Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Κόλλησα το ίδιο μικρόβιο μετά από 15 χρόνια θεραπείας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2015
    Μηνύματα
    4

    Κόλλησα το ίδιο μικρόβιο μετά από 15 χρόνια θεραπείας

    Καλησπέρα στο forum. Τον τελευταίο καιρό τρώγομαι να γίνω μηχανόβιος και το αντικείμενο του πόθου είναι το tracer 700. Θα μου πείς βέβαια, τώρα το θυμήθηκες 30 χρονών??? Όμως το ζήτημα μηχανή δεν είναι καινούργιο μέσα μου, απλά νόμιζα οτι το είχα ξεχάσει. Ας πάρω τα πράγματα όμως από την αρχή (ξέρω ξέρω ήδη λέτε ωχχ)!
    Την πρώτη μου επαφή με δίτροχο την είχα στα δεκατρία με ένα Chally του παππού στο χωριό. Από την πρώτη στιγμή με μάγεψε η εμφάνισή του (με τελάρο πλαστικό πίσω) και η δύναμή του (35-40 χλμ τελική καθώς ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο). Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοκαίρι στο χωριό να βολτάρω όλη μέρα με τους φίλους στα βουνά και στα λαγκάδια, αφού ο δημόσιος δρόμος ήταν το φόβητρό μας ελέω αστυνομίας. Driftάραμε πάνω στα χόρτα, μαθαίναμε να κάνουμε σούζες, έπεσα καμιά 20αριά φορές και όλα ήταν τέλεια. Η ιστοριά αυτή συνεχίστηκε για 2 χρόνια μέχρι που...........
    Στα 15 πλέον εγώ, τελειώνει το σχολείο, μαζεύω πράγματα και ετοιμάζομαι να φύγω την επόμενη για χωριό. Όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα, στέλναμε μνμ με τον κολλητό από το χωριό για του θα πάμε βόλτα αύριο. 8 η ώρα το πρωί εγώ όρθιος κι έτοιμος να φύγω, πάω ξυπνάω την μάνα μου. Σήκω της λέω στις 9 φεύγει το τρένο, να με πάς στο σταθμό. Φτάνω στο χωριό ανυπόμονος να δώ το αντικείμενο του πόθου, ανοίγω την πόρτα της αποθήκης και πουθενά το εργαλείο. Ανεβαίνω τρέχοντας στο σπίτι να χαιρετήσω τους παππούδες και έξω από την πόρτα βλέπω ένα γυαλιστερό glx 50 με καλάθι άσπρο μπροστά. Ρε λέω μήπως??? Και όντως ο παππούς ήταν λεβεντιά. Το συναίσθημα που ένιωσα δύσκολα περιγράφεται... Όταν το οδήγησα πρώτη φορά ήταν λές κι οδηγούσα ΤΟ μηχανάκι. Μέσα σε μια μέρα έγινα ο βασιλιάς των 15χρονων του χωριού ( τα 18χρονα είχαν 100-125). Για τον επόμενο μήνα τρέχαμε στα βουνά και στα λαγκάδια, εγώ πάρκαρα γεμάτος καμάρι το εργαλείο μπροστά στο ξωκλήσι που αράζαμε και βέβαια ήμουν ο πιο γρήγορος στις ηλικίες u16. Όπως συμβαίνει πάντα όμως, είναι εύκολο να φτάσεις στην κορυφή, δύσκολο να κρατηθείς. Στα μέσα καλοκαιριού ένα γειτονόπουλο που μύριζε λαδίλα από πάνω ως κάτω, έδωσε το χρέπι jog και εμφανίστηκε με ολοκαίνουργιο crypton 105cc. Μέσα σε μια στιγμή αποκαθηλώθηκα, δεν ήξερα που να κρυφτώ, πηγαίναμε βόλτα και με πέρναγε από πάνω.... Πίκρα....
    Το επόμενο καλοκαίρι με δίπλωμα πλέον ( ο γείτονας ακόμα παράνομος λόγω κυβικών). Ο καιρός κύλησε όμορφα με πολλές βόλτες. Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν το σόκ μου την πρώτη φορά που κανονίσαμε να πάμε για μπάνιο(30 χλμ σύνολο). Τόσα χρόνια είχα μάθει να οδηγώ σε χωράφια και βουνά χωρίς κανόνες και μια φρίκη την έπαθα μέχρι να προσαρμοστώ.....
    Τα χρόνια πέρασαν και μετά τα 18 στράφηκα κυρίως στα αυτοκίνητα. Όταν ξεκίνησα τις σπουδές μου στην Αθήνα, πήρα ένα παπί 125 για να μετακινούμε για ένα χρόνο περίπου που πήρα αυτοκίνητο.
    Αργότερα που γύρισα στην πόλη μου και μέχρι σήμερα έχω ένα scooter 150cc, το οποίο πλέον νιώθω οτι δεν μου φτάνει. Είναι κάτι μέρες που με πιάνει να πάρω την μηχανή και να φύγω. Την περασμένη Κυριακή έκανα με το scooter 300χλμ σε ορεινό επαρχιακό δίκτυο και το καταευχαριστήθηκα.
    Το ζήτημα είναι αν είμαι έτοιμος να ανέβω σε τόσα κυβικά χωρίς κάτι ενδιάμεσο??? Οι απαιτήσεις μου είναι η καθημερινή ευχρηστία στην πόλη και ταξιδάκια με την συμβία. Με 2-3 άτομα που το συζήτησα με αποτρέπουν να πάω κατευθείαν σε αυτά τα κυβικά. Εμπειρία από μεγάλες μηχανές έχω ελάχιστη. Έχω κάνει σύνολο καμια 500αρια χλμ με cbr 600rr ξαδέρφου (πολύ χαλαρά, δεν έχω πιέσει καθόλου να δω αν μπορώ να τ κουμαντάρω) και περίπου 100 χλμ με gladius, το οποίο μου φάνηκε εξαιρετικά φιλικό.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Δεν ξέρω τι γράφεις, βαρέθηκα στην 1η πρόταση, μάλλον θες να πάρεις Tracer 700.

    Mια χαρά, κι αυτό και το ΜΤ07 είναι Entry level μηχανές.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι γράφεις, βαρέθηκα στην 1η πρόταση, μάλλον θες να πάρεις Tracer 700.


    Μια χαρά είναι το μοτεράκι του ΜΤ-07 για νέο οδηγό. Λίγος σεβασμός και προσοχή.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2015
    Μηνύματα
    4
    Δεν σε αδικώ που βαρέθηκες με το μελόδραμά μου....

  5. #5
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Δε θα έχεις κανένα θέμα πιστεύω. Βουρ στο ψαχνό. Ωραία ιστορία.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raptispan Προβολή μηνύματος
    Την περασμένη Κυριακή έκανα με το scooter 300χλμ σε ορεινό επαρχιακό δίκτυο και το καταευχαριστήθηκα.





    δωστε μια μηχανή στο παλικάρι, θα κάνει κιαλλα χλμ με το σκούτερ!!

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος



    δωστε μια μηχανή στο παλικάρι, θα κάνει κιαλλα χλμ με το σκούτερ!!
    Γνωριστε του τον Βρασίδα

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2015
    Μηνύματα
    4
    Shooter045 κατά κάποιο τρόπο ο Βρασίδας με ενέπνευσε. Διάβασα την προηγούμενη βδομάδα την ιστορία του και εντυπωσιαστηκα. Ξεκίνησα για μια μικρή βολτίτσα εδώ γύρω και κατέληξα να περάσω 3 νόμους (Φωκίδα, Βοιωτία κ Φθιώτιδα) και 3 βουνα (ελικωνα, Βαρδούσια κ Οίτη).

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Μια χαρα μηχανη ειναι tο Tracer και για τωρα και για αργοτερα.
    Οπως ειπαν και οι απο πανω λιγο προσοχη και σεβασμο θελει και θα το κατα-ευχαριστηθεις.

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raptispan Προβολή μηνύματος
    Shooter045 κατά κάποιο τρόπο ο Βρασίδας με ενέπνευσε. Διάβασα την προηγούμενη βδομάδα την ιστορία του και εντυπωσιαστηκα. Ξεκίνησα για μια μικρή βολτίτσα εδώ γύρω και κατέληξα να περάσω 3 νόμους (Φωκίδα, Βοιωτία κ Φθιώτιδα) και 3 βουνα (ελικωνα, Βαρδούσια κ Οίτη).
    Όρεξη θέλει
    Όχι κυβικά

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Όρεξη θέλει
    Όχι κυβικά
    και ηλικία ή έστω καλή φυσική κατάσταση
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εγω πηρα την πρωτη μου μηχανη περσυ..στα 29 μου δηλαδη..οποτε μην κολλωνεις. πηρα το καβασακι βερσυς 650..πολυ καλο για πρωτη μηχανη με 70 αλογακια που δεν τρομαζουν αλλα δεν ειναι και ψοφιμι σε καμια περιπτωση

  13. #13
    δες και το nc750x dct Honda σαν πρώτη μηχανή εχει πιο ήπιο χαρακτήρα από το tracer700 και αυτοματο σειριακό κιβωτιο νομίζω ότι σαν νέος στης μηχανές θα σου ταιριάξει γαντι , και μπορείς να κανεις τα πάντα μαζί του.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    go for it..

    μια χαρα ειναι το tracer 700 για την εμπειρια που εχεις...και το 900 να επαιρνες, παλι καλα θα ησουν...

  15. #15
    no replacement for displacement. ΚΑΘΕ φορά που καβαλάω κάτι μικρό, κάτι φταίει.

    53 είσαι, φαντάζομαι πως μυαλά έχεις πλέον.

    ακόμα γράφεις και δεν έχεις πάει ταμείο; τι 'στε σεις οι σχεδόν τρίτη ηλικία...
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 15/05/2017 στις 19:23. Αιτία: μύγες. βζζζζιιιιιιιιιιιιιινννννννννννννν

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετα απο 15 χρονια. ....
    από patelis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2006, 14:50
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 22:51
  3. Η λειτουργία στην Αγιά Σοφιά μετά από 466 χρόνια !!!!
    από efialtis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 13:58
  4. Ξανά οδηγός μετά από 25 χρόνια
    από interest στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 13:15
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF