Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 146

Θέμα: Μάθατε σούζα;

  1. #76

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    @Byron
    Το ίδιο πράγμα εννοούσα κι εγώ. Αν δε μάθεις να κατεβάζεις τη μηχανή με το πίσω φρένο θα έρθει η στιγμή που το κλείσιμο του γκαζιού δε θα είναι αρκετό για να κατέβει η μηχανή. Και τότε έρχεται το καπάκι.

    Πάντως όπως είπε και ο Blitzer κάποια μηχανάκια βοηθάνε πολύ. Τα ΜΤ σηκώνονται και μόνο με το γκάζι. Αυτό σε βοηθάει στην αρχή να συνηθίσεις στην αίσθηση της μπροστά ρόδας στον αέρα πριν μπλέξεις με τεχνικά πιο δύσκολα μονοπάτια όπως το συμπλεκτάρισμα.

    Ας ανεβάσω κι εγώ λοιπόν την καγκουροφωτογραφία μου. Ξέρεις πως είσαι σε καλό δρόμο όταν τα όργανα της μηχανής αρχίζουν να σου κρύβουν το δρόμο.

    Συνημμένο 391829
    Ρε τι γίνεται??? Εσείς έχετε γίνει καλοί !!!
    εννοείται πως κάποια μηχανάκια σε παίρνουν απ΄το χεράκι και σε μαθαίνουν σούζα, και κάποια μηχανάκια σε παίρνουν απ΄το χεράκι και σε στέλνουν στο χαντάκ...
    O καλός δρόμος είναι όντως όταν του κρύβουν τα όργανα τον δρόμο. Ο ιδανικός είναι όταν κοιτάζεις τον δρόμο κάτω από το τιμόνι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στάση σώματος; Όσο το δυνατόν όρθια, το κεφάλι κοντά στο τιμόνι ή "κρεμασμένος" πίσω, τα χέρια σχεδόν τεντωμένα;
    Ο δεύτερος βέβαια. Ο πρώτος τρόπος "φωνάζει" φόβο και φυσικά δεν προσφέρει κανένα control στις κινήσεις που πρέπει να γίνονται για να ελέγχεις το σημείο ισορροπίας. Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, οι όμορφες σούζες θέλουν και ανάλαφρες κινήσεις. Αυτό είναι κάτι που το μαθαίνεις με τον καιρό όμως. Όπως μαθαίνεις και αν θα "βγεί" σωστά η σούζα απ΄τα πρώτα μέτρα που θα στηθεί το μηχανάκι.

    Αν σηκωνεται άτσαλα, νευρικά, με πολλές στροφές και δεν σηκώνεται με γλύκα, κατεβάστε το-μία κάτω-breathe in, breathe out και ξαναδοκιμάστε. Είναι προτιμότερο να σηκώνεται με τσίμπημα συμπλέκτη γλυκά, παρά με καρύδωμα στο γκάζι και τράβηγμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Φιλε μπλιτζερ.Θα σου πω και γω τη δικια μου εμπειρια.
    Ξεκινησα να μαθενω σουζα με ενα lead 50.Δε σηκονοτανε με τπτ.Μετα αποκτισα ενα dio 50 που το εκανα 72cc.Αυτο σηκονοτανε αερα πατερα.Ειχα φαει ενα καπακι και αγορασα καινουριο φτερο.Απο τοτε σταματησα.Μετα αποκτησα ενα τυφονα 80 που με το πειραγμα πηγε 110cc.Αυτο σηκονοτανε με το χαδι.Αφου πλεων ειχα ωραιο μηχανακι για σουζες και δεν ειχα προβλημα με την ανορθωση αποφασισα να ασχολιθω λιγο με το φρενο.Σουζα ηξερα να κανω μονο με το ενστικτο που λιγο πριν το καπακι κλεινης το γκαζι και η μοτο πεφτει.Για να μαθω με φρενο επρεπε να ξεπερασω αυτο το οριο και να αφινω τη μοτο να περναει το υψος που κλεινω το γκαζι για να παταω στη σηνεχεια φρενο.Ειχα σπασει ολα τα ρεκορ καπακιου.Πραγματικα με κοροιδευανε ολοι.Στο τελος εκανα καπακι και τους το εκανα μπροστα τους για να γελανε.Τοσο εξικιωση ειχα με το καπακι.
    Εντελει εμαθα καπος.Να πω οτι σουζα χωρις φραινο δε λογατε.Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα σηκομα της μοτο.Ουτε εγω εμαθα με φρενο τελικα.Απλα με τοσα καπακια δε φοβομουν και το πηγενα πολυ παραπερα απο οτι στην αρχη.
    Τωρα κανω καμια φορα με τη γρια αλλα τη σεβομαι και την ποναω και ειπα να σταματησω.Καταπονειτε το μπροστινο σηστημα και στεναχωριεμαι μετα.


    Κατι σημαντικο.
    Ο πραγματικος κυνδινος δε βρισκετε στο καπακι αλλα στον μπροστινο τροχο.Το θεμα ειναι πος θα το προσγειωσεις.Εαν το τιμονι ειναι στραμενο προς τα δεξια η αριστερα κινδυνεβεις να πεσεις.Το επαθα μια φορα και οι συνεπειες ηταν πολυ πιο τραγικες απο το καπακι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #79
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Είναι προτιμότερο να σηκώνεται με τσίμπημα συμπλέκτη γλυκά, παρά με καρύδωμα στο γκάζι και τράβηγμα.
    E για πες τότε: https://youtu.be/4sUy4cPeG4M

    Έχει 3-4 ενδεικτικές. Δεν είναι η τελευταία βόλτα, αυτή την έχει ο τεό, αλλά είναι η προτελευταία. Θεωρώ ότι δεν το πιέζω καθόλου και συμπλεκτάρω σωστά. Βέβαια, δε μου έδειξε κανείς, δεν έχω ιδέα, απλά μου "βγήκε", οπότε δεν ξέρω τι κάνω σωστά και τι όχι.

    ΥΓ. Το βίντεο αποτελεί προϊόν ψηφιακής επεξεργασίας και καμία παράνομη πράξη δεν τελέστηκε κατά τη διάρκειά του.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Κατι σημαντικο.
    Ο πραγματικος κυνδινος δε βρισκετε στο καπακι αλλα στον μπροστινο τροχο.Το θεμα ειναι πος θα το προσγειωσεις.Εαν το τιμονι ειναι στραμενο προς τα δεξια η αριστερα κινδυνεβεις να πεσεις.Το επαθα μια φορα και οι συνεπειες ηταν πολυ πιο τραγικες απο το καπακι
    Μια φορά μόνο με έχει τρομάξει προσγείωση. Πολύ άτσαλη, δυνατή, δεν ήμουν σίγουρος ότι θα το κρατήσω όρθιο. Από τότε έμαθα. Πολλές φορές είμαι με γυρισμένο τιμόνι στη σούζα, αλλά έχω μάθει, όσο γίνεται, να το προσγειώνω. Ακόμα μαθαίνω, φυσικά.
    Life begins at 45°.

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φιλε μπλιτζερ.Θα σου πω και γω τη δικια μου εμπειρια.
    Ξεκινησα να μαθενω σουζα με ενα lead 50.Δε σηκονοτανε με τπτ.Μετα αποκτισα ενα dio 50 που το εκανα 72cc.Αυτο σηκονοτανε αερα πατερα.Ειχα φαει ενα καπακι και αγορασα καινουριο φτερο.Απο τοτε σταματησα.Μετα αποκτησα ενα τυφονα 80 που με το πειραγμα πηγε 110cc.Αυτο σηκονοτανε με το χαδι.Αφου πλεων ειχα ωραιο μηχανακι για σουζες και δεν ειχα προβλημα με την ανορθωση αποφασισα να ασχολιθω λιγο με το φρενο.Σουζα ηξερα να κανω μονο με το ενστικτο που λιγο πριν το καπακι κλεινης το γκαζι και η μοτο πεφτει.Για να μαθω με φρενο επρεπε να ξεπερασω αυτο το οριο και να αφινω τη μοτο να περναει το υψος που κλεινω το γκαζι για να παταω στη σηνεχεια φρενο.Ειχα σπασει ολα τα ρεκορ καπακιου.Πραγματικα με κοροιδευανε ολοι.Στο τελος εκανα καπακι και τους το εκανα μπροστα τους για να γελανε.Τοσο εξικιωση ειχα με το καπακι.
    Εντελει εμαθα καπος.Να πω οτι σουζα χωρις φραινο δε λογατε.Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα σηκομα της μοτο.Ουτε εγω εμαθα με φρενο τελικα.Απλα με τοσα καπακια δε φοβομουν και το πηγενα πολυ παραπερα απο οτι στην αρχη.
    Τωρα κανω καμια φορα με τη γρια αλλα τη σεβομαι και την ποναω και ειπα να σταματησω.Καταπονειτε το μπροστινο σηστημα και στεναχωριεμαι μετα.


    Κατι σημαντικο.
    Ο πραγματικος κυνδινος δε βρισκετε στο καπακι αλλα στον μπροστινο τροχο.Το θεμα ειναι πος θα το προσγειωσεις.Εαν το τιμονι ειναι στραμενο προς τα δεξια η αριστερα κινδυνεβεις να πεσεις.Το επαθα μια φορα και οι συνεπειες ηταν πολυ πιο τραγικες απο το καπακι
    παπακαπάκης δηλαδη...οχι παπασούζας που μας μοστράρεις εδω

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    E για πες τότε: https://youtu.be/4sUy4cPeG4M

    Έχει 3-4 ενδεικτικές. Δεν είναι η τελευταία βόλτα, αυτή την έχει ο τεό, αλλά είναι η προτελευταία. Θεωρώ ότι δεν το πιέζω καθόλου και συμπλεκτάρω σωστά. Βέβαια, δε μου έδειξε κανείς, δεν έχω ιδέα, απλά μου "βγήκε", οπότε δεν ξέρω τι κάνω σωστά και τι όχι.

    ΥΓ. Το βίντεο αποτελεί προϊόν ψηφιακής επεξεργασίας και καμία παράνομη πράξη δεν τελέστηκε κατά τη διάρκειά του.


    αυτό που είδα στο βίντεο είναι ότι όποτε ήθελε ο Τεός να μπει στο πλάνο, έκοβε...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #82
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    αυτό που είδα στο βίντεο είναι ότι όποτε ήθελε ο Τεός να μπει στο πλάνο, έκοβε...
    Τον είχα στο bluetooth και του'λεγα να κόβει για να τον τραβάω. Δεν έχει καθρέφτες ο μαλάκας.
    Life begins at 45°.

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τον είχα στο bluetooth και του'λεγα να κόβει για να τον τραβάω.
    το σήκωμα του χεριού υπό κλίση για να "κόψει" τον ήλιο,αλά Ari Vatanen,όλα τα λεφτά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #84
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Χαχα, πήγα να σκοτωθώ 1-2 φορές... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήλιος, πολύ κακή ώρα για επιστροφή. Έμπαινα στη στροφή και, κάπου στην κορυφή της, έτρωγα ξαφνικά 23443 δισεκατομμύρια λούμενς στη μούρη. Δεν ήταν πολύ βολικό. Είναι εμφανές ότι σηκώνομαι κιόλας...
    Life begins at 45°.

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χαχα, πήγα να σκοτωθώ 1-2 φορές... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήλιος, πολύ κακή ώρα για επιστροφή. Έμπαινα στη στροφή και, κάπου στην κορυφή της, έτρωγα ξαφνικά 23443 δισεκατομμύρια λούμενς στη μούρη. Δεν ήταν πολύ βολικό.
    πολύ σούζα ρε φίλε!
    επίσης,έπρεπε να σπάσεις τον καθρέφτη του Land Rover που πήγε να σε κλείσει
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #86
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Δεν πήγε να με κλείσει, έτσι στρίβουν τα suv. Δυο αλλαγές λωρίδας σε 5 μέτρα, το ζώο.
    Life begins at 45°.

  12. #87
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Ειχα καμερα πισω και οταν ειδα το βιντεο μετα λεω τι κανει ο ποζερας ρε στριβει και κανει νοήματα και σινιάλα??
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #88
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Είχε χαλάσει το bluetooth και προσπαθούσα να σου πω να με περιμένεις στη νοηματική.
    Life begins at 45°.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παπακαπάκης δηλαδη...οχι παπασούζας που μας μοστράρεις εδω
    το αλαζω κατευθειας
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    το αλαζω κατευθειας
    Δε μπορω.Δε ξερω
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 14:18
  2. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 14:34
  3. Σούζα με μπροστινό λάστιχο
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 12:18
  4. Σουζα Με V Strom 650!
    από mello στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:09
  5. Σουζα Τιρs!
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF