Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Live track στα ταξιδια μας

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Εγω το χρησιμοποιω πιο πολυ για καταγραφη διαδρομης οπου μπορω μετα να την αποθηκευσω σε αρχειο και να την εχω σε σκληρο η να την αφησω κλειδωμενη στο λογαριασμο μου στο livetrack24. Με βοηθαει πολυ να μελεταω και να συνδεω τις διαδρομες μεταξυ τους στα επομενα ταξιδια.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Αρχικα μπαινουμε στην σελιδα livetrack24.
    Kανουμε εγγραφη εκει και εχουμε το λογαριασμο. Επειτα κανουμε download το application tracker για android h ios στο κινητο μας. Αφου ανοιξουμε το tracker παμε στις ρυθμισεις και του δινουμε το username και το password και του δηλωνουμε τον τυπο πχ μοτοσυκλετα. Επειτα ανοιγουμε το tracker και παταμε start και αυτο στελενει τα δεδομενα σε πραγματικο χρονο στην σελιδα LIVETRACK24. Χρειαζομαστε δεδομενα internet αλλα η καταναλωση σε mb ειναι πολυ μικρη. Επισης μπορουμε να κλειδωσουμε τα tracks μας και να ειναι ορατα μονο σε εμας. Δεν γινεται με οποιαδηποτε gps συσκευη παρα μονο με android ios η την συσκευη που πωλειται στην σελιδα livetrack24.

  3. #18
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ανούσιο και χωρίς λόγο....προσωπική άποψη πάντα αλλά..δε θέλω ρουφιανους στο κεφάλι μου ούτε να ξέρει ο καθένας που γυρνάω και πότε...αν θες να ξέρεις τη διαδρομή σου απλά σημείωσε τη σε ένα χάρτη...άσε που από τις τόσες φορές που θα χαθώ θα είναι ένα μπέρδεμα από κυκλακια και μπρος πίσω...
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Επειδή το έχω κοιτάξει πάντως, μου φαίνεται χρήσιμο για αυτούς που κάνουν ταξίδια μόνοι τους από άποψη ασφάλειας, να ξερουν οι δικοί σου άνθρωποι που βρίσκεσαι, ακόμα και για το εξωτερικό γιατί λέει ότι ξοδεύει 80kb την ώρα οπότε την παλεύεις ακόμα και με τις ακριβές χρεώσεις των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Για μενα παντως ειναι μεγαλη ευκολια οσον αφορα την καταγραφη των διαδρομων μου οπου μπορω στο τελος να τσεκαρω μεση ωριαια ταχυτητα,υψομετρικες διαφορες,χρονο καλυψης αποστασης,στασεις κτλ. Επισης βολευει στο να αποθηκευσουμε μια διαδρομη στο διαδυκτιο που αν θελουμε μπορουμε να την κανουμε κρυφη απο το κοινο και να μην χρειαζομαστε να εχουμε αρχειο σε σκληρο δισκο. Τελος για καλους φιλους οι οποιοι αν δεν μπορουν να μας ακολουθησουν στην βολτα μας βλεπουν live και νιωθουν εστω και λιγο οτι ειναι εκει μαζι μας... Επιλογη λοιπον αν θελει κανεις να ειναι ο ρουφιανος του το ολο συστημα.

    Ολη η διαδρομη εδω..




    H διαδρομή αφαιρέθηκε ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Πραγματικά πόσο σωστό θεωρείς το να βλέπει ο κάθε άσχετος που μένεις και να ξέρει τι μηχανάκια έχεις...
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 22/05/2017 στις 12:55.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ανούσιο και χωρίς λόγο....προσωπική άποψη πάντα αλλά..δε θέλω ρουφιανους στο κεφάλι μου ούτε να ξέρει ο καθένας που γυρνάω και πότε...αν θες να ξέρεις τη διαδρομή σου απλά σημείωσε τη σε ένα χάρτη...άσε που από τις τόσες φορές που θα χαθώ θα είναι ένα μπέρδεμα από κυκλακια και μπρος πίσω...
    Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι για σενα να σημειωνεις σε χαρτη την διαδρομη σου καθε φορα

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι για σενα να σημειωνεις σε χαρτη την διαδρομη σου καθε φορα
    Γιατί σε χάρτη;
    Τα κοινά GPS δεν μπορούν να καταγράψουν διαδρομή;

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Γιατί σε χάρτη;
    Τα κοινά GPS δεν μπορούν να καταγράψουν διαδρομή;
    το google maps ας πούμε, όχι. Υπήρχε το google my tracks αλλά για κάποιο λόγο καταργήθηκε.

    άλλες εφαρμογές gps ναι, όπως το Locus.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Δεν είμαι ειδικός στα GPS (μάλλον άσχετος είμαι), αλλά νομίζω υπάρχουν συσκευές, πχ κάποια Garmin, που καταγράφουν διαδρομή.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η επόμενη λύση για καταγραφή, μετά τον χάρτη, δεν είναι σώνει και καλά το livetrack και η δημοσιοποίηση (έστω και ελεγχόμενη). Υπάρχουν και prive λύσεις.

  10. #25
    Συζητάμε λύση "στο τηλέφωνο" που έχουμε αν όχι όλοι, οι περισσότεροι επάνω μας έτσι και αλλιώς. Υπάρχουν αυτό, το WikiLoc που κάποιος άλλος είχε ανεβάσει εδώ (ξεχνάω το σε ποιό νήμα) με παρόμοιες δυνατότητες καταγραφής/διαμοιρασμού. Και άλλα δηλαδή, αλλά δεν έχω λίστα με όλα, προφανώς.



    Σωστά λες ότι αρκετά ξεχωριστά GPS έχουν δυνατότητα καταγραφής και εξαγωγής διαδρομής.

  11. #26
    Tα περισσότερα dedicated gps έχουν καταγραφικό (track log).

    Για κινητά υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν. Τζάμπα.

    Rever η πιο πρόσφατη.

    Ακόμα και με google maps, έχεις πλέον τη δυνατότητα λάιβ καταγραφής της πορείας σου. Ενεργοποιείς την επιλογή my timeline (απο τις ρυθμίσεις) και έφυγες.

    Και δουλεύει μια χαρά. Έχω αρκετά λεπτομερές track απο διαδρομή μου.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και με google maps, έχεις πλέον τη δυνατότητα λάιβ καταγραφής της πορείας σου. Ενεργοποιείς την επιλογή my timeline (απο τις ρυθμίσεις) και έφυγες.

    Και δουλεύει μια χαρά. Έχω αρκετά λεπτομερές track απο διαδρομή μου.
    ωπ, ωραίος! Αυτό μου είχε διαφύγει, νόμιζα ότι κρατάει μόνο τις στάσεις σε χωριά. Από κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με άλλες εφαρμογές πως είναι; Στην πλοήγηση "καταπίνει" τα mAh χωρίς αύριο το άτιμο.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ωπ, ωραίος! Αυτό μου είχε διαφύγει, νόμιζα ότι κρατάει μόνο τις στάσεις σε χωριά. Από κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με άλλες εφαρμογές πως είναι; Στην πλοήγηση "καταπίνει" τα mAh χωρίς αύριο το άτιμο.
    Δεν ξέρω Γιάννη, το είχα στο πριζάκι οπότε δεν ...

    Μη ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία sharing γιατί θα δείχνεις δημόσια που είσαι (ακόμα και μετά την βόλτα )

  14. #29
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Αν σημείωνα καθε διαδρομη που κανω με τοσες φορες που χάνομαι θα χα ενα χαρτη τιγκα στη μουτζουρα.... εξάλλου εμενα μ αρεσει να χανομαι δεν εχω θεμα ουτε να περναω ξανα και ξανα απ τα ιδια μερη ειδικα αν εχει καλη ασφαλτο και καμια στροφη της προκοπης,ασε που πανω κατω θυμαμαι απο που πηγα και πως ηταν..θα το εβλεπα χρησιμο αν εκανα επαγγελματικα ταξιδια για να σημειώνω τυχων πιο ευκολες διαδρομές η καβατζες..απο κει και περα προσωπικά παντα too much trouble for no reason..
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ακούσατε για πρόβλημα στα tps μας; bandit 650
    από kostasbandit στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2018, 11:13
  2. Είμαστε σωστά παραδείγματα στα παιδιά μας?
    από GEORGE2311 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 13:02
  3. Και αερα στα πανια μας
    από Meni0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 14:41
  4. Και στα δικά μας
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 10:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF