Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: Γιατι το επιλεγουμε;

  1. #46
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Στη μηχανή βρήκα ένα χώρο να τα βρίσκω με τον εαυτό μου, να βάζω το μυαλο μου σε τάξη, να χάνομαι στις σκέψεις μου οταν νιώθω οτι θελω να το κανω.. Είναι γκόμενά που δε με ζαλίζει με πολλά και ξέρω πως να τη φροντίζω.. Οτι σε κάνει να χαμογελάς, γίνεται επιλογή σου.. Δεν εχει σημασία αν παω με 30 ή με 300, αν είμαι σε πίστα ή στα στενά της Αθήνας.. Η μηχανή για μένα ήταν ανάγκη εσωτερική και πλέον ένα κομμάτι του εαυτου μου.. Οχι αναπόσπαστο, αλλα σημαντικό.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #47
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Γενικα,σου παρέχει απλόχερα ανασφάλεια αλλά και προσωπική ευθύνη της ζωής σου με αντάλλαγμα την άμεση επαφή με την φύση και την ικανοποίηση ότι ο άνθρωπος τιθασεύσει την μηχανή.

    Όλα αυτά λείπουν από τον σύγχρονο ανθρωπο.
    Ναι για!
    Λίγο τόχεις;
    Και γιατί «ψευδαίσθηση»;

    Πάντως, χώρια το obvious οτι είμαστε όλοι διαφορετικοί, νομίζω οτι κάτι κοινό υπάρχει, κάτι που θα έχει και ο πιο έμπειρος και ικανός αγωνιζόμενος αλλά και ο πιο άσχετος αλλά ενθουσιώδης νουμπάς.



    ====


    Και αν μου συγχωρεθεί λίγο «ποίηση» ακόμα:
    Με την μοτοσυκλέτα το αόρατο γίνεται χειροπιαστό. Ανακαλύπτεις πώς σε ξεγέλαγαν τα μάτια σου. Πχ, αν δεις σε μια φωτό μηχανή να πλαγιάζει, ιδίως αν δεν ξέρεις, λες - μα δεν μπορεί, θα πέσει! Όταν το κάνεις, όμως, σου αποκαλύπτεται μια δυναμική ισοροπία που δεν είχες αντιληφθεί προηγουμένως. Με το ίδιο σκεπτικό, το αδύνατο γίνεται ξαφνικά εφικτό, μπαίνεις στο «κόλπο», μπαίνεις μέσα στον μαγικό κλοιό - μαθαίνεις να εμπιστεύεσαι, νέες, μέχρι τώρα άγνωστες δυνάμεις και ροές. Ε, είναι να μην μαγευτείς κι εσύ;

    Απο κει και πέρα, μιας και έμαθες να ζωγραφίζεις (τα βασικά) δική σου υπόθεση κατά πόσο θέλεις να γινείς Πικάσο. Δεν είναι ούτε τα ταλέντα ούτε οι ευκαρίες ίδιες. Μερικοί είμαστε πανευτυχείς απλά να μουτζουρώνουμε λίγες κόλλες.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 24/05/2017 στις 02:45.

  3. #48
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    'For those who understand, no explanation is needed. For those who do not understand, no explanation is possible.'
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #49
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Δεν υπαρχει το ''γιατι το επιλεγουμε''...
    Απλα, δεν μπορουμε χωρις αυτο...Ειναι κατι που μας κανει να χαιρομαστε και να ειμαστε καλα...ειναι η αισθηση της ελευθεριας...
    Ειναι ''η εξοδος διαφυγης'' απο τα καθημερινα μας προβληματα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν μπορούμε να πετάμε.
    Ποιος το λέει;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1495606876813-121731966.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	91,0 KB 
ID:	382735
    Travel, Grow, Share

  6. #51
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Ποιος το λέει;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1495606876813-121731966.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	91,0 KB 
ID:	382735
    Και γκοοοοοοοολλλλλλλλ! !!!!!!!!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #52
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ας σοβαρευτουμε και λιγο.....ελα....ελααα..πειτεεε το......

    .
    .
    .
    .μη ντρεπεστε μια παρεα ειμαστε.....
    .

    ..
    ..
    .
    .
    .
    Ολοι πηραμε μηχανακια για τα γκομενακια να ουμμμ!!
    Αλητης μηχανοβιος ροδα τσαντα και κοπανα και πουλ μουρ, πρα πρα ,παντηλικια εξω απο το καφεκλαμπ και παει λεγοντας
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Αν ελεγα οτι καποιος πλησιασε την λογικη του προβληματισμου μου θα ελεγα οτι ειναι μαλλον ο Δεινοσαυρος.

    Προφανως και μπορουμε, προφανως και μας αρεσει αλλα τι ειναι αυτο που μας δινει αυτη την ευχαριστηση; Καποιος ειπε ο κινδυνος. Ποιος κινδυνος; Και γιατι μας αρεσει να κινδυνευουμε; Πολυ περισσοτερο οταν βλεπουμε γυρω μας και τα κακα αποτελεσματα του κινδυνου! Καποιος ισως ελεγε οτι ειναι θεμα αδρεναλινης. Αν ηταν αδρεναλινη μπαιναμε σε ενα ρολερ κοστερ, μας εφτανε την αδρεναλινη στο ταβανι και στο τελος πηγαιναμε σπιτι μας. Αλλα οχι. Εκει. Εμεις επιμενουμε να καβαλαμε!!! Ποιο ενστικτο μας ικανοποιουμε; Τι ειδους ευχη και καταρα μας κατατρεχει; Και απο που προεκυψε;
    Καλοδεχουμενες οι απαντησεις ολων αλλα μαλλον δεν εγινε κατανοητη η ερωτηση αρχικα.
    Να σου πω, όταν είδα το θέμα στην αρχή είπα τον πιάσαν μοναξιές τον trooper εκεί στην αραπιά και ξεκίνησε τα μελιστάλακτα. Αλλά αυτό που λες δίνει ένα διαφορετικό ενδιαφέρον στην κουβέντα.

    Κατ' αρχήν υπάρχει η δουλειά του συμπαθούς κηρίου με το δύσκολο όνομα, Michael Csikszentmihalyi σχετικά με την κατάσταση Flow. Υποθέτω πως λόγο της επαφής σου με τον αθλητισμό το γνωρίζεις ήδη.
    Για όποιον δεν γνωρίζει, όταν κάποιος μπαίνει σε κατάσταση Flow ουσιαστικά γίνετε ένα με το αντικείμενο που ασχολείται. Η αίσθηση του χρόνου, καθώς και η αίσθηση του εαυτού χάνονται, και το άτομο λαμβάνει μια τεράστια ικανοποίηση από την χρήση μιας δεξιότητας, Skill.
    Για να συμβεί αυτό υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. Κατ' αρχήν η ίδια η δραστηριότητα, στην προκειμένη η οδήγηση μοτοσυκλέτας. Έπειτα πρέπει να υπάρχει πρόκληση. Δεν μπαίνεις σε Flow κάνοντας χαλαρή βόλτα, αλλά ούτε και όταν πιέζεις σε σημείο που να φοβάσαι και να αγχώνεσαι. Αυτό που σε βάζει σε Flow είναι η αίσθηση του ελέγχου σε μια δραστηριότητα που προκαλεί τις ικανότητές σου.

    Η οδήγηση μοτοσυκλέτας έχει όλες τις προϋποθέσεις για μια να μπει κάποιος σε κατάσταση Flow. Αλλά αυτό πάλι εξηγεί ένα μέρος τους θέματος γιατί δεν μπαίνουν όλοι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας σε αυτήν την κατάσταση. Και ακόμη και αυτοί που μπαίνουν σε Flow δεν τους συμβαίνει σε κάθε τους βόλτα.

    Μου άρεσε αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω για την κίνηση σε 3 άξονες. Δεν το έχω ψάξει, δείχνει ενδιαφέρον.

    Υπάρχει και η θεωρία του Selingman περί ευτυχίας, αλλά θα μπω αργότερα να έχω χρόνο.
    Travel, Grow, Share

  9. #54
    πιστευω οτι αυτη με επελεξε,ξεκινησε απο αγαπη και εγινε και εργαλειο δουλειας
    Lost on purpose..again

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Yπάρχει και μιά άλλη οπτική, τις μηχανές τις καβαλάμε γιατί είμαστε άνθρωποι, οι άνθρωποι κάποτε κινδύνευαν καθημερινά να εξασφαλίσουν την τροφή τους, πάλευαν για την στέγη τους, πάλευαν για το "ζευγάρωμα" τους, πάλευαν καθημερινά για να κρατηθούν στην ζωή και πάντα εκτεθειμένοι στην φύση, όλα αυτά είναι γραμμένα στο DNA μας.
    "Εχετε αναρωτηθεί γιατί μας αρέσει το δάσος; η φύση; τα ποτάμια; ή νοιώθουμε αποστροφή και φόβο στην θέα ενός πχ φιδιού;και ας είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε φίδι ζωντανά;
    γιατί είναι γραμμένο στο DNA μας.
    Προσωπικά δεν βλέπω καμμία άλλη καθημερινή δραστηριότητα που να προσομοιάζει αυτόν τον αρχέγονο τρόπο ζωής παρά μόνο αυτή της μοτοσυκλέτας.
    Από την έκθεση στα στοιχειά της φύσης μέχρι την καθημερινή πάλη στον δρόμο, την μοτ/τα την πάς, δεν σε πάει, γίνεται προέκταση του σωματός σου,όπως τα προϊστορικά όπλα.
    Η αδρεναλίνη γίνεται καθημερινό συστατικό σου, έτσι φτιάχτηκε ο άνθρωπος.
    Σε κάποια επίσκεψη μου στο παρελθόν σε συνάδελφο μοτ/στη γιατρό ενδοκρινολόγο, μου είχε πεί ,ότι εμείς (οι μοτ/στες) εκκρίνουμε και 3 φορές περισσότερες ορμόνες από έναν κανονικό άνθρωπο και πολλές φορές και κοκτέϊλ ορμονών, γιαυτό και μυρίζουμε διαφορετικά από τους κανονικούς ανθρώπους, γιαυτό μας γουστάρουν περισσότερο οι γυναίκες.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    Το ήθελα από μικρός. με τα ΒΜΧ στη πλατεία.Κανείς στη παρέα με μηχανή.Συνηδειτή απόφαση και κατάφερα στα 30 μου και πήρα κούτα το 125αρι μου. Στη αρχή χαρούμενος και με λιγότερο άγχος για κίνηση και παρκάρισμα.και πολύ ενθουσιασμένος μιας και πηγαιναμε με τη γυναίκα βόλτες παρέα.αυτή με το σκουτερακι της και γω με το δικό μου. Τόσα χρόνια μετά σκέφτομαι αν αξίζει κάθε μέρα ο κίνδυνος στη ζούγκλα της αθήνας. κι όμως κάθε μέρα σηκώνομαι καβαλάω και η μέρα ξεκινάει. χωρίς αγχος, με το πρωινό άερα στο λιμάνι να χτυπάει το πρόσωπο, και ένα μυαλό καθαρό.και με τον αρχικό ενθουσιασμό.
    Επίσης μου αρέσει και το περπάτημα στη βροχή.Κάποιοι άλλοι δε βγαίνουν ούτε με συννεφιά. ίσως τελικά έχω και μια τάση μαζοχισμού. ειλικρινα δε ξέρω γιατι το επέλεξα αλλά ξέρω πλέον συνηδειτά και με το χέρι στη καρδιά ότι δε θα διάλεγα κάτι διαφορετικό.
    ..But it's not the fall that hurts
    It's when you hit the ground...

  12. #57
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Ωραίο θέμα άνοιξες φίλε Trooper! Μού 'ρθε και κάτι ακόμα, πέρα από όλα τα όμορφα που ήδη έχουν ειπωθεί, με αφορμή αυτό που είπε ο Απάτσι.

    Η μηχανή είναι το σύγχρονο άλογο!
    Η σύζηγός μου, πού αγωνιζόταν σε showjumping όταν ήταν πιτσιρίκα (αν και δεν οδηγεί μοτό) καμμιά φορά όταν παρακολουθεί κάτι που να έχει σχέση με μηχανές λέει - α, αυτό έχει φοβερά παράλληλα με την ιππασία! (Παρ' όλα αυτά δεν κατάφερα να την πείσω να πάρει δική της μηχανή)
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    α, αυτό έχει φοβερά παράλληλα με την ιππασία!
    Ισχύει. Όταν πρωτοκαβάλησα άλογο, οι εκπαιδευτές δεν πίστευαν σε καμία περίπτωση ότι ήταν η πρώτη μου φορά, αλλά μου φαίνονταν όλα πολύ απλά. Εκτός από το trot.

    Επίσης ισχύει αυτό για τη γοητεία του ρίσκου, αλλά είναι "grey area" και επιπλέον δε νομίζω ότι εξηγείται με λέξεις, οπότε δεν το ανέφερα ποτέ. Ίσως είναι και ο κυριότερος λόγος.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ισχύει. Όταν πρωτοκαβάλησα άλογο, οι εκπαιδευτές δεν πίστευαν σε καμία περίπτωση ότι ήταν η πρώτη μου φορά, αλλά μου φαίνονταν όλα πολύ απλά. Εκτός από το trot.

    Επίσης ισχύει αυτό για τη γοητεία του ρίσκου, αλλά είναι "grey area" και επιπλέον δε νομίζω ότι εξηγείται με λέξεις, οπότε δεν το ανέφερα ποτέ. Ίσως είναι και ο κυριότερος λόγος.
    Η "γοητεία του ρίσκου" από μόνη της δε λέει τίποτα. Η επικινδυνότητα είναι ο "καταλύτης" αυτό που σε κάνει να επικεντρώνεσαι στη στιγμή και μόνο στη στιγμή. Δεν υπάρχει τίποτε άλλο στο μυαλό,μόνο εσύ και η μοτοσυκλέτα.

    Έχει άμεση σχέση με αυτό που ανέφερε κι ο Antsoar "κατάσταση flow" ή αλλιώς "being in the zone".
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #60
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Yep, αυτό ακριβώς, αλλά χωρίς τους επιστημονικούς όρους. Το παρατηρώ συνεχώς ότι όταν οδηγώ πιο σβέλτα, κάνω πιο ριψοκίνδυνα πράγματα, ακόμα και με το αυτοκίνητο, ο εγκέφαλός μου είναι 100% εκεί. Μπορεί να μου μιλάς ακριβώς δίπλα μου και να απαντάω σαν κοιμισμένος, αν απαντάω καθόλου. Έχει συμβεί άπειρες φορές. Ενώ όταν οδηγώ χαλαρά, η προσοχή μου είναι αλλού, δεν είμαι ιδιαίτερα εκεί. Ή μπορώ να κάνω άνετα ταυτόχρονα κι άλλα πράγματα, αφού δεν απασχολείται καθόλου ο εγκέφαλός μου με την οδήγηση. Άλλο μεγάλο θέμα αυτό, βέβαια...
    Life begins at 45°.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?
    από nkmosch στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 11:10
  2. γιατι το πεταξανε??
    από road spirit στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 17:06
  3. Γιατί το basket είναι "υγιέστερο" σήμερα απο το ποδόσφαιρο
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 14:35
  4. όλοι μέλη , γιατί το μαγαζί θα πέσει "όξω"...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 07:23
  5. Γιατι Το Sex Ειναι Μια Αλλη Ιστορια...
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF