Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 146

Θέμα: Μάθατε σούζα;

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    ωραιο πράμα η σούζα όπως το βλέπω. δυστυχώς ο κινέζος το παπί πατινάρει απο τη μάνα του στα βίαια συμπλεταρίσματα και δεν συνέχισα τις εκπαιδευτικές προσπάθειες. λεω να πάρω το μάουντεν απο το χωριό να δοκιμάσω να το πάω σούζα για πορεία, οχι τις πρώτες 5 πεταλιές που έκανα μικρός. αργότερα στα μεκανάκια επειδή δεν είχα δίπλωμα το φοβόμουν μην προκαλέσω και κάνα ατύχημα πέφτωντας.

    στο fz6, πέρα απο κατα λάθος σούζες σε καμιά αγωνιάρικη αλλαγή 1ης-2ας ή σε καγκουρικη ευκολοσούζικη προσπάθεια , δεν εχω προσπαθήσει ιδιαίτερα...
    Βέβαια, προς μελλοντική αποφυγή τυχόν κάγκουρα γιού ή κάναν κάγκουρα γκόμενου κόρης να μου κάνει σούζες και να μην την λέει, θα κάνω την προσπάθεια μου...

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Δεν είναι εύκολο να καταπιέσεις το ένστικτο αυτοσυντήρησης, που κλείνει το γκάζι αυτόματα. Αλλά κάνε κάνε, το εκπαιδεύεις σιγά σιγά. Είναι αστείο το πόσο ψηλά νομίζεις ότι το σηκώνεις όταν ξεκινάς (νομίζεις ότι το καπάκι καραδοκεί) και βλέπεις, σε βίντεο, να απέχεις 7 ολόκληρους πόντους από το έδαφος.

    Περιμένουμε καμιά καλή συμβουλή από τους έμπειρους.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι εύκολο να καταπιέσεις το ένστικτο αυτοσυντήρησης, που κλείνει το γκάζι αυτόματα. Αλλά κάνε κάνε, το εκπαιδεύεις σιγά σιγά. Είναι αστείο το πόσο ψηλά νομίζεις ότι το σηκώνεις όταν ξεκινάς (νομίζεις ότι το καπάκι καραδοκεί) και βλέπεις, σε βίντεο, να απέχεις 7 ολόκληρους πόντους από το έδαφος.

    Περιμένουμε καμιά καλή συμβουλή από τους έμπειρους.
    Βαγγέλη σε θένε καμάρι.
    https://www.youtube.com/watch?v=hmVy7CVubE8

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Στην περίπτωση μου το σημείο καμπής στην εξέλιξη μου ήταν η εξάσκηση στη χρήση του πίσω φρένου. Η μηχανή σηκώνεται με το γκάζι, οπότε το φυσικό ένστικτο του εγκεφάλου είναι όταν θέλει να κατεβάσει τη μηχανή να κλείνει το γκάζι. Αυτό φυσικά είναι συνταγή για καπάκι. Μετά από αντίστοιχη συμβουλή από ξένο φόρουμ έκανα μια μέρα προπόνηση για να μάθω στο μυαλό μου ότι όταν θες να κατέβει η μηχανή πατάς πίσω φρένο. Σήκωμα της μηχανής, κράτημα του γκαζιού ανοιχτό και πάτημα πίσω φρένου για να κατέβει η μηχανή. Ξανά και ξανά και ξανά... Αργά ή γρήγορα γίνεται η νέα εγγραφή στον εγκέφαλο: πίσω φρένο, μηχανή κάτω.
    Το πραγματικό τεστ φυσικά ήταν σε κατάσταση πανικού. Όταν σηκώθηκε δηλαδή η μηχανή καναδυό φορές παραπάνω από όσο ένιωθα άνετα και ασυνείδητα πλέον πάτησα το πίσω φρένο για να την κατεβάσω.

    Από εκεί και πέρα η πρόοδος ήταν γεωμετρική, όσο είχα βελτιωθεί τον προηγούμενο μισό χρόνο, το έκανα στις επόμενες δέκα μέρες.

    Φυσικά είμαι ακόμα μακριά από το σημείο ισορροπίας, αλλά να πω την αλήθεια δεν το κυνηγάω κιόλας.

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Το πίσω φρένο είναι πολύ σημαντικό να το μάθεις, κυρίως ως ένα επιπλέον μέτρο ασφάλειας (βλέπε "καπάκι"). Προσπαθώ να το πατάω πού και πού, απλά για να το συνηθίσω, σε περίπτωση που χρειαστεί. Αλλά στην πράξη, δεν το έχω χρειαστεί ποτέ ως τώρα. Σε οποιοδήποτε ύψος έφτασα, ακόμα κι όταν "τρόμαξα", το κλείσιμο του γκαζιού ήταν αρκετό. Πάντα κλείνοντας γκάζι (όχι τελείως ε) το κατεβάζω, απλά φροντίζω να δίνω γκάζι πάλι πριν την "προσγείωση", μέχρι να μάθω να το κάνω απολύτως ομαλά. Αρκετές φορές έχω σκάσει κάτω με δύναμη, μαθαίνοντας, αλλά φαντάζομαι ότι έτσι δουλεύει, δε μαθαίνεις από την πρώτη φορά.

    Η ουσία είναι ότι θέλει εξάσκηση. Το ιδανικό είναι να βγεις σε μια αλάνα για 2-3 μέρες και να μην κάνεις τίποτα άλλο. Καλώς ή κακώς, εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό. Δε βγήκα ποτέ για "να μάθω σούζα". Απλά πειραματίζομαι τα ΣΚ που βγάζω το μηχανάκι σε βόλτες, οπότε αργεί λίγο, αλλά θα μάθω, πού θα πάει.

    Έχω νιώσει το σημείο ισορροπίας, αλλά ακόμα δεν μπορώ να κρατήσω σούζα για μίλια. Πηγαίνω 5-6 κολώνες. Το σημαντικό είναι ότι βλέπω πρόοδο. Πριν λίγο καιρό, δεν κρατούσα ούτε γεμάτο δευτερόλεπτο.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    στην δικη μου περίπτωση, που δεν κάνω σούζα, έστω εχω "ενεργοποιημενο" το ενστικτο φρένου και κλείσιμο γκαζιού.
    οι δυσκολίες μου είναι:
    -αλλαγή ταχύτητας στη μια ρόδα / εκεί φοβάμαι το τυχόν καπάκι μήπως δεν προλάβω το φρένο.
    -δεν εχω εξασκήσει καθολου το συμπλεκτάρισμα για να σηκωθεί / εκεί γιατί ψιλολυπάμαι το μηχανάκι και τη φθορά των δίσκων.

    με λίγα λόγια, αμα καμιά φορά τύχο στην ροπή 1ης-2ας και έχει κάνα ωραίο σκαμπανέβασμα ο δρόμος, του το σκάω, κάνω οτι το σηκώνω και λίγο και νιώθω "την απογείωση". Αν κρίνω απο το οπτικό μου πεδίο εκείνη την ώρα μεσα απο το φαίρινγκ (φζ6) δεν βλέπω τον δρόμο ή έστω έτσι νομίζω.
    σε απότομη αλλαγή 1-2ας αμα σηκωθεί το συνεχίζω λίγο αλλά επειδή δεν κάνω αλλαγή πέφτει κλείνοντας λίγο το γκάζι.

    τι να πώ.. θα παίξω μπάλα με το μάουντερ για αρχή και μετά το παπί. θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν φίλο που όταν το είχα 50αράκι τότε το σήκωνε με ότι ταχύτητα ήθελε. τι διάολο τόσο κουλάδι είμαι;

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    BLITZER νομίζω είσαι κρυφό ταλέντο στη σούζα Το πίσω φρένο έχει τη δυσκολία του να το συνηθίσεις γιατί είναι στο πόδι, γιαυτό οι stuntάδες το μεταφέρουν σε μανέτα. Το καπάκι έρχεται από τη μία στιγμή στην άλλη όπως το σαβούριασμα με το μπροστινό φρένο. Πάντως keep walking γιατί βλέπω και το πας καλά.

  8. #53
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Εδω θα κανω μια μικρη παύση και θα διεκδικήσω(μιας και δε μου τα δινει μονη της η κουφαλα) τα εύσημα του αποκλειστικου φωτογράφου του πλιτσερ μιας και κανα δυο φορες την εχω γλυτώσει το παρατσακ για να βγουνε αυτες οι προφανέστατα επαγγελματικες και θεσπέσιες φωτο..

    και ναι ο τσόγλανος το εχει και το απέκτησε μπαμ..οσο για μενα ειμαι ακομα στο σηκώνεται 7 ποντους και νομιζω οτι ειμαι στο 1 μετρο..
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #54
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    στην δικη μου περίπτωση, που δεν κάνω σούζα, έστω εχω "ενεργοποιημενο" το ενστικτο φρένου και κλείσιμο γκαζιού.
    οι δυσκολίες μου είναι:
    -αλλαγή ταχύτητας στη μια ρόδα / εκεί φοβάμαι το τυχόν καπάκι μήπως δεν προλάβω το φρένο.
    -δεν εχω εξασκήσει καθολου το συμπλεκτάρισμα για να σηκωθεί / εκεί γιατί ψιλολυπάμαι το μηχανάκι και τη φθορά των δίσκων.

    με λίγα λόγια, αμα καμιά φορά τύχο στην ροπή 1ης-2ας και έχει κάνα ωραίο σκαμπανέβασμα ο δρόμος, του το σκάω, κάνω οτι το σηκώνω και λίγο και νιώθω "την απογείωση". Αν κρίνω απο το οπτικό μου πεδίο εκείνη την ώρα μεσα απο το φαίρινγκ (φζ6) δεν βλέπω τον δρόμο ή έστω έτσι νομίζω.
    σε απότομη αλλαγή 1-2ας αμα σηκωθεί το συνεχίζω λίγο αλλά επειδή δεν κάνω αλλαγή πέφτει κλείνοντας λίγο το γκάζι.

    τι να πώ.. θα παίξω μπάλα με το μάουντερ για αρχή και μετά το παπί. θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν φίλο που όταν το είχα 50αράκι τότε το σήκωνε με ότι ταχύτητα ήθελε. τι διάολο τόσο κουλάδι είμαι;
    Αν επιταχύνεις και χρειάζεσαι αλλαγή για να κρατήσεις τη σούζα, δεν είσαι αρκετά ψηλά.

    Το συμπλεκτάρισμα, αν γίνεται σωστά, δε νομίζω ότι επιβαρύνει ιδιαίτερα το μηχανάκι. Τουλάχιστον όχι πολύ περισσότερο από το να "σκας" απλά το γκάζι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    BLITZER νομίζω είσαι κρυφό ταλέντο στη σούζα Το πίσω φρένο έχει τη δυσκολία του να το συνηθίσεις γιατί είναι στο πόδι, γιαυτό οι stuntάδες το μεταφέρουν σε μανέτα. Το καπάκι έρχεται από τη μία στιγμή στην άλλη όπως το σαβούριασμα με το μπροστινό φρένο. Πάντως keep walking γιατί βλέπω και το πας καλά.


    Να ξεκαθαρίσουμε ότι όλα αυτά γίνονται ΜΟΝΟ για εκπαιδευτικούς λόγους, ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΧΩΡΟ, με πλήρη προστασία και σε καμία περίπτωση δεν ενθαρρύνουμε τις σούζες σε δημόσιους χώρους ή οπουδήποτε αλλού, καθώς δεν είναι πολύ δύσκολο να διαλύσετε το μηχανάκι σας ΚΑΙ τον εαυτό σας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Εδω θα κανω μια μικρη παύση και θα διεκδικήσω(μιας και δε μου τα δινει μονη της η κουφαλα) τα εύσημα του αποκλειστικου φωτογράφου του πλιτσερ μιας και κανα δυο φορες την εχω γλυτώσει το παρατσακ για να βγουνε αυτες οι προφανέστατα επαγγελματικες και θεσπέσιες φωτο..

    και ναι ο τσόγλανος το εχει και το απέκτησε μπαμ..οσο για μενα ειμαι ακομα στο σηκώνεται 7 ποντους και νομιζω οτι ειμαι στο 1 μετρο..
    Είναι αλήθεια, με έχει βγάλει μερικές εκπληκτικές φωτογραφίες. Όλες οι παραπάνω είναι δικές του. Αν και πλέον είναι πιο δύσκολο, καθώς έχουν ανέβει οι ταχύτητες.
    Life begins at 45°.

  10. #55
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Eγώ σούζα δεν ξέρω και δεν κάνω εκτός απο αθέλητες η και ηθελημένες καμμια φορά αλλά μόνο στο ξεκίνημα, αντε και 1η 2α.

    Ηθελα μόνο να σας πω να εχετε στο νού σας οτι πολλές φορές σε 'άτσαλη' προσγείωση μπορεί τα καλάμια να τσουλήσουν μέσα στις πλάκες και μάλιστα ανομοιόμορφα μεταξύ τους.
    Το έχω δεί σε μηχανάκι φίλου και δεν το είχε πάρει καν χαμπάρι, να σημειώσω οτι οι πλάκες ηταν σωστά σφιγμένες.
    Καλή συνέχεια!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Θέλουμε βίντεο, θέλουμε βίντεο!
    Τα καλά αποτελέσματα πρέπει να επιβραβεύονται είτε είναι μοτοσικλετιστικά είτε φωτογραφικά ένα μπράβο από μένα και στο φωτογράφο

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bebeto
    Εγγραφή
    19/04/2016
    Μηνύματα
    132
    μικροτερος με τον μπομπο εκανα σουζα για πλακα μπροστα απο τα cafe του μπραχαμιου...μετα πηγα σε tdm 850 όποτε δεν δοκιμασα καν και τωρα με το κοr1τσι ουτε για πλακα...ειναι ευχάριστο δεν σας κρυβω που διαβαζω απο ανθρωπους που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο μηχανες οτι δεν ξερουν η καλυτερα δεν κανουν ηθελημένα μιας και μερικες φορες αισθανομουν ασχημα οτι ειμαι ο μονος κουλοΜαριας

  13. #58
    Εγώ κάνω τα πάντα για να αποφευχθεί η σούζα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #59
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    BLITZER νομίζω είσαι κρυφό ταλέντο στη σούζα
    Απλά να ξεκαθαρίσω ότι το μηχανάκι είναι κρυφό ταλέντο στη σούζα, όχι εγώ. Πραγματικά βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ το μηχανάκι, είναι εκπληκτικό. Με πρώτη και σκέτο γκάζι, σηκώνεται εύκολα από τα 15-20 χλμ/ώρα. Με συμπλεκτάρισμα και δευτέρα, το σηκώνω γύρω στα 50 χλμ/ώρα. Γνώστες αναφέρουν ότι σηκώνεται άνετα και με 3η, αλλά δεν το'χω δοκιμάσει (ακόμα). Όλα αυτά με μαμά γρανάζωμα.

    Βιντεάκια σούζας δεν υπάρχουν, δεν είμαι καμιά ψωνάρα! Αλλά σε κάθε βιντεάκι βόλτας, υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 σούζες, αλλιώς δεν ανεβαίνει.
    Life begins at 45°.

  15. #60
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Βιντεακια σουζας υπαρχουν απο την τελευταία βολτα...ηταν η γκο προ ανοιχτη συνεχεια
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 14:18
  2. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 14:34
  3. Σούζα με μπροστινό λάστιχο
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 12:18
  4. Σουζα Με V Strom 650!
    από mello στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:09
  5. Σουζα Τιρs!
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF