Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 74

Θέμα: NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeobird Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να την έχεις οδηγήσει. Γιατί κι εγώ μ' αυτά τα κριτήρια την αγόρασα, αλλα τελικά είμαι απογοητευμένος με όλα όσα αναφέρεις εκτός από το χώρο αποσκευών και την οικονομία.
    Κι εγώ θεωρούσα ότι ο αυτοκινητάδικος κινητήρας της μου ταίριαζε γιατί οδηγώ σαν ύπνος, αλλά η ροπή της κι η ιπποδύναμη είναι πολύ χαμηλά και έχει πολύ χαμηλό εύρος στροφών. Πάνω από τις 4500 σαλ δεν έχω τίποτα, απλά θόρυβο. Έτσι, σε μια προσπέραση πχ, αναγκάζομαι για να μη βρεθώ κρεμασμένος και να πρέπει να ανεβάσω σχέση στη μέση της προσπέρασης, να έχω ανεβάσει σχέση (αντί να κατεβάσω, όπως κάνουμε συνήθως) από πριν, το οποίο όμως με καθυστερεί. Επίσης, πάνω από τα 100km/h στην εθνική ανεβάζει πολύ αργά και πολύ απρόθυμα. Στα 120-130 km/h φαίνεται ότι δεν είναι στα νερά της. Όλα αυτά (εκτός από την τελική ταχύτητα) λογικά τα λύνει το dct, αλλά κι εγώ το συμβατικό έχω.
    Άνετη δεν είναι. Η σέλα της είναι μεγάλη, αλλά στα φρεναρίσματα γλιστράω μπροστά και χτυπάω στο τεπόζιτο, παρόλο που φρενάρω κυρίως με το πίσω. Η ανεμοκάλυψη αν δεν έχεις μεγάλη ζελατίνα δεν είναι τίποτα. Εγώ έχω βάλει της Givi, καθώς και χούφτες της ίδιας, αλλά είναι έξτρα έξοδο, το οποίο θαρρώ ότι χρειάζεται αν κάνεις ταξίδια. Κι όσο για τη μπροστινή ανάρτηση, εμένα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη στο φρενάρισμα. Στις στροφές είμαι εντάξει, αλλά εγώ δεν πλαγιάζω και πολύ για να μπορώ να πω.
    Το καλό με το κέντρο βάρος της που είναι πολύ χαμηλά είναι ότι μπορείς να τη χειριστείς εύκολα σε μικρές ταχύτητες στην πόλη, αλλά στον ανοιχτό δρόμο ή στο ταξίδι στον επαρχιακό αισθάνεσαι ότι είναι σαν δύο κομμάτια, σαν να είναι ο κινητήρας κι από πάνω ένα έξτρα κομμάτι που δεν πολυχρειάζεται και σε κάνει να νιώθεις άβολα (δεν ξέρω αν το λέω καλά).
    Έχω το πρώτο μοντέλο, του 2016, όχι αυτό με τη χρωματιστή οθόνη που κυκλοφορεί τώρα. Οδήγησέ την για κάμποση ώρα στον ανοιχτό δρόμο αν έχεις ευκαιρία, μπορεί να αλλάξεις γνώμη. Εγώ οδήγησα έτσι, ένα μισάωρο, την καινούργια VStrom κι είναι η μέρα με τη νύχτα από άποψη συμπεριφοράς στο δρόμο.
    εγώ πάλι που ειχα το vstrom 650 2011 νομίζω ότι ειναι σκάλες ,καλητερο το nc με μόνη εξαιρεση τους ανοιχτούς αυτοκινητοδρόμους ,που βασικά και εκεί στο μόνο που υπερτερεί το στρώμα ειναι το γκάζι ,αλλα και με το nc που ταξίδεψα μια χαρά ταξίδεψα ,με ταχύτητες 150/170 χλμ
    από την άλλη έχω τελείως άλλη εντύπωση για το nc ,από την δικιά σου !
    έκανες το πρώτο σου μήνυμα για να θάψεις το μηχανακι που έχεις ????...
    ποτέ δεν ένοιωσα αυτό που λες την έλλειψη γκαζιού σε μια προσπέραση μήπως φοβάσαι να το ανοίξεις τέρμα ?? το ανοίγεις τέρμα???
    μου φαίνεται ότι κάτι δεν κάνεις σωστά ...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Ο daz για την αίσθηση είπε όχι για την αποτελεσματικοτητα. Στην ουσία λέτε το ίδιο πραγμα .
    Πάντως από ότι είδα στην υπογραφή σου έχεις και ενα cbr για επιδόρπιο
    Ναι ουσιαστικά για 2ο αγοραστηκε το NC αλλα τελικά κατέληξε 1ο,ειχα και ενα R1 το οποιο έσπασε.

    Η αίσθηση παντως είναι οτι ταξιδευει ξεκούραστα οπως είπα λογω κραδασμων και χαμηλων στροφων.Ο φίλος νομιζω έχει την εντυπωση οτι σε αυτα τα km ζορίζεται,κάνει θορυβο το μοτερ κλπ.Ισα ισα τα υπόλοιπα της κατηγοριας τα ακους αρκετα στις 7500 στροφες που δουλευουν για να πάνε σε αυτες τις ταχυτητες που αναφερθηκαν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σου προτεινω να οδηγησεις ενα γιατι είναι ξεκάθαρο πως δεν το εχεις οδηγησει απο τα γραφόμενα σου.Το μηχανάκι ταξιδευει τερμα γκάζι(180+) μεχρι να πεθανουμε εμεις και τα δισεγγονα μας.Στα 180 δεν έχει κραδασμους ουτε φυσικα θορυβο μιας και δουλευει μεσαιες ουσιαστικα(δεν εχει καν ψηλες),καμια σχεση με τα υπολοιπα δικύλινδρα που εχουν πολλους κραδασμους ακομη και στα 150(τα εχω οδηγησει αρκετα).Ο μοναδικός λόγος που δεν παω με αυτες τις ταχυτητες σταθερα ειναι καθαρά η μικρη αυτονομία,με 14,1 τεποζιτο δε βγαζει αρκετα km αν και η καταναλωση δεν ανεβαινει πανω απο 6,3 μετρημενο σε αυτες τις ταχυτητες.

    Ειμαι κατοχος του απο το 2015,μεχρι σημερα εχω κανει εγω προσωπικά 120.000km(αγοραστηκε με 27.000).4 μέρες χρειάστηκα για να φτασω στο βορειο Ακρωτηρι με ταχυτητες 160-180 http://ncclub.gr/index.php/topic,119.0.html.Το μηχανάκι ταξιδευει πολύ ξεκούραστα χωρις κανενα θέμα,για τα δεδομένα της κατηγορίας ταξιδευει ακομα καλύτερα λογω ελλειψης κραδασμων(το 750 εχει ακομα λιγοτερους λογω 2ου αντικραδασμικου).Επιπλέον καθε Κυριακή κάνω τουλάχιστον 1000αρες βολτες τους καλοκαιρινούς μηνες.

    Oλα αυτα χωρις να εχει ζητησει τιποτα στα χιλιομετρα που εχω κανει,με αλλαγες λαδιών ανα 12.000,μπουζι και βαλβιδες ανα 48.000.Και αυτο ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του μαζι με τη χαμηλη καταναλωση,η ανυπαρκτη συντηρηση.

    Αυτα τα αναφέρω γιατι εσφαλμένα πιστευεις οτι δεν κάνει για ταξίδια.Και στο εξωτερικό το ταξιδευουν πάρα πολυ αν διαβάσεις θα βρεις πολλές πληροφορίες.
    Από που είναι ξεκάθαρο ότι δεν το έχω οδηγήσει?

    Πες μου σε παρακαλώ σε τι ακριβώς διαφωνείς απ' αυτά που έγραψα. Αν θέλεις διάβασέ τα σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά!

    Έγραψα ότι στο ταξίδι "δεν υστερεί σε αποτελεσματικοτητα". Τώρα αν τα χλμ που μπορεί να ταξιδέψει ξεκούραστα και απ' τα οποία μπορεί να ξεκινήσει μια αξιοπρεπή προσπέραση δεν είναι 150 αλλά 160, εσύ το ξέρεις καλύτερα. Στα 180 όμως είπα ότι είναι η πραγματική τελική του και εδώ δεν έχει σημασία πόσο διαφωνείς ή όχι αφού αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Η αίσθηση που σου δίνει η αυτοκινητάδικη απόδοση του κινητήρα είναι θέμα υποκειμενικό. Έγραψα ότι άλλοι τον βολεύονται και άλλοι όχι. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η ροπή χαμηλά, όχι όμως πάντα και παντού. Ο τρόπος που αποδίδει ο κινητήρας δεν είναι αυτό που περιμένει κάποιος από μια μηχανή ούτε αυτό που θέλουν οι περισσότεροι.

    Εδώ δεν συζητάμε αν το μηχανάκι είναι καλό ή όχι. Ασφαλώς για κάποιους είναι καλό ενώ για άλλους όχι και αυτό δεν έχει να κάνει πάντα με το μηχανάκι αλλά με το θέλει ο καθένας απ' αυτό.
    Το θέμα είναι, να μπορέσει καποιος να καταλάβει αν το μηχανάκι είναι καλό γι' αυτόν. Δεν έχει λοιπόν σημασία μόνο το τι μπορεί να κάνει αλλά και πως το κάνει! Και ακόμα πιο σημαντικό, πως το κάνει σε σύγκριση με ένα άλλο.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Από τις 4 μοτοσυκλέτες του θέματος, έχω οδηγήσει τις 3: NC750X, Tracer, V-Strom.
    Μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, όπως τις έγραψα παλιότερα σε άλλα θέματα.

    NC750X
    Έκανα πρόσφατα test ride στο NC750X DCT. Η διαδρομή ήταν στην Εθνική Οδό από το Σαρακάκη μέχρι μετά την Ελευσίνα και πίσω, σύνολο 42 χλμ.
    Εντυπώσεις (+):
    - Άνετη θέση οδήγησης, ένιωσα αμέσως ότι οδηγούσα το μηχανάκι καιρό.
    - Μεγάλη ευκολία το DCT, δεν χρειαζόταν να ασχολούμαι με το κιβώτιο.
    - Καλές επιταχύνσεις, έφευγε με διαφορά πρώτο στο φανάρια.
    - Έπιανε για πλάκα 130, κάποια στιγμή είδα 155 με κίνηση γύρω μου χωρίς να νιώσω ανασφάλεια, εγώ που γενικά φοβάμαι την ταχύτητα.
    - Μέση κατανάλωση στο trip computer γι' αυτά τα 42 km: 3,3 lit/100km.
    Εντυπώσεις (-):
    - Στις πολύ χαμηλές στροφές ένιωθα κάποιους κραδασμούς, αλλά μάλλον τους παρατήρησα γιατί έχω συνηθίσει να οδηγώ μόνο 4-κύλινδρα.
    - Για να κατεβάσει σχέση το DCT πρέπει να ανοίξεις πολύ το γκάζι. Κανένα πρόβλημα όμως, πατάς το πλήκτρο (-) με τον αριστερό αντίχειρα και σε dt κατεβάζει.
    Γενική εντύπωση πολύ καλή. Αν ψαχνόμουν για καινούρια μοτό μάλλον αυτή θα έπαιρνα.

    Τις άλλες δύο τις οδήγησα μόνο για 3 γύρους στην πίστα των Μεγάρων (στο Test Ride Event), οπότε δεν πρόλαβα να βγάλω αξιόπιστα συμπεράσματα. Πάντως, ορίστε οι εντυπώσεις μου:

    Tracer
    Η θέση οδήγησης με ξένισε λίγο αρχικά. Μου φάνηκε ότι το τιμόνι ήταν περισσότερο κοντά απ’ ότι θα ήθελα. Κατά τα άλλα δεν έχω να της καταλογίσω κάτι. Θα τη χαρακτήριζα μάλλον αδιάφορη.

    V-Strom
    Από όσες οδήγησα (στο Test Ride Event πάντα...), ίσως να ήταν αυτή που μου άρεσε περισσότερο. Άνετη, γρήγορη, καλή στις στροφές. Και επιτέλους ένα συμπαθητικό V-Strom γιατί τα παλιά δεν βλέπονταν! Μέση κατανάλωση: 4,6 lit/100km.
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 28/05/2017 στις 20:27.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Από που είναι ξεκάθαρο ότι δεν το έχω οδηγήσει?

    Πες μου σε παρακαλώ σε τι ακριβώς διαφωνείς απ' αυτά που έγραψα. Αν θέλεις διάβασέ τα σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά!

    Έγραψα ότι στο ταξίδι "δεν υστερεί σε αποτελεσματικοτητα". Τώρα αν τα χλμ που μπορεί να ταξιδέψει ξεκούραστα και απ' τα οποία μπορεί να ξεκινήσει μια αξιοπρεπή προσπέραση δεν είναι 150 αλλά 160, εσύ το ξέρεις καλύτερα. Στα 180 όμως είπα ότι είναι η πραγματική τελική του και εδώ δεν έχει σημασία πόσο διαφωνείς ή όχι αφού αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Η αίσθηση που σου δίνει η αυτοκινητάδικη απόδοση του κινητήρα είναι θέμα υποκειμενικό. Έγραψα ότι άλλοι τον βολεύονται και άλλοι όχι. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η ροπή χαμηλά, όχι όμως πάντα και παντού. Ο τρόπος που αποδίδει ο κινητήρας δεν είναι αυτό που περιμένει κάποιος από μια μηχανή ούτε αυτό που θέλουν οι περισσότεροι.

    Εδώ δεν συζητάμε αν το μηχανάκι είναι καλό ή όχι. Ασφαλώς για κάποιους είναι καλό ενώ για άλλους όχι και αυτό δεν έχει να κάνει πάντα με το μηχανάκι αλλά με το θέλει ο καθένας απ' αυτό.
    Το θέμα είναι, να μπορέσει καποιος να καταλάβει αν το μηχανάκι είναι καλό γι' αυτόν. Δεν έχει λοιπόν σημασία μόνο το τι μπορεί να κάνει αλλά και πως το κάνει! Και ακόμα πιο σημαντικό, πως το κάνει σε σύγκριση με ένα άλλο.

    Εγραψες για αποτελεσματικότητα ομως στη συνεχεια της προτασης έγραψες αυτο ''Ένας κινητήρας που μετά τις 5-5,5 Κ στροφές κάνει πιο πολυ θόρυβο και μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί αν φτάσει τις 6Κ στροφές με τελευταία σχέση''

    Δεν κανει περισσότερο θόρυβο ισα ισα δουλευει με 2000 στροφες κάτω απο τα υπολοιπα της κατηγοριας και με λιγοτερους κραδασμους.Απο εκει καταλαβα οτι δεν το εχεις οδηγησει,και σιγουρα αν το εχεις οδηγησει δεν ειναι σε αυτες τις ταχυτητες.Αν κανω λάθος συγνωμη.

    Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνούμε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ναι ουσιαστικά για 2ο αγοραστηκε το NC αλλα τελικά κατέληξε 1ο,ειχα και ενα R1 το οποιο έσπασε.

    Η αίσθηση παντως είναι οτι ταξιδευει ξεκούραστα οπως είπα λογω κραδασμων και χαμηλων στροφων.Ο φίλος νομιζω έχει την εντυπωση οτι σε αυτα τα km ζορίζεται,κάνει θορυβο το μοτερ κλπ.Ισα ισα τα υπόλοιπα της κατηγοριας τα ακους αρκετα στις 7500 στροφες που δουλευουν για να πάνε σε αυτες τις ταχυτητες που αναφερθηκαν.
    Ήθελα να τονίσω ότι ένας κινητήρας που αποδίδει τόσο καλά στις χαμηλομεσαίες δεν είναι τόσο αποδοτικός στις υψηλές ταχύτητες με τελευταία σχέση. Λέγοντας ότι μετά τις 6000 κάνει πιο πολύ θόρυβο, εννοούσα ότι η απόδοση παίρνει την κάτω βόλτα και κάπου εκεί τελειώνουν όσα μπορεί να σου προσφέρει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/05/2017 στις 20:37.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    έκανες το πρώτο σου μήνυμα για να θάψεις το μηχανακι που έχεις ????...
    Έκανε το πρώτο του μνμ για να πει την άποψή του. Come on man!!!
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όχι κάθε άλλο! Ήθελα να τονίσω ότι ένας κινητήρας που αποδίδει τόσο καλά στις χαμηλομεσαίες δεν είναι τόσο αποδοτικός στις υψηλές ταχύτητες με τελευταία σχέση. Λέγοντας ότι μετά τις 6000 κάνει πιο πολύ θόρυβο, εννοούσα ότι η απόδοση παίρνει την κάτω βόλτα και κάπου εκεί τελειώνουν όσα μπορεί να σου προσφέρει.

    Ναι λογικό ειναι γιατι στις 6.000 στροφες έχει 185 km (αν δεις φαινεται και στη φωτο) .Απο αυτα τα km και πανω ολα της κατηγοριας λαχανιαζουν εστω και λιγοτερο..Το θεμα είναι οτι αν συγκρινεις ενα μοτοσυκλετιστικό δικύλινδρο μοτερ αυτης της κατηγοριας στα 185 km είναι πιο θορυβωδες,εχει περισσοτερες στροφες-φθορες(νομιζω περιπου 8500+)

    Ειναι λογικό το αυτοκινηταδικο μοτερ να ξενιζει,αλλα στην πράξη αντέχει παραπάνω km.Noμίζω οτι για ταξιδιαρικες μοτο και για commuters που γραφουν πολλα km ταιριάζει.Αυτο είναι προσωπική γνωμη βεβαια καθαρα βλεποντας το πρακτικα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Anyway! Συζητάμε για υψηλές στροφές και ταχύτητες σε έναν κινητήρα που έχει μόνο χαμηλές και μεσαίες. Νομίζω ότι όποιος ενδιαφέρεται έπιασε το νόημα.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το διάγραμμα ιπποδύναμης και ροπής του NC μοιάζει πολύ με τα αντίστοιχα των παλαιότερων boxer της BMW με ελαφρώς μικρότερες τιμές λόγω κυβικών. Βρίσκω τα 8,2 κιλά στις 4600 πολύ εντυπωσιακό για 750 cc αλλά δεν το έχω καβαλήσει να δω σαν αίσθηση τι λέει. Το αφρικα 750 πχ είχε 6.5 κιλά στις 6500 στροφές αν θυμάμαι καλά.
    Κατι μου θυμίζει αυτό...

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2870874

    Και μετά άρχισε το πρόγραμμα...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κατι μου θυμίζει αυτό...

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2870874

    Και μετά άρχισε το πρόγραμμα...
    sapila ποτέ θα φέρεις το BMW να τα στήσουμε ρε ...αχαχαχαχαχα

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κατι μου θυμίζει αυτό...

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2870874

    Και μετά άρχισε το πρόγραμμα...



    Τι ειναι αυτο ρε συ?Αν εισαι Αθήνα δεχομαι φιλική κόντρα να δούμε τι γίνεται
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Παραδίνεσαι? Οντως έχει,σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα.Σε ευθεία εχει σχετικα ευκολα 180.Προσπεράσεις μέχρι αυτες τις ταχυτητες είναι απολύτως εφικτές.

    Συνημμένο 382914
    Mιλαμε για 50 αλογα και 220 κιλα (ανευ αναβατη).
    180 θα πιανει (σε μεγαλη ευθεια) αλλα η προσπεραση στα 170 θα παρει περιπου ενα μηνα.

    Μη με παρεξηγεις, εμενα μου αρεσει το concept του NC αλλα το να μιλαμε για τελικες και επιταχυνσεις για ενα τετοιο μοτο ειναι λιγο ατοπο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #29
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    sapila ποτέ θα φέρεις το BMW να τα στήσουμε ρε ...αχαχαχαχαχα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος


    Τι ειναι αυτο ρε συ?Αν εισαι Αθήνα δεχομαι φιλική κόντρα να δούμε τι γίνεται

    Θέλετε κόντρες τώρα με την γριά ε?
    billy84 Αθήνα είμαι. Καμμιά Κυριακή γίνεται.

    Πιστεύω οτι απο εκκίνηση μέχρι και το τέρμα κοντα θα είναι από επιτάχυνση και τελική, περίπου ίδια ιπποδύναμη/ροπή σε ίδιες στροφές και παραπλήσιο βάρος έχουν, αν και οι αλλαγές είναι πιο αργές στο BMW και χάνει λίγο, έχει κι άξονα βέβαια.
    Αν είστε βαρείς θα χάσετε γιατί εγώ είμαι σχετικά ελαφρύς και το BMW πανω απο 10 κιλά πιο ελαφρύ απο το NC, ζυγισμένο στην πίστα της Rijeka στα 200 κιλά ακριβώς, με 5 λίτρα στο τεπόζιτο και την μεγάλη μπαταρία των 7 κιλών.
    Αν έχει στροφές την βάψατε σίγουρα, το BMW στρίβει τέρμα. Είναι του 1975 με πλατίνες, τελείως original, με άπειρα χλμ, και οικογενειακό κειμήλιο αφού το κληρονόμησα.

    Αν επιμένετε σε κόντρες με τα NC δείτε πρώτα μερικά video αυτού του BMW για να ξέρετε τι σας περιμένει τουλάχιστον για να μην στενοχωρηθείτε ξαφνικά!
    Τατοι 2012 3ος στην μεγάλη κατηγορία, Τατοι 2013 1oς στην μεγαλη κατηγορία, όπως και το 2014.
    Εδω δοκιμαστικά 3ο Τατοι 2014 με θέα Γεωργακόπουλο, Παπανδρέου στην αρχή.
    https://youtu.be/H8xCkIS_mIs
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 28/05/2017 στις 22:15.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Mιλαμε για 50 αλογα και 220 κιλα (ανευ αναβατη).
    180 θα πιανει (σε μεγαλη ευθεια) αλλα η προσπεραση στα 170 θα παρει περιπου ενα μηνα.

    Μη με παρεξηγεις, εμενα μου αρεσει το concept του NC αλλα το να μιλαμε για τελικες και επιταχυνσεις για ενα τετοιο μοτο ειναι λιγο ατοπο.
    Δεν είναι καθόλου άτοπο να μιλάς για επιτάχυνση.
    Μια χαρά θα επιταχύνει, απλά στα 180 σταματάει. Μέχρι τα 150 όμως απο στάση θα φεύγει σφαίρα χωρίς φασαρία και προσπάθεια, μετά θα αρχίσει να αργεί σε σχέση με ενα πιο πολύστροφο μοτέρ αλλά σίγουρα φτάνει τα 180 στο κοντέρ σχετικά γρήγορα και ακόμα και δικάβαλο κι εκεί τέλειώνει το έργο αφού η 5η είναι στο όριο στροφών.
    Μιλάω για το BMW αφού δεν εχω καβαλήσει NC, ούτε και πρόκειται, αλλά όπως είπα κοντά είναι.

    Εγώ πάντως σε συνάδελφο που ήθελε σώνει και καλά αυτόματο για 1η μηχανη και ηθελε την συμβουλή μου, του είπα να πάρει NC. Το πήρε και είναι κατευχαριστημένος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)
    από asymvivastos85 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 15:19
  2. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  3. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  4. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  5. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF