Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Ατύχημα με ποδήλατο. Ποιός πληρώνει; (θεωρητική ερώτηση)

  1. #16
    τι έγινε Μανο είχες τίποτα;; με ποδηλατη;;
    οι περισσότεροι ποδηλάτες που έχω συναντήσει ειναι για κλωτσιές (με ελάχιστες εξαιρέσεις) είμαι σε φανάρι και περιμένω το πρασινο για να στριψω δεξιά εννοείται ότι είμαι σχεδόν τέρμα δεξιά με την μηχανή ,και στο μισο μέτρο που απόμεινε την ώρα που ανάβει το πρασινο , περνάει ποδηλάτης και συνεχίζει ευθεία ακριβώς την ώρα που έχω ξεκινάω και ρίχνω την μηχανή προς τα δεξιά ,τον περνώ χαμπάρι και τον αποφεύγω στην γουρονοτριχα που λέμε ...εεε μετά ακουσε τα γαλλικά του...@#$$#@@$ ,
    μπορώ να γράφω τέτοιες περιπτώσεις δυο σελίδες ....
    το 90% μ@λακες που έχουν την αίσθηση ότι παντού και πάντα έχουν προτεραιότητα ,αλλα ο κ.ο.κ δεν υσχιει για αυτούς υσχιει για όλους τους άλλους όμως ..και οι άλλοι θα πρέπει να τον τηρούν ευλαβικά, αυτους δεν τους πιάνει .

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    "Εχω και εγώ κάποια ανάλογα περιστατικά, εκεί όμως που τα "παιρνω" στο κεφάλι είναι στους επαρχιακούς που συνήθως πάνε κατά ομάδες και συμπεριφέρονται λές και τους ανήκει ο δρόμος..
    Δεν λέω και εμείς με ποδήλατα γυρνούσαμε στις γειτονιές κάποτε, αλλά οι συμπεριφορές μας ήταν τελείως αλλιώς.
    Τώρα αντιλαμβάνομαι μία αύρα σνομπαρίας από μέρους τους, ίσως νοιώθουν ότι όλοι εμείς με τα βενζινοκίνητα, ξέρω γώ, καταστρέφουμε το περιβάλλον και αυτοί είναι οι ορκισμένοι υπερασπιστές; Λέω εγώ τώρα...

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    "Εχω και εγώ κάποια ανάλογα περιστατικά, εκεί όμως που τα "παιρνω" στο κεφάλι είναι στους επαρχιακούς που συνήθως πάνε κατά ομάδες και συμπεριφέρονται λές και τους ανήκει ο δρόμος..
    Δεν λέω και εμείς με ποδήλατα γυρνούσαμε στις γειτονιές κάποτε, αλλά οι συμπεριφορές μας ήταν τελείως αλλιώς.
    Τώρα αντιλαμβάνομαι μία αύρα σνομπαρίας από μέρους τους, ίσως νοιώθουν ότι όλοι εμείς με τα βενζινοκίνητα, ξέρω γώ, καταστρέφουμε το περιβάλλον; Λέω εγώ τώρα...
    ναι ρε έχουν εκεινο το στυλάκι του κουλτουριαρη ,που σε σνομπαρει και ειναι υπεράνω κλπ ..
    και νταξει τωρα αφού ειναι τόσο και γ@μω δεν τους πιάνει και ο κοκ κλπ
    στης ομάδες που πηγαίνουν πολλοί μαζί περνει αέρα ο κ@λος τους επειδή ειναι καμία 30αρια και νταξει...ειναι μαγκιά , έχω μπινελικιαση άγρια κάνα δυο ,μεσα σ αυτούς και αυτος που ανεφερα πιο πάνω.....τεσ,πα αθάνατη ελλαδαρα ,σε όλα κακή αντιγραφή ,με υφάκι, κλπ από σκύλους ,μεχρι ποδήλατα...

    https://www.youtube.com/watch?v=otMdr9F88IM
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 29/05/2017 στις 17:19.

  4. #19
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    προσπερνατε τους με καθε τροπο και απομακρυνθειτε...........



















    ριχνωντας 3-4 χουφτες με.......







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_________________50940b2ce6ff7.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	382988

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    ..τεσ,πα αθάνατη ελλαδαρα ,σε όλα κακή αντιγραφη...
    Σε όλα όμως! Και στη δική μας συμπεριφορά προς αυτούς.
    Γιατί μη μου πείτε ότι είναι όλοι ίδιοι ή ότι η συμπεριφορές των αυτοκινητιστών είναι σωστές απέναντι σε κάποιους που δικαιωματικά χρησιμοποιούν το δρομο με πιο αργά οχήματα!

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Όλοι οι Έλληνες οδηγοί τα ίδια χάλια είμαστε, αλλά το ποσοστό των ποδηλατών που παραβιάζουν φανάρια, μονόδρομους και ό,τι άλλο υπάρχει είναι πολύ, πολύ πέραν του "φυσιολογικού". Για κάποιο λόγο θεωρούν ότι δεν ισχύει ο ΚΟΚ γι'αυτούς ή ότι "οκ και τι έγινε; ποδήλατο οδηγώ, όχι αυτοκίνητο". Ξεπερνούν άνετα και τους ντελιβεράδες.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλοι οι Έλληνες οδηγοί τα ίδια χάλια είμαστε, αλλά το ποσοστό των ποδηλατών που παραβιάζουν φανάρια, μονόδρομους και ό,τι άλλο υπάρχει είναι πολύ, πολύ πέραν του "φυσιολογικού". Για κάποιο λόγο θεωρούν ότι δεν ισχύει ο ΚΟΚ γι'αυτούς ή ότι "οκ και τι έγινε; ποδήλατο οδηγώ, όχι αυτοκίνητο". Ξεπερνούν άνετα και τους ντελιβεράδες.
    Δε διαφωνώ πουθενά με αυτά και τα έχω διαπιστώσει και εγώ όπως όλοι μας. Ήθελα όμως να επισημάνω ότι ούτε εμείς είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε σωστούς ποδηλάτες στους δρόμους.
    Στην προηγούμενη σελίδα διαβάζω ότι οι ποδηλάτες "καταλαμβάνουν δρόμο" , "ψοφος" κ.α.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε όλα όμως! Και στη δική μας συμπεριφορά προς αυτούς.
    Γιατί μη μου πείτε ότι είναι όλοι ίδιοι ή ότι η συμπεριφορές των αυτοκινητιστών είναι σωστές απέναντι σε κάποιους που δικαιωματικά χρησιμοποιούν το δρομο με πιο αργά οχήματα!
    αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση ,και εν μέρη υσχιει , από την άλλη δικαιωματικά χρησιμοποιούν το δρομο , αλλά όχι ορθά δλδ ...
    ειναι άλλο να πηγαινει ένας ποδηλάτης σε ενα νορμάλ δρομο και δεξιά ,σιγα σιγά , και άλλο να ειναι στη Συγγρού στην μέση η στην αριστερή λωρίδα , ναι το έχω δει και αυτό ! και να έχουν δημιουργήσει ουρα οχημάτων!
    πιστεύω ότι για τους ποδηλάτες που βγαίνουν σε κεντρικές λεωφόρους , θα έπρεπε να επανεξεταστεί , το αν πληρώνουν τέλη ? και το αν έχουν το καταληλο διπλωμα .
    σίγουρα και αυτό που λες υσχιει.

  9. #24
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Κάνετε ακριβώς όπως αυτοί που οδηγούν τζιπ 5000cc και τους ενοχλούν οι μηχανές γιατί νομίζουν οτι ο δρόμος ανήκει σε αυτόν με το μαγλύτερο όχημα.

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Οι ποδηλάτες στο μονο δρόμο που τα έχουν όλα δικά τους, είναι οι ποδήλατόδρομοι,π.χ ποδηλατοδρομος παραλίας Θεσσαλονίκης.
    Σε ολους τους υπόλοιπους ισχύει ότι για όλα τα οχήματα .
    Δηλαδή ο κοκ.
    Το ποδήλατο δεν έχει πινακίδα και άδεια, αλλά ο οδηγός - αναβάτης έχει στοιχεία αφμ.
    Και μια χαρά βεβαιώνεται μια παράβαση στον οδηγό.
    Σε περιπτωση ατυχήματος με ποδηλάτη, δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει.
    Αν δηλαδή καλυπτομαστε αν έχουμε στο συμβόλαιο μας ζημιες απο ανασφαλιστο.
    Η αν η διαδικασία παει κατευθείαν μέσω δικαστικής οδού

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Εγω παντος βλεπω να περνανε με κοκκινο κυριως σκουτεραδες και μπολικοι με μηχανες. Αν σκεφτούμε ποσα ποδηλατα κυκλοφορουν στο κεντρο και ποσες μηχανες, μαλλον "εμείς" εχουμε θεμα.

    Αν και κανω ποδηλατο κυριως στο βουνο, εκνευριζομαι με την συμπεριφορα ποδηλατών αλλα και μοτοσυκλετιστών. Και αποφευγω τις βολτες με το ποδηλατο μαζι με αλλους γιατι οντως καποιοι ποδηλατες ειναι προκλητικοι στον δρομο. Συμφωνω πως θα πρεπει να υπαρξει στο μελλον καποιο ειδος αδειας οδηγησης και για τους ποδηλατες οπως και περισσοτερη αστυνομευση, λεμε τώρα.

    Και για αλλη μια φορα καταληγουμε στο συμπερασμα πως ειναι θεμα Παιδείας, τρομάρα μας που συμπεριφερομαστε σαν ζωα γενικως.

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν δουμε ποσά ποδήλατα εκμεταλευομενα το κενό που υπάρχει ανεβαίνουν και κινούνται σε πεζόδρομους και πεζοδρόμια σε σχέση με αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες τοτε έχουν τα πρωτεία.
    Βλακείες και ανάρμοστη συμπεριφορά στην οδήγηση κάνουν όλοι,και οι οδηγοί μότο, αυτο,κλπ κλπ.
    Είναι ελλειψη παιδείας σε συναρτηση με το νομοθετικό κενό νομίζω.

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Και πάλι σε αυτό το thread βγάζουν κάποιοι τα κόμπλεξ τους και χρησιμοποιούν ακραίους χαρακτηρισμούς.

    Ομως είμαι σίγουρος οτι τουλάχιστον οι μισοί περνανε κι αυτοί κόκκινα αβέρτα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    652
    Εγώ θα πω και παραπάνω από τους μισούς.
    Μιας κ η εργασία μου είναι 2χλμ από το σπίτι πάω με ποδήλατο.
    Στα 5 χρόνια έχω περάσει 3-4 κόκκινα,τι στιγμή που δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι σταματημένος και να μην περάσει ειδικά μότο (και αμάξι βεβαίως) το κόκκινο.
    Είναι θέμα παιδείας καθαρά, οπότε ας σεβόμαστε τους άλλους όπως θα θέλαμε εμείς να μας σέβονται άσχετα με το όχημα που οδηγούμε.

  15. #30
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;
    Εάν σε περίπτωση ατυχήματος εμπλέκεται ποδηλάτης που μπορεί να είναι ο υπαίτιος, ποιός πληρώνει;
    Ο ποδηλάτης

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι ο ποδηλάτης ούτε αρ. κυκλοφορίας έχει, ούτε κτεο έχει περάσει για την καταλληλότητα του οχήματος (φώτα, φλάς κλπ.), ούτε άδεια ικανότητος έχει, ούτε ασφάλεια, ούτε....
    Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την υπαιτιότητα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Και σε περίπτωση που δεν πληρώνει τι γίνεται;
    Τον κυνηγάς δικαστικά

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαφωνία με συνάδελφο - θεωρητική ερώτηση
    από infidel στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 13:57
  2. Ατύχημα με μοτό ....
    από THEOD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 06:57
  3. ΕΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΛΕΩΦ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΕΖΟ!!!!
    από Pokermon στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 21:53
  4. προς οσους εχουν παθει ατυχημα με μηχανη
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 11:21
  5. ατυχημα με τρανσαλπ
    από kle250 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 07:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF