Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 146

Θέμα: Μάθατε σούζα;

  1. #1

    Μάθατε σούζα;

    Όλοι μπορούμε να απαριθμήσουμε λάθη που κάναμε μικροί. Άλλος δεν σπούδασε, άλλος δεν ακολούθησε το επάγγελμα που ήθελε, άλλος δεν διάλεξε τη σωστή γυναίκα… Εγώ το λάθος που έκανα μικρός είναι ότι δεν έμαθα σούζα. Δεν εννοώ να τη σηκώνω με μια πρώτη για μερικά μέτρα, εννοώ σούζα διαρκείας. Το έχω απωθημένο. Δεν είχα το κατάλληλο μηχανάκι; Τις κατάλληλες παρέες; Το timing δεν ήταν σωστό;

    Για πείτε όσοι τυχεροί τα καταφέρατε, με τι μοτοσυκλέτα μάθατε; Χρειαστήκατε αρκετό χρόνο; Αρκετές πτώσεις; Για βάλτε καμιά φωτο να γουστάρουμε…


  2. #2
    Οι περισσότεροι εδω μέσα έμαθαν σούζα πρίν την ανακάλυψη της φωτογραφικής. Θα πρέπει να αρκεστείς στην περιγραφή
    The R is for Respect.

  3. #3
    Δεν εισαι ο μονος!
    Εδω κουλομαρια...
    Οσες εχω κανει στην μοτοσυκλετιστικη μου ζωη,
    ητανε ολες κατα λαθος!
    Οταν τις προσπαθω, ΔΕΝ...
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  4. #4
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Φίλαι απο το Μπουρνάζι είμαι. Είναι ντροπή να μη ξέρεις σούζα στα μέρη μου. Σούζα μονο σε ποδήλστο και αυτο για 2-3 μέτρα
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τι λετε ρε παιδια...ουφ.παραδιδω μαθηματα καθε κυριακη 5-7 το πρωι.Μετα εχω λειτουργεια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Κατ εμε η σουζα ειναι κατι που πρεπει να μαθεις απο μικρος και να την μαθεις με ενα μηχανακι που εχει μικρη ιπποδυναμη. Μικρος γιατι εχεις λιγοτερο φοβο και λειτουργεις καλυτερα και δεν αντιδρας παραξενα με αποτελεσμα να πεσεις και μικρη ιπποδυναμη για να συγχωρεσει λαθος ανοιγμα του γριπ με αποτελεσμα το ανασκελωμα. Παρολα αυτα ενας τροπος για να μαθεις στα γεραματα ειναι ενα παπακι με πρωτη στο κιβωτιο και μεγαλη κλιση(ανηφορα) θα σε βοηθησει να το κρατας σουζαριστο για να βρεις την ισσοροπια χωρις να αναπτυσεις ταχυτητα που σε φοβιζει. Το δεξι σου ποδι παντα στο φρενο οτι και αν γινει για να το χρησιμοποιεις οταν ξεπερασεις το οριο και να κατεβασεις το μπροστινο σου παλι.

  7. #7
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Ωραιες εποχες! Καλη σουζα κ διαρκειας εκανα με το 640, που ειχα. Μετα ηταν πιο ευκολο με ολα. Το cb, που εχω τωρα ειναι δυστροπο λογω βαρους.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    πφφφφ περασαν πολλα χρονια και δεν θυμουμαι,πλεον γινεται ενστικτωδως

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δεν είσαι μόνος. Μεγάλο μου απωθημένο, κυρίως επειδή δεν είχα μηχανάκι ως πιτσιρικάς, οπότε δεν είχα την απαραίτητη τριβή με το αντικείμενο όταν έπρεπε. Όταν πήρα το πρώτο μου μηχανάκι, ήμουν αρκετά μεγάλος και δεν ήταν παπί, για να μη με νοιάζει.

    Το σηκώνω πού και πού, αλλά με 5 σούζες το ΣΚ, δε μαθαίνεις. Κάποτε...
    Life begins at 45°.

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις σούζες παρατεταμένες. Και στο μηχανάκι δεν αρέσει, και στην τσέπη σου δεν αρέσει αν πέσεις.

    Το να σηκώσεις τον μπροστινό για να αποφύγεις τούμπα πρέπει να ξέρεις πως να το κάνεις, αλλά αυτό δεν λέγεται σούζα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Εμαθα σουζα με το ktm 640. Καλη σουζα. Μόνο με αυτο εκανα ομως. Με οποιοδηποτε άλλο μηχακακι δεν εχω προσπαθησει καν. Παντα θαυμαζα οταν εβλεπα σουζα και το βαλα σκοπο να μαθω (μιας κι ειχα κι ενα απ τα καταλληλοτερα μηχανακια γι αυτη τη δουλεια). Ρωτησα άλλους που ξερανε, καθησα και σκεφτηκα το πώς θα πρεπε να γινει, και πηγαινα καθε μερα για 2-3 ωρες σε αδειους δρομους ή ερημα σημεια και εξασκουμουν. Επιδιωκα επισης να με πιανει κοκκινο .
    Για μενα, μιά καρασουζαααααάρα, ειναι ό,τι πιο ωραιο θεαμα κι ό,τι πιο ωραια αισθηση με μηχανη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εγω δεν ξερω και το εχω προσπαθησει καποιες φορες παντα με δευτερα στο κιβωτιο να ειναι οσο πιο ομαλο γινεται..φοβαμαι ομως..το εχω σηκωσει λιγο, πολυ λιγο κατα λαθος σε γρηγορες εκκινησεις σε αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα...εχω δει κ βιντεο στο youtube αλλα δεν μου βγαινει παλι...καμια συμβουλη κανεις?

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Η μοναδική συμβουλή είναι "grow some balls".

    Και σε μένα πάει αυτό, φυσικά.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Το καπάκι είναι ισως η χειρότερη πτώση που μπορείς να εχεις.
    Προπόνηση σε ανηφορικό δρόμο με 1η και το πόδι στο φρενο.Το παν είναι να ελέγχεις το γκάζι ανά πάσα στιγμη,και την θέση του σώματος σου.Και πάντα το πόδι στο φρένο..
    Εκεί που την πατάνε οι περισσότεροι είναι στο ότι δεν έχουν μάθει να οδηγούν με τετοια κλιση,πανικοβαλονται και εγκαταλείπουν την προσπάθεια τρώγοντας καπακι,ενώ με ένα τσαρουχωμα του πισινού σωζόταν η κατάσταση.
    The only easy day was yesterday.

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Κουλος!
    Μπορω να το σηκωσω για να περασω καποια εγκαρσια ανωμαλια στο χωμα αλλα διαρκειας δεν μπορω να κανω (μαλλον μπορω αλλα δεν θελω γιατι ειμαι κοταρα)
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 15:18
  2. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 15:34
  3. Σούζα με μπροστινό λάστιχο
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 13:18
  4. Σουζα Με V Strom 650!
    από mello στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 00:09
  5. Σουζα Τιρs!
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 11:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF