Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Σκουτερ μέχρι 1700 ευρώ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2017
    Μηνύματα
    14

    Σκουτερ μέχρι 1700 ευρώ

    Σκέφτομαι για την αγορά του cityblade 125cc..στα ίδια λεφτά τι άλλες επιλογές έχω;...εχω το Α1 οπότε δεν μπορώ να αγοράσω κάτι πάνω από 125 cc και το θέλω για κοντινές αποστάσεις

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Για επώνυμο παπί στα 125cc το σκεφτόμαστε καθόλου ή μόνο σκούτερ;

    Αν θες καινούριο δώσε 100-200 παραπάνω και πήγαινε σε χόντα https://www.car.gr/9967269-honda-beat-110-i
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Φίλε είσαι σίγουρος για σκούτερ ? ( σκούτερ έχω και εγώ μην παρεξηγηθεις ) Απλά το παπί είναι πιο μανιτζεβελο μέσα στη πόλη και σίγουρα πιο οικονομικό με 20 € εργαλεία λύνεις και δένεις όλο το μηχανάκι και μαστορα δεν θα πληρώνεις στη ποταπη συντήρηση που ζητάει το παπί

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2017
    Μηνύματα
    14
    Ναι..θα προτιμώ τα σκουτερ

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgako Προβολή μηνύματος
    Ναι..θα προτιμώ τα σκουτερ
    γνωμη μου οχι μεταχειρισμενο..μπορει να το μετανιωσεις πικρα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    sym symphony st125 στα 2 χιλιάρικα με χώρο για φουλ φεις κράνος κάτω από τη σέλα

  7. #7
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ...............




    Ο αποπάνω, συμφωνήσαμε και μια φορά,θα γκρεμίσει κανένας φούρνος.
    Η καλύτερη επιλογή στα 2000 ευρώ...!!!!

  8. #8
    Σε αυτά τα λεφτά περνεις μεταχειρισμένο , sh150 Honda που ειναι το πιο καλό για μένα.
    Suzuki , sixteen 150 , που ειναι παρόμοιο.
    δεν θα κοιτουσα σε sym , kymko , κλπ παρα μόνο το hd 200 sym, που ειναι υδροψυκτο .

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    Σε αυτά τα λεφτά περνεις μεταχειρισμένο , sh150 Honda που ειναι το πιο καλό για μένα.
    Suzuki , sixteen 150 , που ειναι παρόμοιο.
    δεν θα κοιτουσα σε sym , kymko , κλπ παρα μόνο το hd 200 sym, που ειναι υδροψυκτο .
    μεταχειρισμενο sh 150; αυτό προσπαθω να του πω..αν δεν είναι καποιου πολύ γνωστου του να το αποφυγει..τα sh μπορει να είναι τα κορυφαια σκουτερ οντως αλλα με τη χρηση τους βγαζουν χοντρα προβλήματα όπως φλαντζες και μπιστονι και φυσικα καινε λαδι..το χρεπι το δικο μου καιει 1 λιτρο λαδι στα 1000 χλμ και δεν εχω εναλλακτικες εκτος από το να συμπληρωνω..

    Αν μαλιστα την παθει και πεσει σε παγιδα μαστορα θα κλαψει οικονομικα...τα Sh αν κτυπησουν φλαντζα θελουν συνολικα αλλαγη κεφαλη, μπιστονι αλλα και στρομφαλο για να ερθουν ξανα στα ισα τους..Επειδη η αγορα των ανταλλακτικών αυτων είναι πανάκριβα και με την εργασια παει το μπικικινι σε μη σημφερουσα υψη, η επομενη λυση είναι αλλαγη μεταχειρισμενου κινητηρα συνηθως εισαγωγης στα 400 ευρω με ρισκο βεβαια...ξερω τουλάχιστον 3 επαγγελματιες και εχω συζητησει μαζι τους ότι το ξερουν το φαινομενο με τα sh και φερνουν συνεχεια μετα χειρισμένους κινητήρες από γερμανια, μιλαμε για πολλα κερδη για την παρτυ τους..

    Η επομενη λυση -που αναγκαστικα ακολουθω και εγω- η ευνεχης συμπληρωση λαδιου τσεκαροντας τη σταθμη..κάθε 200χλμ συμπληρωνω, τωρα θα βαλω ημισυνθετικο 20-50 για πρωτη φορα να δουμε..

    Τα γραφω όλα γιατι μεταχειρισμενο σκουτερ εμπεριεχει ρισκο, είναι πολυστροφα και αναλογα με τη χρηση αποκτουν προβλήματα...με το sh πιπλεον, επειδή εχει πολύ μεγαλη αξια μεταπωλησης σε βαθμο κακουργήματος, το τελικο μπατζερ ενεδεχεται να ξεπερασει και αυτό της αγορας ολοκαινουργιου..

    Γνωμη μου μεταχειρισμενο σκουτερ και ειδικα SH μονο από γνωστο αλλα και παλι να μην το παρει..να κοιταξει να κανει τα κουμαντα του για καινουργιο...είναι αμαρτια να το εχει χαρει ο άλλος καινουργιο, να σκασεις ένα σεβαστο ποσο για την αγορα του και να αναλάβεις και το ρισκο του κινητηρα...

    είμαι παθων στο συγκεκριμενο, το εχω ψαξει οσο τιποτα άλλο και είναι η γνωμη μου...κανινουργιο οτιδήποτε αρκει να είναι καινουργιο...και μενεις ησυχος..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    μεταχειρισμενο sh 150; αυτό προσπαθω να του πω..αν δεν είναι καποιου πολύ γνωστου του να το αποφυγει..τα sh μπορει να είναι τα κορυφαια σκουτερ οντως αλλα με τη χρηση τους βγαζουν χοντρα προβλήματα όπως φλαντζες και μπιστονι και φυσικα καινε λαδι..το χρεπι το δικο μου καιει 1 λιτρο λαδι στα 1000 χλμ και δεν εχω εναλλακτικες εκτος από το να συμπληρωνω..

    Αν μαλιστα την παθει και πεσει σε παγιδα μαστορα θα κλαψει οικονομικα...τα Sh αν κτυπησουν φλαντζα θελουν συνολικα αλλαγη κεφαλη, μπιστονι αλλα και στρομφαλο για να ερθουν ξανα στα ισα τους..Επειδη η αγορα των ανταλλακτικών αυτων είναι πανάκριβα και με την εργασια παει το μπικικινι σε μη σημφερουσα υψη, η επομενη λυση είναι αλλαγη μεταχειρισμενου κινητηρα συνηθως εισαγωγης στα 400 ευρω με ρισκο βεβαια...ξερω τουλάχιστον 3 επαγγελματιες και εχω συζητησει μαζι τους ότι το ξερουν το φαινομενο με τα sh και φερνουν συνεχεια μετα χειρισμένους κινητήρες από γερμανια, μιλαμε για πολλα κερδη για την παρτυ τους..

    Η επομενη λυση -που αναγκαστικα ακολουθω και εγω- η ευνεχης συμπληρωση λαδιου τσεκαροντας τη σταθμη..κάθε 200χλμ συμπληρωνω, τωρα θα βαλω ημισυνθετικο 20-50 για πρωτη φορα να δουμε..

    Τα γραφω όλα γιατι μεταχειρισμενο σκουτερ εμπεριεχει ρισκο, είναι πολυστροφα και αναλογα με τη χρηση αποκτουν προβλήματα...με το sh πιπλεον, επειδή εχει πολύ μεγαλη αξια μεταπωλησης σε βαθμο κακουργήματος, το τελικο μπατζερ ενεδεχεται να ξεπερασει και αυτό της αγορας ολοκαινουργιου..

    Γνωμη μου μεταχειρισμενο σκουτερ και ειδικα SH μονο από γνωστο αλλα και παλι να μην το παρει..να κοιταξει να κανει τα κουμαντα του για καινουργιο...είναι αμαρτια να το εχει χαρει ο άλλος καινουργιο, να σκασεις ένα σεβαστο ποσο για την αγορα του και να αναλάβεις και το ρισκο του κινητηρα...

    είμαι παθων στο συγκεκριμενο, το εχω ψαξει οσο τιποτα άλλο και είναι η γνωμη μου...κανινουργιο οτιδήποτε αρκει να είναι καινουργιο...και μενεις ησυχος..




    ΤΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ.......???




    Δεν ήθελες παπάκι καινούργιο με 1800 ευρώ.......και ΧΟΝΤΑ...!!
    2 λίτρα στα 100 το πολύ βενζίνη και..............σέρβις του Αγίου ΠΟΤΕ...!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    όχι ρε φιλε τερενς..προσωπικα δεν μου αρεσουν τα παπια και εννοείτε ότι το κεφι και το παθος πληρωνονται...αυτό μου αρεσε, αυτό πηρα,δεν γκρινιάζω αν και δεν το περιμενα απο ενα χοντα να εχει τοσα προβλήματα που μου εγιναν ρογχος...

    Αν το γραφω είναι ο φιλος μας να εχει ολες τις παραμέτρους υποψιν πριν αποφασισει και να επιλεξει τι θελει αλλα τωρα αυτος ξερει...εγω δεν ηξερα...και χαιρομαι αν τελικα τον προστατευσω...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κατά τα άλλα είναι το κορυφαίο σκούτερ και πάρτε hoda αντί για ιταλικό γιατί τα ιταλικά χαλάνε!

    Ρε συ ζοπα!

    Γι αυτά που γράφεις δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη μόνο η ελλειπης συντήρηση, ουτε όλα τα sh να πέφτουν σε σιδεφοφαγους.

    Και μ αρέσει που στο άλλο το παιδί που πήρε ιταλικό του είπατε πως έκανε μλκ! Τα περισσότερα παράπονα τα έχω ακούσει για τα sh αλλά συνεχίζουμε να το προτείνουμε γιατί είναι hoda. Αλλά μόνο καινούριο γιατί τα μτχ χαλάνε.

    Τελικά τι το ιδιαίτερο έχει αυτο το μηχανάκι; Την γαμάτη αντιπροσωπεία που όταν χαλάσει δαγκωνει και καλύτερα να αλλάξεις κινητήρα αντί για επισκευή; Με όλα αυτά που γράφεις και κούτα να μου το χάριζαν θα το πουλούσα πριν δω τι χρώμα έχει.

    Edit. Μου άρεσε πάντως που τα είπες όλα έξω απ τα δόντια. Εκείνο το κορυφαίο δεν κατάλαβα που στο καλό κολλάει!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κατά τα άλλα είναι το κορυφαίο σκούτερ και πάρτε hoda αντί για ιταλικό γιατί τα ιταλικά χαλάνε!

    Ρε συ ζοπα!

    Γι αυτά που γράφεις δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη μόνο η ελλειπης συντήρηση, ουτε όλα τα sh να πέφτουν σε σιδεφοφαγους.

    Και μ αρέσει που στο άλλο το παιδί που πήρε ιταλικό του είπατε πως έκανε μλκ! Τα περισσότερα παράπονα τα έχω ακούσει για τα sh αλλά συνεχίζουμε να το προτείνουμε γιατί είναι hoda. Αλλά μόνο καινούριο γιατί τα μτχ χαλάνε.
    κολλαει στο θεμα αισθησης μηχανης που φυσικα είναι υποκειμενικο....πιανει τα 0-80 μεχρι να ανοιγοκλείσεις τα ματια σου και αυτό εμενα με εξιταρε..είναι γρηγορο, σπιντατο, δεν θελεις να κατεβεις, επιανα τα 122 χλμ στο κοντερ..σε σχεση με την ιταλικη βλακεια το liberty που το καβαλω και αυτο κάθε μερα στη δουλεια ,καμια σχεση...αν το τολμήσεις και σκασεις μαζι με κατι βελτιώσεις ( λάστιχα, ανεμοθωρακας)καινουργιο 4 χιλιαρικα, ναι είναι κορυφαιο σε αισθηση παρόλο που δεν αξιζει ουτε κατά διανοια αυτά τα χρηματα..παρολο αυτά είναι πρωτο σε πωλήσεις και στην ιταλια και αυτό λεει κατι από μονο του...

    Νομιζει το παλικαρι ότι αν παρει π.χ ιταλικο μεταχειρισμενο liberty θα σωθει επειδή είναι πιο φθηνο; μια από τα ιδια...και εδώ ακριβα ανταλλακτικα και πολύ πιο συχνα σερβις..στα 40.000χλμ αγκομαχει να δουμε αν θα την βγαλει καθαρη στα διπλασια χιλιόμετρα..τουλάχιστον τα sh στα 100 χιλιαδες και βαλε χλμ με συμπλήρωμα λαδια παει μια χαρα, το άλλο δεν υπαρχει περιπτωση να κινειται..

    Εγω προτείνω στον ανθρωπο να μην δει σαν λυση μεταχειρισμενο σκουτερ γενικα, θα του βγει στο μελλον ασχημα..ποσο μαλλον να δωσει για μεταχειρισμενο sh, 2-3 χιλιαρικα που ζητουν οι ιδιοκτητες του που επειδή ξερουν το πρόβλημα και απο ένα σημειο και μετα προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν σε καλη τιμη και αφου εχουν περασει την εγγυηση του μοτο...

    Αν το αποφασισει σκουτερ μονο καινουργιο και δεν χρειαζεται sh...στα 2.500 ευρω υπαρχει το χοντα το vario( 109 κιλα σκουτερ) πολύ καλη περιπτωση αλλα και το sym το 200σαρι δεν είναι ασχημο..λυσεις υπαρχουν ας αποφυγει επωνυμα μεταχειρισμένα..
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 29/05/2017 στις 10:02. Αιτία: quote
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #14
    Σαν πρώην κάτοχος και sh 150 και 300 εγώ δεν ειχα κανένα από τα θέματα που περιγράφεται , στο 150 ειχα απώλεια λαδιού από αλλαγή σε αλλαγή ,μόλις 200/300 γραμμάρια.
    που ειναι μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής.
    στο 300 δεν ειχα καθόλου .
    και τα δυο βεβαίως ήταν σε άψογη κατάσταση και τα συντηρούσαν σωστά , τα ειχα πάρει ελαφρώς μεταχειρισμένα με λίγα χιλιόμετρα και σε καλή κατάσταση.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Φίλε ζοπα πως το είπες αυτό; Θυσιάσεις την αξιοπιστία για τις επιδόσεις;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αυτοκίνητο με 1700 Ευρώ !
    από Bil στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 19:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF