Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: Σκουτερ μέχρι 1700 ευρώ

  1. #16
    Οσον αφορά το sh 300. Εκαιγε λάδια από καινούριο κάπου 200-300μλ /1000χλμ. Στα πρώτα 1000 χλμ στρωσίματος έκαψε 150μλ με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 60. Εννοείται ότι για 5+ χιλιάρικα μηχανάκι που το είχα αγοράσει είχα ξενερώσει.
    Τώρα για το παιδί που ρωτάει τι να πάρει προτείνω καινούριο σκούτερ, Sym symphony 150 στα 1900ε.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορά το sh 300. Εκαιγε λάδια από καινούριο κάπου 200-300μλ /1000χλμ. Στα πρώτα 1000 χλμ στρωσίματος έκαψε 150μλ με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 60. Εννοείται ότι για 5+ χιλιάρικα μηχανάκι που το είχα αγοράσει είχα ξενερώσει.
    Τώρα για το παιδί που ρωτάει τι να πάρει προτείνω καινούριο σκούτερ, Sym symphony 150 στα 1900ε.
    στο εγχειρίδιο οδηγιών ο κατασκευαστής αναφερει αυτή την κατανάλωση ,κατά τα πρώτα χιλιόμετρα.
    και νομίζω δικαιολογημένα εφόσον ειναι στο στρώσιμο .
    εγώ μετά την δεύτερη αλλαγή στο sh300 δεν ειχα καθόλου απώλεια λαδιού .
    παίζει ρόλο πάντα βεβαίως τι λάδι βάζεις ? και γενικά πως συντηρηται και πως χρησιποιηται το μηχανάκι.

  3. #18
    ^
    Προσωπικά, το να καίει λάδια το μηχανάκι είναι θέμα που δε γουστάρω καθόλου.
    H κατανάλωση είχε αυξητική τάση μετά τα 1000χλμ έως κάπου τα 5500 που το έδωσα. Σημειωτέο δε ότι δεν είχα περάσει τα 100 εκτός από μία κάθοδο στη συγγρού που είδα τα 120. Συντηρημένο ευλαβικά σε γνωστή κεντρική αντιπροσωπεία από όπου και αγοράστηκε.
    Και φυσικά δεν δέχομαι κατανάλωση 300ml/1000χλμ (σχεδόν δίχρονο) σε καινούργιο κινητήρα και ας το λέει το ευαγγέλιο και όχι μόνο το μάνιουαλ της χόντα...
    ΠΟΤΕ δεν μου έτυχε μηχανάκι -και έχω στρώσει αρκετά από το 92 που οδηγώ- με τέτοια κατανάλωση λαδιού. Ούτε καν μονοκύλινδρα 600ρια δεν μου έκαψαν τέτοια ποσότητα και τα πήγαινα και στα κατσάβραχα..
    Αυτόματα κατατάσεται στην κατηγορία.. (μην το γράψω)... και δεν ξανασχολούμαι.
    Μπορεί να έτυχε σε εμένα το ελλατωματικό, ίσως, τι να πω...?
    Είμαι εκτός θέματος φυσικά..

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Aς μη καταλήξει το θρεντ, sh vs all.

    Εγώ από σκούτερ δεν ξέρω και πολύ περισσότερο για τις τιμές τους. Ο zopas όμως έχει δίκιο, εκείνο το liberty παρα είναι τάφος.

    Προτείνετε κανένα σκαφάκι μέχρι 1700 στο παιδί ρε!
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Yπάρχουν και PCX σε αυτα τα λεφτα που δινει ο φίλος

    https://www.car.gr/10106683-honda-pcx-125-pcx-125

    Συγχρονο,οικονομικοτατο και σκυλι ,έχω φίλο που έχει 130.000km στο κοντερ του και το δουλευει delivery.Και δουλευει ρολόι και αθόρυβο,ομολογω πως δεν το περίμενα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    ΒΡΕ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ.............




    Μήπως νομίζεις...??
    Και το χοντάκι σου έχει γράψει καμμιά 200αριά+ χιλιάδες χιλιόμετρα..??
    Γιαυτό και καίει λάδια...??

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2017
    Μηνύματα
    14
    Τελικά ανέβηκε λίγο το budget και είναι γύρω στα 1800..καί έχω βρει κάποιες προσφορές για sym symphony 125 και agility 125...έπισής αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά στο agility 125 το άπλο το plus ? Που έχουν γύρω στα 200 ευρώ διαφορά

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2017
    Μηνύματα
    14
    Επισης βρηκα το Pegeuot tweet evo στα 1800..μαζι με πολλά δώρα (κράνος συναγερμο κλπ )τι έχει να πείτε για αυτό;

  9. #24
    ΤΗν άποψή μου την είπα σε προηγούμενο ποστ. Κάνε οικονομία +200ε και πάρτο με κομπλέ με δώρα που το δίνουν.
    Οσον αφορά τα agility, καλό θα ήταν να μπορούσες να κάνεις ένα test drive (σε όλα μακάρι να μπορούσες..) και να ελέγξεις αναρτήσεις στον δρόμο, για τις οποίες έχω ακούσει (δεν έχω προσωπική εμπειρία) τα χειρότερα.
    Ο,τι και να πάρεις καλοτάξιδο! (και πάντα το κράνος σου στο κεφάλι, όχι στην μπαγκαζιέρα ή στον αγκώνα)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΒΡΕ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ.............




    Μήπως νομίζεις...??
    Και το χοντάκι σου έχει γράψει καμμιά 200αριά+ χιλιάδες χιλιόμετρα..??
    Γιαυτό και καίει λάδια...??
    φιλε τερενς οχι το βαραντερο μου δεν καιει λαδι καρατσεκαρισμενο..100.000 χλμ και παει σαν καινουργιο με ευλαβικα σερβις βεβαια..η καλυτερη επιλογη μοτο που εχω κανει και δεν το εχω μετανιωσει ποτε..

    αλλο ομως το μαμμουθ αλλο το σκουτερ..και η συζητηση γινεται για την ενημερωση του φιλου και οχι να βγαλουμε απωθημενα..πιστευω οτι τον βοηθησε πολυ στην επιλογη του ..

    οσο για το φιλο νταζ αν ηξερα το τι θα τραβουσα δεν θα το επελεγα..και η πληροφορια εδω ειναι η αποψη του μηχανικου μου προς τιμη του με προστατεψε: ποτε δεν αλλαζεις κατι μεμονωμενο στο κινητηρα σκουτερ απο τη στιγμη που καιει λαδι..ειναι θεμα χρονου να σου κολλησει..το καλυτερο ειναι μονο η συμπληρωση η αλλαγη κινητηρα που εμπεριεχει ρισκο βεβαια. ..και αυτο αφορα ολα τα σκουτερ..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    φιλε τερενς οχι το βαραντερο μου δεν καιει λαδι καρατσεκαρισμενο..100.000 χλμ και παει σαν καινουργιο με ευλαβικα σερβις βεβαια..η καλυτερη επιλογη μοτο που εχω κανει και δεν το εχω μετανιωσει ποτε..

    αλλο ομως το μαμμουθ αλλο το σκουτερ..και η συζητηση γινεται για την ενημερωση του φιλου και οχι να βγαλουμε απωθημενα..πιστευω οτι τον βοηθησε πολυ στην επιλογη του ..

    οσο για το φιλο νταζ αν ηξερα το τι θα τραβουσα δεν θα το επελεγα..και η πληροφορια εδω ειναι η αποψη του μηχανικου μου προς τιμη του με προστατεψε: ποτε δεν αλλαζεις κατι μεμονωμενο στο κινητηρα σκουτερ απο τη στιγμη που καιει λαδι..ειναι θεμα χρονου να σου κολλησει..το καλυτερο ειναι μονο η συμπληρωση η αλλαγη κινητηρα που εμπεριεχει ρισκο βεβαια. ..και αυτο αφορα ολα τα σκουτερ..




    ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...........




    Εννοώ,μήπως το σκουτεράκι σου ήταν με πολύ περισσότερα χλμ.
    απ'ότι νόμιζες ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ...??
    Γιαυτό βλέπεις τώρα τα προβλήματα..??

  12. #27
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    https://www.car.gr/10096945-honda-pcx-150

    https://www.car.gr/9152565-honda-vision-110

    https://www.car.gr/9928181-honda-sh-150i

    πολυ προχειρα και γρηγορα
    Μακρια απ τα symphony το ειχα του 12' το 150..δεν ειναι για πολλα ζορια εκτος αν το θες για πηγαινε ελα κοντα 10-20 χλμ και οχι πολυ ταλαιπορια..σχεδον ολα τσιμπανε αρκετο λαδι..γυρω στα 300ml καθε 1000χλμ...αεροψυκτο..τα καινουρια τα ψεκαστα με ειπαν τα φτιαξανε.
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #28
    ότι πληρώνεις παίρνεις ...απλα λιτά και ελπίζω κατανοητό .
    και άσε στον κοσμο να λέει, ο νομος αυτος υσχιει στο 99% ..
    τα αλλά τα ακούω βερεσέ που λένε στο χωριο μου .
    ο πονηρός που έδωσε λίγα και πήρε ποιότητα και καλό μηχανακι κλπ να χαμε να λέγαμε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    + 1000 φιλε Νικο..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Για επώνυμο παπί στα 125cc το σκεφτόμαστε καθόλου ή μόνο σκούτερ;

    Αν θες καινούριο δώσε 100-200 παραπάνω και πήγαινε σε χόντα https://www.car.gr/9967269-honda-beat-110-i
    Αυτο ειναι καινουριο μοντελο; Εχει καποια σχεση με το wave; Γιατι μου φαινεται πως θυμιζει στο σουλουπι σε παπι και βλεπω και αυτο το 110i στο τελος...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αυτοκίνητο με 1700 Ευρώ !
    από Bil στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 19:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF