. Προτεινετε μου κρανος μεχρι 450 ευρω.
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 17:26
  5. Κρανος μεχρι 300Ε
    από xtx660 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 20:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF