Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Πέσιμο με δώρο σπασμενη κλείδα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10

    Unhappy Πέσιμο με δώρο σπασμενη κλείδα

    Στέλνω αυτό το post για να ακουσω ιδεες για το τι έγινε που επεσα με το παπι, γιατι ακόμα δεν εχω καταλάβει ....Το λοιπον...

    Πριν κανα μηνα περίπου είχα το εξής πεσιμο με το παπι μου (modenas 125). Πήγαινα νορμαλ σε έναν ίσιο δρόμο (30-40χλμ πανω κατω), θέλησα να στρίψω δεξια εκει που τερμάτιζε ο δρόμος. Ο δρόμος κάνει γωνία με άλλον και γω θελησα να παω προς τα δεξια. Τη στιγμή λοιπόν, καπου 10μ από το τέρμα, που τσίμπησα το φρενάκι, φεύγει το παπι προς τα αρίστερα και εγω βρίσκομαι φαρδυς πλατύς κατω προς τα δεξια και κέρδισα μια σπασμένη κλείδα. Σηκώθηκα και μετα απο το σοκ κοίταξα στο σημείο που φρεναρα και ουτε λάδια ουτε ξύδια ούτε να φρενάρησε πχ η ρόδα ουτε καμμία ένδειξη στο δρόμο. Για να γινω πιο κατανοητος, η φάση ήταν λες και καποιος ήρθε απο πισω και κλότσησε με δύναμη την πίσω ροδα..Τόσο απότομα εφυγε φέτα το παπι.Το παπι είναι ενταξει , τσουλαει κανονικα
    Μπορεί κανεις να καταλάβει τι έγινε?

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Όχι.

    Αν όντως το οδόστρωμα στο σημείο είναι καλό, είτε πλάγιασες περισσότερο απ'όσο έπρεπε για τη δεδομένη ταχύτητα, είτε φρέναρες περισσότερο απ'όσο έπρεπε, είτε άνοιξες το γκάζι περισσότερο απ'όσο έπρεπε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να χάσεις πρόσφυση. Αλλά εσύ ξέρεις, εμείς δεν ήμασταν εκεί.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10
    Ξερω γω? Απο τι λες δεν προλαβα να κανω τιποτα, μόλις τσιμπησα το φρενακι εφυγε το παπι. Να πατησα το φρενο αποτομα, δε λεω, αντε να εχανε λίγο η ρόδα όμως, δεν θα επανερχόταν αμέσως?

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δεν είναι απαραίτητο. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αν συνέβη μόλις τσίμπησες το φρένο, τότε αυτό είναι. Αν θεωρείς ότι δεν το πίεσες αρκετά ώστε να πέσεις, μπορείς να περιορίσεις το πρόβλημα στο σύστημα ελαστικό-οδόστρωμα.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Δεν ξέρω αν το παπί σου έχει δισκόφρενο μπροστά. Αν έχει δισκόφρενο μπροστά και έβρεχε ας πούμε 2-3 μέρες και το είχες ακίνητο, παίζει να είχε αρχίσει να πιάνει σκουριά και μόλις τσίμπησες το φρένο μπλοκάρισε.
    Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από βροχή οπότε έχω καθιερώσει όταν παίρνω μηχανάκι μετά από βροχή να κάνω λίγα μέτρα φρεναρισμένος ώστε να καθαρίσει ο δίσκος.
    Αλλού δεν πάει το μυαλό μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Εκανες λαθος με το φρενο......τελος εκει...τι ψαχνεις τωρα να βρεις απο μας ενω δεν καταλαβες εσυ τι εκανες λαθος..περαστικα για την κλείδα γιατι ακομα θα σε ποναει λογικα και αλλη φορα περισσότερη προσοχη
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10
    εχω μια τρελή θεωρία...υπαρχει περίπτωση να είχε κατι η ρόδα στη δεξια πλευρά της, καποια γλίτσα κλπ που να προκάλεσε το αποτομο χασιμο της προσφυσης?
    Το λεω γιατι το παπι το είχα γύρω στις 10μ αφημένο στην αυλή του σπιτιού

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Ναι.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν το παπί σου έχει δισκόφρενο μπροστά. Αν έχει δισκόφρενο μπροστά και έβρεχε ας πούμε 2-3 μέρες και το είχες ακίνητο, παίζει να είχε αρχίσει να πιάνει σκουριά και μόλις τσίμπησες το φρένο μπλοκάρισε.
    Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από βροχή οπότε έχω καθιερώσει όταν παίρνω μηχανάκι μετά από βροχή να κάνω λίγα μέτρα φρεναρισμένος ώστε να καθαρίσει ο δίσκος.
    Αλλού δεν πάει το μυαλό μου.
    Μαλλον στέκει...αν και πριν είχα σταματήσει σε στοπ και εκοψε κανονικα....θα το τσεκαρω

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10
    Το λαθος ειναι που δεν φορούσα το μπουφαν με τα προστατευτικα...καπου στο σπιτι κοντα πεταχτηκα και δεν φορούσα τιποτα. Ολοι ετσι την παταμε

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από babizz Προβολή μηνύματος
    Το λαθος ειναι που δεν φορούσα το μπουφαν με τα προστατευτικα...καπου στο σπιτι κοντα πεταχτηκα και δεν φορούσα τιποτα. Ολοι ετσι την παταμε
    Η κλείδα σπάει ευκολότατα ακόμα και ολόσωμη φόρμα να φορούσες.

    Περαστικά
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Η κλείδα σπάει ευκολότατα ακόμα και ολόσωμη φόρμα να φορούσες.

    Περαστικά
    ....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από babizz Προβολή μηνύματος
    ....
    φορουσες κρανος; αν ναι, τοτε αυτο σου εσπασε την κλειδα..παθων..δυστυχως επειδη η αποκατασταση γινεται μονο με οχταειδη επιδεσμο που τραβανε τους ωμους πισω , ποτε δεν θα εχεις τελεια κολληση στην κλειδα..οπου κατσει ..αν πονας μονο το λοναριντ θα σε σωσει, ειδικα τα βραδια...καλη αναρρωση φιλε, θα γινεις γρηγορα καλα δεν ειναι απο τις πολυ σοβαρες περιπτωσεις καταγματος (αν βεβαια εχει απλα μονο λιγο σπασει και δεν εχει μετακινηθει το κοκκαλο)..±
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    φορουσες κρανος; αν ναι, τοτε αυτο σου εσπασε την κλειδα..παθων..δυστυχως επειδη η αποκατασταση γινεται μονο με οχταειδη επιδεσμο που τραβανε τους ωμους πισω , ποτε δεν θα εχεις τελεια κολληση στην κλειδα..οπου κατσει ..αν πονας μονο το λοναριντ θα σε σωσει, ειδικα τα βραδια...καλη αναρρωση φιλε, θα γινεις γρηγορα καλα δεν ειναι απο τις πολυ σοβαρες περιπτωσεις καταγματος (αν βεβαια εχει απλα μονο λιγο σπασει και δεν εχει μετακινηθει το κοκκαλο)..±
    ευχαριστω φιλε.. Τωρα ειμαι σε φάση αναρρωσης , γλύτωσα χειρουργία και επιδέσμους, μονο την πρωτη βδομαδα πονούσε , ευχομαι σε κανα μηνα να ξαναπιασω μηχανη. Κρανος δεν φορούσα , πεταχτηκα καπου κοντα στο σπιτι. και στα κοντα στο σπιτι ημουν χαλαρος. ας προσεχα..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Γεια σου φίλε και περαστικά. Η γνώμη είναι ότι αυτό που έφταιξε είναι ότι δεν ήσουν συγκεντρωμένος. Δηλαδή είτε πήρες το παπί για να πας σε μία "αγγαρεία" κι ήθελες να τη τελειώσεις τσάκα- τσάκα κι ήσουν βιαστικός κι απρόσεκτος, είτε είχες καιρό (10 μέρες) να το καβαλήσεις κι είχες λαχτάρα κλπ. Μάλλον η "αγγαρεία" είναι πιο πιθανή αν κρίνω ότι ούτε κράνος φόρεσες. Τώρα το πώς έπεσες η περιγραφή σου μίνι χάισάιτ μου κάνει με τον πίσω τροχό να χάνει την πρόσφυση στιγμιαία και να τη ξαναβρίσκει μετά με τη κατάληξη που περιέγραψες. Μπορεί βέβαια να σου έκανε και τετακέ ο πίσω τροχός. Το πίσω φρένο δε πάτησες; Τέλος πάντων κάποια ταρζανιά πήγες να κάνεις γιατί τα μηχανάκια από μόνα τους δεν πέφτουν.
    Το μηχανάκι είναι δικό σου;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χαζό πέσιμο με μηχανάκι - παπί
    από markosf1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2009, 19:19
  2. ΠΕΣΙΜΟ ΜΕ ΠΑΠΙ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ
    από rider7 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 21:58
  3. Aprilia Tuono με δώρο Akrapovic Titanium
    από golis στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2008, 22:15
  4. Πέσιμο με μπαγαζιέρες...
    από Nontas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2007, 10:51
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF