Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Βοήθεια - Συμβουλές για καινούργια μηχανή!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2017
    Μηνύματα
    3

    Βοήθεια - Συμβουλές για καινούργια μηχανή!!!!

    Καλησπέρα σε όλους,

    Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι είναι το πρώτο forum που κάνω εγγραφή γιατί από αυτά που διάβασα φαίνεται να ξέρετε τι λέτε.

    Θα ήθελα βοήθεια - συμβουλές γιατί θέλω να πάρω καινούργια μηχανή.
    Πρώτα από όλα έχω μία Honda Bros εδώ και 4 χρόνια την οποία αγαπώ για κάποιο λόγο αλλά με τα προβλήματα που μου βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι θα είχα πάρει άλλες 2 Δεν θα την πουλήσω, απλά θα την έχω για καμιά ηλιόλουστη Κυριακή.
    Επειδή λοιπόν μου αρέσει το συγκεκριμένο στυλ μηχανής σκέφτομαι για ένα HONDA CBF 500, Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αν και δεν το έχω οδηγήσει ποτέ ο ίδιος. Ίσως Moto Guzzi Breva 750; ή BMW F 800 R;
    Νομίζω είμαι αρκετά μπερδεμένος και άπειρος επί του θέματος.
    Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας και τα φώτα σας παιδιά.
    Εγώ ως επί το πλείστον δεν ψάχνω κάτι γρήγορο. Ψάχνω κάτι σταθερό, αξιόπιστο και ασφαλή.
    Δεν ξέρω αν σας κάλυψα για να μπορείτε να μου απαντήσετε. Ελπίζω να το έκανα.

    Όλες οι απόψεις, γνώμες και συμβουλές είναι αρεστές.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Καλημέρα. Σαν νέο χρήστη μαζί με το καλωσόρισμα να σε παρακαλέσω για λίγη υπομονή γιατί δεν τρέχουν όλοι να απαντήσουν "αμέσως" σε οποιοδήποτε ερώτημα και για το να μην ανοίγεις πάνω από ένα νήμα για το ίδιο ερώτημα. Το νήμα σου στα honda σβήστηκε.


    Επί του θέματος, τα τρία μηχανάκια που αναφέρεις είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Αν προσδιορίσεις λίγο περισσότερο τα της χρήσης, ίσως βοηθήσεις στην απάντηση. Το CBF ποιάς χρονιάς θέλεις; Το παλιό στρογγυλοφάναρο ή τα πιο νέα; Το breva νομίζω πλέον μόνο σε στοκ ή μεταχειρισμένο και δεν θα έλεγα ότι είναι ότι καλύτερο για καθημερινό, αν η αξιοπιστία μετράει. Για το F800, ξέροντας δύο ανθρώπους που το έχουν για καθημερινό, μόνο καλά λόγια έχω ακούσει.

    Αλλά βρε πουλάκι μου, τέσσερα χρόνια οδηγός και "άπειρος" στο θέμα μοτοσικλέτα; Δεν μπορεί, κάτι θα έχεις καταλάβει στο σε ποιό βαθμό καλύπτεσαι από το bros, τι σου λείπει ή τι θα ήθελες να έχει το επόμενο. Αν δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα καθόλου, καλοτάξιδο το CBF σου... Αν μπορείς να φτάσεις το 800, ε, είναι άλλη μοτοσικλέτα εντελώς. Το μόνο "κακό" είναι πως η πλατφόρμα F800 θα δεχτεί ανανέωση σχετικά γρήγορα, με τα χωμάτινα να αλλάζουν φέτος και τα ασφάλτινα να ακολουθούν, λογικά.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ξανα παρε honda...που να μπλεκεις τωρα
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2017
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα και σένα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός με τα threads.

    Καταρχήν το θέλω για καθημερινή χρήση. Γενικά να είναι ευέλικτο μέσα σε μία πόλη, αλλά να μπορώ να πάρω τη κοπέλα μου και να πάμε και κανά "ταξιδάκι" πιο μακριά.
    Το CBF μου αρέσει το στρογγυλοφάναρο του '04 αλλά δεν μου φαίνεται, όντας "παλιό μηχανάκι" να είναι τόσο αξιόπιστο και ασφαλή όσο του '15 ας πούμε.

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KalaitzMike Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και σένα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός με τα threads.

    Καταρχήν το θέλω για καθημερινή χρήση. Γενικά να είναι ευέλικτο μέσα σε μία πόλη, αλλά να μπορώ να πάρω τη κοπέλα μου και να πάμε και κανά "ταξιδάκι" πιο μακριά.
    Το CBF μου αρέσει το στρογγυλοφάναρο του '04 αλλά δεν μου φαίνεται, όντας "παλιό μηχανάκι" να είναι τόσο αξιόπιστο και ασφαλή όσο του '15 ας πούμε.
    Eιναι HONDA.....
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Eχεις βαλει στην επιλογη ανομοια μηχανακια. Το cbf ειναι απλο, αξιοπιστο, οικονομικο,διαχρονικο σχεδιο πιστυεω ο ορισμος του μεσαιου γυμνου που θα σε βγαλει πολλα απροβληματιστα χρονια.
    Το F800 ειναι αλλη φαση,πιο γρηγορο και απο οικονομια bmw με οτι αυτο συνεπαγεται. Παντως εχει σε καλες τιμες μτχ. Τωρα αν μιλας για το καινουριο που ανανεωθηκε και εχει και αναστροφο μπροστινο ειναι σαφως ανωτερο με τα ηλεκτρονικα του μπλιμπλικια κτλ..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Νομίζω για τη χρήση που περιγράφεις ότι θα κάνεις μάλλον κάποιο on off δικύλινδρο θα σε καλύψει. Όπως και νάχει κάνει κάποια τεστ ντραβ είτε σε αντιπροσωπίες είτε από ιδιώτες που πουλούν τα μηχανάκια, είτε από φίλους πρην καταλήξεις ποιο σε βολεύει. Η γνώμη είναι το μεταχειρισμένο μη το αποκλείσεις, προς το παρόν τουλάχιστον.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    το σημαντικότερο που δεν έγραψες είναι τι μπάτζετ έχεις

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Eιναι HONDA.....
    Είναι χοντα αν το εχει αγορασει καινουργιο και το ξερει...αν αγορασει μεταχειρισμεο χοντα και του κατσει η στραβη αντε να ξεμπλεξει με τα πυρηνικα ποσα που ζηταει για ανταλλακτικα ο σαρακακης...για ένα απλο φυγοκεντρικο στην πισω ροδα του sh 150 μου ζητησαν μονο για το ανταλλακτικο 300(!) ευρω...μιλαμε για 150αρι σκουτερ..φαντασου τι γινεται με τα μεγαλύτερα κυβικα..τα γραφω για να προσεξει ο φιλος και να μην την παθει με κανα χρεπι όπως την επαθα εγω...πολύ μεγαλη προσοχή στην επιλογή μεταχειρισμενου...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Γράφεις τα αυτονόητα τώρα που είναι κανόνας για όλα τα μεταχειρισμενα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2017
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ και πάλι για της απαντήσεις σας.

    Για την ερώτηση του budget αν το πάρω μτχ από ιδιώτη γύρω στα 3 χιλιάρικα. Αν το πάρω καινούργιο από μαγαζί, με δόσεις κτλ νομίζω καλά είναι τα 5-6 χιλ. Παραπάνω δεν θα ήθελα γιατί θέλω να κρατήσω και κάποια back up χρήματα για ασφάλεια.
    Για το BMW όσο και να μου αρέσει νομίζω τα ανταλλακτικά φτάνουν στο Θεό.
    Εκεί που καταλήγω και με άλλες συζητήσεις που έχω κάνει μου φαίνεται είναι το cbf500. Απλά εκεί έχω 3 επιλογές! ή πάω στου '04 ας πούμε μοντέλο στρογγυλοφάναρο, παλιάς τεχνολογίας, μτχ που δεν ξέρω ακριβώς τι θα του και μου ξημερώσει. ή παω στο cbf500 του '16.
    Τι έχετε να μου προτείνετε;

    (ερώτηση: μπορώ να βάλω σελίδα από το car.gr για να μου πείτε τη γνώμη σας για μηχανάκι ή δεν επιτρέπεται

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    τα cbf 500 δεν έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν;

    δεν κοιτάς για κανά ελαφρώς μεταχειρισμένο mt-07; πολύ value for money μηχανή

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KalaitzMike Προβολή μηνύματος
    (ερώτηση: μπορώ να βάλω σελίδα από το car.gr για να μου πείτε τη γνώμη σας για μηχανάκι ή δεν επιτρέπεται
    αν έχεις καταλήξει σε κάποιες αγγελίες, έχει γίνει αρκετές φορές το να μπουν για να ληφθούν γνώμες, προχώρα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Γιατι δεν κοιτας το sv 650 της suzuki;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν κοιτας το sv 650 της suzuki;
    Πολυ ωραια επιλογη!!!Αν ειναι το cbf στα γουστα σου,ησος ειναι και αυτο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2017, 01:43
  2. Ζηταω συμβουλες για καινουργια μηχανη
    από rulenstein στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 22:36
  3. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 14:47
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 12:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF