Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Γιατι το επιλεγουμε;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Δεν εχω ιδεα γιατι και δεν μπορω να το εξηγησω. Απλα οσο με θυμαμαι παντα μου αρεσαν τα διτροχα. Ολα ομως. και με εκαναν χαρουμενο.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #17
    αγχολυτικό.

    η επικινδυνότητα είναι αυτή που σε κάνει να συγκεντρώνεσαι 100% στο πως καβαλάς και αφήνεις πίσω τα πάντα.

    spirited riding φάση. ή πίστα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δεν το επιλέγουμε

    Γεννιόμαστε με αυτό
    μεχρι τα 28 μου ηταν παντελως αδιαφορες...ακομα και στα 26 που εβγαλα το διπλωμα και καβαλησα μεγαλη μηχανη και εμαθα επισης αδιαφορες...στα 29 μου μια μερα λεω θελω μηχανη..χωρις λογο και αιτια...δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες λοιπον. παρολα αυτα τη γουσταρω φουλ και ανυπομονω να καβαλησω με παρεα να παμε βολτες οι εκδρομες και να μαλακιστουμε οπως ολοι μας στο δρομο να το παιξουμε παρανομοι κτλ. τωρα αν υποσυνειδητα το ειχα παντα μεσα μου δεν ξερω. με τα αυτοκινητα ειχα και εχω τρελα ακομα...τι να πω δεν ξερω

  4. #19
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    ........ Ολα ομως. και με εκαναν χαρουμενο.
    Το αυτό

  5. #20
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αν ζούσα σε βουνό με μονοπάτια δίπλα από ρυάκια και λιμνούλες όπου θα λούζονταν ξώβυζες Νύμφες θα πήγαινα με τα πόδια ή με άλογο. Ζω σε πόλη και δεν μπορώ να σκεφτώ πιο πρακτικό και διασκεδαστικό μέσο μετακίνησης.

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δεν το επιλέγουμε

    Γεννιόμαστε με αυτό
    Ακριβώς όπως το λέει ο κύριος. Δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτόν μου ν θέλει να καβαλήσει κάτι άλλο. Βέβαια πέρασα και από την φάση του αυτοκινήτου, του γρήγορου του τούμπανου αλλά ευτυχώς ήταν περαστικό και ήταν παράλληλο με τη μηχανή. Δεν θυμάμαι καμία εποχή στην ζωή μου από τότε που πήρα το πρώτο μου μηχανάκι να μην καβαλάω ή να μένω χωρίς.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #22
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Ομολογώ οτι το έχω σκεφτεί αρκετά!
    Πρώτα-πρώτα δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με αίσθηση ελευθερίας. Απεναντίας η μοτο σε δεσμεύει με έναν σωρό τρόπους. Δεν μπορείς να χαλαρώσεις την προσοχή και την εγρήγορσή σου. Δεν μπορεις να τρώς το σαντουιτάκι σου όσο οδηγείς, ούτε να κουβαλάς το μισό σπίτι σε ανέσεις, ούτε προστατεύεσαι από τα στοιχεία, άσε που άμα θες να την παρκάρεις κάπου πρέπει να κουβαλάς μπόλικα κιλά σιδερικού. Δεν μπορείς να χαμηλώσεις το κάθισμα και να πάρεις έναν υπνάκο κλεφτά στη σκιά κάποιου δέντρου, δεν το ένα, δεν το άλλο. Ταλαιπωρία σκέτη. Το αμάξι παρέχει πολλαπλάσιο βαθμό ελευθερίας.

    Αυτό που ειπώθηκε για «χαρά», ΟΚ, μάλιστα. Αλλά πάλι δεν λέει σε ΤΙ οφείλεται αυτή η χαρα.

    Γνώμη μου είναι οτι η μοτο μας φέρνει σε μια κατάσταση κάπως «ζεν» οπού κατανοουμε διάφορους νόμους της φύσης που δεν είχαμε αντιληφθεί προηγουμένως. Νόμους ισοροπίας, νόμους περιστροφικής αδράνειας, κλπ, όχι με τον θεωρητικό τρόπο που θα τους διαβάζαμε σε ένα βιβλία, αλλά αληθινά, με σώμα μας και τις αισθήσεις μας. Αυτή, νομίζω, η αποκάλυψη ενός "νέου θαυμαστού κόσμου", μιας πραγματικότητας που δεν είχαμε προηγουμένως αντιληφθει, προκαλεί την χαρά που νοιώθουμε. Και η υπενθύμησή της, κάθε φορά που ίσως έχουμε καταποντιστεί από την καθημερινότητα, είναι ο λόγος που πάντα ξαναγεννιέται το χαμόγελο, άσχετα αν καβαλάς για μυριοστή φορα.

    Την πιο σωστή κουβέντα νομίζω οτι είπε ο sniper - "γιατί δεν μπορούμε να πετάμε". Η πτήση είναι η άλλη δραστηριότητα που αποκαλύπτει άμεσα επίσης έναν διαφορετικό φυσικό κόσμο, και δίνει εκείνο το χαμόγελο, τολμώ να πώ, πιο πλατύ κι από την μηχανή.

    Όσο για αυτήν την «ελευθερία» που λέμε, ίσως να ισχύει αυτό που λέγαν οι παλιοί μυστικιστές, οτι μόνο μέσα στην αυστηρή δέσμευση βρίσκεται η αληθινή ελευθερία.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 24/05/2017 στις 00:29. Αιτία: ωρφογραφυα
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  8. #23
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Ομολογώ οτι το έχω σκεφτεί αρκετά!
    Πρώτα-πρώτα δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με αίσθηση ελευθερίας. Απεναντίας η μοτο σε δεσμεύει με έναν σωρό τρόπους. Δεν μπορείς να χαλαρώσεις την προσοχή και την εγρήγορσή σου. Δεν μπορεις να τρώς το σαντουιτάκι σου όσο οδηγείς, ούτε να κουβαλάς το μισό σπίτι σε ανέσεις, ούτε προστατεύεσαι από τα στοιχεία, άσε που άμα θες να την παρκάρεις κάπου πρέπει να κουβαλάς μπόλικα κιλά σιδερικού. Δεν μπορείς να χαμηλώσεις το κάθισμα και να πάρεις έναν υπνάκο κλεφτά στη σκιά κάποιου δέντρου, δεν το ένα, δεν το άλλο. Ταλαιπωρία σκέτη. Το αμάξι παρέχει πολλαπλάσιο βαθμό ελευθερίας.

    Αυτό που ειπώθηκε για «χαρά», ΟΚ, μάλιστα. Αλλά πάλι δεν λέει σε ΤΙ οφείλεται αυτή η χαρα.

    Γνώμη μου είναι οτι η μοτο μας φέρνει σε μια κατάσταση κάπως «ζεν» οπού κατανοουμε διάφορους νόμους της φύσης που δεν είχαμε αντιληφθεί προηγουμένως. Νόμους ισοροπίας, νόμους περιστροφικής αδράνειας, κλπ, όχι με τον θεωρητικό τρόπο που θα τους διαβάζαμε σε ένα βιβλία, αλλά αληθινά, με σώμα μας και τις αισθήσης μας. Αυτή, νομίζω, η αποκάλυψη ενός "νέου θαυμαστού κόσμου", μιας πραγματικότητας που δεν είχαμε προηγουμένως αντιληφθει, προκαλεί την χαρά που νοιώθουμε. Και η υπενθύμησή της, κάθε φορά που ίσως έχουμε καταποντιστεί από την καθημερινότητα, είναι ο λόγος που πάντα ξαναγεννιέται το χαμόγελο, άσχετα αν καβαλάς για μυριοστή φορα.

    Την πιο σωστή κουβέντα νομίζω οτι είπε ο sniper - "γιατί δεν μπορούμε να πετάμε". Η πτήση είναι η άλλη δραστηριότητα που αποκαλύπτει άμεσα επίσης έναν διαφορετικό φυσικό κόσμο, και δίνει εκείνο το χαμόγελο, τολμώ να πώ, πιο πλατύ κι από την μηχανή.

    Όσο για αυτήν την «ελευθερία» που λέμε, ίσως να ισχύει αυτό που λέγαν οι παλιοί μυστικιστές, οτι μόνο μέσα στην αυστηρή δέσμευση βρίσκεται η αληθινή ελευθερία.
    Άλλος pipe μας βρήκε. .....



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #24
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Άλλος pipe μας βρήκε. .....



    Καλά, είμαι σίγουρος οτι στα ως άνω υπάρχουν και εξαιρέσεις!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	83e065ee0911f6d3e0468f27f088dc7c.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	382720



    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  10. #25
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Μπάη δη γουέη, για τον κίνδυνο, καταλαβαίνω πώς το λέτε, αλλά αν ήταν ΜΟΝΟ ο κίνδυνος θα είχαμε για χόμπυ τουρισμό στην Συρία.
    Υπάρχει και κάποια άλλη αμοιβή, σίγουρα.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Γιατι ....................................................................ετσι μας αρεσει.
    Γιατι ....................................................................ετσι μας γουσταρει.
    Γιατι.....................................................................μπορουμε.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Ξεκίνησε κυρίως λόγω πρακτικότητας, με μια δόση αντιδραστικότητας, αλλά πλέον καβαλάω αποκλειστικά για την απόλαυση της οδήγησης.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Μπάη δη γουέη, για τον κίνδυνο, καταλαβαίνω πώς το λέτε, αλλά αν ήταν ΜΟΝΟ ο κίνδυνος θα είχαμε για χόμπυ τουρισμό στην Συρία.
    Υπάρχει και κάποια άλλη αμοιβή, σίγουρα.
    Δεν έχεις φάει από καντίνα εθνικής μου φαίνεται. .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Γιατι ....................................................................ετσι μας αρεσει.
    Γιατι ....................................................................ετσι μας γουσταρει.
    Γιατι.....................................................................μπορουμε.
    Αυτο.
    Και γιατι δεν ακουω την συνοδηγο (μπονους)
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Μπάη δη γουέη, για τον κίνδυνο, καταλαβαίνω πώς το λέτε, αλλά αν ήταν ΜΟΝΟ ο κίνδυνος θα είχαμε για χόμπυ τουρισμό στην Συρία.
    Υπάρχει και κάποια άλλη αμοιβή, σίγουρα.
    επειδή εγώ ανέφερα τον κίνδυνο και την συγκέντρωση που αυτός προκαλεί .είναι καθαρά η προσωπική μου αιτιολόγηση ,αυτό που με κάνει να θέλω να καβαλάω. υπάρχουν χίλιοι-δυο άλλοι λόγοι για τους οποίους κάποιος θέλει να καβαλάει. είμαστε όλοι διαφορετικοί.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?
    από nkmosch στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 11:10
  2. γιατι το πεταξανε??
    από road spirit στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 17:06
  3. Γιατί το basket είναι "υγιέστερο" σήμερα απο το ποδόσφαιρο
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 14:35
  4. όλοι μέλη , γιατί το μαγαζί θα πέσει "όξω"...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 07:23
  5. Γιατι Το Sex Ειναι Μια Αλλη Ιστορια...
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF