Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 146

Θέμα: Μάθατε σούζα;

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κατι πολυ χρησιμο που διαβασα τωρα τελευταια και δοκιμαζοντας το ειδα πως ειναι μεγαλη βοηθεια...

    Οπως εχει ηδη αναφερθει ενα απο τα πιο δυσκολα κομματια της σουζας ειναι να εχει ο αναβατης μια αντικειμενικη εικονα του ποσο ψηλα ειναι οντως η μηχανη του. Οποιος εχει δοκιμασει να κανει σουζα ξερει πολυ καλα πως στην αρχη μπορει να εχει σηκωσει τη μηχανη μολις 20 μοιρες και την ιδια στιγμη να νιωθει οτι ειναι ενα κλικ πριν το καπακι. Ενω εισαι πανω στη μηχανη ειναι δυσκολο να εχεις μια αντικειμενικη εικονα της κλισης. Υπαρχει ομως ενα κολπο για να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο. Μπορεις να εχεις μια καλη εικονα του ποσο ψηλα εχεις ανεβασει τη μηχανη απλα κοιτωντας την κλιση των μπροστινων ψαλιδιων σε σχεση με το εδαφος. Μια πραγματικα καλη σουζα θα εχει φερει τα ψαλιδια σχεδον παραλληλα προς το εδαφος (αν οχι και λιγο παραπερα). Δειτε τις εικονες που ακολουθουν και θα καταλαβετε τι εννοω.


    Συνημμένο 392015

    Συνημμένο 392013

    Συνημμένο 392017

    Συνημμένο 392014

    Μεχρι και την τριτη φωτογραφια τα ψαλιδια σχηματιζουν θετικη γωνια με το εδαφος. Κατα κανονα σε αυτην την περιπτωση η μηχανη μπορει να κατεβει και μονο με κλεισιμο του γκαζιου, δηλαδη βρισκεται πριν το σημειο ισορροπιας (λεω κατα κανονα γιατι εμπλεκονται και ασταθμητοι παραγοντες οπως πχ η σταση σωματος του αναβατη, η γωνια καστερ και η κατανομη βαρους της μηχανης). Στην τελευταια φωτογραφια πλεον βλεπουμε αρνητικη γωνια και προκειται για την περιπτωση που ανεφερε ο byron οπου η αναβατης βλεπει μπροστα της κατω απο το τιμονι. Εδω προφανως η ανεση στη χρηση του πισω φρενου ειναι μονοδρομος.
    Τυχαίο ε ?

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Τα διαβαζει ο ΜΠΙΑΝΤΖΙ αυτα που γραφουμε και χαμογελαει .

  3. #108
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Ευτυχώς δεν σας διαβάζει εκείνο το ρεντίκολο που έγραφε εδώ μέσα κάποτε... που ξεκινήσαμε, εκείνος με R1 τότε (μετά μπήκε σε βρακί και πήρε Vstrom), και έκανε σχεδόν Φλοίσβο μέχρι Γλυφάδα, χωρίς να του πέσει....

    Οι σούζες καλές είναι, εκτός αν πέσεις, αν δεν γ@μησεις τελικά την αντλία λαδιού και οι αλυσίδα/αναρτήσεις σας μισούν.

    Edit : Εγώ δεν κάνω, δεν τις έμαθα μικρός και μεγάλος τις φοβάμαι. Εκτός αν ανοιξω το γκάζι, οπότε ο μπροστα σηκώνεται αυτοβούλως κ. Πρόεδρε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Τα διαβαζει ο ΜΠΙΑΝΤΖΙ αυτα που γραφουμε και χαμογελαει .
    Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση. Αν δεν ήξερε φρένο τότε που έφαγε το YZR στα μάτια, θα μιλάγαμε για την μεγαλύτερη ρόμπα σε τερματισμό ever.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μεχρι και την τριτη φωτογραφια τα ψαλιδια σχηματιζουν θετικη γωνια με το εδαφος. Κατα κανονα σε αυτην την περιπτωση η μηχανη μπορει να κατεβει και μονο με κλεισιμο του γκαζιου, δηλαδη βρισκεται πριν το σημειο ισορροπιας (λεω κατα κανονα γιατι εμπλεκονται και ασταθμητοι παραγοντες οπως πχ η σταση σωματος του αναβατη, η γωνια καστερ και η κατανομη βαρους της μηχανης). Στην τελευταια φωτογραφια πλεον βλεπουμε αρνητικη γωνια και προκειται για την περιπτωση που ανεφερε ο byron οπου ο αναβατης βλεπει μπροστα του κατω απο το τιμονι. Εδω προφανως η ανεση στη χρηση του πισω φρενου ειναι μονοδρομος.
    Μη γελιέσαι. Η διαφορά της 3ης με την 4η (μη σου πω και της 2ης) από το happy wheelie σε seconds from disaster είναι λίγες (ελάχιστες) σ.α.λ παραπάνω στο γκάζι. Η κλίση ποτέ δεν είναι σταθερή, το επόμενο καρέ μπορεί να είναι αρκετά πιο ψηλά. Η κλίση της 2ης φωτό, είναι μια χαρά για σούζες με διάρκεια εφόσον έχει γκάζι το μηχανάκι και μπορούμε να αλλάξουμε ταχύτητα στον αέρα.

    Στα υπόψiν πρέπει να υπάρχει στο μυαλό σας και ο αστάθμητος παράγοντας που θα οδηγήσει σε τούμπα χωρίς να μεσολαβήσει καπάκι. Προσωπικά, έχω φάει μόνο ένα καπάκι όταν μάθαινα και δεν είχα εξοικιωθεί με το πίσω φρένο, αλλά έχω μαζέψει και 3-4 τούμπες (από λακούβα μέχρι να βγει κάποιος) εξαιτίας της σούζας. Ιδίως στην δεύτερη περίπτωση, δλδ αν πεταχτεί κάποιος/αλλάξει λωρίδα και άλλα όμορφα, το φρεναρισμα ή ο ελιγμός αποφυγής γίνονται πλέον με καθυστέρηση δευτερολέπτων.

    Μου αρέσει το wheelie for safety, αλλά συμβαίνει μόνο στα Άρλεκιν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση. Αν δεν ήξερε φρένο τότε που έφαγε το YZR στα μάτια, θα μιλάγαμε για την μεγαλύτερη ρόμπα σε τερματισμό ever.



    Μη γελιέσαι. Η διαφορά της 3ης με την 4η (μη σου πω και της 2ης) από το happy wheelie σε seconds from disaster είναι λίγες (ελάχιστες) σ.α.λ παραπάνω στο γκάζι. Η κλίση ποτέ δεν είναι σταθερή, το επόμενο καρέ μπορεί να είναι αρκετά πιο ψηλά. Η κλίση της 2ης φωτό, είναι μια χαρά για σούζες με διάρκεια εφόσον έχει γκάζι το μηχανάκι και μπορούμε να αλλάξουμε ταχύτητα στον αέρα.

    Στα υπόψiν πρέπει να υπάρχει στο μυαλό σας και ο αστάθμητος παράγοντας που θα οδηγήσει σε τούμπα χωρίς να μεσολαβήσει καπάκι. Προσωπικά, έχω φάει μόνο ένα καπάκι όταν μάθαινα και δεν είχα εξοικιωθεί με το πίσω φρένο, αλλά έχω μαζέψει και 3-4 τούμπες (από λακούβα μέχρι να βγει κάποιος) εξαιτίας της σούζας. Ιδίως στην δεύτερη περίπτωση, δλδ αν πεταχτεί κάποιος/αλλάξει λωρίδα και άλλα όμορφα, το φρεναρισμα ή ο ελιγμός αποφυγής γίνονται πλέον με καθυστέρηση δευτερολέπτων.

    Μου αρέσει το wheelie for safety, αλλά συμβαίνει μόνο στα Άρλεκιν.
    Καλά όλα αυτά, το v strom τι χρώμα το πήρες δεν είπες...

  6. #111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλά όλα αυτά, το v strom τι χρώμα το πήρες δεν είπες...
    Δεν είχα ποτέ το nick "Titanas/kopanos" kardia mou.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #112
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    ....

    Μου αρέσει το wheelie for safety, αλλά συμβαίνει μόνο στα Άρλεκιν.
    H αλήθεια είναι ότι μια φορά που μπήκα πολύ μέσα στην 1 (μέγαρα σιRRκουί), κατάφερα μεν να στρίψω αλλά δεν χωρούσα και σηκώνοντας τον μπροστά καβάλησα τα λάστιχα με τον πίσω χωρις να πέσω... ο Δάλας ήτο από πίσω μου και γ@μ@σταύριζε μετά που χρεώθηκε "πτώση"...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα ποτέ το nick "Titanas/kopanos" kardia mou.
    Α να γεια σου, εσύ είσαι νεαρός ακόμα και θυμάσαι νικς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Οσο για τον μπιατζι νομιζω οτι το εσωσε και λιγο απο κολοφαρδια.Πηγενε για σουζα αλλα οχι τοσο ψηλα.πρεπει να περασε και τις90 μιρες γωνιας.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #114
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Κανείς δεν πηγαίνει για τέτοια σούζα. Το ότι το έσωσε από κει που βρέθηκε, ήταν 99% ικανότητα και ΜΠΑΛΕΣ.
    Life begins at 45°.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    [QUOTE=byron;2915419]Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση. Αν δεν ήξερε φρένο τότε που έφαγε το YZR στα μάτια, θα μιλάγαμε για την μεγαλύτερη ρόμπα σε τερματισμό ever.


    Εχω την εντυπωση οτι ηταν το 98 και ετρεχε με NSR(δεν ειμαι και σιγουρος 100%)
    Θυμαμαι που διαβασα καπου:"τολμησε και τραβηξε τα κλιπ ον της NSR...κλπ κλπ"

  11. #116
    [QUOTE=thunder ace;2915428]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση. Αν δεν ήξερε φρένο τότε που έφαγε το YZR στα μάτια, θα μιλάγαμε για την μεγαλύτερη ρόμπα σε τερματισμό ever.


    Εχω την εντυπωση οτι ηταν το 98 και ετρεχε με NSR(δεν ειμαι και σιγουρος 100%)
    Θυμαμαι που διαβασα καπου:"τολμησε και τραβηξε τα κλιπ ον της NSR...κλπ κλπ"
    Το 98 έτρεχε με aprilia στα μικρά. Με ένα YZR500 ήταν, κάπου θα υπάρχει και στον σωλήνα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #117
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    [QUOTE=byron;2915441]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος

    Το 98 έτρεχε με aprilia στα μικρά. Με ένα YZR500 ήταν, κάπου θα υπάρχει και στον σωλήνα.

    To 97 & 98 έτρεχε με NSR. 250 τo 97 & 500 το 98.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κανείς δεν πηγαίνει για τέτοια σούζα. Το ότι το έσωσε από κει που βρέθηκε, ήταν 99% ικανότητα και ΜΠΑΛΕΣ.
    Δε καταλαβα τι ενοεις.Λες κανις δε πηγενει για τετοια σουζα.Οποτε συμφωνεις οτι ισος του εφυγε λιγακι?Και οτι την επαναφερε σιγουρα ηταν απο τις ικανοτητες του αλλα λεω οτι και μια σταγονα κατρουλιο πρεπει να εφυγε ρε πουστη μου.Μια σταγωνα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #119
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	madmaxwheelie.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	27,4 KB 
ID:	392024
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #120
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε καταλαβα τι ενοεις.Λες κανις δε πηγενει για τετοια σουζα.Οποτε συμφωνεις οτι ισος του εφυγε λιγακι?Και οτι την επαναφερε σιγουρα ηταν απο τις ικανοτητες του αλλα λεω οτι και μια σταγονα κατρουλιο πρεπει να εφυγε ρε πουστη μου.Μια σταγωνα...
    Εννοώ ότι κανείς δε θέλει να φάει καπάκι. Προφανώς το "έχασε", αλλά το να διατηρήσεις τον έλεγχο και να τερματίσεις το πίσω φρένο, αντί να κατεβάσεις πόδια και να παρατήσεις το μηχανάκι, θέλει περισσότερη ικανότητα από τύχη. Ναι, πιθανό να του ξέφυγαν κάτι ψιλά.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 14:18
  2. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 14:34
  3. Σούζα με μπροστινό λάστιχο
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 12:18
  4. Σουζα Με V Strom 650!
    από mello στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:09
  5. Σουζα Τιρs!
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF