Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 99

Θέμα: Κρήτη ... Σαν θες να μάθεις και να δεις, της ψυχής σου τα κρυμμένα ...

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Κρούστας
    Κριτσά
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMAG3239.jpg‎   IMAG3240.jpg‎   IMAG3241.jpg‎  

  2. #47
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι ότι ίσως μια Κρητικια νυφη,απο αυτες που κανουν τα γονατα και τρεμουν....

    Αλλά από την άλλη υπάρχει η βαθειά πεποίθηση ότι αν βρεις έστω και ξανά αυτό που αγαπάς, άφησέ το να σε σκοτώσει … ειδικά εάν είναι ντυμένο σε λευκό φόρεμα, τέτοιος θάνατος αξίζει …
    Πως λέει το τραγούδι...
    <Αξίζει φιλέ να υπαρχεις για ενα όνειρο,και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει>
    Πόρτο Ρίκο

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Μπαίνω Κριτσά και ξαφνιάζομαι από το πόσο τουριστικό χωριό είναι. Αρχίζω και ανηφορίζω πλέον προς Οροπέδιο Καθαρόν με σκοπό να πέσω ξανά νότια στο Μύρτο μέσω Μάλες. Έχω μπει σε περιοχή που μυρίζει πολύ Κρήτη … Έχει όλα όσα περιμένει να δει κανείς σε αυτό το Νησί … Το στροφιλίκι Θεϊκό, η θέα το ίδιο … Είναι η πρώτη φορά που έβαλα πρώτη ταχύτητα σε ανηφόρα αλλά αυτό για λίγη ώρα. Άξιο προσοχής, η προσοχή που μου έδιναν διάφοροι - μόνο με αγροτικά 4Χ4 – ντόπιοι … βλέμμα διερευνητικό και ίσως λίγο καχύποπτο … Λογικό, τι θέλει τέτοιος περίεργος τύπος εδώ πάνω … και με παπί ? … και φορτωμένος ? … κάτι τρέχει … Κάπου εκεί ήταν που συνάντησα και την μοναδική μηχανή σε όλο μου το ταξίδι … εγώ ανέβαινα και ένα ΚΤΜ από τα πορτοκαλί στο χρώμα της ΔΕΗ, κατέβαινε ψιλοχύμα …

    Σε λίγη το Οροπέδιο απλώνεται μπροστά στα πόδια μου. Το Καθαρόν χωριό με καμιά 10αριά σπίτια και μια ταβέρνα με αρκετό κόσμο. Βγαίνω από το χωριό και μετά από κάποιες 100άδες μέτρα η άσφαλτος σταματά. Βρας σε βλέπω για πλαν μπι … Σκέφτομαι ότι ίσως πιο κάτω να συνεχίζει κανονικά αλλά έχω ένα προαίσθημα … Πλησιάζει αγροτικό με γενειοφόρους και μια Κρητικιά από τις ζόρικες. Ρωτώ πως θα πάω Μύρτο από εκεί και με κοιτούν σαν βλαμμένο … Δεν είχαν και πολύ άδικο … Μόνο από Οροπέδιο Λασιθίου ή Μάλες που όμως … και στα δύο αυτά μέρη πάει μόνο χωματόδρομος ….

    - Μην φοβάσαι … μου λέει η Κρητικιά. Εμείς το κάνουμε κάθε μέρα με το αυτοκίνητο και εσύ με την μηχανάρα δεν
    θα πας ?? Προχώρα !!

    Πώς να μην μείνεις μαλάκας μετά … Τους ευχαρίστησα μέσα από την καρδιά μου … είδα και την συμπόνια στα μάτια τους που ένιωσαν για εμένα και ανοίγω χάρτη … Το πλαν μπι είναι μονόδρομος. Σκέφτομαι τον παπάρα τον Μέρφυ και το σκορ που μου έχει ρίξει στα αυτιά μέχρι τώρα … Πριν λίγο με άφησε το κινητό και ο παπάρας δείχνει ότι δεν ικανοποιείται με τίποτα … δεν το έχω σε τίποτα να βρεθώ και με τα δυό λάστιχα σκασμένα στην μέση της Κρήτης ...

    Αποφασίζω να γυρίσω πίσω στη Πρίνα και να πάω Μύρτο μέσω Καλαμαύκας – Ανατολής – Καλόγερους. Μου τινάζει το πρόγραμμα στον αέρα αλλά και τι έγινε … κάρτα δεν χτυπάμε εδώ και χρόνια … Ούτε καν ρολόι δεν έχω …

    Η πορεία προς τα πίσω είναι πλέον γεγονός. Παρόλα αυτά δεν το μετάνιωσα καθόλου … ίσα ίσα που μπήκα και σε άλλες σκέψεις πιο δημιουργικές σε ότι αφορά τα μελλοντικά μου ταξίδια … Κάπου ένιωσα ότι ο κύκλος με την πάπια άρχισε να κλείνει. Δεν είναι ακόμα ώρα όμως να πω τις σκέψεις μου …

    Το κατέβα μέσα από τα χωριά που προανέφερα ήταν κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό … τίποτα άλλο … Το ευχαριστήθηκα όσο δεν έπαιρνε … Επιβεβαιώνεται ακόμα μια φορά το ό,τι πολλά από τα λάθη μου τα πληρώνω ευχάριστα (π.χ. Ιεράπετρα) και ό,τι οποιαδήποτε διαδρομή και αν επιλέξεις στην Κρήτη, θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω ούτως ή άλλως … και αυτό μου δημιουργεί ακόμα περισσότερες εκκρεμότητες με το Νησί ….

    Περνώ από περιοχή δυτικά της Ιεράπετρας γεμάτη θερμοκήπια. Με πιάνει μια μελαγχολία γνωρίζοντας τους τρόπους αυτής της καλλιέργειας και τι καταλήγει στον οργανισμό μας. Προέρχομαι από αγροτική οικογένεια και γνωρίζω διάφορες πρακτικές που έχει επιβάλει ο νέος τρόπος ζωής και διαχείρισης της τροφικής αλυσίδας. Παρόλα αυτά η Κρήτη παραμένει ένας τόπος που παράγει τα πάντα και είναι αυτάρκης σχεδόν σε όλα … μια Ελλάδα από μόνη της.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMAG3242.jpg‎   IMAG3248.jpg‎   IMAG3249.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 28/05/2017 στις 22:36.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Φτάνω Μύρτο και ανηφορίζω πλέον προς Άνω Βιάννο. Είχα σκοπό να περάσω από Σιδωνία - Άρβη – Κερατόκαμπο – Τσούτσουρα και να βγω Αγία Γαλήνη για το βράδυ … όμως είπαμε για τα σχέδια των ανθρώπων και του τι πραγματικά ο ξενοδόχος έχει κατά νου … Τον ξενοδόχο όμως, να τον εμπιστεύεστε …

    Φτάνω εύκολα και γρήγορα Άνω Βιάννο και μετά από λίγο στην Μάρθα ακολουθώ πορεία προς Άγιους Δέκα – Μοίρες – Μάταλα … Όλη η διαδρομή ήρεμη, ειδικά από Μάρθα και έπειτα μέσα από τεράστιους σε έκταση ελαιώνες. Όλη η Κρήτη ένα κλαδί ελιάς ... πώς να μην είναι ευλογημένος τόπος …

    Μπαίνω Μάταλα … με μεγάλη περιέργεια. Στην αρχή του χωριού και δεξιά δίπλα στην παραλία είναι το διάσημο camping. Ευτυχώς εκεί που στήσω τη σκηνή έχει παχιά άμμο. Βρας το κοκκαλάκι σου θα ευχαριστηθεί ύπνο απόψε. Σε 20 λεπτά όλα έτοιμα και κατηφορίζω στο χωριό.

    Δεν το περίμενα έτσι … από τη μία παραείναι τουριστικό για εμένα, από την άλλη υπάρχει «κάτι» στην ατμόσφαιρα … που θα πάει, θα το βρω … Είναι γεμάτο από γραφικές γωνιές που με κατάλληλη παρέα περνάς στιγμές αξέχαστες. Ωραία πλατεία, πολλά καφέ – μπαράκια και φυσικά γεμάτο από μαγαζιά που πωλούν τουριστομπιχλιμπίδια … Οι μπανάνες με κράτησαν μια χαρά και μέχρι τώρα δεν έχω καθόλου αίσθημα πείνας. Άρα, βρίσκουμε γωνιά για μπυρίτσα και σημειώσεις … Δίπλα μου ακριβώς μια παρέα αρχίζει και στήνει μουσικά όργανα … Βρας κάτι μου λέει ότι θα έχουμε εξελίξεις …

    Παρατηρώ τον κόσμο. Ο περισσότεροι κάποιας ηλικίας, από εποχές που ο έρωτας δοξάστηκε με όλα τα τότε μέσα. Άτομα που αμέσως καταλαβαίνεις το μπακράουντ τους … κλασικές φάτσες με τζιν μπουφάν – μακρύ μαλλί – λίγο λέτσοι - λίγη «αλητεία» … από την καλή όμως, την γνήσια … με την πονεμένη ματιά, την ψαγμένη … την ευγένεια … Γιατί «γνήσιος αλήτης» δεν μπορείς να γίνεις αν δεν έχεις πονέσει στην ζωή σου …. Βλέπω επίσης στους «αλήτες» μια γνήσια αμφότερη και ανιδιοτελή αγάπη για τα ζώα … πώς να μην αγαπούν τα ζώα με τόση πίκρα που έχουν δεχθεί από τους «ανθρώπους» …

    Και η μουσική άρχισε να παίζει … Μλκ μου οι άνθρωποι δεν παίζονται … Σε όλα δέκα με τόνο !! Φωνή – ήχος – μουσική – διαλεγμένα τραγούδια … Κάθομαι και σημειώνω που και που τι ακούω …

    https://www.youtube.com/watch?v=ISxskvJ9FwI

    Σιγά σιγά ο στενός δρόμος μπροστά μου γεμίζει από όρθιο κόσμο με μπύρες στο χέρι και χαρούμενα πρόσωπα. Γέλιο και χορός στην μέση του δρόμου … και εγώ σε υπερυψωμένο πλατύ σκαλοπάτι στο διπλανό μαγαζί, σχεδόν κολλητά με την ορχήστρα … Μια οικογένεια μπροστά μου με παππούδες και ένα εγγονάκι δίνει ρεσιτάλ χορού – χαράς ευτυχίας … Το πιτσιρίκι 3 – 4 ετών τρισευτυχισμένο να χορεύει από την μια αγκαλιά στην άλλη … Αγκαλιά, το φάρμακο των περισσότερων ασθενειών και κυρίως της ψυχής … αλλά πόσοι μπορούν να το καταλάβουν αυτό …

    Και φυσικά κάποιοι με σανδάλια και κάλτσες … Γκόου μπακ μαντάμ Μέρκελ , γκόου μπακ … Καλά ξηγήθηκα στην Ιεράπετρα …

    Η μία μπύρα έγιναν τρεις χωρίς να το καταλάβω. Σιγά σιγά άρχισα να ξαναβρίσκω μέρος του χαμένου μου εαυτού … Φανταζόμουν τι θα γινόταν εδώ 40 χρόνια πίσω …

    https://www.youtube.com/watch?v=HBKcAc8VpIw

    Πιάνω τον εαυτό μου να κάνει ανασκόπηση ζωής … Μια μικρή στεναχώρια μου βγήκε. Ίσως φταίνε και οι μπύρες … Πόσο άργησα να καταλάβω το λάθος μονοπάτι που ακολουθούσα … Αυτό το κόλλημα στο παρελθόν όμως πρέπει να υπάρχει μόνο σαν οδηγός για τις καινούργιες πόρτες που ανοίγουν σχεδόν καθημερινά …

    Ο δρόμος – πέρασμα είναι πλέον ανάρπαστος. Όποιος περνά σταματά και χορεύει … και παραγγέλνει μπύρες … και μοιράζει χαμόγελα … όπως η κυρία απέναντί μου …

    https://www.youtube.com/watch?v=gq1roSoMS84
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMAG3266.jpg‎   IMAG3268.jpg‎   IMAG3272.jpg‎  

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Μας έχεις στείλει αδιάβαστους....

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Τελικά στην ζωή πράγματι όλα είναι δρόμος … για ακόμη μια φορά η ζωή δείχνει την σωστή κατεύθυνση. Σκέφτομαι πως εάν ήταν μαζί μου η Ψυχή η Δέσποινα, θα το είχαμε κάψει … εκεί στον δρόμο με την μουσική, που οι αναστολές, τα «πρέπει» και τα κόμπλεξ δεν θα είχαν χώρο να σταθούν … Δεν ξέρω πως μου ήρθε αυτή η σκέψη … ήρθε όμως … Ίσως είχε σχέση με την 5η μπύρα …

    Μέσα στην ζάλη μου ένιωσα και πολλά ακόμη … Πέρασαν κάποιες που δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στο κόσμο μου ή που δεν μπόρεσα ποτέ να τις βάλω … ίσως γιατί από την αρχή δεν ήθελαν και δεν ήθελα … ίσως γιατί η ώρα δεν ήταν κατάλληλη … Ίσως γιατί η ζωή έχει τα πλάνα της και εμείς απλά ακολουθούμε τα σενάριά της …
    ‘Ίσως το παπί πρέπει να εγκαταλειφτεί … ίσως χρειάζομαι κάτι με μεγαλύτερη σέλα πλέον, που να μπορεί να κουβαλά περισσότερες από μια ψυχή επάνω της .. Ίσως …

    https://www.youtube.com/watch?v=Wo4GJ6YdDeY

    Μπροστά μου 2 ζευγαράκια μιας κάποιας ηλικίας δίνουν ρεσιτάλ μαθήματος ζωής … με πολύ κίνηση, με ρυθμό πολύ πιο έντονο από πολλούς νεότερους. Και πώς να μην έχουν αφού προφανώς έχουν περάσει από εποχές που έχουν γευτεί τους καρπούς του έρωτα ... του έρωτα, όχι του εφήμερου πηδήματος …

    https://www.youtube.com/watch?v=tRgcwT9X2J8

    Το θεματάκι υγείας που με ταλανίζει εδώ και καιρό, δεν με έχει απασχολήσει καθόλου όσο βρίσκομαι σε αυτά τα μέρη. Πριν ταξιδέψω, το πρωί έκανα κάποιες εξετάσεις και τα αποτελέσματα θα τα είχα την Δευτέρα … Δευτέρα όμως είναι αύριο … και δεν με νοιάζει καθόλου … μα καθόλου όμως . Προτεραιότητα έχουν άλλα πράγματα αυτή τη στιγμή … γιατί όταν οι στιγμές είναι μαγικές όλα τα υπόλοιπα μπαίνουν στην άκρη …

    https://www.youtube.com/watch?v=guKoNCQFAFk

    Κάποια στιγμή ήρθε η ώρα να γυρίσω στο τσαρδί μου … Πόσο γεμάτος αισθανόμουν … Σκέφτομαι ότι η βραδιά αυτή ήταν αποτέλεσμα ενός προγραμματισμού που δεν βγήκε όπως ήταν σχεδιασμένος. Χαμογελώ από ικανοποίηση και για ακόμη μια φορά βλέπω πόσο μικροί είμαστε εμπρός στο πεπρωμένο μας … Την ζωή την ακολουθείς και τη χαίρεσαι με ότι και αν σου φέρει ή προσφέρει … γιατί προφανώς κάτι ξέρει παραπάνω …

    Φτάνω στη σκηνή και η μουσική φτάνει έως εκεί … Το σκοτάδι είναι σχεδόν βαθύ …. Όχι όμως και ο ουρανός … τα αστέρια είναι πιο φωτεινά απόψε … ίσως η μουσική να επηρεάζει τα πάντα σε αυτή την πλάση … Τι έχουν δει αυτά μέρη Θεέ μου … Πόσες ψυχές να είναι δίπλα μου αυτή την ώρα ψάχνοντας την λύτρωση από χαμένους έρωτες ... τι να θέλουν να μου πουν … Ο αέρας έχει κοπάσει, το ίδιο και η καρδιά μου … Κάτι μου λέει ό,τι απόψε θα με στοιχειώσουν παράξενα όνειρα … ίσως δω κάτι από Κρητικό γάμο, τυλιγμένο στα άσπρα …
    Καληνύχτα κόσμε … όπου και αν είσαι …
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMAG3269.jpg‎   IMAG3275.jpg‎   IMAG3263.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 28/05/2017 στις 22:45.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Απλα....μπραβο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δε ξερω τι να πω!!!Για ολα!!!Ισος ειναι ο τροπος που γραφεις η αυτα που γραφης. αλλα με εχεις συγκινηση ρε μαν.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    οι βολτες μοναχος σου χωρις κηνητο τηλ,χωρις ρολοι,χωρις ανχος,χωρις λεφτα για γουστα,μονο ενα σκοινακι,κονσερβες και το κλουβακι με το σκυλο στη σελα του συνεπηβατη δε θα ξαναρθουν
    βασικά δεν είμαι τόσο true adve, δεν έχω και το κατάλληλο "unstoppable" μηχανάκι και δεν θα προτιμούσα το τερατάκι μου σαν συνεπιβάτη από την συμβία. αλλά το πνεύμα όσων λες το καταλαβαίνω.




    Τον Ξηρόκαμπο τον έχω κάνει στο "ανέβα" και θα ήθελα να τον κάνω καμμιά 100ή φορές πάνω κάτω. Απλά ΜΑ-ΓΙ-ΚΟ στροφιλίκι. Κανένα περιθώριο για λάθος όμως...

    Στον Γούδουρα δεν έχασες κάτι, ένα απλό σχετικά φτωχικό χωριό. Στο καφενείο όμως που είναι στον "κεντρικό" με το βενζινάδικο λίγο πριν την παραλιακή, κάτι πιτσιρίκια θα θυμούνται για πάντα τον τουρίστα που τα ανέβασε (με την άδεια των γονέων) για βόλτα στο 1000 και κατέβηκαν όλα τρέμοντας από αδρεναλίνη και με χαμόγελο που απλά δεν περιγράφεται.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 29/05/2017 στις 13:34.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στον Γούδουρα δεν έχασες κάτι, ένα απλό σχετικά φτωχικό χωριό. Στο καφενείο όμως που είναι στον "κεντρικό" με το βενζινάδικο λίγο πριν την παραλιακή, κάτι πιτσιρίκια θα θυμούνται για πάντα τον τουρίστα που τα ανέβασε (με την άδεια των γονέων) για βόλτα στο 1000 και κατέβηκαν όλα τρέμοντας από αδρεναλίνη και με χαμόγελο που απλά δεν περιγράφεται.
    Κοίτα ... αυτό που με ελκύει περισσότερο είναι η διαδρομή και όχι ο προορισμός ... και τα όσα μπορούν να συμβούν στην διάρκειά της ... όπως το σκηνικό με τα πιτσιρίκια στο καφενείο με την απροσδόκητη βόλτα ... Όσα δω και όσα νιώσω ... Τα υπόλοιπα τα αφήνω στον "ξενοδόχο" ... Ούτως ή άλλως έχω σταματήσει να σχεδιάζω... ο Μέρφυ συνήθως είναι ένα βήμα πιό μπροστά ... αλλά γουστάρω που στο τέλος γελάω περισσότερο ...

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Τελικά ο Κινέζος σκύλος ε;

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Τελικά ο Κινέζος σκύλος ε;

    Μόνο εάν τον εκπαιδεύσεις σωστά ...

    Αλλά σταμάτησα να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ροζ ελέφαντας .... Ο πάπιος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που η αντιπροσωπία μου παρέδωσε ή ήθελε να ακολουθήσω στην προγραμματισμένη συντήρηση ... Η λέξη και μόνο "αντιπροσωπεία" μου δημιουργεί αναγούλα ...

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Σκυλί όντως το EVO αφού με διπλάσια ποσότητα λαδιού και χωρίς προγραμματισμένη συντήρηση σε κουβαλάει ακόμα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis1974 Προβολή μηνύματος
    Σκυλί όντως το EVO αφού με διπλάσια ποσότητα λαδιού και χωρίς προγραμματισμένη συντήρηση σε κουβαλάει ακόμα.
    Δεν είπα ότι δεν κάνω συντήρηση ... απλά ΔΕΝ κάνω την προγραμματισμένη συντήρηση ... Προγραμματισμένη συντήρηρηση = προγραμματισμένες βλάβες ... Ας μην αρχίσω καλύτερα τον κατάλογο με τα μείον και τις βλάβες που έχει βγάλει ... και την αντιμετώπιση της "αντιπροσωπείας" ... Εδώ είναι ταξιδιωτικό ...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ε βρασιδα.....ξεχαστηκες?Στο θεμα μας....περιμενουμεεεε...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. και να θες να κρυφτείς....
    από Gandalf dr685sm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2010, 00:53
  2. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2010, 10:28
  3. Πώς να γίνετε, να νιώθετε και να δείχνετε νεότερος
    από koulis19 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2010, 18:44
  4. σαν να ξεχασαμε και τον...
    από devil's animal στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 18:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF