Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αγορά on-off

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2017
    Μηνύματα
    3

    Αγορά on-off

    καλησπέρα σε όλους,
    το ξέρω ότι το έχετε χιλιοσυζητήσει το θέμα αλλά όποιος θα ήθελε ας με βοηθήσει λίγο.
    Είμαι κάτοχος ενός σκούτερ xmax250, και από μικρός είχα στην κατοχή μου μηχανάκια, αρχικά παπάκια και μετά σκούτερ. Έχω οδηγήσει και μηχανές κατά καιρούς αλλά ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου οπότε είμαι άσχετος στο θέμα. Πλέον στα 33 μου θα ήθελα να προχωρήσω σε αγορά μηχανής (μπάτζετ 4000-5000€). Τα μηχανάκια που κοιτάω είναι χρονολογίας 2010-2012, με ABS εννοείται:
    - v-strom 650
    - Transalp 700
    - (μαρέσει και το BMW f800gs αλλά ακριβό και δεν ξέρω αν είναι τόσο αξιόπιστο όσο τα άλλα)

    Το μηχανάκι που με εντυπωσιάζει και είναι ο έρωτας μου είναι το GS1200 και ίσως να το σκεφτώ μετά από κάποια χρόνια, αλλά τώρα δεν είμαι έτοιμος για τέτοια μηχανή.
    Η χρήση της μηχανής θα είναι μέσα στην Αθήνα και κάποιες κοντινές βόλτες,να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει η υψηλή ταχύτητα, νοιάζομαι πολύ για ένα μηχανάκι ασφαλή με καλο στήσιμο και φρένα..
    Επίσης θα μπορούσα να πάω και σε καινούριο με την προυπόθεση ότι θα δώσω 5000€ και τα υπόλοιπα σε δόσεις (3.500€ πχ για το vstrom) αξίζει? Είναι και το traction control που έχουν τα περισσότερα καινούρια
    Επίσης δεν μου αρέσει το versys ούτε το παλιό μοντέλο ούτε το νέο και γενικά τα καινούρια tracer-cb500-nc700/750 ..
    Τί λέτε???

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To traction control σε αυτα τα μοντελα δεν ειναι τοσο χρησιμο. Ισως να δινει μια επιπλεον σιγουρια στη βροχη αλλα γενικα δεν εχουν τετοια αποδοση της δυναμης ωστε να το χρειαζονται ή να το εκμεταλευονται, ειναι πολυ ηπια και τιθασευμενα απο μονα τους.

    Mεταξυ Transalp και Vstrom θα επελεγα το τελευταιο κυριως διοτι εχει 6 ταχυτητες σε σχεση με τις 5 που εχει το Transalp και το θεωρω βαρυνουσα ελειψη. Βεβαια για χρηση μεσα στην πολη οι 5 ταχυτητες δεν θα σε προβληματισουν.
    Επισης, θυμαμαι, για το σωματοτυπο μου (1.85) δεν με ειχε βολεψει σαν εργονομια το Honda.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    το τράξιον κοντρόλ σε αυτές τις μηχανές είναι να χαμε να λέγαμε.
    μόνο σε μηχανές με σοβαρές ιπποδυνάμεις και συνήθως σε συνθήκες πίστας θα χρειαστείς τράξιον

    όσο αφορά vstrom vs transalp700 θα σου έλεγα να πας σε vstrom. καλύτερο σε όλα.

  4. #4
    Σορτατισμενα βάση τιμής (φτηνά πρώτα)

    Βεστρομ μτχ.
    Τραιουμφ ταιγκερ 800
    BMW GS 800

    Από τα παραπάνω,το tiger για εμένα ,είναι το καλύτερο,μετά το GS ,μετά το βεστρομ.
    Φυσικά,έχουν διαφορά στην τιμή.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Κούλη παναθηναϊκάρα!
    Η κατηγορία των μεσαίων on off που σου αρέσει είναι εμπορική και στις αγγελίες θα βρεις αρκετά μοντέλα από αυτά που σε ενδιαφέρουν + f650gs.
    Αν δεν μπαίνεις χώμα,μπορείς να κοιτάξεις και κάποιο μοτοσυκλέτα με πιο ασφάλτινο προσανατολισμό όπως το tdm ή το nc700x.
    Αν μπαίνεις χώμα,μπορείς να δεις και τo μικρό Tenere.
    Όσο για το αν αξίζει να χρεωθείς για ν'αγοράσεις καινούριο...δική σου είναι η τσέπη αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα κοιτούσα πρωτίστως για μεταχειρισμένο,δίνοντας έμφαση στην κατάσταση της μοτοσυκλέτας που θα βρεις και λιγότερο στη μάρκα.Στη κατηγορία αυτή θα βρεις(με λίγη υπομονή) μηχανούλες καλοδιατηρημένες,μη καγκουροποιημένες και με αξιόλογη προίκα

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2017
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις απαντήσεις σας,
    σχετικά με την κατανάλωση στην πόλη έχουν μεγάλη διαφορά, vstrom650 VS TA700 ?

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koulis13 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις απαντήσεις σας,
    σχετικά με την κατανάλωση στην πόλη έχουν μεγάλη διαφορά, vstrom650 VS TA700 ?
    Ναι
    Και όχι αμελητέα.
    Το ΤΑ υπερτερεί στα φρένα και ότι είναι ποιο ευκίνητο μέσα στην πόλη

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    To traction control σε αυτα τα μοντελα δεν ειναι τοσο χρησιμο. Ισως να δινει μια επιπλεον σιγουρια στη βροχη αλλα γενικα δεν εχουν τετοια αποδοση της δυναμης ωστε να το χρειαζονται ή να το εκμεταλευονται, ειναι πολυ ηπια και τιθασευμενα απο μονα τους.

    Mεταξυ Transalp και Vstrom θα επελεγα το τελευταιο κυριως διοτι εχει 6 ταχυτητες σε σχεση με τις 5 που εχει το Transalp και το θεωρω βαρυνουσα ελειψη. Βεβαια για χρηση μεσα στην πολη οι 5 ταχυτητες δεν θα σε προβληματισουν.
    Επισης, θυμαμαι, για το σωματοτυπο μου (1.85) δεν με ειχε βολεψει σαν εργονομια το Honda.
    σε βολεψε το στρωμα δηλ;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    αβάδιστα αβασάνιστα vstrom abs μετόχειρο

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    σε βολεψε το στρωμα δηλ;
    Σαφως. Πιο ανετη, λιγο πιο ορθια και λιγο πιο προς το κεντρο θεση με καλυτερη αποσταση απο το τιμονι για τα χερια μου. Και το τιμονι πρεπει να ειναι και πιο φαρδυ στο vstrom πραγμα που με ενοχλησε στο ΤΑ700.
    Δεν λεω οτι ειναι αντικειμενικα αβολο το Transalp αλλα σιγουρα το Vstrom ειναι αρκετα καλυτερο για το δικο μου σωματοτυπο.
    To καινουργιο strom δεν ξερω αν εχει αλλαγες σε αυτο τον τομεα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σαφως. Πιο ανετη, λιγο πιο ορθια και λιγο πιο προς το κεντρο θεση με καλυτερη αποσταση απο το τιμονι για τα χερια μου. Και το τιμονι πρεπει να ειναι και πιο φαρδυ στο vstrom πραγμα που με ενοχλησε στο ΤΑ700.
    Δεν λεω οτι ειναι αντικειμενικα αβολο το Transalp αλλα σιγουρα το Vstrom ειναι αρκετα καλυτερο για το δικο μου σωματοτυπο.
    To καινουργιο strom δεν ξερω αν εχει αλλαγες σε αυτο τον τομεα.
    εγω 188 δεν εχω συναντησει πιο αβολη θεση απο αυτη του στρωματος.Περιεργο.

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    εγω 188 δεν εχω συναντησει πιο αβολη θεση απο αυτη του στρωματος.Περιεργο.
    Ειναι και τα γουστα του καθενος. Ειναι λιγο υποκειμενικο.
    Στο στρωμα τι δε σου αρεσε στη θεση σε σχεση και με το ΤΑ650 που εχεις..;;
    Xωρις να θυμαμαι και καλα, διοτι εχουν περασει χρονια απο τοτε που καβαλησα ΤΑ650, αλλα νομιζω πως ειναι αρκετα παραπλησιο εργονομικα με το στρωμα (πιο ψηλο και φαρδυ τιμονι και πιο "ορθιο" απο το 700).
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ειναι και τα γουστα του καθενος. Ειναι λιγο υποκειμενικο.
    Στο στρωμα τι δε σου αρεσε στη θεση σε σχεση και με το ΤΑ650 που εχεις..;;
    Xωρις να θυμαμαι και καλα, διοτι εχουν περασει χρονια απο τοτε που καβαλησα ΤΑ650, αλλα νομιζω πως ειναι αρκετα παραπλησιο εργονομικα με το στρωμα (πιο ψηλο και φαρδυ τιμονι και πιο "ορθιο" απο το 700).
    δεν εχω ΤΑ.Ειχα,οπως ειχα και αυτο το αθλιο στρωμα.Στο ΤΑ παρολο που ηταν στην ιδια κατηγορια με την αθλιοτητα αυτη ενοιωθα καλυτερα τον ελεγχο του και με πιο ξεκουραστη θεση. Το 700 εχει την ιδανικη -για το πως θελω εγω την θεση πανω στην μηχανη- θεση οδηγησης με τα χερια φυσιολογικα ανοιχτα και οι αγκωνες σε γωνια τετοια που να μην κουραζει.
    Το ΤΑ ειχε σχεδον ιδια θεση με το Domi που πολλοι μαζι με εμενα εκθειαζουν.
    Τελος παντων ειναι γουστα και επιπεδα σαδισμου για τον καθενα αυτα τα περι θεσης οδηγησης,περι αντιληψης και κατανοησης του πως θα ειναι μια σωστη θεση στην μηχανη επανω,οποτε ο καθενας κρινει διαφορετικα.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Η μαμά θέση σε ΤΑ 650/700 σε τοποθετεί <μέσα> και ελαφρώς κάτω.
    Στο v strom ποιο πάνω .
    Ενώ στην ένωση σέλας ντεπόζιτου,το στρώμα ανοίγει τα πόδια σε σχέση με το ΤΑ.
    Ο θέσεις - σέλες,με ενα καλό μάστορα έρχονται στα μέτρα του καθενός ( σωστα bob)
    Το ( μαμά )τιμόνι του v strom ,είναι κατα τις ποιό ανοιχτό απο του ΤΑ,έχω όμως την εντύπωση και την αίσθηση,οτι το ΤΑ στρίβει περισότερο απο του v strom,σαν το στοπ του τιμονιού του v strom να <βρίσκει > ποιο νωρίς.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    αν βρεις απαντησεις για τα ασχημα φρενα του βστρομ τοτε παρτο με κλειστα τα ματια...Σαφεστατα πιο ταξιδιαρικο και πολύ καλυτερη σελα και για το ετερο ημισυ( πολύ βασικο η γκρινια στη γυναικα), αν του βαλεις και τζελ τοτε γινεται αισθηση ονειρο..το ΤΑ αξιοπιστο, κορυφαια φρενα και πιο ευελικτο στην πολη αλλα όχι δικαβαλλο...μεχρι εκει..μιλαμε για μεταχειρισμενο στρωμα στα 4 χιλιαρικα ετσι; γιατι καινουργιο με την τιμη που του καρφώσανε εχεις πολύ καλυτερες εναλλακτικες..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα on off
    από Kiato26 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2016, 10:38
  2. Αγορά Αξιόπιστης Μηχανής On-Off.
    από Richter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2013, 14:38
  3. Αγορα μεταχειρισμενου on off-αποφυγη ζημιαρικου
    από musictech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 17:34
  4. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF