Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αφαίρεση σημαδιών

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2017
    Μηνύματα
    19

    Post Αφαίρεση σημαδιών

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
    Φροντίζω να προσέχω το δίκυκλο μου, όμως εδώ και κάποιες εβδομάδες έχουν εμφανιστεί έντονα σημάδια υγρών. Η προέλευση τους άγνωστη, καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να έχω ρίξει εγώ κάτι επάνω. Έχω ήδη δοκιμάσει τρίψιμο με μαλακό πανί καθώς και πανί με βενζίνη, δεν έκαναν όμως τίποτα. Σας επισυνάπτω και δυο φωτογραφίες, προς βοήθεια και όποιος έχει να προτείνει οτιδήποτε θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο!
    Καλώς σας βρήκα και πάλι!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image1.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	382646

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image2.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	382647

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    αν ειναι κατι καυστικο που επεσε πανω και εμεινε δεν μπορεις να κανεις κατι
    αν ειναι κατι που εχει κολλησει μπορεις να δοκιμασεις τοπικα με μωρομαντηλο η με WD40
    επισης με σουαζ αλλα χωρις να μεινει ωρα πανω
    αν εχει αλλοιωθει το χρωμα πας για βαψιμο

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    OXI σουαζ..η μαλακια εγινε η απο υγρα φρενων η απο το πλυντηριο που το πας που καθαριζει με καυστικο ''σαπουνι'' και του πεταξε τα ματια εξω.το χω δει σε φιλου και οταν πηγαμε και μυρισα το υγρο που καθαριζε επαθα σοκ μυριζε σαν σουαζ αλλα πολυ χειροτερα(το οποιο ειναι για μαρμαρα και degreaser για πολυ μακα τιποτε αλλο).αυτα τα δυο ειναι τα πιθανα σεναρια με επικρατεστερο το δευτερο μιας και υγρα φρενων εκει ειναι περιεργο πολυ..επισης βενζινη σε βαμενες επιφανειες ποτεεεε..το πιο πιθανο ειναι πας για βαψιμο εκτος αν πας σε κανενα που γυαλιζει αυτοκινητα και εχει καμια αλοιφη θαυματουργη...
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    OXI σουαζ..η μαλακια εγινε η απο υγρα φρενων η απο το πλυντηριο που το πας που καθαριζει με καυστικο ''σαπουνι'' και του πεταξε τα ματια εξω.το χω δει σε φιλου και οταν πηγαμε και μυρισα το υγρο που καθαριζε επαθα σοκ μυριζε σαν σουαζ αλλα πολυ χειροτερα(το οποιο ειναι για μαρμαρα και degreaser για πολυ μακα τιποτε αλλο).αυτα τα δυο ειναι τα πιθανα σεναρια με επικρατεστερο το δευτερο μιας και υγρα φρενων εκει ειναι περιεργο πολυ..επισης βενζινη σε βαμενες επιφανειες ποτεεεε..το πιο πιθανο ειναι πας για βαψιμο εκτος αν πας σε κανενα που γυαλιζει αυτοκινητα και εχει καμια αλοιφη θαυματουργη...
    Απο την μια τα υγρά του πλυντηρίου, πράγματι μου έχουν κάνει "καταστροφές" (βλ: θάμπωμα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ φαναριού στο αυτοκίνητο). Εκείνο το σημείο (καπάκι) δεν νομίζω να έχει χρώμα...Είναι μάλλον το χρώμα του υλικού.

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Αλλαξε πλυντηριο χτες κιολας και ναι ειναι βαμενα ολα τα καπακια και στο χει χαλασει το πλυντηριο αφου την εχεις ξαναπαθει..βαζει φτηνο καυστικο ''σαπουνι'' για οικονομια και κανει ζημια..
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αλλαξε πλυντηριο χτες κιολας και ναι ειναι βαμενα ολα τα καπακια και στο χει χαλασει το πλυντηριο αφου την εχεις ξαναπαθει..βαζει φτηνο καυστικο ''σαπουνι'' για οικονομια και κανει ζημια..
    Θενξ! Ναι, πλέον προτιμώ να "ταλαιπωρηθώ" λίγο παραπάνω...Αν παρόλα αυτά βρω κάτι που με βοήθησε, θα το ποστάρω!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    νομίζω...δεν θα κάνει δουλειά...για ότι δεν καθαρίζει... βάζω παραφινέλαιο (1,50€ κοστίζει απο το σουπερ μάρκετ). ρίξε σε πανάκι , τριψε το και αν καθαρίσει καλώς. Αν όχι.. κράτα το παραφινέλαιο για την ζάντα!!

    μετά απο πέρασμα με παραφινέλαιο , πλύνε το με σαπουνάδα (δεν κάνει κακό αλλά θα κολλάνε σκόνες αμα δεν το πλύνεις)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αυτα τα καπακια μαγνησιου της honda ειναι ευαισθητα...αλλα και τα πλυντηρια με τα υπερκαθαριστικα τυπου swaz το ξεφτιλιζουν στο βωμο της ταχυτητας και του αποτελεσματος...

    πρεπει να ειναι ζημια του πληντυριου που εριξε αυτη την μ@λακια πανω και δεν το ξεπλυνε καλα ή δεν το σκουπισε...
    ακριβως ιδια drops εχω στο καπακι του xr ηταν απο τον προηγουμενο που το πηγε σε πλυντηριο και του εριξαν swaz...
    δες τις φωτο στην υπογραφη μου...στην αγγελικα πωλησης...

    δεν φευγουν με τιποτα...μην προσπαθεις αδικα...θα μεινει ετσι...εκτος αν βγει, τριφτει και ξαναβαφτει....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.300
    Για εμένα πρέπει να πας σε κάποιον detailer, όχι τόσο για την επισκευή της ζημιάς, αλλά για το know how ώστε να βρεις την ''ταυτότητα'' της ζημιάς και μετά, βλέποντας και κάνοντας (ανάλογα το τι θα ακούσεις, πράττεις).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    το σουαζ δουλευει μια χαρα αν το ψεκασεις σε δυσπροσιτα σημεια με μουργα δεν το αφησεις πολλη ωρα και μετα το ξεβγαλεις καλα
    φυσικα διαλυμενο σε νερο

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το σουαζ δουλευει μια χαρα αν το ψεκασεις σε δυσπροσιτα σημεια με μουργα δεν το αφησεις πολλη ωρα και μετα το ξεβγαλεις καλα
    φυσικα διαλυμενο σε νερο
    To σουαζ το εχω δουλεψει λογο δουλειας πολυ..το σουαζ αν δεν ειναι φουλ αραιωμένο με νερο κανει ζημια στα παντα αν δεν ξεπλυθει αμεσα και καλα..αν κατσει σε τσιμουχες λαστιχακια χρωμα βερνίκι ακομα και πλαστικο κανει ζημια και ο καθενας το δουλευει με δικη του ευθηνη..ειναι λεω παλι φτιαγμενο σαν καθαριστικο για πλακακια και μαρμαρα..το οτι ο κλασσικος ελληναρας τα ξερω ολα το δουλευει παντου ειναι αλλη ιστορια..αν θες να σου δειξω τι εχει κανει σε gelcoat μετα απο κανα χρονο που έπλεναν το σκαφος με αυτο να καταλαβεις και παντα αραιωμενο με νερο εε και ξέπλυμα μετα..σε υλικο που υποτίθεται αντεχει ηλιο φουλ και αλατι απ τη θαλασσα...μη χρησιμοποιείτε οτι κανει γρηγορη δουλεια απλα και μονο επειδη δουλευει..υπαρχουν degreaser φτιαγμενα για αυτη τη δουλεια και φυσικα το κλασσικο παραφινέλαιο που κανει θαυματα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    προσωπικα το δοκιμασα προσεκτικα γιατι επανω στο μπουκαλι γρφει οτι κανει για τα παντα ακομα και για ρουχα
    δεν εριξα σε πλαστικα σελα καλυμα τεποζιτου οργανα χειριστηρια και γενικα εκει που δεν υπηρχε βαρια βρωμα

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Εγω το λεω και οποιος θελει προσεχει..καλο ειναι να το αποφύγεις απο κει και περα ο καθενας πράττει οπως πιστευει..δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι καθαριστικο σπιτιου οπως λεει επανω και κανει για ολες τι επιφάνειες σπιτιου(μπανια δαπεδα πλακακια νιπτήρες κλπ κλπ)..το εχω στο μαγαζι και το πουλαω και το δινω μονο για συγκεκριμενες δουλειες..πελατης εκανε το λαθος και το εβαλε 2 φορες σε δερματινη που υποτίθεται κανει.......περαστικα του αλλαξε ολα τα καλύμματα στα καθίσματα μετα απο 2 μηνες..και μαλιστα οταν το εβαλε ελεγε κανει θαυματα και ειναι το καλυτερο και τα εκανε καινουρια..εεε...μετα έκλαιγε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    Ειχε ενας φιλος παρομοιο προβλημε με σημαδιαν στο μοτερ απο απορρυπαντικο πλυντηριου αυτοκινητου.
    Ειχανε μεινει κηλιδες , και δεν εφευγαν με τιποτα αν και ειχε δοκιμασει τα παντα.
    Το εφερε σε μενα και του το καθαρισα σε δευπτερολεπτα με ενα σαπουνι που ειχα απο Γερμανια.
    Αν δεν μπορεσεις να λυσεις το προβλημα σου, στειλε μου μυνημα για να σου στειλω.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2017
    Μηνύματα
    19
    Καλησπέρα(-μέρα) σε όλους. Το σουάζ το γνωρίζω, μιας και το χρησιμοποιούν στην δουλειά μου, στον καθαρισμό των χώρων εργασίας (εννοείται αραιωμένο). Έχω να πω οτι και μόνο στην οσμή, προκαλεί μια δυσφορία. Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για σουαζ στο πλυντήριο, αλλά ίσως για αντίστοιχο "καυστικό". Παραφινέλαιο δεν δοκίμασα ακόμη, γιατί είχα μια φοβία (μήπως προκαλέσει περαιτέρω προβλήματα-όχι μόνο εμφανισιακά). Δειλά δειλά θα δοκιμάσω τα παραπάνω, και αν φτάσω στο αποτέλεσμα που επιθυμώ, θα ενημερωθείτε με φωτός. Συμφωνώ με Panos & Teos

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αφαίρεση αυτοκολλήτων
    από Cpt. Haddock στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2020, 20:14
  2. Αφαιρεση εντομων?
    από nickmonstro στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 19:55
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:14
  4. Αφαίρεση σιγαστήρα από Gsxr600 K4
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 13:53
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF