Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 74

Θέμα: NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291

    NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650

    Νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον μια σύγκριση μεταξύ των μεσαίων touring. Αν αφήσουμε εκτός τις ευρωπαϊκές (F700GS, Multi 950, Tiger 800), λόγω άλλης κατηγορίας τιμής, απομένουν οι 4 γιαπωνέζες: NC750X, Tracer 700, Versys 650, V-Strom 650.

    Τιμές (€)
    NCX: 8400 (9300 με DCT)
    Versys: 8700
    Tracer: 8700
    V-Strom: 8900
    Κι όμως μια Honda -και made in Japan- είναι φθηνότερη από τον (ιαπωνικό) ανταγωνισμό! Το Versys έπιασε σε τιμή το Tracer, ενώ το V-Strom, όσο καλό κι αν είναι, νομίζω ότι ξεφεύγει αρκετά.

    Επιδόσεις (περιοδικό ΜΟΤΟ)
    _________40-80 km/h (4η)_80-120 km/h (5η)_120-160 km/h (6η)_φρένα 120-40 km/h
    Tracer_______4,5 s___________5,2 s___________12,5 s__________61 m
    Versys_______3,8 s___________4,4 s____________---____________54 m
    V-Strom______3,7 s___________5,3 s___________8,7 s___________82 m
    Παρά το χαμηλότερο βάρος και τον ισχυρότερο κινητήρα σε όλο το φάσμα στροφών από Versys & V-Strom, το Tracer υστερεί στις ρεπρίζ. Ίσως είναι θέμα γραναζώματος. Το V-Strom υστερεί πολύ στο φρενάρισμα.

    Κατανάλωση (lit/100km)
    _________bennetts.co.uk_moto-station.com_ΜΟΤΟ
    NCX DCT______4,2___________4,2_________3,5
    Tracer________5,2___________5,4_________5,8
    Versys________5,0___________5,7_________5,5
    V-Strom______5,7*___________---_________6,1
    * προηγούμενο μοντέλο
    Όπως αναμενόταν, το NC υπερέχει με διαφορά. Tracer και Versys φαίνονται ισοδύναμα, ενώ το V-Strom έρχεται λίγο πιο πίσω.

    Διάγραμμα ισχύος-ροπής (moto-station.com)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	διάγραμμα ισχύος NC-Tracer-Versys.jpg 
Προβολές:	494 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	382869
    Εξαιρετικά γραμμικά και τα τρία μοτέρ. Ειδικά του NC μοιάζει ηλεκτρικό.
    Τα διαγράμματα των Tracer & Versys μοιάζουν, αλλά το Tracer έχει παντού 3-5 PS και 0,5-0,8 kgm περισσότερα από το Versys.
    Το NC υπερέχει ξεκάθαρα ως τις 6500 rpm όπου και τελειώνει όμως, ενώ τα άλλα δύο συνεχίζουν να αποδίδουν για άλλες 3000 rpm. Αναμενόμενο, αφού ο κινητήρας του NC προέρχεται από αυτοκίνητο. Με το NC λοιπόν θα χρειαστεί να μάθεις να κινείσαι με χαμηλές στροφές και να εκμεταλλεύεσαι τη ροπή σε ένα σχετικά περιορισμένο φάσμα στροφών.

    Αποσπάσματα από ΜΟΤΟ:

    NC750X DCT
    Αν ψάχνεις για ένα μέσο μετακίνησης με διευρυμένο πεδίο δράσης και ταυτόχρονα έχεις υψηλές απαιτήσεις σε τομείς όπως η αξιοπιστία, η οικονομία χρήσης, η πρακτικότητα και η ασφάλεια, τότε το NC750X DCT είναι ξεκάθαρα η Νο1 επιλογή. Οτιδήποτε άλλο επιλέξεις έχοντας αυτά ως προτεραιότητες θα κάνεις συμβιβασμούς. Γκάζι, επιδόσεις και έξαψη δεν πρόκειται ποτέ να σου προσφέρει, αλλά ποτέ δεν σου υποσχέθηκε τρελά γλέντια.

    Tracer vs Versys
    Στους επαρχιακούς δρόμους υπάρχει ισοπαλία. Το Versys έχει πλαίσιο, αναρτήσεις και κινητήρα για να οδηγήσεις επιθετικά, αλλά η θέση οδήγησης σε εμποδίζει να το κάνεις. Στο Tracer έχεις μια υπέροχη θέση οδήγησης και ένα κινητήρα που συνεργάζεται μαζί σου όπως κι αν θέλεις να οδηγήσεις, αλλά η ακαμψία του πλαισίου και η ποιότητα των αναρτήσεων δεν μπορούν να ακολουθήσουν μέχρι το τέλος.
    Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και ειδικά αν είσαι μικρόσωμος, το Tracer είναι η σωστή επιλογή καθώς είναι πιο εύκολη μοτοσυκλέτα για να ζεις καθημερινά μαζί της. Αν σε ενδιαφέρουν τα ταξίδια, κινείσαι συχνά με υψηλές ταχύτητες σε ανοιχτούς δρόμους και είσαι ψηλός, τότε το Versys είναι η καλύτερη επιλογή.


    V-Strom
    Το V-Strom είναι εξαιρετικά σταθερό. Στις ευθείες, στις στροφές, στα φρένα, παντού. Το ζύγισμα, η ποιότητα του πλαισίου, οι αναρτήσεις, ακόμη και η επιλογή των ελαστικών έχουν ως συνισταμένη μια συμπεριφορά που σχεδόν σε προκαλεί να εξερευνήσεις τις σπορ προεκτάσεις του χαρακτήρα του. Μοναδική παραφωνία η πολύ γρήγορη επαναφορά του μπροστινού όταν περάσει υπό κλίση πάνω από λακκούβες ή σαμαράκια.
    Με το V-Strom μπορείς ουσιαστικά να κάνεις τα πάντα. Από το ρουτινιάρικο, καθημερινό πηγαινέλα, μέχρι ταξίδι καταπίνοντας αγόγγυστα χιλιόμετρα εθνικών ή επαρχιακών οδών. Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις ξεκούραστα και απολαυστικά, ακόμη και διασκεδαστικά. Μιλώντας ορθολογιστικά, δεν χρειάζεσαι τίποτε περισσότερο.


    Εν κατακλείδι, η προσωπική μου γνώμη:
    Το V-Strom αποτελεί εδώ και χρόνια σταθερή αξία. Κάποιοι θα το αγόραζαν μόνο και μόνο λόγω ονόματος. Είναι επιτέλους συμπαθές σε εμφάνιση, άνετο, γρήγορο, αλλά υστερεί σε φρένα, καίει λίγο παραπάνω και είναι το ακριβότερο όλων.
    Μεταξύ Tracer & Versys, θα διάλεγα μάλλον Tracer, απλά και μόνο λόγω εμφάνισης και νεότητας, παρότι υστερεί σε επιδόσεις και οδική συμπεριφορά.
    Και φτάνουμε στην NC750X, που για μένα είναι η πρώτη επιλογή. Είναι η πιο όμορφη (για μένα), η πιο οικονομική, η πιο ροπάτη, άνετη, με ποιοτικές αναρτήσεις, χώρο αποσκευών και ένα μοτέρ που ταιριάζει με τον τρόπο οδήγησής μου. Και είναι η φθηνότερη!
    Θα προτιμούσα τη συμβατική έκδοση από τη DCT. Εφόσον δεν κινούμαι σχεδόν καθόλου σε πόλη, τα 900€ που κοστίζει επιπλέον το DCT μοιάζει περιττό έξοδο. Επίσης, με το συμβατικό κιβώτιο θα έχω κέρδος σε βάρος (10 kg), απλότητα και (πιθανώς) αξιοπιστία, αφού δεν συνοδεύεται από το πλήθος ηλεκτρονικών του DCT. Από την άλλη, ό,τι πληρώσεις για το DCT, θα το πάρεις πίσω στη μεταπώληση.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εγώ θα πήγαινα στο Honda made in Japan γτ έχει ανταγωνιστική τιμή.
    Και θα έπαιρνα με το DCT να το δοκιμάσω. Όλοι λένε τα καλύτερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    γαμω τα μηχανακια πηρα τελικα και χωρις ξεψαχνισμα!! αυτα ειναι

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2016
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ Tracer & Versys, θα διάλεγα μάλλον Tracer, απλά και μόνο λόγω εμφάνισης και νεότητας, παρότι υστερεί σε επιδόσεις και οδική συμπεριφορά.
    Και φτάνουμε στην NC750X, που για μένα είναι η πρώτη επιλογή. Είναι η πιο όμορφη (για μένα), η πιο οικονομική, η πιο ροπάτη, άνετη, με ποιοτικές αναρτήσεις, χώρο αποσκευών και ένα μοτέρ που ταιριάζει με τον τρόπο οδήγησής μου. Και είναι η φθηνότερη!
    Θα προτιμούσα τη συμβατική έκδοση από τη DCT. Εφόσον δεν κινούμαι σχεδόν καθόλου σε πόλη, τα 900€ που κοστίζει επιπλέον το DCT μοιάζει περιττό έξοδο. Επίσης, με το συμβατικό κιβώτιο θα έχω κέρδος σε βάρος (10 kg), απλότητα και (πιθανώς) αξιοπιστία, αφού δεν συνοδεύεται από το πλήθος ηλεκτρονικών του DCT. Από την άλλη, ό,τι πληρώσεις για το DCT, θα το πάρεις πίσω στη μεταπώληση.
    Ελπίζω να την έχεις οδηγήσει. Γιατί κι εγώ μ' αυτά τα κριτήρια την αγόρασα, αλλα τελικά είμαι απογοητευμένος με όλα όσα αναφέρεις εκτός από το χώρο αποσκευών και την οικονομία.
    Κι εγώ θεωρούσα ότι ο αυτοκινητάδικος κινητήρας της μου ταίριαζε γιατί οδηγώ σαν ύπνος, αλλά η ροπή της κι η ιπποδύναμη είναι πολύ χαμηλά και έχει πολύ χαμηλό εύρος στροφών. Πάνω από τις 4500 σαλ δεν έχω τίποτα, απλά θόρυβο. Έτσι, σε μια προσπέραση πχ, αναγκάζομαι για να μη βρεθώ κρεμασμένος και να πρέπει να ανεβάσω σχέση στη μέση της προσπέρασης, να έχω ανεβάσει σχέση (αντί να κατεβάσω, όπως κάνουμε συνήθως) από πριν, το οποίο όμως με καθυστερεί. Επίσης, πάνω από τα 100km/h στην εθνική ανεβάζει πολύ αργά και πολύ απρόθυμα. Στα 120-130 km/h φαίνεται ότι δεν είναι στα νερά της. Όλα αυτά (εκτός από την τελική ταχύτητα) λογικά τα λύνει το dct, αλλά κι εγώ το συμβατικό έχω.
    Άνετη δεν είναι. Η σέλα της είναι μεγάλη, αλλά στα φρεναρίσματα γλιστράω μπροστά και χτυπάω στο τεπόζιτο, παρόλο που φρενάρω κυρίως με το πίσω. Η ανεμοκάλυψη αν δεν έχεις μεγάλη ζελατίνα δεν είναι τίποτα. Εγώ έχω βάλει της Givi, καθώς και χούφτες της ίδιας, αλλά είναι έξτρα έξοδο, το οποίο θαρρώ ότι χρειάζεται αν κάνεις ταξίδια. Κι όσο για τη μπροστινή ανάρτηση, εμένα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη στο φρενάρισμα. Στις στροφές είμαι εντάξει, αλλά εγώ δεν πλαγιάζω και πολύ για να μπορώ να πω.
    Το καλό με το κέντρο βάρος της που είναι πολύ χαμηλά είναι ότι μπορείς να τη χειριστείς εύκολα σε μικρές ταχύτητες στην πόλη, αλλά στον ανοιχτό δρόμο ή στο ταξίδι στον επαρχιακό αισθάνεσαι ότι είναι σαν δύο κομμάτια, σαν να είναι ο κινητήρας κι από πάνω ένα έξτρα κομμάτι που δεν πολυχρειάζεται και σε κάνει να νιώθεις άβολα (δεν ξέρω αν το λέω καλά).
    Έχω το πρώτο μοντέλο, του 2016, όχι αυτό με τη χρωματιστή οθόνη που κυκλοφορεί τώρα. Οδήγησέ την για κάμποση ώρα στον ανοιχτό δρόμο αν έχεις ευκαιρία, μπορεί να αλλάξεις γνώμη. Εγώ οδήγησα έτσι, ένα μισάωρο, την καινούργια VStrom κι είναι η μέρα με τη νύχτα από άποψη συμπεριφοράς στο δρόμο.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    To nc είναι μηχανάκι πόλης. Ούτε καν μηχανάκι, μουλάρι πόλης! Σε πολλούς μπορεί να αρέσει και να το βολεύονται αλλά δεν είναι σχεδιασμένο σαν μηχανή αλλά σαν σκούτερ με αυτοκινητάδικο κινητήρα.
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    8.900 to vstrom;;;;; που πας ρε καραμητρο...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeobird Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να την έχεις οδηγήσει. Γιατί κι εγώ μ' αυτά τα κριτήρια την αγόρασα, αλλα τελικά είμαι απογοητευμένος με όλα όσα αναφέρεις εκτός από το χώρο αποσκευών και την οικονομία.
    Κι εγώ θεωρούσα ότι ο αυτοκινητάδικος κινητήρας της μου ταίριαζε γιατί οδηγώ σαν ύπνος, αλλά η ροπή της κι η ιπποδύναμη είναι πολύ χαμηλά και έχει πολύ χαμηλό εύρος στροφών. Πάνω από τις 4500 σαλ δεν έχω τίποτα, απλά θόρυβο. Έτσι, σε μια προσπέραση πχ, αναγκάζομαι για να μη βρεθώ κρεμασμένος και να πρέπει να ανεβάσω σχέση στη μέση της προσπέρασης, να έχω ανεβάσει σχέση (αντί να κατεβάσω, όπως κάνουμε συνήθως) από πριν, το οποίο όμως με καθυστερεί. Επίσης, πάνω από τα 100km/h στην εθνική ανεβάζει πολύ αργά και πολύ απρόθυμα. Στα 120-130 km/h φαίνεται ότι δεν είναι στα νερά της. Όλα αυτά (εκτός από την τελική ταχύτητα) λογικά τα λύνει το dct, αλλά κι εγώ το συμβατικό έχω.
    Άνετη δεν είναι. Η σέλα της είναι μεγάλη, αλλά στα φρεναρίσματα γλιστράω μπροστά και χτυπάω στο τεπόζιτο, παρόλο που φρενάρω κυρίως με το πίσω. Η ανεμοκάλυψη αν δεν έχεις μεγάλη ζελατίνα δεν είναι τίποτα. Εγώ έχω βάλει της Givi, καθώς και χούφτες της ίδιας, αλλά είναι έξτρα έξοδο, το οποίο θαρρώ ότι χρειάζεται αν κάνεις ταξίδια. Κι όσο για τη μπροστινή ανάρτηση, εμένα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη στο φρενάρισμα. Στις στροφές είμαι εντάξει, αλλά εγώ δεν πλαγιάζω και πολύ για να μπορώ να πω.
    Το καλό με το κέντρο βάρος της που είναι πολύ χαμηλά είναι ότι μπορείς να τη χειριστείς εύκολα σε μικρές ταχύτητες στην πόλη, αλλά στον ανοιχτό δρόμο ή στο ταξίδι στον επαρχιακό αισθάνεσαι ότι είναι σαν δύο κομμάτια, σαν να είναι ο κινητήρας κι από πάνω ένα έξτρα κομμάτι που δεν πολυχρειάζεται και σε κάνει να νιώθεις άβολα (δεν ξέρω αν το λέω καλά).
    Έχω το πρώτο μοντέλο, του 2016, όχι αυτό με τη χρωματιστή οθόνη που κυκλοφορεί τώρα. Οδήγησέ την για κάμποση ώρα στον ανοιχτό δρόμο αν έχεις ευκαιρία, μπορεί να αλλάξεις γνώμη. Εγώ οδήγησα έτσι, ένα μισάωρο, την καινούργια VStrom κι είναι η μέρα με τη νύχτα από άποψη συμπεριφοράς στο δρόμο.


    Καλησπέρα,επειδη σε βλέπω ψημένο για το νεο Vstrom θα σε συμβουλέψω να περιμένεις και να γράψεις χιλιόμετρα με το NC σου ωστε να αποκτήσεις εμπειρία.Τα προβλήματα που αναφέρεις θα τα κουβαλάς σε κάθε μοτοσυκλέτα που θα αποκτησεις.Είναι η κατάλληλη στιγμή να τα εντοπίσεις και να τα λύσεις.

    1)Δε νοειται οδηγός που δεν ξέρει πως δουλεύει το μηχανάκι του και βρίσκεται κρεμασμενος υπο οποιαδηποτε νορμαλ συνθηκη.Μάθε να δουλευεις σωστα το μοτερ,το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει αρκετη δύναμη για οποιαδηποτε προσπεραση μέχρι τα 170Km.

    2)Στα φρεναρισματα γλιστρας μπροστα γιατι δεν πιεζεις τα πόδια σου ωστε να μην έρχεσαι μπροστα.Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις αντιολισθητικό υλικό.

    3)Τι εμπιστοσύνη χρειάζεσαι στο φρεναρισμα μιας μοτοσυκλέτας με abs απο την αναρτηση σου?Οσο και να βυθιστεί δεν πέφτεις.Σε κάθε περίπτωση με 120 ευρω βάζεις ελατήρια της ohlins,στα περισσοτερα μηχανάκια αργα η γρηγορα θα τα αλλαξεις.Τα εργοστασιακά είναι όντως μαλακά αλλα σε καμία περιπτωση δεν δίνουν ανασφάλεια στον αναβάτη.Πιθανότατα να μη φοράς καλα λάστιχα.

    4)Το οτι οδηγησες μοτοσυκλέτα με 19αρα ζάντα μπροστα και πολυ χειροτερο ζύγισμα και σου φαίνεται μέρα με τη νύχτα με τη δική σου που έχει χαμηλό κέντρο βάρους και 17άρα μπροστα,θα πρέπει να σε προβληματίσει.

    5)Το οτι φρενάρεις κυριως με το πίσω είναι λάθος βάση.Μπορει η μοτοσυκλέτα σου να διαθέτει C-ABS όμως μαθαίνεις στραβα και θα δυσκολευτεις στο μέλλον με μια άλλη μοτο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ...το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει αρκετη δύναμη για οποιαδηποτε προσπεραση μέχρι τα 170Km.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παραδίνεσαι? Οντως έχει,σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα.Σε ευθεία εχει σχετικα ευκολα 180.Προσπεράσεις μέχρι αυτες τις ταχυτητες είναι απολύτως εφικτές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AyhoKAi.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	71,4 KB 
ID:	382914
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κάπου στα 180 είναι πραγματική τελική του. Πιο όμορφα αισθάνεται στα 150-160 και αυτά είναι τα μέγιστα χλμ απ' τα οποία μπορείς να ξεκινήσεις μια ικανοποιητική προσπέραση. Πιο πάνω οι επιταχύνσεις είναι επιπέδου κτελ.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    To nc είναι μηχανάκι πόλης. Ούτε καν μηχανάκι, μουλάρι πόλης! Σε πολλούς μπορεί να αρέσει και να το βολεύονται αλλά δεν είναι σχεδιασμένο σαν μηχανή αλλά σαν σκούτερ με αυτοκινητάδικο κινητήρα.

    εξήγησε αν θες

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Το διάγραμμα ιπποδύναμης και ροπής του NC μοιάζει πολύ με τα αντίστοιχα των παλαιότερων boxer της BMW με ελαφρώς μικρότερες τιμές λόγω κυβικών. Βρίσκω τα 8,2 κιλά στις 4600 πολύ εντυπωσιακό για 750 cc αλλά δεν το έχω καβαλήσει να δω σαν αίσθηση τι λέει. Το αφρικα 750 πχ είχε 6.5 κιλά στις 6500 στροφές αν θυμάμαι καλά.

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    εξήγησε αν θες
    Ξεδιπλώνει τις αρετές του στην πόλη. Μπορεί να είναι 750 cc αλλά ο χαμηλόροπος κινητήρας, η χαμηλή κατανάλωση και το χαμηλό κεντρο βάρους, το κάνει φανταστικό μέσα στην πόλη για κάθε είδους διαδρομές, από delivery μέχρι Αττική οδό. Δεν εξιτάρει, δεν συγκινεί, είναι "εργαλείο" πόλης.
    Τι άλλο να εξηγήσω? Αυτοκινητάδικο λέμε τον κινητήρα που με περισσότερα κυβικά έχει τις διαφορές που φαίνονται στο διάγραμμα παραπάνω. Το πλαίσιο είναι σκούτερ και δεν το κρύβουν.

    Όλα αυτά έχουν ξεκάθαρο προσανατολισμό. Στην εθνική υστερεί και δεν θα μπορούσε να κάνει αλλιώς. Όχι τόσο σε αποτελεσματικότητα αφού μπορεί να ταξιδεύει με 150 χλμ, αλλά πιο πολύ σε αίσθηση. Ένας κινητήρας που μετά τις 5-5,5 Κ στροφές κάνει πιο πολυ θόρυβο και μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί αν φτάσει τις 6Κ στροφές με τελευταία σχέση, δεν είναι αυτό που θέλουν οι περισσότεροι από μία μηχανή!

    Η φιλοσοφία της είναι διαφορετική και σε αυτή την κατεύθυνση η χόντα έκανε φανταστική δουλειά. Μέχρι εκεί όμως!
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ξεδιπλώνει τις αρετές του στην πόλη. Μπορεί να είναι 750 cc αλλά ο χαμηλόροπος κινητήρας, η χαμηλή κατανάλωση και το χαμηλό κεντρο βάρους, το κάνει φανταστικό μέσα στην πόλη για κάθε είδους διαδρομές, από delivery μέχρι Αττική οδό. Δεν εξιτάρει, δεν συγκινεί, είναι "εργαλείο" πόλης.
    Τι άλλο να εξηγήσω? Αυτοκινητάδικο λέμε τον κινητήρα που με περισσότερα κυβικά έχει τις διαφορές που φαίνονται στο διάγραμμα παραπάνω. Το πλαίσιο είναι σκούτερ και δεν το κρύβουν.

    Όλα αυτά έχουν ξεκάθαρο προσανατολισμό. Στην εθνική υστερεί και δεν θα μπορούσε να κάνει αλλιώς. Όχι τόσο σε αποτελεσματικότητα αφού μπορεί να ταξιδεύει με 150 χλμ, αλλά πιο πολύ σε αίσθηση. Ένας κινητήρας που μετά τις 5-5,5 Κ στροφές κάνει πιο πολυ θόρυβο και μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί αν φτάσει τις 6Κ στροφές με τελευταία σχέση, δεν είναι αυτό που θέλουν οι περισσότεροι από μία μηχανή!

    Η φιλοσοφία της είναι διαφορετική και σε αυτή την κατεύθυνση η χόντα έκανε φανταστική δουλειά. Μέχρι εκεί όμως!


    Σου προτεινω να οδηγησεις ενα γιατι είναι ξεκάθαρο πως δεν το εχεις οδηγησει απο τα γραφόμενα σου.Το μηχανάκι ταξιδευει τερμα γκάζι(180+) μεχρι να πεθανουμε εμεις και τα δισεγγονα μας.Στα 180 δεν έχει κραδασμους ουτε φυσικα θορυβο μιας και δουλευει μεσαιες ουσιαστικα(δεν εχει καν ψηλες),καμια σχεση με τα υπολοιπα δικύλινδρα που εχουν πολλους κραδασμους ακομη και στα 150(τα εχω οδηγησει αρκετα).Ο μοναδικός λόγος που δεν παω με αυτες τις ταχυτητες σταθερα ειναι καθαρά η μικρη αυτονομία,με 14,1 τεποζιτο δε βγαζει αρκετα km αν και η καταναλωση δεν ανεβαινει πανω απο 6,3 μετρημενο σε αυτες τις ταχυτητες.

    Ειμαι κατοχος του απο το 2015,μεχρι σημερα εχω κανει εγω προσωπικά 120.000km(αγοραστηκε με 27.000).4 μέρες χρειάστηκα για να φτασω στο βορειο Ακρωτηρι με ταχυτητες 160-180 http://ncclub.gr/index.php/topic,119.0.html.Το μηχανάκι ταξιδευει πολύ ξεκούραστα χωρις κανενα θέμα,για τα δεδομένα της κατηγορίας ταξιδευει ακομα καλύτερα λογω ελλειψης κραδασμων(το 750 εχει ακομα λιγοτερους λογω 2ου αντικραδασμικου).Επιπλέον καθε Κυριακή κάνω τουλάχιστον 1000αρες βολτες τους καλοκαιρινούς μηνες.

    Oλα αυτα χωρις να εχει ζητησει τιποτα στα χιλιομετρα που εχω κανει,με αλλαγες λαδιών ανα 12.000,μπουζι και βαλβιδες ανα 48.000.Και αυτο ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του μαζι με τη χαμηλη καταναλωση,η ανυπαρκτη συντηρηση.

    Αυτα τα αναφέρω γιατι εσφαλμένα πιστευεις οτι δεν κάνει για ταξίδια.Και στο εξωτερικό το ταξιδευουν πάρα πολυ αν διαβάσεις θα βρεις πολλές πληροφορίες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σου προτεινω να οδηγησεις ενα γιατι είναι ξεκάθαρο πως δεν το εχεις οδηγησει απο τα γραφόμενα σου.Το μηχανάκι ταξιδευει τερμα γκάζι(180+) μεχρι να πεθανουμε εμεις και τα δισεγγονα μας.Στα 180 δεν έχει κραδασμους ουτε φυσικα θορυβο μιας και δουλευει μεσαιες ουσιαστικα(δεν εχει καν ψηλες),καμια σχεση με τα υπολοιπα δικύλινδρα που εχουν πολλους κραδασμους ακομη και στα 150(τα εχω οδηγησει αρκετα).Ο μοναδικός λόγος που δεν παω με αυτες τις ταχυτητες σταθερα ειναι καθαρά η μικρη αυτονομία,με 14,1 τεποζιτο δε βγαζει αρκετα km αν και η καταναλωση δεν ανεβαινει πανω απο 6,3 μετρημενο σε αυτες τις ταχυτητες.

    Ειμαι κατοχος του απο το 2015,μεχρι σημερα εχω κανει εγω προσωπικά 120.000km(αγοραστηκε με 27.000).4 μέρες χρειάστηκα για να φτασω στο βορειο Ακρωτηρι με ταχυτητες 160-180 http://ncclub.gr/index.php/topic,119.0.html.Το μηχανάκι ταξιδευει πολύ ξεκούραστα χωρις κανενα θέμα,για τα δεδομένα της κατηγορίας ταξιδευει ακομα καλύτερα λογω ελλειψης κραδασμων(το 750 εχει ακομα λιγοτερους λογω 2ου αντικραδασμικου).Επιπλέον καθε Κυριακή κάνω τουλάχιστον 1000αρες βολτες τους καλοκαιρινούς μηνες.

    Oλα αυτα χωρις να εχει ζητησει τιποτα στα χιλιομετρα που εχω κανει,με αλλαγες λαδιών ανα 12.000,μπουζι και βαλβιδες ανα 48.000.Και αυτο ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του μαζι με τη χαμηλη καταναλωση,η ανυπαρκτη συντηρηση.

    Αυτα τα αναφέρω γιατι εσφαλμένα πιστευεις οτι δεν κάνει για ταξίδια.Και στο εξωτερικό το ταξιδευουν πάρα πολυ αν διαβάσεις θα βρεις πολλές πληροφορίες.
    Ο daz για την αίσθηση είπε όχι για την αποτελεσματικοτητα. Στην ουσία λέτε το ίδιο πραγμα .
    Πάντως από ότι είδα στην υπογραφή σου έχεις και ενα cbr για επιδόρπιο

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)
    από asymvivastos85 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 15:19
  2. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  3. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  4. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  5. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF