Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: 10 πράγματα που δεν πρέπει να κάνεις πριν βγεις στο χώμα

  1. #1

    10 πράγματα που δεν πρέπει να κάνεις πριν βγεις στο χώμα

    Το άρθρο έγραψε ο Chris Birch στο redbull.com και το βρήκα μεταφρασμένο αυτή τη φορά... Ότι γράφει ισχύει ΚΑΙ για την άσφαλτο φυσικά, αλλά ΟΚ, στην άσφαλτο είναι πιο εύκολο να καλέσεις οδική κατά κανόνα, οπότε μερικά πράγματα είναι λιγότερο καίρια.

    Αντιγραφή λοιπόν... Καλή ανάγνωση!



    -Chris Birch
    Για να μπορέσεις να απολαύσεις κάθε βόλτα όμως καβάλα στο dirt-bike σου, υπάρχουν σύμφωνα με τον Chris Birch κάποιοι θεμελιώδεις κανόνες. Όταν βλέπουμε από την άνεση του καναπέ μας τους αναβάτες του Erzberg Rodeo να σκαρφαλώνουν σαν τα κατσίκια με τις μοτοσυκλέτες τους το περίφημο Karl’s Diner, αυτό δεν σημαίνει πως και οι ίδιοι απολαμβάνουν κάθε λεπτό και κάθε στιγμή. Ούτε και ότι τα πάντα γίνονται εύκολα από μόνα τους.
    Για να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη σε κάθε βόλτα, αυτά είναι κατά τον Chris Birch τα δέκα πράγματα που πρέπει να βάλεις καλά στο μυαλό σου:


    1. Να μη μείνεις από βενζίνη
    “Εύκολο να το λες, αλλά όχι πάντα εύκολο να το καταφέρεις. Και το να σπρώχνεις μία μοτοσυκλέτα εκτός δρόμου που έχει ξεμείνει από καύσιμο δεν είναι καθόλου απλό. Μία φορά στο Λεσόθο, ξεμείναμε από βενζίνη και έπρεπε να σπρώξουμε μέχρι το επόμενο χωριό. Νομίζαμε ότι εκεί θα βρίσκαμε κάποιο βενζινάδικο, αλλά δεν υπήρχε τίποτα. Τότε ένας ντόπιος Αφρικανός που μας είδε, έτρεξε στο γκαράζ του και γύρισε κουβαλώντας μερικά μπιτόνια. Γεμίσαμε τις μοτοσυκλέτες και συνεχίσαμε. Μόλις μερικά χιλιόμετρα μετά, το μηχανάκι μου άρχισε να βγάζει καπνούς από την εξάτμισή του. Τελικά ο ντόπιος, στην προσπάθειά του να βοηθήσει, μας είχε δώσει κηροζίνη. Ευτυχώς το δίχρονο μηχανάκι μου μπόρεσε να δουλέψει ακόμη και με αυτό το καύσιμο, κι έτσι φτάσαμε στο επόμενο χωριό όπου και βρήκαμε ένα κανονικό βενζινάδικο.”



    2. Να μην ξεχάσεις τα εργαλεία σου
    “Έχω ένα νεαρό μαθητή που πάντα προσπαθώ να του μάθω να μην εξαρτάται από κανέναν όταν οδηγά. Μία φορά ξέχασε να φέρει μαζί του την τσάντα με τα εργαλεία του. Και εκείνη ακριβώς τη μέρα έμεινε από μπουζί. Σκέφτηκα πως θα ήταν μια καλή ευκαιρία να τον μάθω μερικά πράγματα, κι έτσι αντί να του φτιάξουμε το μπουζί, τον αφήσαμε να περιμένει εκεί μέχρι να γυρίσουμε στο τέλος της βόλτας. Τελικά, η βόλτα ήταν πολύ μεγάλη και όταν τον ξαναβρήκαμε, καθόταν στην ίδια ακριβώς πέτρα για εννέα ώρες. Ας πούμε απλά ότι το παιδί δεν ξέχασε ποτέ ξανά να φέρει εργαλεία μαζί του. Μαζί με τα εργαλεία, θα πρέπει να κουβαλάς και φαγητό, ιδιαίτερα εάν είσαι αδύνατος όπως εγώ.”



    3. Να μην ελέγξεις την πίεση στα λάστιχα
    “Το να έχεις τις σωστές πιέσεις στα λάστιχά σου, είναι κάτι πολύ σπουδαίο στην οδήγηση στο χώμα. Όταν το έδαφος αρχίσει να γίνεται γλιστερό ή δύσκολο, τότε θα πρέπει να βγάλεις λίγο αέρα από τα λάστιχα. Όταν είμαι με ένα μεγάλο γκρουπ και κάποιος αδυνατεί να βγάλει μια ανηφόρα, τότε το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να βγάλω λίγο αέρα από τα λάστιχά του και να του προτείνω να δοκιμάσει ξανά. Και ποτέ δεν πρέπει να ξεκινάς μια βόλτα με λιγότερο αέρα από όσο πρέπει, γιατί κινδυνεύεις να σου σκάσει το λάστιχο.”



    4. Να χάσεις το γκρουπ σου
    “Μια φορά ένας φίλος χάθηκε από το γκρουπ μας. Προτού το καταλάβουμε είχε εξαφανιστεί. Μας πήρε τόσο πολύ να τον βρούμε, που όταν τελικά το καταφέραμε, τον πετύχαμε να κάθεται επάνω σε μια μπουλντόζα που είχε ξεμείνει στο βουνό. Ο ίδιος βλέπετε ήταν οδηγός σε τέτοια οχήματα. Για να γλιτώσει την υποθερμία, είχε καταφέρει να βάλει μπροστά την μπουλντόζα και καθόταν επάνω στο καπάκι του κινητήρα της για να ζεσταθεί.”
    Εάν ποτέ θελήσεις να φύγεις από το μονοπάτι, φρόντισε να το πεις σε κάποιον άλλο από το γκρουπ



    5. Να μην αφήσεις το κράνος σου κάτω σε λόφο
    “Αυτό το έχω δει αρκετές φορές. Κάποιος αφήνει το κράνος του κάτω στο χώμα, κι αυτό αρχίζει να κατρακυλά προς τα κάτω στον λόφο. Πρόσεξε πού το αφήνεις. Καλύτερα να το κρεμάσεις στο τιμόνι ή στο μαρσπιέ. Την πρώτη χρονιά που έτρεξα στο Romaniacs, ένας τύπος έφτασε στον τερματισμό χωρίς κράνος. Είχε γεμίσει με γρατζουνιές στο κεφάλι του. Όπως αποδείχτηκε, είχε τρέξει την μισή μέρα χωρίς κράνος. Το είχε αφήσει σε ένα λόφο και αυτό άρχισε να κατρακυλά προς τα κάτω. Δεν το βρήκε ποτέ.”

  2. #2
    6. Να μην κάνεις άλμα στο άγνωστο
    “Στο δάσος κοντά στο σπίτι μου, συνήθως σκάβουν μεγάλες τρύπες και μετά βάζουν το χώμα στην άλλη πλευρά, για να εμποδίσουν τα τζιπ να περάσουν. Σε πρώτη όψη, είναι λες και σου έχουν φτιάξει το τέλειο άλμα. Όταν ήμουν μικρός, πήρα φόρα κατευθείαν και πήδηξα ένα από αυτά τα άλματα, χωρίς να σκεφτώ τι μπορεί να βρίσκεται από πίσω. Καρφώθηκα στην άλλη πλευρά μαζί με το άμοιρο το XR100 μου. Πριν πηδήξεις κάτι τέτοιο, απλά σκέψου από πού μπορεί να προήλθε όλο αυτό το χώμα.”




    7. Να μην κοιτάς συνέχεια πίσω
    “Ένα κλασικό λάθος που κάνουν οι πρωτάρηδες, είναι στην έξοδο της στροφής να γυρνούν το κεφάλι πίσω για να βλέπουν το χώμα που πετούν καθώς η μοτοσυκλέτα γκαζώνει. Όλα καλά, μέχρι να βρεθούν αγκαλιά με το επόμενο δέντρο. Ό,τι βρίσκεται πίσω είναι παρελθόν. Κοίτα πάντα εμπρός.”




    8. Πάντα να λες σε κάποιον πού πηγαίνεις
    “Αυτός είναι ένας βασικός κανόνας της οδήγησης στο βουνό. Πάντα πρέπει να λες σε κάποιον πού θα πας. Πρέπει να του λες την περιοχή που θα βρίσκεσαι. Πρόσφατα οδηγούσα μόνος το τεράστιο KTM 1190 Adventure R μου, όταν κόλλησα ανάσκελα σε ένα αμμόλοφο. Ήταν ακριβώς η στιγμή που συνειδητοποιείς τι έχεις κάνει. Όταν βρίσκεσαι ολομόναχος και πρέπει να διαχειριστείς μια δύσκολη κατάσταση, χωρίς κανέναν να είναι κοντά σου, χωρίς κανείς να ξέρει πού είσαι και σαφώς χωρίς σήμα στο κινητό. Ευτυχώς ήξερα την τεχνική να βγάλω το μηχανάκι από εκεί. Αλλά εκείνη ακριβώς τη στιγμή σκέφτηκα πόσο ηλίθιος ήμουν.”





    9. Να μην οδηγείς με λάθος λάστιχα
    “Πάντα πρέπει να οδηγείς με τα κατάλληλα λάστιχα στις αντίστοιχες συνθήκες. Και να προσέχεις την φθορά στα λάστιχά σου. Δεν μπορείς να πας για bowling χωρίς τα ανάλογα παπούτσια, έτσι δεν είναι;”






    10. Να μην ξεχνάς ότι η οδήγηση είναι απόλαυση
    “Με το ride του dirt-bike υποτίθεται ότι περνάς καλά. Οι σημερινοί αναβάτες μπλέκουν το μυαλό τους προσπαθώντας να βρουν χορηγούς, προσπαθώντας να κερδίσουν και όλα τα σχετικά. Πρέπει να μην ξεχνάς για ποιο λόγο άρχισες να κάνεις ride. Οι νοσοκόμες στα επείγοντα δεν γουστάρουν τα μηχανάκια γιατί απλά δεν τα γουστάρουν. Αλλά έτσι είναι τα πράγματα και ένα σπασμένο χέρι καμιά φορά δεν θα φέρει το τέλος του κόσμου. Θυμάμαι ένα φιλαράκι που είχε έρθει εδώ κάτω για να τρέξει έναν αγώνα και έσπασε τον καρπό του κυριολεκτικά 200 μέτρα πριν τον τερματισμό. Πάντα λέει πως ο αγώνας εκείνος ήταν ο καλύτερος που είχε τρέξει τα τελευταία δύο χρόνια. Μπήκε στο αεροπλάνο για να γυρίσει σπίτι με γύψο στο χέρι αλλά κι ένα τεράστιο χαμόγελο.”

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    8. εφόσον ξερεις..
    (αλλα τότε είναι συγκεκριμένη αποστολή και όχι βόλτα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    9. Δεν θέλεις να ξέρεις τι παθαίνεις όταν πας να παίξεις bowling με άσχετα παπούτσια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    8. εφόσον ξερεις..
    (αλλα τότε είναι συγκεκριμένη αποστολή και όχι βόλτα..)
    Έτσι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    Νερο δεν πίνει;;
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7gibernau Προβολή μηνύματος
    Νερο δεν πίνει;;
    Μόνο αυτό που καίει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    11.. Ποτε μονος στο βουνο.... Εαν δεν εισαι μονος στο βουνο τα υπολοιπα 7 απο τα 10 διορθωνονται χαλαρα....

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 12:04
  2. Τι δεν πρέπει να ακούσει ποτέ ένας άνδρας....
    από SubZero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 14:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF