Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 146

Θέμα: Μάθατε σούζα;

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Οι περισσότεροι εδω μέσα έμαθαν σούζα πρίν την ανακάλυψη της φωτογραφικής. Θα πρέπει να αρκεστείς στην περιγραφή


    Τα παραλές. Σε ποιους αναφέρεσαι δεν μπορώ να καταλάβω. Εγώ άρχισα αφού ανακαλύφθηκαν η φωτογραφικές. Τελευταίας τεχνολογίας. Και οι φωτογράφοι όλοι απ το national geographic

    Π.χ.

    Λίγο αργά. (μόλις έπεσε)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	palies+diafores061.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	391834


    Λίγο νωρίς (δεν σηκώθηκε ακόμα.)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	palies+diafores045.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	391835


    Λίγο μπροστά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	palies+diafores070.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	391836


    Λίγο πιο μπροστά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	palies+diafores079.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	66,6 KB 
ID:	391837


    Και έχω και πάρα πολλές που δεν υπάρχει κανένας στο πλάνο. Αυτές είναι απ τις καλές.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zizou
    Εγγραφή
    11/06/2011
    Μηνύματα
    401
    Κάτι θυμάμαι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Top-16.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	391838


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Top-14.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	391839

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Top-18.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	391840

  3. #93
    Όχι μόνο δεν ξέρω αλλά είμαι κι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Ουδέν κακό αμιγές καλού βέβαια, μιας κι αυτή μου η ανικανότητα με ωφέλησε ιδιαίτερα στις ...εκκινήσεις!

    Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός για σούζα πάντως είναι του συγχωρεμένου Χρήστου [MNP], "Σουζολογία basics"
    Think faster than you ride

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    E για πες τότε: https://youtu.be/4sUy4cPeG4M

    ΥΓ. Το βίντεο αποτελεί προϊόν ψηφιακής επεξεργασίας και καμία παράνομη πράξη δεν τελέστηκε
    Nice and smooth ξεκινάει στο σήκωμα. Μια χαρά το πας. Αυτό που πρέπει να μάθεις πέραν του φρενου, είναι το φρένο.
    Εκτός του φρενου που λες... το επόμενο βήμα για να έχει διάρκεια είναι η αλλαγή ταχύτητας. Το ύψος που το έχεις σηκώνει ανετα μια πάνω.
    Το πότε θα το βρεις εσύ. Εγώ θα την έκανα ακριβώς στην τρίτη γκαζιά στις σούζες που φαίνονται στο βίντεο σου.
    Η πρώτη είναι η καλύτερη. Στις άλλες φαίνεσαι λίγο εκτός, το σώμα σου δεν είναι στο κέντρο. Στην τελευταία είναι πολύ εμφανές.
    Μάλλον από την ταβλα σου να το σηκώσεις βιάζεσαι και δεν έχεις σωστά το σώμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #95
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μάλλον από την ταβλα σου να το σηκώσεις βιάζεσαι και δεν έχεις σωστά το σώμα.

    Μα γι' αυτό οι νέοι ονομάζονται και ''κοκοράκια'' γιατί από την βιασύνη τους, χάνουν
    την γλύκα και την ουσία του θέματος.............

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #96
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Nice and smooth ξεκινάει στο σήκωμα. Μια χαρά το πας. Αυτό που πρέπει να μάθεις πέραν του φρενου, είναι το φρένο.
    Εκτός του φρενου που λες... το επόμενο βήμα για να έχει διάρκεια είναι η αλλαγή ταχύτητας. Το ύψος που το έχεις σηκώνει ανετα μια πάνω.
    Το πότε θα το βρεις εσύ. Εγώ θα την έκανα ακριβώς στην τρίτη γκαζιά στις σούζες που φαίνονται στο βίντεο σου.
    Η πρώτη είναι η καλύτερη. Στις άλλες φαίνεσαι λίγο εκτός, το σώμα σου δεν είναι στο κέντρο. Στην τελευταία είναι πολύ εμφανές.
    Μάλλον από την ταβλα σου να το σηκώσεις βιάζεσαι και δεν έχεις σωστά το σώμα.
    Νομίζω αυτό το κάνω όταν προσπαθώ να "στρίψω". Αλλά θα το δω πιο ψύχραιμα στην επόμενη βόλτα. Σώμα και φρένο.
    Life begins at 45°.

  7. #97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός για σούζα πάντως είναι του συγχωρεμένου Χρήστου [MNP], "Σουζολογία basics"
    To διάβασα και το ξαναδιάβασα το μεταφρασμένο κείμενο, έχει αρκετές χρήσιμες γενικές πληροφορίες, απλά διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως (και σε κάθε διάσταση) στο περιττό της χρήσης του πίσω φρένου. Ιδίως το τμήμα που γράφει :

    Καθ\'όλη τη διάρκεια της εξάσκησης, επικέντρωνεις τη προσοχή και τις προσπάθειές σου στο να φέρεις το μπροστινό ψηλά. Ακόμη πιο ψηλά. Όσο ψηλότερα είναι ο μπροστινός, τόσο περισσότερο βάρος κατανέμεται στον πίσω και -κατά συνέπεια- τόσο λιγότερο μπροστά. Όσο λιγότερο βάρος έχει το μπροστινό τμήμα της μοτοσυκλέτας, τόσο λιγότερο γκάζι (ασθενέστερη επιτάχυνση) θέλει για να κρατηθεί στον αέρα.
    Εκεί που παλιά έμενες από στροφές και το μοτέρ κρέμαγε, τώρα μπορείς να επιμηκύνεις το χρόνο αυτό πολύ περισσότερο και ουσιαστικά, με τις ίδιες στροφές, μπορείς να έχεις τον τροχό περισσότερη ώρα στον αέρα.
    Μια δευτέρα ή μια τρίτη θα σε πάει όπου θές... ούτε πίσω φρένα ούτε κόλπα, ούτε τίποτα!
    Απλώς σωστός έλεγχος του γκαζιού μιας και όταν ο μπροστινός είναι αρκετά ψηλά χρειάζεται μόνο 12% με 20% του γκαζιού για να μείνει εκεί.


    ...είναι η συνταγή για ατελείωτο πόνο και οδηγός μετατροπής μοτοσυκλέτας σε τροπέτο. Πιθανότατα ο συγχωρεμένος ο MNP ή ο Δάλλας (έχει post παρακάτω) ή ο συγγραφέας του αρχικού κειμένου Dave Sonsky, να ήταν/είναι αναβάτες τέτοιου επιπέδου, οπου η αίσθηση του γκαζιού και του σημείου που στέκεται μόνο του το μηχανάκι στον αέρα (με ελάχιστο γκάζι) να αποτελεί δεύτερη φύση τους. Η 12μηνη (!) εξάσκηση πιθανότατα θα βοηθήσει, αλλά η συντριπτική πλειονότητα των αναβατών, δεν την έχει αυτήν την αίσθηση.

    Σαν να λέει κάποιος στον Schwantz πως θέλει να ξύσει γόνατο, και να του απαντάει πως μπορεί να το κάνει με το σώμα όρθιο, σαν να έχει καταπιεί σπαθί. Απλά επειδή μπορεί να το κάνει αυτός.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Νομίζω αυτό το κάνω όταν προσπαθώ να "στρίψω". Αλλά θα το δω πιο ψύχραιμα στην επόμενη βόλτα. Σώμα και φρένο.
    Καλά...άσε το στρίψιμο για το 2ο-3ο level
    Το στρίψιμο (αλλαγή κατεύθυνσης), μόνο μικρές μετατοπίσεις του κορμού χρειάζεται όταν είναι ψηλά το μηχανάκι. Όταν ξεκινάει η σούζα στραβά, τραβάς και το τιμόνι στραβά και κρεμιέσαι απ΄το grip.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #98
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Εγώ διαφωνώ στο σημείο που λέει ότι ανοίγεις το γκάζι και πας άφοβα, μέχρι να σε προσγειώσει ο κόφτης. Ναι, δεν είναι πολύ καλή ιδέα αυτό, δεν προσγειώνει πολύ ομαλά ο κόφτης (μου το'χει πει ένας γνωστός από το χωριό ). Αλλά, γενικά, έχει κάποιες χρήσιμες συμβουλές.
    Life begins at 45°.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Πάντως να θυμίσω σε όλους πως ο κοκ είναι πολύ αυστηρός στο συγκεκριμένο θέμα. 700€ πρόστιμο, αφαίρεση της άδειας οδήγησης και της άδειας κυκλοφορίας για 30 ημέρες και 9 βαθμούς ποινή στο point system...
    Προφανώς και δεν είμαι ο αναμάρτητος. Μάλιστα στην επιστροφή από τη δουλειά μου για το σπίτι έχει ένα πολύ ωραίο σημείο με καλή άσφαλτο που το σήκωνα κάθε φορά που περνούσα. Κάποιο βράδυ μόλις το κατέβασα είδα από απέναντι δύο μηχανές της Δίας και ο ένας αστυνομικός μου έκανε την χειρονομία που κάνουν οι μαμάδες στα παιδιά για να τα προειδοποιήσουν πως θα φάνε ξύλο.
    Ευτυχώς δεν ασχολήθηκαν περαιτέρω μαζί μου, αλλά από τότε έχω μαζευτεί πολύ, ειδικά μέσα στην πόλη.

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    ξερεις, εδω λέμε εμείς... τουλαχιστον αμα φαμε την 700αρα , ας ειναι για καμια σουζα της προκοπής, οχι προσπάθεια για σουζα..

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    ξερεις, εδω λέμε εμείς... τουλαχιστον αμα φαμε την 700αρα , ας ειναι για καμια σουζα της προκοπής, οχι προσπάθεια για σουζα..
    Μπορεί αυτό να εννοούσε το όργανο με τη χειρονομία. "Μάθε σούζα ρε άσχετε!"

  12. #102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως (και σε κάθε διάσταση) στο περιττό της χρήσης του πίσω φρένου.
    Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω ουσιαστικά το άρθρο. Μου φάνηκε όμως ιδιαίτερα κατανοητό και με αρκετή δόση χιούμορ.
    Think faster than you ride

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μπορεί αυτό να εννοούσε το όργανο με τη χειρονομία. "Μάθε σούζα ρε άσχετε!"
    Σίγουρα αυτό εννοούσε .
    Οι της ομάδας ΔΙΑΣ όπου βρούνε ευκαιρία σούζα κάνουν. Μικρά παιδιά είναι κι'αυτοί.

  14. #104
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Κατι πολυ χρησιμο που διαβασα τωρα τελευταια και δοκιμαζοντας το ειδα πως ειναι μεγαλη βοηθεια...

    Οπως εχει ηδη αναφερθει ενα απο τα πιο δυσκολα κομματια της σουζας ειναι να εχει ο αναβατης μια αντικειμενικη εικονα του ποσο ψηλα ειναι οντως η μηχανη του. Οποιος εχει δοκιμασει να κανει σουζα ξερει πολυ καλα πως στην αρχη μπορει να εχει σηκωσει τη μηχανη μολις 20 μοιρες και την ιδια στιγμη να νιωθει οτι ειναι ενα κλικ πριν το καπακι. Ενω εισαι πανω στη μηχανη ειναι δυσκολο να εχεις μια αντικειμενικη εικονα της κλισης. Υπαρχει ομως ενα κολπο για να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο. Μπορεις να εχεις μια καλη εικονα του ποσο ψηλα εχεις ανεβασει τη μηχανη απλα κοιτωντας την κλιση των μπροστινων πιρουνιών σε σχεση με το εδαφος. Μια πραγματικα καλη σουζα θα εχει φερει τα πιρούνια σχεδον παραλληλα προς το εδαφος (αν οχι και λιγο παραπερα). Δειτε τις εικονες που ακολουθουν και θα καταλαβετε τι εννοω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	souza-3.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	18,6 KB 
ID:	392015

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	souza09.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	392013

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled4.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	24,5 KB 
ID:	392017

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	35,4 KB 
ID:	392014

    Μεχρι και την τριτη φωτογραφια τα πιρούνια σχηματιζουν θετικη γωνια με το εδαφος. Κατα κανονα σε αυτην την περιπτωση η μηχανη μπορει να κατεβει και μονο με κλεισιμο του γκαζιου, δηλαδη βρισκεται πριν το σημειο ισορροπιας (λεω κατα κανονα γιατι εμπλεκονται και ασταθμητοι παραγοντες οπως πχ η σταση σωματος του αναβατη, η γωνια καστερ και η κατανομη βαρους της μηχανης). Στην τελευταια φωτογραφια πλεον βλεπουμε αρνητικη γωνια και προκειται για την περιπτωση που ανεφερε ο byron οπου ο αναβατης βλεπει μπροστα του κατω απο το τιμονι. Εδω προφανως η ανεση στη χρηση του πισω φρενου ειναι μονοδρομος.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 09/01/2018 στις 17:37. Αιτία: Όχι ψαλίδι, πιρούνι. Thanks to vaska.

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 14:18
  2. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 14:34
  3. Σούζα με μπροστινό λάστιχο
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 12:18
  4. Σουζα Με V Strom 650!
    από mello στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:09
  5. Σουζα Τιρs!
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF