Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Κρανος μεχρι 200€

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Η φωλιά των αυτιών μπορεί να διαμορφωθεί κατάλληλα αν αφαιρέσουμε λίγο σφουγγάρι απο τα μάγουλα.

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Kαλημέρα! καλό μήνα!

    Ετοιμάζω την επόμενη φιλενάδα μου και είναι ώρα να κοιτάξω για το επόμενο κράνος.
    Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από το ΝΕΧΧ sx100.

    O "τύπος" κράνους που έχω δεί πως με βολεύει είναι στα πρότυπα της SHOEI, σχεδόν ευχάριστα χρησιμοποιώ Αrai
    και για κάποιο λόγο (κεφάλας; ) δεν με βόλεψε ποτέ κάποιο AGV.

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Kαλημέρα! καλό μήνα!

    Ετοιμάζω την επόμενη φιλενάδα μου και είναι ώρα να κοιτάξω για το επόμενο κράνος.
    Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από το ΝΕΧΧ sx100.

    O "τύπος" κράνους που έχω δεί πως με βολεύει είναι στα πρότυπα της SHOEI, σχεδόν ευχάριστα χρησιμοποιώ Αrai
    και για κάποιο λόγο (κεφάλας; ) δεν με βόλεψε ποτέ κάποιο AGV.
    νομίζω τα agv είναι πιο κοντά στα σχήματα της shoei αλλά πρέπει να γνωρίζεις καλά τα μοντέλα για να τα συγκρίνεις μεταξύ τους γιατί η μια έχει μοντέλα που ξεκινάνε απο 100ευρώ και η άλλη απο 300ευρώ.

    Για το Nexx sx100 δεν γνωρίζω ούτε γνωρίζω την καθευατου εταιρεία, απο ότι είδα διαθέτει θερμοπλαστικό υλικό στο κέλυφος και η ερώτηση είναι γιατί δεν πας σε κάτι ποιοτικότερο απο το θερμοπλαστικό όπως το Fiberglass?
    τα παρακάτω που έψαξα για σένα μέσω σκρουτζ είναι εύρους 200ευρώ
    Airoh T600
    HJC FG-17
    HJC FG-ST
    Shark Speed-R 2
    Bell RS-1
    Caberg Drift
    LS2 FF385.7 FT2
    .
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #34
    Nolan N87.
    Με 200 παιρνεις άνετα μονοχρωμο.
    Πολυ κράνος σε αυτα τα λεφτα κ με βολικο καλουπι.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #35
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ευχαριστώ παιδιά! θα τσεκάρω και κάποια από αυτά, κυρίως τα BELL, Nolan, LS2.
    Tα HJC τα εμπιστεύομαι και μάλιστα είχα εισάγει κανα δυο χρόνια πριν έρθουν εδώ. Λεω να δώ και κάτι άλλο.

    Τα πραγματικά αναγκαία χαρακτηριστικά που θέλω είναι πολύ καλό εξαερισμό και καλό επιρρίνιο γιατί είμαι χέβι μπρίδερ
    και εσωτερική Ηλίου γιατί με έχει βολέψει απίστευτα στην πόλη και σε μεγάλα ταξίδια ακόμα και νύχτα.

    Η καθολικά αφαιρούμενη επένδυση του ΝΕΧΧ είναι κάτι που με βολεύει και σκέφτομαι το φτερό που έχει πίσω γιατί πλέον θα αλλάξω αρκετές
    μοίρες στάση κορμού και θέλω λίγο τράβηγμα προς τα πίσω αλλά και να αποφύγω αν είναι δυνατόν να σουρώνουν τα νερά στο σβέρκο μου
    που με διαολίζει όταν συμβαίνει.

    Το θερμοπλαστικό σε σχέση με το fiberglass δεν το βλέπω τρελή διαφορά.
    Όντως κοιτώ να υπάρχει σε άσπρο για να το χρησιμοποιήσω εύκολα σαν βάση και να μην ξεβάφω καινούριο κράνος.

    Το να μπορεί να μένει ελάχιστα ανοικτή η ζελατίνα μέχρι τα 90-100km με εξυπηρετεί πολύ στη βροχή μακράς διαρκείας και
    το τσεκάρω και αυτό αλλά θα κριθεί και από την κάλυψη της μάσκας αν μπορεί να λειτουργήσει αυτό.

    Βρήκα κάποιες παρουσιάσεις του SX100 που τα λένε καλά αλλά θα πρέπει να τις μελετήσω πιο πολύ να δω αν κρύβουν τίποτα ενοχλητικούς θορύβους κλπ.

    Έχω ενθουσιαστεί με την ποιότητα που υπάρχει πλέον στα 150ε-250ε, όπως και με την πληθώρα προσφορών και μοντέλων στην ελλάδα.

    Σε περίπτωση που διαβάζει κάποιος χωρίς εμπειρία να θυμίσω πως το κράνος δεν σε κάνει να χάνεις μαλλιά, ίσα - ίσα που προστατεύει τα ευαίσθητα.
    Το DNA και οι σκατοτροφές που αυξάνουν την οξύτητα στο αίμα είναι ο κύριος παράγοντας.
    Επίσης πως απαγορέυεται να βάζουμε τα γάντια μέσα στο κράνος γιατί είναι πολύ βρώμικα και βοηθούν σε μολύνσεις - μύκητες.

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ρε 'σεις, δεν θέλω να φαίνομαι παρορμητικός και ενθουσιώδης σαν
    πιτσιρίκα που ανακαλύπτει το ντύσιμο μόλις πέρασε σε κάποια σχολή...

    Αλλά, μέχρι στιγμής έχω πάθει πλάκα με τα χαρακτηριστικά και τα review του Ν87.
    Μου έκανα πλάκα εχθές σκεφτόμενος πως είναι αφορμή να καβαλήσεις!

    Μήπως το έχει κάποιος να πει την εμπειρία του; με ενδιαφέρει πως συμπεριφέρεται ψηλά (για εμένα.. 180-230).

    Το SX100 είναι κοντά αλλά έχω την εντύπωση πως δεν το πιάνει και στα review λένε πως έχει λίγο πιο στενή
    φόρμα εσωτερικά (που μπορεί να διαμορφωθεί όμως).

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Nolan N87.
    Με 200 παιρνεις άνετα μονοχρωμο.
    Πολυ κράνος σε αυτα τα λεφτα κ με βολικο καλουπι.
    Πολύ καλό κράνος και άνετο
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ρε 'σεις, δεν θέλω να φαίνομαι παρορμητικός και ενθουσιώδης σαν
    πιτσιρίκα που ανακαλύπτει το ντύσιμο μόλις πέρασε σε κάποια σχολή...

    Αλλά, μέχρι στιγμής έχω πάθει πλάκα με τα χαρακτηριστικά και τα review του Ν87.
    Μου έκανα πλάκα εχθές σκεφτόμενος πως είναι αφορμή να καβαλήσεις!

    Μήπως το έχει κάποιος να πει την εμπειρία του; με ενδιαφέρει πως συμπεριφέρεται ψηλά (για εμένα.. 180-230).

    Το SX100 είναι κοντά αλλά έχω την εντύπωση πως δεν το πιάνει και στα review λένε πως έχει λίγο πιο στενή
    φόρμα εσωτερικά (που μπορεί να διαμορφωθεί όμως).
    το ειχα. θα σου πω 2 πραγματα που με ενόχλησαν προσωπικά.
    αν πεθάνει κατι στον αεραγωγό τον πανω. ξεχασε το δεν καθαρίζει με τιποτα. πρεπει να τον ξεκουμπώσεις.
    αν εισαι οδηγος, παρα την μεγαλη wide ζελατινα ειναι κοντη οποτε στο cbr σε σκυφτή θεση δλδ μου έκοβε αρκετά απο το βαθος της εικονας και του δρομου. κανε ενα τεστ πανω στο μηχανακι σου τι βλέπεις.
    κατα τα αλλα μια χαρα κρανος με τα ψιλο τριξίματα του κτλπ δεν θα το ελεγα ήσυχο

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ευχαριστώ παιδιά!
    @SONone αυτό που λες για το ύψος του ορίζοντα στο κάδρο είναι πολύ σημαντικό για να περνάω καλά και δεν το είχα σκεφτεί.
    Μάλλον είναι ο βασικότερος παράγοντας όταν ρυθμίζω την θέση οδήγησης πάνω μου και από όσο βλέπω μέχρι στιγμής, θα χρησιμοποιήσω
    τουλάχιστον 5cm rise τιμόνι γιατί η θέση που καβαλάω σταματημένος και ξεκούραστος μπορεί να δείχνει πως έχω καλούτσικο κάδρο
    αλλά η πραγματική θέση είναι μετα από λίγη ώρα στο δρόμο που κουράζονται λίγο σβέρκος - χέρια και σκύβω λίγο ακόμα.

    Αυτο με τα πτώματα το παλεύω βάζοντας καλαμάκι γρανίτας στο σωλήνα της σκούπας που ασφαλίζω με την χούφτα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Σε περίπτωση που διαβάζει κάποιος χωρίς εμπειρία να θυμίσω πως το κράνος δεν σε κάνει να χάνεις μαλλιά, ίσα - ίσα που προστατεύει τα ευαίσθητα.
    Το DNA και οι σκατοτροφές που αυξάνουν την οξύτητα στο αίμα είναι ο κύριος παράγοντας.
    Επίσης πως απαγορέυεται να βάζουμε τα γάντια μέσα στο κράνος γιατί είναι πολύ βρώμικα και βοηθούν σε μολύνσεις - μύκητες.
    Το pH του αίματος δεν αλλάζει με τις τροφές (στο 99% των περιπτώσεων).

    Τα υγρά του στομάχου με pH 1-2 θα έπρεπε να μας σκοτώνουν

    Άλλο το ισορροπημένη διατροφή και άλλο το να διαβάζουμε σε κ0λ0σιτε για ph αίματος.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3195546/ (τυχαίο λινκ)
    Άλλοι τρώνε σόδα, άλλοι πίνουν οξυζενέ και ο κόσμος πάει κατα διαόλου γιατί δεν κάνει ο καθένας μας τη δουλειά του (ούτε καν αυτή σωστά) αλλά θέλει να τα ξέρει όλα.


    στο θέμα μας,

    black friday αγόρασα το Shoei RYD €260 delivered
    αν δεν είναι άμεση ανάγκη βρές τί σου ταιριάζει και περίμενε για προσφορές

  11. #41
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καμία αντίρρηση, αναφέρομαι χονδροειδέστατα στο σύνολο των λειτουργιών άμυνας του οργανισμού μας που παράγουν διυδροτεστοστερόνη
    στην οποία είναι ευαίσθητες λόγο κατασκευής μέρος των δικών μου τριχών. Μη με παρεξηγείς, δεν είμαι γιατρός, σχεδιαστής είμαι.

    Στα υπόψιν για τσεκ και το RYD, λίγο άδικα γιατί δεν μου αρέσει τόσο το σχέδιό του όπως τα άλλα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Τουλάχιστον αν σε παίρνει περίμενε για Black Friday γιατί όντως υπήρχαν προσφορές.

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Nαι, χαλαρά δεν υπάρχει βιάση.
    Μαζεύω τα κομμάτια της μοτο που χρειάζομαι αυτή την περίοδο.
    Εχω και τα ληγμένα αν κάτσει καμια βόλτα, στο Δρέπανο δεν πήγα κάθομαι και δουλεύω σα μλκς μες την ζέστη...

    Τι να πεις, δύσκολοι καιροί, δύσκολα γούστα, δύσκολες συνιστώσες

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    black friday αγόρασα το Shoei RYD €260 delivered
    αν δεν είναι άμεση ανάγκη βρές τί σου ταιριάζει και περίμενε για προσφορές
    Από που το πήρες;

  15. #45

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος μέχρι 160-200€
    από Tzo71 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 12:25
  2. Κράνος flip-up μέχρι 200€
    από sal140 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 15:28
  3. Κρανος απο 200 εως 300 ευρω
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 00:38
  4. Προτεινετε μου κρανος μεχρι 450 ευρω.
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 17:26
  5. Κρανος μεχρι 300Ε
    από xtx660 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 20:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF