Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Δίπλωμα στα 26

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vascular Προβολή μηνύματος
    Θέλω να μετακινούμε μέσα στην πόλη μου, μέχρι την δουλειά μου (20 χλμ.) και ίσως από ανατολική αττική μέχρι Πειραιά, αλλά πιο πολύ σε φάση βόλτας, όχι σαν να κάνω αγώνα να φτάσω γρήγορα. για ποσό έχω ένα θέμα για την ώρα, αλλά ευτυχώς δουλειά έχω και σιγά σιγά. κάπου 1500 ευρω λέω.
    Χμμμμμ..
    Αν στο μπάτζετ αυτό είναι και τα λεφτά για εξοπλισμό (κάνα 400ρι500ρι) τότε είσαι στο 1000ρικο..

    Και αρχίζει και δυσκολεύει..

    Μτχ Παπιά, μικρά σκούτερ καλό είναι να τα αποφύγεις.
    Μτχ μοτοσυκλέτες,σε αυτά τα λεφτά,θα θέλουν πολλά μαζέματα (άρα κι άλλα λεφτά).

    Αν έχεις σταθερή δουλειά,ίσως να κοίταζες ένα καινούργιο με καλό χρηματοδοτικό.

    Πχ το BMW 310

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2017
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Χμμμμμ..
    Αν στο μπάτζετ αυτό είναι και τα λεφτά για εξοπλισμό (κάνα 400ρι500ρι) τότε είσαι στο 1000ρικο..

    Και αρχίζει και δυσκολεύει..

    Μτχ Παπιά, μικρά σκούτερ καλό είναι να τα αποφύγεις.
    Μτχ μοτοσυκλέτες,σε αυτά τα λεφτά,θα θέλουν πολλά μαζέματα (άρα κι άλλα λεφτά).

    Αν έχεις σταθερή δουλειά,ίσως να κοίταζες ένα καινούργιο με καλό χρηματοδοτικό.

    Πχ το BMW 310
    μήπως μου βγει πολύ ακριβή η συντήρηση? φανταζομαι λογο μαρκας ολα θα ειναι λιγο τσιμπημενα. 600 το μηνα παιρνω, δεν με λες και μεγιστανα

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vascular Προβολή μηνύματος
    μήπως μου βγει πολύ ακριβή η συντήρηση? φανταζομαι λογο μαρκας ολα θα ειναι λιγο τσιμπημενα. 600 το μηνα παιρνω, δεν με λες και μεγιστανα
    Ναι, και δυστυχώς και στα μηχανάκια ισχύει ότι το φτηνό είναι ακριβό.

    Στο μπάτζετ αυτό ψάχνεις για μηχανάκια 10+ χρόνων.
    Θα πρέπει να είσαι ποοοοοοοοοοολυ τυχερός να βρεις μτχ μηχανάκι μικρών κυβικών και πολλών χρόνων που να είναι σε καλή κατάσταση.
    Ακόμα κι ένα τέτοιο όμως,θα έχει αυξημένες ανάγκες συντήρησης λόγω ηλικίας.
    Αν το έχεις με τα μαστορεματα,θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

    Ίσως,να έκανες λίγο υπομονή να μαζεύες λίγο παραπάνω μπάτζετ.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ναι, και δυστυχώς και στα μηχανάκια ισχύει ότι το φτηνό είναι ακριβό.

    Στο μπάτζετ αυτό ψάχνεις για μηχανάκια 10+ χρόνων.
    Θα πρέπει να είσαι ποοοοοοοοοοολυ τυχερός να βρεις μτχ μηχανάκι μικρών κυβικών και πολλών χρόνων που να είναι σε καλή κατάσταση.
    Ακόμα κι ένα τέτοιο όμως,θα έχει αυξημένες ανάγκες συντήρησης λόγω ηλικίας.
    Αν το έχεις με τα μαστορεματα,θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

    Ίσως,να έκανες λίγο υπομονή να μαζεύες λίγο παραπάνω μπάτζετ.
    10? 10 χρονών με τοσα λεφτα 250άρι στην καλυτερη παιρνεις

  5. #20
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλως ηρθες

    26 χρονων? αστα ρε μεγαλε δυσκολη ηλικια που να μαθεις να οδηγας τωρα. ειμαι 27 και παλευω χωρις αποτελεσμα

    στο μπατζετ που εχεις μπορεις να κοιταξεις για χτ600. επισης να υπολογιζεις πως θελεις 300-400ευρω ακομα για σωστο εξοπλισμο (κρανος-μπουφαν-γαντια).
    αν βαλεις και τιποτα μαζεματα που θα θελει το μηχανακι εχεις φτασει, ισως και ξεπερασει τα 2κ.
    αν δεν εχεις αυτα τα λεφτα, παρνεις παπι με 700-1000ε (τα υπολοιπα για εξοπλισμο), το κρατας 1-2 χρονια μαζευεις λεφτα, το πουλας και παιρνεις αλλο μηχανακι (τον εξοπλισμο θα τον εχεις ηδη)
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #21
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    καλως ηρθες

    26 χρονων? αστα ρε μεγαλε δυσκολη ηλικια που να μαθεις να οδηγας τωρα. ειμαι 27 και παλευω χωρις αποτελεσμα

    στο μπατζετ που εχεις μπορεις να κοιταξεις για χτ600. επισης να υπολογιζεις πως θελεις 300-400ευρω ακομα για σωστο εξοπλισμο (κρανος-μπουφαν-γαντια).
    αν βαλεις και τιποτα μαζεματα που θα θελει το μηχανακι εχεις φτασει, ισως και ξεπερασει τα 2κ.
    αν δεν εχεις αυτα τα λεφτα, παρνεις παπι με 700-1000ε (τα υπολοιπα για εξοπλισμο), το κρατας 1-2 χρονια μαζευεις λεφτα, το πουλας και παιρνεις αλλο μηχανακι (τον εξοπλισμο θα τον εχεις ηδη)
    Συμφωνω 100% για το ΧΤ. 4 χρονια δεν εχει ζητησει ουτε € παραπανω απο τη συντηρηση και δε φαινεται οτι θα ζητησει κατι. Αλλα πρεπει να εισαι και τυχερος να βρεις καποιο που να αξιζει και να εχει συντηρηθει σωστα. Τα 600 κυβικα δε πρεπει να σε φοβισουν αφου ειναι πολυ ηρεμο και ευκολο για νεο οδηγο.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2017
    Μηνύματα
    19
    CBF 250. Στα αρνητικά του (για μένα), ακριβά -σχετικά- ανταλλακτικά, το πίσω ταμπούρο (και όχι δισκόφρενο) και το στάντ (δεν έχει διπλό). Στα θετικά: οικονομία, σταθερότητα (με λάστιχα της προκοπής), άνετο στην οδήγηση...

    Αα..στα αρνητικά ίσως να έβαζα οτι δεν βρίσκεις έυκολα καλοσυντηρημένο. (Έψαχνα 2μιση μήνες)!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Δίπλωμα στα 18!
    από KOSTASP95 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2013, 15:45
  2. Ζημιά στα 26.000κμ
    από zvailakis στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2010, 14:03
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2008, 02:28
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 11:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 09:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF