Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 146

Θέμα: Μάθατε σούζα;

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αν κάποιος θέλει να εξασκηθει καλο θα ειναι να μαλακώσει λιγο τις αναρτήσεις και να κατεβάσει πιεση στο πισω λαστιχο.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Γιατί να κατεβάσει πίεση και γιατί να μαλακώσει αναρτήσεις; τι θα κερδίσει;
    Με μεγαλύτερο γρανάζι πίσω σίγουρα θα έχει αβαντάζ

  3. #63
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Οι αναρτήσεις βοηθούν στο να "αναπηδάει" πιο εύκολα και οι χαμηλές πιέσεις στο να διατηρείται πιο σταθερό. Όλοι οι stuntmen έχουν πολύ χαμηλές πιέσεις. Όπως και τεράστια πίσω γρανάζια, φυσικά.

    Δεν κάνω τίποτα από αυτά όμως. Ή ξέρεις ή δεν ξέρεις.
    Life begins at 45°.

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    βεβαια, η καλυτερη στιγμή ήταν όταν έκανα αλματάκι με το fz6 σε αυτό το σημείο:
    https://www.google.co.uk/maps/place/....7452313?hl=el

    ειναι μια ωραία ανηφόρα, με μια 2α και γύρω στα 60 - 70χλμ όταν έφτασα στην κορυφή σηκώθηκαν και οι 2 ρόδες (αιλ οφ ε μαν κι ετσι). σε φαση που κοφτιασε αμέσως και εκλεισα το γκάζι και προσγειώθηκε ομαλα. τώρα μπορεί και να σηκώθηκε λίγους πόντους η πίσω ρόδα αλλά η μπροστά ήταν σε καλό ύψος

    Αρκετά επικίνδυνο γιατί σφάζουν το δεξί στοπ, αλλα με ετρωγε ο κώλος μου. τι α κανς; α με μαλώης;

    με ειδε και ενας περαστικός κιολας. θα ελεγε τι μαλακας ειναι αυτος μεσημεριάτικα

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωση μου το σημείο καμπής στην εξέλιξη μου ήταν η εξάσκηση στη χρήση του πίσω φρένου. Η μηχανή σηκώνεται με το γκάζι, οπότε το φυσικό ένστικτο του εγκεφάλου είναι όταν θέλει να κατεβάσει τη μηχανή να κλείνει το γκάζι. Αυτό φυσικά είναι συνταγή για καπάκι. Μετά από αντίστοιχη συμβουλή από ξένο φόρουμ έκανα μια μέρα προπόνηση για να μάθω στο μυαλό μου ότι όταν θες να κατέβει η μηχανή πατάς πίσω φρένο. Σήκωμα της μηχανής, κράτημα του γκαζιού ανοιχτό και πάτημα πίσω φρένου για να κατέβει η μηχανή.
    Χμμμ...κάπως έτσι. Σε καλό δρόμο είσαι, αν και διαφωνώ πως το κλείσιμο του γκαζιού οδηγεί σε καπάκι. Απλά, αν έχει έρθει πολύ ψηλά το μηχανάκι, το κλείσιμο του γκαζιού δεν αρκεί να το κατεβάσει μιας και ακολουθεί την φόρα που είχε προς τα πίσω.
    Το κράτημα του γκαζιού ανοιχτό και παιχνίδι με το πίσω φρένο είναι όντως ο ιδανικός τρόπος αλλά υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις. 1) λίγο γκάζι 2) ύψος (καντήλι δλδ).
    Οι μεγαλύτερες σούζες γίνονται με αυτόν τον τρόπο, αλλά συνήθως ο αρχάριος το σηκώνει και το κρατάει με γκάζι. Όταν το μάθει και το φέρει εκεί που πρέπει, ανακαλύπτει πως το γκάζι-φρένο θέλουν μέτρο και γλυκές κινήσεις.
    Τα μεγάλα και βαριά μηχανάκια πάντως, δεν είναι ιδανικά ούτε εύκολα για τέτοια μαθήματα. Θέλουν γκάζι και μαζεύουν χιλιόμετρα εύκολα, οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πίσω φρένο είναι πολύ σημαντικό να το μάθεις, κυρίως ως ένα επιπλέον μέτρο ασφάλειας (βλέπε "καπάκι"). Προσπαθώ να το πατάω πού και πού, απλά για να το συνηθίσω, σε περίπτωση που χρειαστεί. Αλλά στην πράξη, δεν το έχω χρειαστεί ποτέ ως τώρα. Σε οποιοδήποτε ύψος έφτασα, ακόμα κι όταν "τρόμαξα", το κλείσιμο του γκαζιού ήταν αρκετό.
    Το πίσω φρένο είναι το μοναδικό μέτρο ασφαλείας. Οι φωτογραφίες σου είναι εντυπωσιακές και αρκετά ψηλά, και θα πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με το φρένο πλέον!! Λίγο παραπάνω γκάζι ή άτσαλη γκαζιά θα στο φέρει εκεί που δεν θα μαζέυεται πλέον. Το ένστικτο μας (προ καπακιού) κλείνει το γκάζι και στην απελπισία, κατεβάζει πόδια. Το πίσω φρένο πρέπει να γίνει δεύτερη φύση στην σούζα.-

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    -αλλαγή ταχύτητας στη μια ρόδα / εκεί φοβάμαι το τυχόν καπάκι μήπως δεν προλάβω το φρένο.
    Καπάκι πάνω στην αλλαγή δεν παίζει. Ούτε συμπλέχτης μεσολαβεί, ούτε και θα κατεβάσεις ταχύτητα. Αλλαγή προς τα πάνω είναι, και όταν θα μάθεις να την κουμπώνεις μεταξύ του άνοιγω-κλείνω συνήθως θα πέφτει μιας και οι προς τα πάνω αλλαγές ρίχνουν τις στροφές του κινητήρα. (και θέλουν ϋψος για να παραμείνει στον αέρα.)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το πίσω φρένο έχει τη δυσκολία του να το συνηθίσεις γιατί είναι στο πόδι, γιαυτό οι stuntάδες το μεταφέρουν σε μανέτα.
    Το πίσω φρένο, μια χαρά είναι εκεί που είναι. Οι stuntάδες το μεταφέρουν στο τιμόνι λόγω του ότι σπάνια τα πόδια τους είναι στα μαρσπιέ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Αλλαγή/ανεβασμα ταχύτητας στη σουζα θα χρειαστεί όταν φτάνεις στους κόφτες... αρα θα κάνεις αλλαγή. - σωστα;
    εαν κανεις αλλαγή κοντά στους κόφτες, η επόμενη ταχύτητα που θα μπεί ,θα έχει ροπή (σα να τρως κλωτσιά - στη σούζα δεν ξέρω, λεω εγω τώρα...-)...αφου θα κουμπώσει 1-2-3-4.000 πριν τους κόφτες; - σωστα;

    εκτός αμα δεν καταλαβα καλά τι εννοείς..
    σίγουρα θέλει επιμονή και εξάσκηση

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    Αλλαγή/ανεβασμα ταχύτητας στη σουζα θα χρειαστεί όταν φτάνεις στους κόφτες... αρα θα κάνεις αλλαγή. - σωστα;
    εαν κανεις αλλαγή κοντά στους κόφτες, η επόμενη ταχύτητα που θα μπεί ,θα έχει ροπή (σα να τρως κλωτσιά - στη σούζα δεν ξέρω, λεω εγω τώρα...-)...αφου θα κουμπώσει 1-2-3-4.000 πριν τους κόφτες; - σωστα;

    εκτός αμα δεν καταλαβα καλά τι εννοείς..
    σίγουρα θέλει επιμονή και εξάσκηση
    Εάν φτάνει στους κόφτες, έχει τελειώσει η σούζα...
    Όχι, αλλαγή ταχύτητα κάνεις μόλις αρχίσει να κινείσαι στο πάνω όριο της οφέλιμης περιοχής ροπής σου. Αν έχεις πχ ένα 600 μονοκύλινδρο με κόκκινο στις 6.500, οι αλλαγές θα γίνουν 1000-1500 πιο κάτω. Σε ένα V2 (λέμε τώρα), οι αλλαγές θα γίνουν μεταξύ 6-7.500 σαλ (εμπειρικά το λέω, δεν κοιτάζω στροφόμετρο) με κόκκινο στις 10.500
    Και όσο πιο ψηλά είναι, τόσο και πιο χαμηλά γίνονται. Όλο το παιχνίδι της σούζας γίνεται πέριξ της ροπής του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #68
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Η σούζα δεν μαθαίνεται εύκολα όσο περνάνε τα χρόνια. Όσοι το έχουν θα σουζαρουν με οποιοδήποτε μότο χωρίς να το εχουν ξανακαβαλησει. Χωρίς φρένο δεν νοείται σουζακιας όσο καλά κ να ξέρει το γκάζι. Το ύψος κ ή μεγάλη ταχύτητα θέλουν πίσω φρένο. End of story.
    Στο μεγάλο συνήθως θα το ρίξω πριν τον κόφτη της δευτερας (210) γιατί με τρίτη κ περνώντας τα 220 το κούνημα είναι παααααααααααααααααρα πολύ επικίνδυνο κ τα χλμ πολλά. Μία φορά το κράτησα ως τα 230 κ δεν το ξανακάνω...
    Πάντως τα κυβικά κ ή ροπή βοηθάνε αρκετά σε εμάς τους κουλους.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    byron#Λίγο παραπάνω γκάζι ή άτσαλη γκαζιά θα στο φέρει εκεί που δεν θα μαζέυεται πλέον. Το ένστικτο μας (προ καπακιού) κλείνει το γκάζι και στην απελπισία, κατεβάζει πόδια Το πίσω φρένο πρέπει να γίνει δεύτερη φύση στην σούζα.-#

    Πολύ σωστή και στοχευμένη παρατήρηση.

  10. #70
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Εγώ σούζα δεν ξέρω να κάνω.
    Καμιά φορά σηκώνεται μόνο του σε εκκίνηση και μέχρι εκεί.

    Το KTM σηκωνόταν μόνο του με γκαζί ακόμα και με 3η... είχε πολύ πλάκα.

    Θα ήθελα να μάθω αλλα το ψιλό-φοβάμαι και δεν υπάρχει χρόνος για να ασχοληθώ...

  11. #71
    • Η σούζα είναι για τους ποζεράδες.
    • Η σούζα είναι για όσους δεν ξέρουν να στρίβουν.


    ( όσα δεν φτάν' η αλεπού... )
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    @Byron
    Το ίδιο πράγμα εννοούσα κι εγώ. Αν δε μάθεις να κατεβάζεις τη μηχανή με το πίσω φρένο θα έρθει η στιγμή που το κλείσιμο του γκαζιού δε θα είναι αρκετό για να κατέβει η μηχανή. Και τότε έρχεται το καπάκι.

    Πάντως όπως είπε και ο Blitzer κάποια μηχανάκια βοηθάνε πολύ. Τα ΜΤ σηκώνονται και μόνο με το γκάζι. Αυτό σε βοηθάει στην αρχή να συνηθίσεις στην αίσθηση της μπροστά ρόδας στον αέρα πριν μπλέξεις με τεχνικά πιο δύσκολα μονοπάτια όπως το συμπλεκτάρισμα.

    Ας ανεβάσω κι εγώ λοιπόν την καγκουροφωτογραφία μου. Ξέρεις πως είσαι σε καλό δρόμο όταν τα όργανα της μηχανής αρχίζουν να σου κρύβουν το δρόμο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2018-01-03-16-31-27-047_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	391829

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    • Η σούζα είναι για τους ποζεράδες.
    • Η σούζα είναι για όσους δεν ξέρουν να στρίβουν.
    Το πίστευα κι εγώ αυτό, μέχρι που διαπίστωσα πόσες ικανότητες και λεπτούς χειρισμούς απαιτεί. Μπορεί να ισχύει σε πολλές περιπτώσεις, φυσικά, αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι χρειάζεται ικανότητες (και κοχόνες).

    Καλά τα λέει ο Βύρωνας. Τις δικές του συμβουλές περίμενα.

    Έχω δει καπάκι μπροστά μου, ο τύπος ακόμα κρεμιόταν από τα κλιπόν, το μηχανάκι σε ορθή γωνία με το έδαφος και τα πόδια κρεμασμένα, παράλληλα με το μηχανάκι.

    Στάση σώματος; Όσο το δυνατόν όρθια, το κεφάλι κοντά στο τιμόνι ή "κρεμασμένος" πίσω, τα χέρια σχεδόν τεντωμένα;
    Life begins at 45°.

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πίστευα κι εγώ αυτό, μέχρι που διαπίστωσα πόσες ικανότητες και λεπτούς χειρισμούς απαιτεί. Μπορεί να ισχύει σε πολλές περιπτώσεις, φυσικά, αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι χρειάζεται ικανότητες (και κοχόνες).

    Καλά τα λέει ο Βύρωνας. Τις δικές του συμβουλές περίμενα.

    Έχω δει καπάκι μπροστά μου, ο τύπος ακόμα κρεμιόταν από τα κλιπόν, το μηχανάκι σε ορθή γωνία με το έδαφος και τα πόδια κρεμασμένα, παράλληλα με το μηχανάκι.

    Στάση σώματος; Όσο το δυνατόν όρθια, το κεφάλι κοντά στο τιμόνι ή "κρεμασμένος" πίσω, τα χέρια σχεδόν τεντωμένα;
    δεν το πίστευα ποτέ.ούτε και τώρα. θέλει συγκεκριμένο skill set η σούζα και μερικοί το έχουν από τη φύση τους.άλλοι το καλλιεργούν (καλή ώρα, εσύ ). εγώ μόνο power wheelies ,easy up,easy down.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #75
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ακριβώς αυτό. Ξεχωριστό skill set. Μπορεί να έχεις το ένα, μπορεί και τα 2, μπορεί κανένα. Όλα μαθαίνονται, εξάσκηση και θέληση θέλουν. Και λίγη (ή πολλή) άγνοια φόβου.

    Απλά συνηθίζεται όσοι είναι πολύ καλοί στη σούζα να είναι οι κλασικοί ξεκράνωτοι, ζελεδάτοι, σαγιοναράτοι κάγκουρες, που γενικά κοροϊδεύουμε. Το οποίο είναι κρίμα γιατί είναι πραγματικά πολύ ικανοί (σε αυτό).

    Α να πω κάπου εδώ, για τους παντελώς άσχετους, όπως εγώ, ότι δεν μπορούσα με ΤΙΠΟΤΑ να συνηθίσω το συμπλεκτάρισμα. Μου φαινόταν τελείως αφύσικο, ενώ ακούγεται τόσο απλό. Προσπαθούσα (χρόνια πριν) και το έκανα σκατά, οπότε απλά με θεώρησα ανίκανο και τα παράτησα και, ό,τι έκανα, γινόταν με γκάζι. Πριν 3-4 μήνες, σε μια τυχαία, άσχετη εκδρομή, συμπλεκτάρισα σχεδόν κατά λάθος και ήταν απίστευτο πόσο όμορφα σηκώθηκε, κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Έκτοτε το δοκίμαζα συνεχώς, είναι μια πολύ απλή κίνηση, την οποία ούτε καν σκέφτομαι. Όταν προσπαθώ να σκεφτώ τι κάνω, δε μου βγαίνει καλά. Οπότε απλά αφήνομαι και δουλεύει.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 15:18
  2. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 15:34
  3. Σούζα με μπροστινό λάστιχο
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 13:18
  4. Σουζα Με V Strom 650!
    από mello στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 00:09
  5. Σουζα Τιρs!
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 11:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF